Tiflis Noel Pazarları 2023-2024

Tiflis’te yaşadığım için Tiflis için Noel Pazarları ne zaman kuruluyor sorusu bana çok geliyor. Tiflis’te Noel pazarları daha geç kuruluyor ve daha geçe kadar açık kalıyor. Bunun nedeni Gürcistan’ın farklı geleneklere sahip olması. Hem tarihlerin böyle olmasına neden olan Gürcü noel geleneklerini hem de Noel pazarlarının tarih ve yerlerini anlatacağım bu yazıda. Şimdiye kadar tam net tarihlerin açıklanmasını bekliyordum, artık hazır. Tiflis Noel Pazarları rehberim sizlerle, iyi okumalar.

Tiflis’te Nerede Kalınır? Tiflis Konaklama Önerileri

Yerlisinden Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis Gezilecek Yerler – 2 Günlük Gezi Rotası

Tiflis Noel Pazarları

Gürcistan’da Noel Gelenekleri

Gürcistan Ortodoks Hristiyan bir toplum, bu nedenle dini günler için eski Jülyen takvimini baz alıyor. Yani Gürcistan’da 25 Aralık’ta Noel kutlanmıyor ve pazarlar da erkenden kurulmuyor. Şimdi Gürcistan’da hangi tarih ne anlama geliyor, biraz bunlardan bahsedeyim. Dini olanlar dışındakiler Ortodoks olmaları ile ilgili değil, Gürcü toplumuna özgü inanış ve adetler.

1 Ocak: Gürcüler için Mekvleoba günüdür. Mekvleoba, yılbaşında eve ilk giren kişinin önemine dair bir Gürcü geleneği. Mekvle, Gürcüce günün ilk konuğu anlamına geliyor. Mekvle’nin kendisinde bulunan neşe ve şansı girdiği eve gelecek yıl için yansıtacağına inanılıyor.

2 Ocak: Gürcüler için Bedoba günüdür. Bugünün tüm yılı etkileyecek şans ve kader günü olduğuna inanırlar, yani 2 Ocak nasıl geçerse tüm yılın öyle geçeceğini düşünürler ve tüm günü güzel geçirmeye çalışırlar. Bizim yeni yıla nasıl girersen öyle geçer inanışı gibi bir durum diyebilirim.

Gürcistan Iphone Alma Rehberi ve Fiyatlar

Tiflis Noel Pazarları

7 Ocak: Ortodoks Noeli, Jülyen takvimine göre İsa’nın doğumunu kutluyorlar. Kiliselerde ayinler düzenleniyor ve şehirde Alilo yürüyüşü gerçekleşiyor. Alilo, Gürcü geleneklerinden biri, noel şarkıları söyleyerek First Republic Meydanı’ndan Sameba Katedrali’ne kadar yürüyorlar. Alilo katılımcıları, İsa’nın doğumunu ilk öğrenen melekleri ve Zerdüştleri sembolize ediyor.

14 Ocak: Ortodoks’ların Jülyen takvimine göre kutladıkları yeni yıl günü.

19 Ocak: Gürcüler için Epifani günüdür. Jülyen takvimine göre İsa’nın vaftiz edildiği günü anıyorlar. Önceki yılın sıkıntı ve üzüntülerine veda etme amacıyla sembolik olarak chichilaki dedikleri ağaçları yakıyorlar.

Tovlis Babua: Gürcülerin Noel Baba’sıdır. Kökleri Slav mitolojisine dayanan efsanevi bir figürdür.

Chichilaki: Kurutulmuş fındık veya ceviz dallarının traşlanmasıyla yapılan Gürcülerin geleneksel Noel ağacıdır.

1, 2, 7 ve 19 Ocak ülkede resmi tatil, yani banka vb. resmi kurumlar kapalı oluyor, aklınızda olsun. Toplu taşıma ve restoranlar devam ediyor yani hayat durmuyor. Gürcü Noel geleneklerini öğrendiğinize göre artık pazarları gezmeye hazırsınız. 😛

Tiflis’in En İyi Koktey Barları

Tiflis Noel Gelenekleri

Tiflis Noel Pazarları Nerede ve Ne Zaman Kuruluyor?

Tiflis Noel Pazarları Avrupa’dakiler gibi görkemli değiller, onu baştan söylemeliyim. Büyük beklentiye girmeyin derim. Hele hele sırf Noel Pazarı için buraya gelmeyi hiç düşünmeyin, hayal kırıklığı yaşarsınız.

Noel süslemeleri şu an şehri sardı ve 15 Aralık akşam itibarıyla ışıklandırmalar devreye girecek. Kutlamalar eşliğinde, büyük Noel ağacı açılışı da yapılacak.

Özel Günler için Tiflis’in En Şık Restoranları

Bu sene Tiflis’te, Orbeliani Meydanı‘nda büyük bir Noel Köyü kurulacak ve 9 Nisan Parkı ve Atoneli Caddesi boyunca yayılacak. 22 Aralık akşam 8’de açılıp 13 Ocak tarihine kadar açık olacak. Sabah 10’dan akşam geç saatlere kadar her gün ziyaret edebilirsiniz.

Dedaena Park‘ta 16-17 Aralık hafta sonuna özel yiyecek üzerine bir noel pazarı kurulacak. Tezgahlar öğlen 13:00 ile akşam 19:00 arası açık olacak.

Fabrika Hostel‘in avlusunda da 23-24 Aralık hafta sonuna özel bir noel pazarı kurulacak. Tezgahlar öğlen 13:00 ile akşam 19:00 arası açık olacak.

31 Aralık gecesi First Republic Square‘de büyük yılbaşı konseri olacak.

Batum Noel Pazarı 23 Aralık – 7 Ocak arası Europe Square‘de kurulacak.

Tiflis’in En İyi Şarap Evleri

Tiflis Noel Gelenekleri

Umarım Tiflis Noel pazarlarında keyifli vakit geçirirsiniz. Sormak istediğiniz ek bir şey varsa yorumlara yazabilirsiniz. Tiflis planı yapıyorsanız diğer yazılarımı da okumayı unutmayın. Daha iyi içerikler üretebilmem için eleştiri ve beğenilerinizi de yorum olarak bekliyorum.

Instagram’a koyduğum Gürcistan fotoğraflarım için #hohhoyytgeorgia etiketini takip edebilirsiniz, yalnızca Tiflis için #hohhoyyttbilisi etiketine bakabilirsiniz.

Yerlisinden Tiflis Gezi Rehberi

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: