Sürükleyici Türk Gerilim Filmleri ve Dizileri

Beni instagram’dan takip ediyorsanız en sevdiğim türün gerilim olduğunu biliyorsunuzdur. Türkiye’de maalesef gerilim filmleri ve dizileri konusunda büyük bir eksiklik var ama bu hiç güzel yapım olmadığı anlamına gelmiyor. Yalnız internette ne zaman Türk gerilim filmlerini arasam garip gurup kalitesiz korku filmlerinden oluşan listeler görüyorum. Bu konuda bir eksik var gibi geldi, dedim bari kendi izlediklerimden şöyle gerçekten kaliteli gerilim filmleri listesi yapayım. Baktım benim liste de çok küçük kaldı, o yüzden son yıllarda çekilmiş sevdiğim Türk gerilim dizilerini de birleştirip karışık, Türk gerilim filmleri ve dizileri listesi hazırlamaya karar verdim ve bence gerçekten süper bir liste çıktı ortaya, belki hepsini izlemişsinizdir bilemiyorum. Ben çok mantık hatalarında boğulan bir izleyici değilim, bu listedeki tüm içerikler kusursuz da demiyorum, eleştirecek şeyler tabi ki var ama genel olarak seyir keyfi yüksek diye düşünüyorum. O zaman buyurun, gerilim severler için sürükleyici Türk filmleri ve dizileri listesi sizlerle..

Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri

Türk gerilim filmleri ve dizileri

Önce Türk gerilim filmleri ile başlıyorum, ardından Türk gerilim dizileri gelecek. Yapım yılına göre yeniden eskiye doğru sıralayacağım. Filmlerin tarihi sizi üzmesin, diziler çok daha yeni. Bir noktadan sonra gerilim filmi yapmayı bırakıp dizi yapmaya başlamışlar sanırım. 🙂

polisiye gerilim Türk filmleri
Ejder Kapanı

Sürükleyici Türk Gerilim Filmleri

Av Mevsimi: 2010 yapımı, IMDB puanı 7,4. Sadece oyuncu kadrosu bile filmi izlemek için yeterli olabilir bence, aynı nedenle bu filmi izlemiş olma ihtimaliniz diğerlerinden çok daha yüksek. Bir genç kıza ait olduğu anlaşılan bir kolun bulunmasıyla başlıyor film. Olayı araştıran üç polisin hayatları ile harmanlanmış, ucu ülkenin en zengin adamlarından birine dayanan bir cinayet soruşturması filmi, ben oldukça başarılı bulmuştum.

Ejder Kapanı: 2010 yapımı, IMDB puanı 6,5. Aftan yararlanıp çıkan pedofili eski hükümlüleri öldüren bir seri katil ortaya çıkıyor. Bu cinayetlerin öncesinde Ensar adında bir karakter askerlikten eve dönüyor ve kız kardeşinin pedofili bir eski hükümlü tarafından tecavüze uğradıktan sonra intihar ettiğini öğreniyor. Uğur Yücel, Kenan İmirzalıoğlu ve Berrak Tüzünataç’tan oluşan polis ekibimiz de Ensar’ın yani Nejat İşler’in peşine düşüyor. 

Sis ve Gece: 2007 yapımı, IMDB puanı 6,7. Ahmet Ümit’in romanından uyarlanmış filmde gizli servis elemanı olan bir adam, evli ve iki çocuk babası olmasına rağmen komşusunun kızı ile ilişkiye giriyor. Emniyet teşkilatındaki amirini yakınlarda kaybetmiş ve bu konuda zaten yeterince üzgünken Mine de bir anda ortadan kayboluyor. Sedat aralarındaki ilişkiyi belli etmeden Mine’nin kayboluşunu araştırmaya başlıyor. Sonu oldukça şaşırtmıştı beni. 

Küçük Kıyamet: 2006 yapımı, IMDB puanı 6,3. Bu listedeki diğer yapımlardan farklı olarak bir polisiye gerilim değil. Filmi, cinli perili bir korku filmi zannedebilirsiniz ama bu filmin türüne korku demek bence yanlış olur. Daha önce depremde annesini kaybetmiş olan bir kadın, İstanbul’daki deprem korkusundan biraz uzaklaşmak için ailesiyle Ege’de bir ev kiralıyor. Gittikleri yerde esrarengiz olaylarla karşılaşıyorlar. Filmde epey geriliyorsunuz ve sonuyla da büyük sürpriz yaşıyorsunuz. 

Beyza’nın Kadınları: 2006 yapımı, IMDB puanı 6,2. İstanbul’da kesik bacaklar bulunmaya başlıyor ve polis seri katilin peşine düşüyor. Bu arada olayı inceleyen uzmanlardan biri olan psikiyatristin eşi Beyza ilginç hafıza kayıpları yaşıyor ve bir şekilde ölen kişilerin kendisiyle ilgisi olduğu ortaya çıkıyor. Demet Evgar ve Levent Üzümcü oyunculukları eşliğinde gayet güzel bir polisiye gerilim filmi.

Farkındaysanız yapım tarihi olarak hepsi epey eski ve bunları yeni çıktıkları zamanlar sinemada izlemiştim. Genel hatlarıyla hatırlasam da detayları unutmuşum, o nedenle filmleri size anlatırken hepsini baştan izleyesim geldi, sanırım önümüzdeki hafta sonu planım belli oldu. 🙂

polisiye gerilim Türk dizileri
Masum

Sürükleyici Türk Gerilim Dizileri

Fatma: 2021 yapımı, 6 bölümden oluşuyor. IMDB puanı 7,5. Fatma geçimini temizlik yaparak sağlayan bir kadın, kocası hapse girmiş, çıkmasını bekliyor ama kocası ortadan kayboluyor. Kocasına ne olduğunu araştırırken bir anda cinayet işliyor. Bu cinayet, kocasının karanlık düşmanları tarafından öğreniliyor ve şüphe çekmeyecek biri olduğu için öldürmeye devam etmesini istiyorlar. Hayatı tehlikede olduğu için mecburen cinayetlere devam ediyor ve bir yandan da kocasını arıyor. 

Alef: 2020 yapımı, 8 bölümden oluşuyor, IMDB puanı 8,1. Settar ve Kemal adında iki dedektif boğazda bulunan bir cesedi araştırmaya başlıyorlar, bu sırada arka arkaya cinayetler işlenmeye devam ediyor ve bu cinayetler çok eski yıllar ve tarikatlarla ilişkilendiriliyor. Bu arada tabi ki dedektiflerin özel hayatları da entegre oluyor. Konusu oldukça ilgi çekiciydi ve diziyi genel olarak sevdim ama bazı bölümlerde çok gereksiz sürekli küfür edildiği için rahatsız olmuştum.

Atiye: 2019 yapımı, 8’er bölümlük iki sezondan oluşuyor, IMDB puanı 7,4. Duymayan kalmamıştır muhtemelen bu diziyi ama eklemek istedim. Bu seride birden fazla sezonu olan tek dizi bu, üçüncü sezon bekleniyor. İstanbul’da mutlu bir ailesi ve ilişkisi olan ressam Atiye, son yaptığı resim sonrası aniden Göbeklitepe’ye gitmeye karar veriyor ve hayatı alt üst olmaya başlıyor. Bu listedeki diğer dizilerden biraz daha farklı, mistik-fantezi gerilim türünde bir yapım. Çok beğenenler kadar çok eleştirenler de var. Ben birinci sezonu sevip ikinci sezonu pek beğenmeyenlerdenim. Bazı oyunculuklar çok göze batıyor. Yine de konusu, mesajları genel olarak hoşuma gitti. Bir de Göbeklitepe, Nemrut, Kapadokya gibi önemli değerlerimizi gezdiriyor bize, daha ne olsun. 🙂

Şahsiyet: 2018 yapımı, 12 bölümden oluşuyor, IMDB puanı 9,1. Yine herkesin haberi olduğunu düşündüğüm bir dizi ile devam ediyorum. Ama bu liste Şahsiyet olmadan eksik kalırdı, koymak zorundaydım. Başrolde Haluk Bilginer’in canlandırdığı karakter Agah’a Alzheimer teşhisi konuyor. Her şeyi unutacağını öğrenince çok üzülüyor. Kendisi adli katip emeklisi ve suçlu olduklarını bildiği halde ceza almayan bazı insanları daha önce not etmiş. Madem her şeyi unutacağım, bu suçluları öldüreyim nasıl olsa unutacağım diye düşünüyor ve olaylar gelişiyor. Sevmeyen pek çıkmaz sanıyorum, Agah Bey kesinlikle dünyanın en tontiş dizi karakterlerinden biri. 

Bozkır: 2018 yapımı, 10 bölümden oluşuyor, IMDB puanı 8,1. Dizi hayalı bir Anadolu şehrinde geçiyor ve şehirde bir çocuk cinayeti yaşanıyor. Başkomiser Seyfi ve birlikte çalıştığı polis Nuri cinayeti araştırmaya başlıyor. Cinayetin ucu şehrin en zengin iş adamına uzanmaya başlıyor ve arkada bambaşka olaylar ortaya çıkıyor. Bu arada tabi Nuri ve Seyfi’nin hayatlarına da giriyor. Biraz yavaş ilerliyor gibi ama çok sürükleyici bir dizi, ilerleyen bölümlerde konu iyice derinleşiyor ve farklı bir boyuta geçiyor, ilgi çekici gelmişti bana. 

Masum: 2017 yapımı, 8 bölümden oluşuyor, IMDB puanı 8,4. Emekli baş komiser Cevdet, eşi ve oğluyla beraber bir kıyı kasabasında yaşıyorlar. Tarık’ın eşi Emel ve abisi Taner bir trafik kazasında ölmüşler. Cevdet’in eski öğrencisi Yusuf Komiser, yakın arkadaşı Taner’in ölümünü incelemek için şu anki baş komiser tarafından kasabaya gönderiliyor. Cevdet ve eşinin sakladıkları bir sır var tabi bu arada. Geriye dönüşlerle olayların aslını öğreniyoruz. Kadrosuyla gözleri pörtleten dizilerden biri, çok yavaş ilerliyor ama gerçekten başarılı. 

46 Yok Olan: 2016 yapımı, 13 bölümden oluşuyor, IMDB puanı 8,4. Meşhur bir genetik profesörü olan Murat, beş yıldır komada yatan kız kardeşi Ezo’yu hayata döndürmek için formüller arıyor. Sonunda iyi geleceğini düşündüğü bir ilaç buluyor ve önce kendi üzerinde denemeye başlıyor. Bu ilacı içtiği zaman bambaşka bir insana dönüşüyor ve kendine geldiğinde neler yaptığını hatırlamıyor. Yer yer saçma sapan gelse de genel olarak sürükleyici bulduğum değişik konusuyla ilgimi çeken bir dizi oldu.

Türk gerilim filmleri ve dizileri için önerilerim şimdilik bu kadar, benim gibi gerilim severler için umarım işe yarar bir liste olmuştur. Sizin de bu türde önerebileceğiniz diziler veya filmler varsa, lütfen yorumlarda paylaşın, ben de dahil herkes faydalansın. Evde kaldığımız bugünlerde her öneri çok faydalı oluyor. 🙂 Benim de aklıma gelmeyenler vardır belki, gelirse ekleme yaparım. Daha nice kaliteli gerilim türünde Türk yapımların gelmesi dileğiyle. 

Bir Oturuşta Bitireceğiniz Maratonluk Dizi Önerileri

En İyi Amazon Prime Dizileri ve Filmleri

En İyi Romantik Filmler Listesi

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum. Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf ve video için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Pinterest: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

  1. Haziran 30, 2021

    […] Gerilim Severler için Sürükleyici Türk Filmleri ve Dizileri […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: