Reels İnsan Kopyalama Videosu Nasıl Yapılır?

Biliyorsunuz instagram’ın Reels özelliği yaz aylarından beri ortalığı kasıp kavuruyor. Reels sayesinde pek çok farklı efektler görmeye başladık. Bunlardan en ilginçlerinden biri şüphesiz klonlama efekti. Başlangıçta bu ancak profesyonel video düzenleme uygulamaları ile yapılıyordu ama sanıyorum Reels’in hayatımıza girmesinin etkisiyle, artık farklı telefon uygulamalarından da bunu yapmak mümkün. Ben piyasada bu işlemi telefondan yapacağınız üç tane uygulama buldum ancak bir tanesi var ki gerçekten telefonda insan kopyalama yapmak çok kolay. Ben bu yazıda sadece o uygulamadan nasıl klonlama videoları yapacağınızı anlatacağım, çünkü sadece 30 sn. sürüyor. Blog yazısıyla bunu anlatınca sanki çok zahmetli bir işmiş diye düşünmeyin, ben detaylı tek tek ekran görüntüleriyle her aşamayı göstermek istedim sadece. Bir kere yaptınız mı ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz zaten. Haydi o zaman, Reels insan kopyalama, klonlama videosu nasıl yapılır birlikte inceleyelim, tabi önce klonlama videosu nasıl çekilir ona da değineceğim.

Clubhouse Uygulaması Nedir ve Nasıl Kullanılır?

klonlanama efekti nasıl yapılır
videodan çekildiği için biraz görüntü kalitesi düşük olmuş.

Klonlama Videosu Nasıl Yapılır?

Öncelikle klonlama videosu çekmek için hangi uygulama kullanılıyor onu söyleyeyim. Ben bugün size Vita’yı öveceğim. İncelediğim diğer iki uygulama ise Video Star ve VideoFxLive, bilgi olsun diye paylaşıyorum. Sizin bildiğiniz başka uygulamalar varsa lütfen yorumlara yazın. 😉

Klonlama Videosu Nasıl Çekilir?

Takdir edersiniz ki herhangi iki videoyu birleştirip klonlama efekti yaratmanız mümkün değil. Çekim aşamasında dikkat etmeniz gereken birkaç detay var, hemen onlara kısaca değineyim. Bir kere çekim sırasında mutlaka tripod kullanmalı ve tripodunuzu kesinlikle oynatmamalısınız. Eğer oynatırsanız aynı kadrajda gibi görünmezsiniz. Kaç klon yapmak istiyorsanız kadraj genişliğini ona göre ayarlamalısınız. Her bir klon için ayrı video çekeceksiniz ve bu klonlardan hiçbiri diğerine değmeyecek şekilde olmalı çünkü üst üste bindirme yöntemiyle klonlama yapıldığı için kolunuz bacağınız bir yerleriniz kesilebilir. aşağıda uygulama kullanım detayını anlatınca ne demek istediğimi daha da iyi anlayacaksınız bence ama ben şuraya uygulama fotosu bırakayım. Bu iki video tripod yerinden oynatılmadan çekildi ve gördüğünüz gibi iki resimde birbirine temas yok, klonumla kendim arasında yeterli boşluk bıraktım. 😀

Telefondan Klonlama Efekti Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim Vita uygulamasını nasıl kullanacağımıza. Uygulamayı indirdikten sonra açınca karşımıza alttaki ekran çıkıyor. Buradan New Project denilen yere tıklıyoruz.

Bu sırada uygulama fotoğraflarınıza erişebilmek için izin isteyecek ve izin verdiğiniz zaman son çektiğiniz videolar açılacak. Klon videolarından birinciyi seçiyorsunuz ve sağ alt köşedeki oka tıklıyorsunuz.

Açılan sayfada seçtiğiniz videoyu göreceksiniz. Ve bir de en altta sembollerden oluşan bir menü göreceksiniz. Orada, menüyü hafif sağa kaydırıp kırmızıyla işaretlediğim Pip yazan yere tıklayacaksınız.

klonlama videosu

Pip’e tıkladığınız anda karşınıza yine telefonunuzun albümü çıkacak ve oradan ikinci videoyu seçeceksiniz. Seçtiğiniz anda ikinci video biraz daha küçük olarak ekranınızda belirecek. Şimdi kırmızıyla işaretlediğim köşelerden sürükleyerek bu videoyu tam ekran boyutuna getireceğiz.

klonlama videosu nasıl çekilir

Şimdi iki video üst üste gelmiş oldu. İkisinin birden görünebilmesi için son vuruşu yapacağız. alttaki fotoğrafta işaretlediğim oklardan tutup videonun yarısına doğru çekiyoruz, yani birinci klonun bittiği yere kadar çekebiliriz. Tabi burada önemli detay şu: üstteki videonun boşluk tarafından çekiyor olacağız ki klonlar görünsün. Tataaaaam işte videomuz hazır. Şimdi sol alttaki kırmızıyla işaretli çift oka 2 kere tıklıyoruz ve açılan ekranda sağ üst köşede gördüğümüz Export butonuna tıklayarak videoyu telefonumuza kaydediyoruz.

Gördüğünüz gibi klonlama efekti yapmak, klonlama videosu çekmek iste bu kadar kolay. Başka bu kadar uygulama bulursam onları da mutlaka ekleyeceğim. Umarım bu uygulama hoşunuza gitmiştir, sevdiyseniz paylaşmaktan çekinmeyin. Daha fazla fotoğraf ve video tüyosu isterseniz, motivasyon için yazıyı beğenmeyi veya yorum yapmayı unutmayın lütfen. 🙂

Lightroom’da Fotoğraf Düzenleme: Lightroom Kullanımı ve Lightroom Filtreleri

Fotoğraf ve Video Düzenlemek İçin En İyi Programlar

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

4 Responses

  1. Melek Melek dedi ki:

    Gerçekten çok kolaymış, bende çekeceğim

  1. Aralık 18, 2020

    […] Reels İnsan Kopyalama Videosu Nasıl Yapılır? […]

  2. Ocak 12, 2021

    […] Reels İnsan Kopyalama Videosu Nasıl Yapılır? […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: