Tiflis Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Gürcistan’ın başkenti Tiflis, hem hafta sonu kaçamağı için düşünebileceğiniz, hem de uzun tatil planı yapabileceğiniz bir yer. Üstelik Türkiye için vize istemeyen, hatta nüfus kağıdıyla girebileceğiniz, uçakla 2 saat mesafede bir şehir. Uçuş saatleri de çok uygun olduğu için dopdolu bir hafta sonu yaşayacak şekilde tatilinizi planlayabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında ziyaret edebileceğiniz çevresindeki şarap bağları rotaları, kışın gidebileceğiniz kayak merkezleri ve doğal güzellikleriyle de daha uzun vakit geçirebileceğiniz bir yer haline geliyor. Tiflis’i bir de benden okuyun, işte size bol detaylı Tiflis gezi rehberi!

Tiflis Hakkında Genel Bilgiler

Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan, Türkiye’nin kuzey doğu komşusudur ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinden biridir. Gürcistan genel olarak sanata düşkün bir ülke ve şehrin tüm sokaklarında birçok heykel ve tatlı detaylar görüyorsunuz. Bu yüzden sadece hafta sonu için gittiğim zamanlarda bile, başka şehirlerde daha uzun sürede çektiğim kadar fotoğraflık malzeme buluyorum. Gürcüler anaerkil bir toplum, yani evin reisi kadınlar. Mesela birçok dilde anne anlamına gelen “mama” baba, “deda” anne anlamında kullanılıyor. Hatta şehrin simgesi olan dev heykel “Kartlis Deda” da bir kadın ve Gürcülerin anası olarak anılıyor. Para birimleri Lari ve şu anda 2 TL’ye karşılık geliyor, paraları bizden daha değerli olmasına rağmen ucuz bir şehir olduğunu belirteyim.

İşinize yarayabilecek birkaç Gürcüce kelime yazayım.

Gamarcoba: Merhaba

Rogora har: Nasılsın

Kargad: İyi

Madloba: Teşekkürler

Nahvamdis: Görüşürüz

Ara: Hayır

Ho: Evet

Angarişi: Hesap

tiflis kartlis deda

Tiflis’e nasıl gidilir?

Tiflis’e birçok hava yolu şirketinin direkt uçuşu var, dönem dönem kampanyalar oluyor ve gerçekten çok ucuza bilet bulunabiliyor. Tiflis’e gitmenin en güzel yanı pasaporta bile ihtiyacınız olmaması. Nüfus kağıdıyla girdiğimizde yurt dışı çıkış harç pulu da almaya gerek olmuyor.  Bu arada şu anda sanırım OHAL yüzünden, pasaport kuyruğuna girmeden önce GBT taramasına girmeniz gerekiyor. Herhangi ek bir belge istenmiyor, sadece ayrı bir gişede kimliğinizi kontrol ediyorlar, pasaport kuyruğuna girmeden bu gişeyi bulmayı unutmayın.

Tiflis’e ne zaman gidilir?

Birkaç kez gitme fırsatı bulmuş biri olarak Tiflis’e gitmek için en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar ayları olduğunu söyleyebilirim. Bol yeşillik içinde şehir çok daha güzel oluyor, ayrıca sıcaklardan bunalmıyor, ya da şehrin ürkütücü soğuklarında donarak gezmek zorunda kalmıyorsunuz. Kayak yapmayı planlıyorsanız o başka tabi.

DSC_0215.JPG

Tiflis’te nerede kalınır?

Tiflis’te gidilmesi gereken turistik yerlerin çoğunluğuna yakın olmak için Eski Tiflis civarında bir yerler seçmeniz mantıklı olacaktır. Hem de birçok güzel restoran ve bar bu bölgede yer alıyor. Rustaveli civarı da yine konaklamak için en ideal yerlerden biri, çoğu aktiviteye yürüme mesafesindesiniz. Fiyatları biraz yüksek ama stil sahibi otellerde kalmayı sevenlere bu civardaki Rooms Hotel’i kesinlikle tavsiye ederim. Geleneksel Gürcistan mimarisiyle, modern mimariyi birleştirip harika bir bina yapmışlar. Odaların ve ortak kullanım alanlarının dekorasyonu da çok şık, ben bayıldım. Tiflis’in nezih semtlerinden olan Vake‘yi de konaklama için önerebilirim. Burada da her geçen gün yeni ve güzel kafeler açılıyor, çevresinde parklar ve alışveriş olanakları da mevcut ancak çoğu turistik aktivite için araç kullanmanız gerekecektir.

Tiflis’teki uygun konaklama alternatifleri için tıklayın.

DSC_0368

Tiflis’te ne yenir? Tiflis’te nerede yemek yenir? Tiflis gece hayatı nasıldır?  Bu soruların cevapları için sizi Gürcü Yemekleri ve Tiflis Yeme İçme Rehberi‘mi okumaya davet ediyorum. 🙂

tiflis gezilecek yerler

Tiflis Gezilecek Yerler

Rustaveli Bulvarı: Bulvara Ortaçağ’da yaşamış Gürcü şair Şota Rustaveli’nin ismi verilmiş. Özgürlük meydanından başlıyor ve şehrin önemli binalarının bir kısmı eşliğinde devam ediyor. Birçok restoran, bar ve mağazanın bulunduğu, yaklaşık 1.5 km uzunluğundaki cadde boyunca yürümenizi tavsiye ederim.

Marjanishvili: Klasik bir şekilde yenilenen caddedeki binalar 18.-19 yüzyıldan kalmış gibi görünüyor. Her bina sanatsal bir şekilde dekore edilmiş ve farklı renklerle boyanmış. Yolun iki yanında eski klasik zamanları andıran lamba direkleri var, çöp bidonlarını bile özel tasarlamışlar. Burada çok sayıda Türk dükkanı ve birkaç Türk restoranı olduğu için yerel halk arasında Türk Caddesi şeklinde de anılıyormuş.

DSC_0957

Gürcistan Ulusal Müzesi: Ülkenin eski ve yakın tarihini daha iyi anlamak için Rustaveli Caddesi üzerinde yer alan bu müzeyi gezebilirsiniz. İlk olarak 1825 yılında Rus İmparatorluğu Coğrafya Derneği tarafından kurulmuş. Günümüzdeki hali 13 müzenin koleksiyonlarının birleşiminden oluşuyormuş. Yerel turizm bürosu da burada bulunuyor, uğrayıp bir şehir haritası almayı unutmayın.

Narikala Kalesi: Tiflis’e ve Kura Nehrine yukarıdan bakan kalenin tarihi 4. yüzyıla dayanıyor. Kalenin duvarlarından İpek Yolunun panoramik manzaralarını görebilirsiniz. Kaleyi ziyaret etmek için fiyatı gidiş geliş kişi başı 3 Lari olan teleferiğe binebilir veya yürüyerek tepeye ulaşabilirsiniz. Şehrin en güzel manzaralarını görmek için mutlaka yukarı çıkmalısınız, benim tavsiyem teleferikle çıkıp yürüyerek inmeniz.

Narikhala Kalesi

Aziz Nicholas Kilisesi: Narikala Kalesi’nin alt kısmında bulunan kilise 13. yüzyılda inşa edilmiş fakat daha sonra çıkan bir yangında harap olmuş. 1990lı yıllarda yeniden yapılmış ve günümüzdeki hali ortaya çıkmış.

Kartlis Deda: Sololaki Tepesinden şehri izleyen dev heykelin bir elinde dostluk için gelenlere bir tas dolusu şarap ve diğer elinde düşmanlık için gelenlere bir kılıç bulunuyor. Gürcülerin iki önceliğini temsil ettiğine inanılır; misafirperverlik ve özgürlük.

kartlis deda tiflis

Tiflis Botanik Bahçesi: Antik zamanların kraliyet bahçeleri zamanla arboretuma dönüşmüş. 1845 yılında bugünkü görünümüyle kurulduğu söyleniyor. Tiflis Botanik Bahçesi 128 hektarlık alana yayılmış hem yerel hem de dünyadan 3500’den fazla bitki çeşidine sahip, yürüyüş yapmak için ideal bir yer.

Abanotubani: “Banyo Bölgesi” anlamına gelen, sülfür banyoları ile tanınan, şehrin antik çağlardan kalan tarihi bir bölgesidir. Kayalıkların üzerine inşa edilmiş rengarenk cumbalı evleri de çok güzeldir.

tiflis Abanotubani

Jvaris Mama Kilisesi: 5. yüzyıldan beri şu anki yerinde bulunan kilise mevcut halini 16. yüzyılda almış. İç kısmı yakın zamanlarda yenilenmiş ve oldukça çarpıcı kırmızı, mavi ve altın rengi fresklerle kaplanmış. Buraya gittiğinizde aynı bahçeden girilen 1793 yılından kalma büyük Ermeni Norasheni Kilisesini de ziyaret edebilirsiniz.

Old Tbilisi: Tiflis’te muhtemeln en çok vakit geçireceğiniz yer burası olacaktır. Bu yazı boyunca saydığım birçok yapı eski şehir çevresinde yer alıyor. Tiflis’in en güzel kafeleri ve barları da çoğunlukla burada bulunuyor. Ayrıca sanat severler için galeriler ile ufak tefek hediyelikçiler de mevcut.

old tbilisi

Sameba Katedrali: 2004 yılında inşa edilen “Holy Trinity” şeklinde de anılan katedral 101 metrelik yüksekliğiyle Gürcistan’ın en büyük kilisesidir. Altın kubbesi hemen hemen Tiflis’teki herhangi noktadan görülür. Manastır, okul, otel ve beş tanesi yer altında bulunan dokuz şapelden oluşan kompleksin bir parçasıdır.

Sülfür Banyoları: Yorucu bir şehir turu sonrası kükürt hamamlarına girip günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Tiflis’te de bizdeki gibi bir hamam kültürü var, zaten Tiflis’in kelime anlamı da sıcak su kaynağı. Benim hiç girme fırsatım olmadı ne yazık ki, siz giderseniz tecrübenizi yorum olarak yazar mısınız? 🙂

Abanotubani Sülfür Banyoları

Özgürlük Meydanı: Burası, üzerinde Aziz George’un heykeli olan büyük bir anıt göreceğiniz, Tiflis’in en meşhur meydanı. Sovyetler Birliği döneminde meydan önce “Beria Meydanı” ve daha sonra “Lenin Meydanı” olarak anılıyormuş. 1918 yılında Rus İmparatorluğunun çöküşünden sonra Gürcü Cumhuriyetinin kuruluşunyla Özgürlük Meydanı olarak ismi değiştirilmiş.

Metekhi Kilisesi: Kula nehrinin kıyısındaki kayalıkların üzerine kurulu kilise ilk olarak 12. yüzyılda inşa edilmiş ve tarih boyunca defalarca yıkılıp yeniden yapılmış. Kilisenin hemen önünde şehrin kurucusu Vakhtang Gorgasali’nin bronz bir atlı heykeli bulunuyor. Buradan Tiflis’in çok güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Metekhi Kilisesi

Kashveti Kilisesi: Aynı adı taşıyan yıkılmış bir kilisenin yerine, 19. Yüzyılın başında yapılan ve Gürcü Ortodoks kiliselerinin klasik bir örneği olan Kashveti Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Tavana yapılmış freskleri ben çok beğeniyorum.

Barış köprüsü: Kura Nehri’nin üstünden geçen kıvrımlı bir yaya köprüsü bulunuyor. Şehrin en eski yerine bu tip bir mimariyle bu köprünün yapılması zamanında çok tartışmalara yol açmış, ama şimdi Tiflis’in simgelerinden biri haline gelmiş durumda. Bence şehre değişik bir hava katıyor.

IMG_9653

Vake Park: 1946 yılında açılan park, daha önce konaklama için önerdiğim yerler arasında olan Vake’de yer alıyor. Özellikle güzel havalarda yerel halkın buluşma noktalarından biri olduğunu söyleyebilirim. Çocuklu aileler, çimlere yayılmak isteyenler ve yürüyüş sevenler için öneririm.

Leghvtakhevi Şelalesi: Eskiden sadece Botanik Bahçesinden ulaşılan şelaleye artık sülfür banyolarını ve cumbalı evleri geçerek ilerlediğinizde ulaşabiliyorsunuz. Öyle çok büyük bir şelale değil ama yolunuz Abanotubani civarına düştüğünde bir uğrayın derim. Kışın giderseniz buz tuttuğunu görebilirsiniz.

Leghvtakhev Şelalesi

Başkanlık Sarayı: İtalyan mimar Michele de Lucchi tarafından tasarlanmış olan bina yumurta şeklindeki büyük cam kubbesi ile ünlü. Ziyarete açık bir yer değil, yalnızca dışarıdan görebiliyorsunuz. Sameba Katedraline çok yakın, oraya gittiğinizde Başkanlık Sarayını da yakından görmeye gidebilirsiniz.

Kuru Köprü Pazarı: Son olarak alışveriş için bir bit pazarı önereceğim. Hem eski eşyaların, hem de Gürcülerin el emeği işlerinin ve sanat eserlerinin satıldığı Kuru Köprü’deki pazarı ziyaret etmeyi unutmayın. Her gün 10:00-17:00 arası açık ama hafta sonları çok daha fazla satıcı oluyor.

Tiflis Kuru Köprü Pazarı

Tiflis’te ne kadar kalınır?

Tiflis, birçok yerini bir hafta sonunda yürüyerek gezebileceğiniz bir şehir ama çevresine vakit ayırmayı düşünürseniz çok daha fazla zaman ayırabilirsiniz. İki günden fazla kalmayı düşüneceklere biraz da Tiflis’in çevresinde nereleri keşfedebileceklerinden bahsedeyim. Gürcistan’ın Kekhati bölgesinde çok güzel bir şarap rotası var, bahar aylarında yemyeşil bağları gezip şarap tadımı yapabilirsiniz. Biz biraz keşfetmeye çalıştık, merak edenler Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Bölgesi Gezi Rehberi yazımı okuyabilirler. Tiflis ayrıca kayak merkezlerine yakınlığıyla da tercih edilebilecek bir şehir. Biz kayak severler olarak çok yakınındaki Gudauri’yi oldukça başarılı buluyoruz, kış için tavsiye ederim. Biraz daha uzaklaşmayı düşünürseniz, harika doğa manzaraları ve belki trekking için Kazbegi kasabasını tavsiye ederim.

Tiflis’in en sevdiğim yönlerinden biri de 7/24 açık olan eczane, döviz bürosu ve marketleri. Bu konularda ihtiyacınız olduğu zaman kafanız rahat olsun. 🙂

Bonus Öneri: Eşimin bana dinlettiği sevdiğim bir Gürcü şarkısını da yazmak istiyorum. Herkese hitap etmeyebilir tabi ama gittiği yerin müzik kültürünü de merak edenlerin bir dinlemesini tavsiye edeceğim. Giorgi Tiginashvili & Megi Gogitidze – Dilidan Dilamde. Nakaratında “akşamdan sabaha, sabahtan akşama seni seviyorum” gibi bir şeyler söylüyormuş. 🙂

Umarım yazılarım size rehber olur ve güzel bir Tiflis gezisi yaparsınız. Size şimdiden iyi tatiller! 😉

Instagram’a koyduğum Gürcistan fotoğraflarım için #hohhoyytgeorgia etiketini takip edebilirsiniz, Gürcistan gezilerimiz devam edecek. 😉

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

Author: hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

12 thoughts

  1. 3,5 yasinda kizim var cocukla tiflise gitmek uygun mu rahat ve guvenli mi biz turla gitmeyi planliyoruz batum ve tiflis trabzon kalkisli onerileriniz nelerdir

    1. Merhaba, bana göre çocukla hem Tiflis hem de Batum’da gayet rahat edersiniz. Yalnız Trabzon’dan daha önce Batum’a arabayla gittik, yol biraz uzun geldi bize, bilginiz olsun.

    1. merhaba, ben çok seviyorum Tiflis’i, birkaç kez gittim, tavsiye ederim ama herkesin beklentileri farklı..siz incelediğiniz kadarıyla beğendiyseniz mesele yok. 🙂

Bir Cevap Yazın