Toskana Gezi Notları: Siena ve San Gimignano Gezilecek Yerler

Oğlumla baş başa yaptığımız Avrupa gezisi kapsamında İtalya’nın Toskana olarak geçen bölgesini de gezmiştik. Toskana, her yerinden sanat fışkıran şehirleri, olağanüstü güzellikteki yemyeşil manzaraları, harika şarapları ve yemekleri ile İtalya’nın en gezilesi bölgelerinden biri. Biz Toskana gezisi sırasında Siena, San Gimignano, Floransa ve Pisa’yı gezdik. Bunların hepsi UNESCO koruması altında olan yerler ve gerçekten çok güzeller. Bizim gezme fırsatı bulamadığımız diğer koruma altındaki iki yer de Pienza ve Val d’Orcia. Bu yazıda Siena gezi notları ve San Gimignano gezi notları olacak. Floransa ve Pisa gezimizi bir başka yazıya sakladım. Umarım keyifle okursunuz, işte size Toskana gezi rehberi. 😉

Toskana Gezi Notları: Floransa Gezi Rehberi ve Pisa Gezisi

Toskana Gezi Rehberi

Toskana Gezi Rehberi: Toskana’da nerede kalınır? Siena Konaklama

Toskana’nın şarap kokulu muhteşem vadilerini ve insanı kıskandıran şirinlikteki köylerini gezecekseniz benim tavsiyem Siena’da konaklamanız. Tabi ki Floransa’da konaklayarak da buralara ulaşabilirsiniz ama Siena, çoğu güzel noktanın ortasında kaldığı için daha kısa sürelerde istediğiniz yere ulaşabiliyorsunuz. Tabi sürekli farklı otellerde kalarak ilerlemek de bir tercih olabilir. Ben çocukla çok uzun zamanı yollarda geçirmemek için Floransa ve Pisa gezimiz sırasında Floransa’da, diğer yerleri gezmek için ise daha az valiz toplamak adına, her gece farklı yerde kalmayıp Siena’da konaklamayı tercih ettim. Siena’nın yakın çevresinde pek çok Agriturismo bulunuyor. Agriturismo nedir derseniz, bir kısmı otele dönüştürülmüş çiftlikler diyebilirim. Bunlar hem Toskana havasına iyice girmenizi sağlıyor, hem de benzer tarzda otellere göre daha hesaplı oluyor. Tabi oteller daha lüks hizmet veriyordur mutlaka. Bizim kaldığımız otel, Agriturismo La Grotta Di Montecchino idi. Havuzu ve bahçesi güzel olsa da tek bir çalışan kadın olması ve asla İngilizce bilmemesi ulaşım konusunda sıkıntı yaşayan benim için çok acıklı oldu. Çiftliğin sahibi İngilizce biliyordu ama o da ne zaman arasam ortalarda yoktu. Yemek hizmeti yoktu, rezervasyon yaparken isteğe bağlı kahvaltı olduğu yazıyordu ama yemek yenilebilecek bir yer bile göremedim, çalışan kadına da derdimi anlatamıyordum. Velhasıl aracınız yoksa merkezde kalın. 🙂

Siena’daki diğer uygun konaklama alternatifleri için tıklayabilirsiniz.

otel-2

Toskana Gezi Rehberi: Toskana gezi planı nasıl yapılır? Toskana Gezi Rotası

Ben planladığım rotayı araba kiralamada yaşadığım problem nedeniyle yapamadım belki ama oluşturduğum Toskana planını sizinle paylaşmamda sakınca yok sanırım çünkü gitmeden önce epey araştırıp rota çıkarmıştım. Hayaller vs. Gerçekler şeklinde iki farklı rota önerisinde bulunacağım.

Hayalimdeki plan: 1. gün varıştan akşama kadar Siena’yı gezmeyi bitiririm diye düşünüyordum çünkü sabah erken saatlerde orada olacaktım. 2. gün sabah erkenden yola çıkıp Val d’orcia vadisi ile çevresindeki köy ve kasabaları gezecektim. Planımda sırasıyla Montalcino, Pienza, Monticchiello ve Montepulciano vardı. 3. gün de aksi istikametteki Monteriggioni ve San Gimignano’yu gezecektim.

Gerçekleştirebildiğim plan: 1. ve 2. günler Siena’yı, 3. gün San Gimignano’yu gezdim çünkü toplu taşıma bana çok zaman kaybettiriyordu, bari gezdiğim yerlerin hakkını vereyim dedim. Hem Siena’yı hem de San Gimignano’yu otobüsü kaçırma derdi olmadan gezebildim böylece.

Toskana gezi planı nasıl yapılır?

Toskana Gezi Rehberi: Siena ve San Gimignano nasıl gezilir? Toskana’da Ulaşım 

Toskana’ya gitmek için Türkiye’den Pisa veya Floransa’ya uçmak en mantıklısı ama daha uzun bir rota düşünüyorsanız Bolonya veya Roma’ya uçarak da Toskana bölgesini gezebilirisniz. Toskana’yı baştan sona rahat rahat gezmek için araba kiralamak en mantıklısı, tren ve otobüslerle de ulaşım imkanı var ama istediğiniz güzel manzarada durabilmek, her beğendiğiniz köye girip istediğiniz saatte çıkmak için araba şart. Ben de Floransa ve Pisa için değil ama iç kısımlardaki köy ve kasabaları gezebilmek için Siena’dan 3 günlüğüne araba kiraladım.  Daha önce dünyanın hemen hemen her yerinde eski ehliyetimle araba kiralayıp kullanmıştım, gördüğüm kadarıyla giden herkes de bir problem yaşamadan bölgeyi arabayla geziyordu. Ben tedbir amaçlı gitmeden önce ehliyetimi de yenilemiştim, yani bu konuda sıkıntı yaşamam mümkün değildi bana göre. Korkarım ki Siena’daki araba kiralama firmasının dünyadan pek haberi yoktu. Bana  uluslararası ehliyet göstermeden arabayı alamayacağımı söylediler. Ben herkesin İtalya’da sorunsuz araba kiraladığını, kendimin de pek çok ülkede kiraladığımı anlatsam da anlatamadım. Beyaz karton bir belge gösterip bunu istiyorum diye tutturdu görevli kadın. Bu arada gittiğimiz gün Cumartesi günü idi ve öğlen 12’de dükkanı kapatıyorlar, bir daha Pazartesi açıyorlardı. Biz bu tartışmaları yaşarken zaten saat öğlene yaklaşmıştı. Çaresiz kabul ettim ve otelime taksiyle gittim, Siena merkezden kaldığım otele 19€ tuttu. Instagram’dan bu konuyu yazdığımda onlarca mesaj aldım araba kiralayanlardan ama kimse Siena’dan kiralama yapmamıştı, sizin de aklınızda olsun diye yazmak istedim. Gitmek istediğim pek çok yer vardı ve bundan sonrası için acil plan yapmam gerekiyordu, otelin yakınında otobüs durağı vardı ama özellikle hafta sonu çok seyrek otobüs geçtiğini söylediler. Özel ya da grup turlarını araştırmaya çalıştım, pek çok şirkete mail attım ama son dakika olduğu için hiç kimseden olumlu dönüş alamadım. Bu durumda tek çarem gideceğim yerleri azaltıp toplu taşıma kullanmayı denemekti. Siena’dan Pienza ve San Gimignano’ya giden direkt otobüsler var, bir gün Pienza, diğer gün de San Gimignano yaparım diye düşünmüştüm fakat otobüs bekleme süreleri çok olunca Siena’yı ilk gün anca akşam görebildik, bu nedenle ikinci günü de Siena’da geçirdik. Üçüncü gün San Gimignano’ya gittim. Siena’daki terminalden San Gimignano biletini gidiş dönüş olarak aldım, tek yön ücreti 6.20€. Burada dikkat etmeniz gereken, bileti mutlaka girişte okutmak, bileti okutmazsanız elinizde bilet olsa bile ceza yiyebiliyorsunuz. Dönüşte iki tane Asyalı arkadaş okutmaıdkları için kontrolde ceza yediler. Siena içi ulaşımda kulandığım otobüslerin bileti de 2.5€ idi.

Araba kiralamadan gidecekseniz önceden turları incelemenizi tavsiye ederim, şu adresten tüm Siena turlarını görebilirsiniz.

ulasim-2

Toskana Gezi Rehberi: Siena’da Neler Yapılır? Siena Gezilecek Yerler 

Siena Floransa’ya 70 km uzaklıkta yer alıyor. Yani baştan sona bir Toskana turu yapmayacaksanız bile Floransa’dan 1 gününüzü ayırıp mutlaka bu şehri görmelisiniz. Siena denilince ilk akla gelen yer, benim de gördüğüm en güzel meydanlardan biri olan Piazza del Campo‘dur. Meydan istiridye kabuğu şeklinde bölümlere ayrılmış. Özellikle akşam saatlerinde meydan oldukça hareketli oluyor. İnsanlar, arkadaşlarıyla yerlerde oturup, sanki betona değil de çimlere yayılmış gibi keyif yapıyor, tabi siz de onlara eşlik ediyorsunuz. Meydanın etrafı kafelerle ve tarihi binalarla çevrili. Bu binalardan biri de görmek isteyebileceğiniz bir yer, Palazzo Pubblico yani Belediye binası. Buranın 1. katında, şehrin tarihine doğru yolculuğa çıkabileceğiniz, 14. yüzyıla kadar uzanan sanatsal eserlerin sergilendiği Museo Civico yani Siena Şehir Müzesi bulunuyor. Müzeye giriş ücreti 8€. Bu meydan aynı zamanda, yılda iki kez düzenlenen Palio di Siena at yarışlarına ev sahipliği yapıyor. Bu yarışlar 2 Temmuz ve 16 Ağustos’ta yapılıyor, ilginizi çekiyorsa seyahat tarihlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz ama şehir çok kalabalık olacaktır, aklınızda olsun.

Siena gezi rehberi

Piazza del Campo’nun simgesi diyebileceğim, Siena belediye binasının bitişiğinde yer alan, 14. yüzyıldan kalma 102 metre uzunluğundaki Torre del Mangia da Siena’nın turistik değerlerinden biri. Dar bir alan içinde 400 merdiven çıkmayı göze alanları yukarıda 360 derecelik bir şehir manzarası bekliyor, kuleye çıkış ücreti ücreti 10€. İki gün boyunca geçerli toplu biletlerden almayı düşünebilirsiniz, iki şehir müzesi için (Museo Civico ve Santa Maria della Scala) 13€, üzerine bir de Torre del Mangia için ise 20€ ödüyorsunuz. Çocuklar için giriş ücreti yok.

DSC00196-2.jpg

Siena’nın bir diğer önemli meydanı da Piazza del Duomo. Bu meydana ismini veren, Siena Katedrali yani Duomo di Siena. 13. yüzyılda inşa edilen katedral Pisano, Donatello ve Michelangelo’nun eserlerini barındıran Gotik bir yapı. Katedralin içinde ayrıca Pinturicchio’nun freskleri de bulunuyor. Siena’ya gidince bu katedrale mutlaka gidin, hem dışı hem içi beni oldukça etkiledi. Burası birkaç bölümden oluşan bir kompleks diyebiliriz, katedral dışında görmeniz gereken başka bölümler de var: Piccolomini Kütüphanesi, Vaftizhane, Crypt, Zemin, Cennet Kapısı, Müze ve Kule. Bunların hepsine giriş için en mantklısı OPA Si Pass denilen ve 3 gün geçerli olan biletlerden almak. Gittiğiniz döneme göre bu biletin fiyatı da değişiyor, bizim gittiğimiz dönem 15€ idi, çocuk yine ücretsiz. Kalabalıklar azaldıkça 13€ ve hatta 8€’ya kadar fiyat düşüyormuş.

DSC00186-2

Siena küçük bir şehir, sabahtan akşama bir gün içinde tamamını gezebilirsiniz. Ama ben gecesini de yaşamanız için burada en azından bir gece konaklamanızı öneririm. Başlıca yerleri gezdikten sonra kendinizi meydanlara çıkan ara sokaklara atın. Labirent gibi daracık ama şipşirin sokaklarında kaybolun ve bol bol fotoğraf çekin. Ara sıra ufak tefek galeriler ve dükkanlar göreceksiniz, mutlaka içlerine göz atın, fiyatlar kurdan dolayı yüksek olsa da Avrupa’nın diğer yerlerine göre daha uygun. Güneş batmadan önce mutlaka meydana geri dönüp akşam saatlerindeki keyifli ortamı yaşayın.

Siena gezi rehberi

Toskana Gezi Rehberi: Siena Yeme İçme 

Gezmek güzel ama İtalya şehirlerinde yemek de ayrı güzel gerçekten. Bence meydanda veya ara sokaklarda gördüğünüz herhangi bir restorana girseniz de pişman olmazsınız ama yine de size birkaç öneride bulunayım. Özel bir yerlerde yemek istiyorsanız Osteria le Logge ve Tre Cristi Enoteca‘yı önerebilirim. Yalnız bu mekanların fiyatları  yüksek, bir de gitmeden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Daha bütçe dostu bir yerler arıyorsanız Osteria Boccon del Prete ve Osteria di Castelvecchio sizin için uygun olabilir. Ucuz ve leziz pizza yemek istiyorsanız Il Cavaliere Errante tam size göre. 🙂

Bu arada bir İtalyan tatlısı olan Panforte‘nin doğum yerinin Siena olduğu söyleniyor. Cezeryeye benzetebileceğim bir tatlı, bana pek hitap etmedi açıkçası ama gelmişken denemek lazım tabi. 🙂 Bir de yine Siena kökenli olan Ricciarelli denilen acıbadem kurabiyeleri var, bunların da tadına bakmalısınız. İkisini de Nannini’de deneyebilirsiniz.

siyeme1-2

Toskana Gezi Rehberi: San Gimignano’da Neler Yapılır? San Gimignano Gezilecek Yeler

Ortaçağ’ın Manhattan’ı olarak anılan San Gimignano’ya bayıldığımı söyleyebilirim. Yarım günde rahatlıkla gezilebilecek küçük, şirin bir yer. Gökdelenleri andıran kuleleri nedeniyle bu ismi almış. Zamanında 72 tane olan kulelerden günümüze 14 tanesi gelebilmiş. Burası yine yüksekte kurulmuş, çevresi surlarla kaplı ve harika Toskana manzaralarına sahip. Surlardan içeri girip de kısa bir süre yürüdükten sonra kasabanın iki ana meydanından biri olan Piazza del Cisterna’ya çıkıyorsunuz. Meydanın tam ortasında Ortaçağ’dan kalma bir su kuyusu bulunuyor, zaten meydanın ismi de bu su kuyusundan geliyormuş. Bu meydan oldukça hareketli bir yer, birkaç tatlı kafe ve önünde kuyruğu eksik olmayan meşhur dondurmacı da burada yer alıyor.

San gimignano gezi rehberi

Diğer meşhur meydan Piazza del Duomo, tarihi yapılar genelde bu meydanda yer alıyor. Kulelerin 7 tanesi bu meydanın çevresinde bulunuyor. Bunlardan biri de San Gimignano’da tırmanabileceğiniz tek kule olan ve 1311 yılından kalma 54 metrelik Torre Grossa. Belediye binası Palazzo del Popolo‘nun bünyesinde yer alan kent müzesi Museo Civico’ya girmek ve kuleye çıkmak için 5€’ya bilet alıyorsunuz. Şehre tepeden bakıp çevresindeki harika Toskana manzaralarını görmek isterseniz bu kuleye çıkabilirsiniz. Bu meydanda göreceğiniz bir başka yapı da Collegiata Katedrali, dışı çok sade olsa da içerideki freskler başarılı.

DSC00255-2

Şehri tepeden görmenin bir diğer yolu ise Rocca olarak geçen kalenin olduğu yer, tabi kule ile aynı görüşe sahip aynı değil ama zeytin ağaçları arasında ufak bir yürüyüş yapıp surlardan şehir manzarasına bakmak keyifli. San Gimignano’nun 1300 yılındaki haline tepeden bakmaya ne dersiniz? İlginizi çektiyse San Gimignano 1300‘e de mutlaka uğramalısınız. San Gimignano’ya otobüsle geldiyseniz, indiğiniz yerdeki girişin hemen orada Museo della Tortura var, Ortaçağ döneminin işkence yöntemlerini merak ederseniz gezebileceğiniz yerlerden biri.

SanG1-2

Bunların dışında Siena için söylediğim gibi mutlaka tüm sokaklara girin, nereden ne çıkacağı belli olmuyor. Her yeri fotoğraflamak istiyor insan. San Gimignano halkı, vaba salgını nedeniyle bir dönem Floransa’ya göç etmiş ve bir süre kasaba terk edilmiş olarak kalmış. Belki de bu sayede çok iyi korunmuş, kendinizi gerçekten Ortaçağ’a gitmiş hissedebilirsiniz. Otobüsten indiğiniz meydandan içeri girdikten sonra yürüdüğünüz San Giovanni caddesi sağlı sollu hediyelikçilerle dolu. Bir de ara sıra şarkütericiler var, içleri biraz ağır kokuyor ama buralardan peynir alışverişi yapmanızı tavsiye ederim.

Toskana gezi rehberi

Toskana Gezi Rehberi: San Gimignano Yeme İçme

San Gimignano’da üst üste birkaç yıl dünya dondurma şampiyonu olmuş Gelateria Dondoli var. Yani hiçbir şey yemeseniz bile buradan bir dondurma yemeden ayrılmayın. Biz günübirlik gittik, birkaç restoran not almıştım ama önünde kuyruklar olan bir dilim pizzacı görünce, hem zaman kazanmak hem de yemeği ucuza yemek için RiccaPizza‘dan birer büyük dilim pizza ve yanına birer içecek ile öğle yemeğimizi halletmiş olduk. Özellikle enginarlı pizzasını çok sevdim, size de tavsiye ederim. Not aldığım restoranları da yazayım sizin için; Osteria delle Catene ve dal Bertelli idi. Belki siz gidersiniz. 😉 Son olarak Toskana’nın en iyi beyaz şarabı olduğu söylenen Vernaccia, San Gimignano ürünü.

sgyeme2-2

Toskana Gezi Rehberi: Çocukla Toskana

Eğer Toskana’ya çocukla gidecekseniz bizim gibi çiftlik evi tarzı yerlerde kalmanız iyi olacaktır. Ada, odaları vasat olmasına rağmen genel olarak otelimize bayıldı çünkü bahçede koşturmak, havuza girmek gibi lüksleri olması onun için yeterliydi. Gezdiğimiz yerlerde oğlum hiç problem çıkarmadı. Meydanlarda koşturmak ve çan kuleleri oldukça ilgisini çekti. Geçtiğimiz manzaraların güzelliği de yolculuklar sırasında sıkılmamasını sağladı. Bizim gezdiğimiz yerlerde zemin konusunda da sıkıntı yaşamadık, bebek arabasıyla gayet rahat ettim, yokuşlar olsa da başa çıkılmayacak gibi değildi. Siena’nın eski şehir merkezi epey yukarıda kalıyor ama yürüyen merdivenler koymuşlar, o sayede rahatlıkla çıkabildik.

çocukla Toskana

Yemek konusunda İtalya’nın genelinde olduğu gibi çok rahat ettim. Çocuklar için tam bir cennet bence İtalya; pizzalar, makarnalar, dondurmalar… Beni burada tek zorlayan ulaşım kısmında yazdığım üzere otelimizi şehir dışında tutmam ve kiraladığım arabayı verememeleri oldu. Otobüsler çok seyrek geçtiği için ve kaldığımız yerden taksi bulmak da zor olduğu için şehir merkezine gidebilmek epey zorlayıcı oluyordu, bir gün en sonunda çocukla otostop çekmek zorunda kalmıştım. Eğer arabayla olmayacaksanız asla şehir dışında konaklamayın, çok zor durumda kalabilirsiniz.

Cocuk1-2

Toskana Gezi Bütçesi: Siena ve San Gimignano’da ne kadar harcadım?

Ben Siena’da 3 gece kaldım, otelin geceliği 70€ idi, gecelik 2.5€ da şehir vergisi eklendi, yani konaklama masrafım 217.5€ oldu. Orada harcadığım nakit para ise 195€. Bunun içine yeme içme, iç ulaşım dahil. Siena’ya Roma’dan otobüsle gitmek 27€, Siena’dan Floransa’ya trenle gitmek 14€ tuttu. Toskana’yı rotama dahil etmek bana toplamda 453.5€’ya mal olmuş. Bilgi olması için söylüyorum, vermedikleri üst sınıf arabayı da 3 gün için 120€’ya kiralamıştım bu arada.

butce-2

Toskana planı yaparken Siena ve San Gimignano’yu mutlaka rotanıza dahil etmenizi öneririm. Umarım yazım sizin için faydalı olmuştur. Size şimdiden iyi tatiller. 😉

Siena ve San Gimignano gezimizin bir de mini video özeti bulunuyor, izlemek isterseniz buyurun. 🙂

İtalya gezimizin diğer yazılarını da okumanızı öneririm.

Toskana Gezi Notları: Floransa Gezi Rehberi ve Pisa Gezisi

Cinque Terre Gezi Notları

Roma Gezi Notları

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf ve video için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

2 Responses

  1. Mayıs 2, 2019

    […] Toskana Gezi Notları: Siena ve San Gimignano Gezilecek Yerler […]

  2. Kasım 30, 2022

    […] Toskana Gezi Notları: Siena ve San Gimignano Gezilecek Yerler […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: