Sri Lanka Güney Sahili Gezi Rehberi: Mirissa, Unawatuna, Galle

Geçtiğimiz Kasım ayında Sri Lanka’da 10 gün geçirdim ve bunun yarısı güney Sri Lanka’da geçti ve muhteşemdi. Sri Lanka’da ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri Güney sahilleri ve yoğun sezon nasıldır bilmem ama bizim gittiğimiz zaman o kadar sakindi ki tüm hücrelerime kadar huzur doldum. Sri Lanka’nın güney kıyıları, Asya’da halen çok popüler olmamış plajlara sahip. Ancak Sri Lanka hem ülkemizde hem de dünyada turizm açısından git gide popülerleşiyor. Bence elinizi çabuk tutup Sri Lanka’ya bir an önce gidin ve siz de bu huzurun tadını çıkarın. Sri Lanka planı yaparken de benim yazılarımdan faydalanacağınızı umuyorum. Bu yazıda Sri Lanka’nın güneyindeki zamanınızı nasıl planlayabileceğinize dair deneyimlerimi ve bazı ipuçlarımı paylaşacağım. Sri Lanka ülke geneli hakkında yazdığım gezi rehberini de okumayı ihmal etmeyin.

Sri Lanka

Sri Lanka Güney sahillerine gitmek için en güzel zaman

Ülkede farklı yerlerde farklı zamanlarda geçen muson dönemleri var. Güney sahili için en iyi dönem Aralık ve Mart ayları arası deniyor ama Ekim ve Kasım ayları da gidilebilir görünüyor. Bizim gittiğimiz Kasım döneminde hava harikaydı ve ortalık çok sakindi o yüzden tavsiye ederim. Nisan ile Eylül ayları arası ise bu bölgenin muson dönemine girdiği zamanlar olduğundan, bu dönem için plan yapıyorsanız yağmura hazırlıklı olmanızda fayda var.

Sri Lanka

Mirissa Gezi Rehberi

Mirissa’da gezilecek yerler arasında sanıyorum en meşhuru Coconut Tree Hill. Mirissa Plajı’na yakın mesafede yer alan, deniz kenarında palmiyelerle dolu bir tepecik burası. Burada mutlaka bir fotoğraf çekilin ama sabah erken gitmenizde fayda var, diğer zamanlar turlara denk gelebilirsiniz. Maalesef bitmeyen kalabalık nedeniyle istediğim gibi fotoğraf çekilemedim, aslında aşağıdaki fotoğraftan çok daha fazla palmiye var. Bu bölgede gidebileceğiniz diğer yerler; Parrot Rock ve Secret Beach

Sri Lanka

Mirissa Gezi Rehberi

Mirissa’da yapılacak en popüler şeylerden biri de balina izlemek ama Sri Lanka’da balina izleme turuna çıkmak istiyorsanız bilmeniz gereken şeyler var. Çoğu tur şirketinin balinaları kovaladığı ve kıstırmaya çalıştığı söyleniyor. Ayrıca bu turlarda 10 saate kadar dalgalı denizde teknede vakit geçirmeniz gerekebiliyor ve balina göreceğinizin garantisi de yok tabi ki. Eğer deniz tutuyorsa ya da benim gibi küçük çocuklaysanız pek tavsiye edilmiyor. Eğer bir rahatsızlığınız yoksa ve ben bunu mutlaka yapacağım diyorsanız daha etik turları araştırmanızı tavsiye ederim. Ben açıkçası 3 yaşındaki oğlum nedeniyle cesaret edemedim ama Raja & the Whales firmasının balinaları rahatsız etmeden etik turlar düzenlediğini okumuştum.

mirissa-3-2

Mirissa Gezi Rehberi

Mirissa’da yapacağınız en güzel şeylerden biri de tabi ki sörf yapmak ve plajların tadını çıkarmak. Sörf için Sri Lanka’nın en popüler plajlarından biri Mirissa’nın kuzeyinde kalan Weligama’da yer alıyor. Biz bu bölgede konaklamıştık ve gerçekten sörfçüler dışında plajda pek insan olmuyor. Oldukça büyük, güzel kumlu bir plajı var. Mirissa’da ya da herhangi başka bir yerde kalıyorsanız da bence Weligama’yı ziyaret edin. Burada yer alan Taprobane adasına da uğramanızı tavsiye ederim.

Sri Lanka

Unawatuna Gezi Rehberi

Unawatuna için Sri Lanka’nın en popüler plajı dersem abartmış olmam sanırım. Bunun ana nedenlerinden biri de Sri Lanka’nın ikonik instagram fotoğraflarından biri haline gelen palmiye ağacındaki ip salıncak. Aslında bu salıncak tam Unawatuna plajında değil ama Unawatuna sahil kasabası sınırlarında yer alan Dalawella plajında yer alıyor. Bu salıncağa gitmek için Google Maps’te Dream Cabana’yı işaretleyin ve varınca sahile açılan daracık boşluktan içeri girin. Kafanızı sağa çevirdiğinizde salıncağı göreceksiniz.

Sri Lanka

Unawatuna Gezi Rehberi

Bizim gittiğimiz dönem en yoğun sezon olmadığı için mi bilmiyorum ama öyle çılgın sıralarla ve ücret talebiyle karşılaşmadık. Orada iki genç ağaca çıkmaya çalışan herkese yardım ediyordu ama kimseden para istendiğini görmedim. Gün batımında biraz daha fazla insan oldu ama yine öyle bahsedilidği gibi uzun kuyruklar oluşmadı, oğlum da ben de defalarca sallanma şansı bulduk. Çıkış biraz zahmetli, ilk seferinde yapamayacağım galiba diyor insan ama bir kere yaptınız mı inanılmaz zevkli geliyor ve tekrar tekrar sallanmak istiyorsunuz. 🙂

Sri Lanka

Unawatuna Gezi Rehberi

Salıncağın olduğu yerin hemen bitişiğinde Wijaya Plajı bulunuyor. Burada yer alan mekanı ben çok sevdim, çalan müzikler ve ortam nefisti. Bir ara Leylim Ley çaldı, hemen videoya çektim ama gürültüden anlaşılmıyordu. Yemek olarak da pizza yedik, gayet güzeldi. Plajda ücretli olarak şezlonglarda ya da havlunuzu sererek ücretsiz olarak takılabiliyorsunuz. Buranın denizi biraz dalgalı ama çok temizdi, çocukla da rahatlıkla girebilirsiniz. Biz oğlumla saatlerce dalgalarla oynadık, çok keyifliydi. 😉

unawatuna-2-2

Galle Gezi Rehberi

Galle, Sri Lanka’nın tarihi şehirlerinden biri ve diğer şehirleri gibi kaos söz konusu değil. Şehrin kale içi bölgesi apayrı bir dünya sanki.  Otellerin, turistik yerlerin ve restoranların çoğu kale duvarlarının içinde yer alıyor. Sömürge döneminden kalma yapıları ve bunların arasında kalan harika butikleri gezmek gerçekten çok keyifliydi. 16. yüzyılda Portekizliler tarafından inşa edilen kale içi bölgesi 17. yüzyılda Hollandalılar tarafından ele geçiriliyor ve 18. yüzyılda ise İngilizler’in oluyor. Galle kalesi UNESCO dünya mirası listesinde yer alıyor ve Asya’da Avrupalı işgalciler tarafından inşa edilen en büyük kale olarak geçiyor. Tarihinden kısaca bahsettiğime göre şimdi de Galle’de ne yapılır, fotoğraf noktaları nereleri, hangi dükkanlardan alışveriş edilir gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağım.

Sri Lanka

Galle Gezi Rehberi

Galle Fort’a giriş tek bir yerden yapılıyor. Oradan girerek kalenin tarihi yerlerini ve tasarım butiklerini birkaç saat içerisinde gezebilirsiniz. Öğle vakti anormal sıcak oluyor o nedenle öğle saatlerinde plaja gitmenizi, kaleyi sabah veya akşam saatlerinde gezmenizi tavsiye ederim. Butikler çok güzel ama bazılarının sahipleri Avrupalı olduğu için fiyatlar Sri Lanka ortalamasının oldukça üstünde. Yine de bakmanızı tavsiye edeceğim birkaç yer var. 😉

Barefoot: Ana şubesi Colombo’da bulunan Sri Lanka kökenli hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz güzel bir yer. Çocuk oyuncaklarından kıyafete, ev eşyasından çaya kadar pek çok Sri Lanka ürününü bulabilirsiniz.

KK The Collection: Daha çok kıyafet satışı yapılıyor ama hediyelik bir şeyler de bulabilirsiniz.

Exotic Roots: Sanat eserleri, dekorasyon obejeleri, kıyafet ve takı üzerine tatlı bir butik.

Koccoriko: instagram sayesinde bol fotoğraflanan butiklerden biri.

Bunların hepsi Galle’nin en popüler caddesi diyebileceğim Pedlar üzerinde ve oraya çıkan ara sokaklarda yer alıyor.

galle-2-2

Galle Gezi Rehberi

Galle’de görmeniz gereken tarihi yapılardan da biraz bahsetmek istiyorum. Galle kale içindeki sokaklar diğer Sri Lanka şehirlerinden oldukça farklı, tüm sokakları gezmenizi tavsiye ederim. Kale duvarları içinde müzeler ve güzel kiliseler var. Saat kulesi ve Hollanda kilisesi favorilerim oldu. Göreceğiniz diğer yapılar, Groote Kerk, Eski Hollanda Hastanesi, Ulusal Denizcilik Arkeoloji Müzesi ve Azizler Kilisesi. Kale duvarları, özellikle gün batımı saatlerinde hem halk hem de turistlerin şehrin ve denizin güzel manzarasının tadını çıkardığı bir yer haline geliyor. Kalenin güneydoğu kısmındaki beyaz deniz feneri de kale içinin ikonik yapılarından ve fotoğraf çekmeden dönmemeniz gereken yerlerinden diyebilirim. 🙂 Kale duvarlarının hemen önü deniz kıyısı ve özellikle yerli halktan burada denize giren çok oluyor. Yukarıdan bana epey temiz göründü deniz, plajlara gitmeye üşenirseniz burada da denize girmeyi düşünebilirsiniz.

Sri Lanka

Sri Lanka Güney Sahili Gezi Rehberi: Ulaşım

Sri Lanka havaalanından iner inmez güney sahile inecekseniz en uygun yöntem Galle’ye giden trene binmek olacaktır. Hem arabayla aynı sürede ulaşıyorsunuz hem de ucuz, sadece 2$. Buradan diğer sahillere ulaşım içinse tuktuk kullanabilirsiniz. Ben tüm Sri Lanka’yı baştan sona araba tutarak gezmeyi pek mantıklı bulmuyorum açıkçası, ulaşım çok pahalıya geliyor o şekilde. Zorda kalmadığınız sürece tren ve tuktuklar işinizi görecektir. Ben bize göre olmadığını düşündüğüm için kullanmadım ama bazı rotalar içn otobüsleri de kullanabilirsiniz.

ulasım.jpg

Sri Lanka Güney Sahili Gezi Rehberi: Konaklama

Mirissa Konaklama

Sri Lanka’nın güney sahillerinde ilk durağımız Weligama oldu ve burada yarım pansiyon olarak Twenty-Two Weligambay‘da kaldık. Hemen plaj önünde oluşu, havuzu, yemekleri, odalarıyla çok memnun kaldığımız bir otel oldu. Weligama, Mirissa’ya çok yakın yani istediğiniz zaman gidebileceğiniz mesafede ama çok daha sakin bir yer olduğundan konaklama için tavsiye ederim. Mirissa civarında yakın kalmak isterseniz de size önerebileceğim diğer oteller şöyle: Sounds of Nature mini hotel veya daha düşük bütçe için Banana Garden.

Unawatuna’daki tüm konaklama seçenekleri için tıklayın.

Mirissa’daki tüm konaklama seçenekleri için tıklayın.

Galle’deki tüm konaklama seçenekleri için tıklayın.

DSC04741-2.jpg

Galle Konaklama

Sri Lanka’nın güneyinde ikinci kaldığımız otel Galle Fort’ta yer alan The Bartizan isimli oteldi. Biz çok beğendik, bütçe olarak ortalamanın üstünde ama gerçekten konum, servis, dekorasyon ve yemekleriyle bizi her anlamda memnun eden bir otel oldu. Bütçeyi biraz daha düşürmek isterseniz Kikili House, daha da düşürmek isterseniz Casa De Kalu @ Church St tavsiye edebileceğim diğer oteller.

DSC05175.jpg

Sri Lanka Güney Sahili Gezi Rehberi: Yeme, içme ve mekan önerileri

Galle Yeme içme

Poonie’s Kitchen: Menüsüyle size Bali’deki kafeleri anımsatacak hipster atmosfere sahip tatlı bir mekan. (Galle)

Sugar Bistro: Hem uluslararası mutfaktan hem de Sri Lanka mutfağından güzel yemekler bulabileceğiniz ortamı hoş bir mekan. Kahve içmek veya akşam takılmak için de gidebilirsiniz. (Galle)

The Original Rocket Burger: Sri Lanka mutfağından farklı bir şeyler yemek istediğinizde, özellikle hamburger yemek istiyorsanız adresiniz burası. Gerçekten burgerleri pek lezzetliydi. Burada yerken Michael Fassbender’ı görmüştük, bu da öyle bir anımdır. 😛 (Galle)

Fortaleza: Tatlı bir bahçesi var, akşam saatlerinde kokteyl veya şarap içmek için uğramanızı tavsiye ederim. (Galle)

Cafe Hula Hula: Galle’de kaldığımız otelin hemen yanı başında yer aldığı için gittiğimiz, roti ve kottu konusunda gayet başarılı olan uygun fiyatlı bir mekan.

Isle of Gelato: Galle’de dondurmanın adreslerinden. Yapay aroma içermeyen dondurmalarını tatmanızı öneririm.

Bunların dışında şahsen denemesem de Galle civarında önerilen diğer mekanlardan bahsetmek istiyorum: The Blockhouse, Lucky Fort Restaurant, A Minute by Tuk Tuk, Church Street Social, The Heritage Cafe And Bistro, Galley52, The Tuna & The Crab, Hoppa

yemeicme-1-1.jpg

Unawatuna Yeme içme & Mirissa Yeme İçme

Biz yemeklerimizi genelde Galle’deki mekanlarda yemiştik, Unawatuna’da plajlarda ve oraların işletmelerinde yedik, yukarıda bahsetmiştim. Burada not aldığım diğer mekanlar şöyleydi: Lemongrass Cafe, Happy Spice, SkinnyTom’s Deli, Bedspace 

No.1 Dewmini Roti Shop: Mirissa civarındaysanız buranın rotisini tatmalısınız, gerçekten çok başarılı bence.

Biz diğer öğünlerimizi Weligama’da kaldığımız otelde yemiştik. Mirissa civarında not aldığım diğer mekanlar şöyle: Little Tuna, Wood Space, Shady Lane, The Doctors House

Manda yoğurdu satışı oldukça fazla ve tadı gayet lezzetli, fırsat olursa denemenizi tavsiye ederim. Son olarak tabi ki bol bol tropik meyve yemeyi unutmayın. 🙂

yemeicme-2-2

Sri Lanka’nın güneyi için gezi planı yaparken bu yazıdan bol bol faydalanırsınız umarım. Burası dışında sorularınız varsa lütfen yorum olarak bırakın, bildiğim bir şeyse cevap veririm, başkaları da faydalanır.

Sri Lanka ile ilgili diğer yazılarım:

Sri Lanka Gezi Rehberi: Sri Lanka’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler, Gezi Rotası ve Bütçe

Kandy, Ella ve Muhteşem Tren Yolculuğu

Sri Lanka Galle’da Nerede Kalınır: The Bartizan Hotel

Sri Lanka Güney Sahilinin En Güzel Oteli: Twenty Two Weligambay

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf ve video için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

 

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

  1. Nisan 3, 2019

    […] Sri Lanka Güney Sahili: Gezilecek Yerler ve En Güzel Plajlar […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: