En İyi Romantik Filmler Listesi

Yeni bir özel gün yaklaşır da ben bugün için içerik üretmez olur muyum? Tabi ki sevgililer gününü de es geçmeyecektim. Bu içeriği sevgililer günü yaklaşıyor diye hazırlıyorum ama romantik film izlemek isteyen herkes, ister sevgilisiyle ister yalnız, her zaman buradaki filmleri keyifle izleyecektir eminim. Tüm zamanların en iyi romantik filmleri bu yazıda, aralarında herkesin bildiği filmler de var, gözden kaçmış az bilinen filmler de, anime severler için birkaç romantik anime önerim de olacak. Hem romantik komedi filmleri hem de romantik dram türünde filmler var, hepsi gerçekten birbirinden güzel filmler. O zaman sözü daha fazla uzatmayayım, Türk ve yabancı en güzel romantik film önerileri sizlerle..

en iyi romantik filmler

Sevgiliyle izlenecek en iyi romantik filmler

Sıralamayı IMDB puanı en yüksekten aşağı doğru olacak şekilde yaptım. Burada göremediğiniz bazı filmler başka listelerimde olduğu için koymadım, yazının sonundaki linklerden oralara da göz atmanızı öneririm. Liste epey kabarık olduğu için puan, yapım yılı bilgisi ve birer cümleyle konularına değineceğim sadece.

Yabancı romantik film önerileri

Önce yabancı romantik komedi film önerileri ile başlayacağım, en keyifli filmlerden seçtim. Tabi bazıları hem güldürüp hem ağlatabilir yani dram öğeleri de illaki içeriyor.

Groundhog Day: 1993 Yapımı, IMDB puanı: 8. Hava durumu sunuculuğu yapan huysuz bir adam, bir festival sonrası aynı günü tekrar tekrar yaşamaya başlıyor.

About Time: 2013 Yapımı, IMDB puanı: 7,8. Zamanda yolculuk edebilen bir adamın hayatını düzeltme çabaları ve aşk hikayesi.

Silver Linings Playbook: 2012 Yapımı, IMDB puanı: 7,7. Akli dengesiyle ilgili problemler yaşayan bir adam, iyileşince ailesinin yanına dönüp karısıyla arasını düzeltmeye çalışırken, ruhsal problemleri olan başka bir kadın ile tanışıyor.

500 Days of Summer: 2009 Yapımı, IMDB puanı: 7,7. Aşka pek inanmayan, bağlanma problemi olan bir kadın ile ona çok aşık olan bir adamın hikayesi.

Im Juli: 2000 Yapımı, IMDB puanı: 7,7. Bir öğretmen, kaderi olduğuna inandığı bir kadını tekrar görebilmek için Avrupa’dan Türkiye’ye doğru yola çıkıyor.

Jeux d’enfants: 2003 Yapımı, IMDB puanı: 7,6. İki yakın arkadaş çocukluklarından beri oynadıkları doğruluk mu cesaret mi oyununa yetişkin olduklarında da devam ediyorlar.

When Harry Met Sally: 1989 Yapımı, IMDB puanı: 7,6. İki çok yakın arkadaş, arkadaşlıkları bozulmasın diye ilişki yaşamaktan çekiniyorlar.

Breakfast At Tiffany’s: 1961 Yapımı, IMDB puanı: 7,6. Zengin koca bulmaya çalışan bir kadın ile yazar olmaya çalışan ve aynı zamanda jigololuk yapan bir adam komşu oluyorlar.

La Belle Époque: 2019 Yapımı, IMDB puanı: 7,4. 60 yaşında ve mutsuz bir adama zamanda geri dönme şansı veriliyor ve o da hayatının aşkıyla tanıştığı güne geri dönüyor.

Crazy, Stupid, Love: 2011 Yapımı, IMDB puanı: 7,4. Eşi tarafından terk edilen hafiften looser bir adamcağız, herkesin bayıldığı karizmatik biriyle tanışıyor ve onun yardımıyla hayatını düzeltmeye çalışıyor. Ryan Gosling severler derneği üyelerinden biri olarak keyifle izlediğim filmlerden.

10 Things I Hate About You: 1999 Yapımı, IMDB puanı: 7,3. Okula yeni gelen bir öğrenci, okulun popüler kızından hoşlanıyor ama onunla çıkabilmesi için kızın huysuz ablasına da birini bulmaları gerekiyor. Gençlik filmi olmasına rağmen daha yüksek yaşa da hitap ediyor bence.

Four Weddings and a Funeral: 1994 Yapımı, IMDB puanı: 7,1. Normalde kadınlarla genelde gönül eğlendiren bir adam, arkadaşının nikahında birinden çok hoşlanıyor ve daha sonra başka nikahlarda ve bir cenazede karşılaşmaya devam ediyorlar.

A Good Year: 2006 Yapımı, IMDB puanı: 7. İngiltere’de yatırım danışmanlığı yapan bir adamın amcası ölür ve çocukluğunun geçtiği Provence’taki üzüm bağlarını ona bırakır.

Pretty Woman: 1990 Yapımı, IMDB puanı: 7. Bir iş adamı davetlerde yanında götürmek için bir kadına ihtiyaç duyar ve bir hayat kadınını bunun için tutar.

The Holiday: 2006 Yapımı, IMDB puanı: 6,9. Hayatlarından çok sıkılmış iki kadın ev değiştirme programına katılarak, bir süreliğine birbirlerinin evlerinde yaşamaya başlarlar.

Serendipity: 2001 Yapımı, IMDB puanı: 6,9. İlk tanıştıkları gece birbirinden ayrılmak durumunda kalan bir çift yıllar sonra birbirlerini bulmaya karar veriyorlar.

50 First Dates: 2004 Yapımı, IMDB puanı: 6,8. Bağlanmayı sevmeyen bir adam, her gün hafıza kaybı yaşayıp yeni bir güne uyanan bir kadınla tanışıyor ve aradığı kişiyi bulduğunu düşünüyor.

Sleepless in Seattle: 1993 Yapımı, IMDB puanı: 6,8. Karısı öldükten sonra yıllar boyunca matemini tutan bir adam, yeni bir kadınlar tanışıyor.

Frankie and Johnny: 1991 Yapımı, IMDB puanı: 6,8. Hapishaneden yeni çıkan bir adam, bir kafede iş buluyor ve burada erkeklere karşı güvenini kaybetmiş bir garson kadınla tanışıyor.

Love & Other Drugs: 2010 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Parkinson hastası bir kadın ve ilaç mümessili bir adamın yolları kesişiyor ve aralarında bir ilişki başlıyor.

The Proposal: 2009 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Amerika’da yaşayan bir kadın, sınır dışı edilebileceğini öğreniyor ve asistanıyla nişanlı olduğu yalanını atar. Asistanı da bazı şartlarla bunu kabul eder ve olaylar gelişir.

Just Like Heaven: 2005 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Bir kadın komaya giriyor ve onun dairesini bir adam kiralıyor. Bu arada kadının ruhu evinde yaşamaya devam etmeye başlıyor.

The Wedding Singer: 2003 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Düğünlerde şarkıcılık yapan bir adam, bir düğünde bir garson kadınla tanışıyor ve her ikisi de mevcut ilişkilerini sorguluyorlar.

Something Gotta Give: 2001 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Genç kadınlarla ilişki kuran ileri yaşta bir adam, genç sevgilisinin yazlığında tatildeyken onun annesiyle tanışıyor.

Bridget Jones’s Diary: 2001 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Otuzlu yaşlarında hala aradığı erkeği bulamamış bir kadın, iki farklı karakterde erkek arasında kalıyor.

You’ve Got Mail: 1998 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Chat kanallarından birinde birbirleriyle tanışan ve sanal olarak bağ kuran iki kişi gerçek hayatta aslında rakiptir.

While You Were Sleeping: 1995 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Tren gişesinde çalışan bir kadın her gün gördüğü ve hoşlandığı bir adamı tren raylarından kurtarıyor ve adam komaya giriyor.

Deux moi: 2019 Yapımı, IMDB puanı: 6,5. Yan yana dairelerde yaşayıp paralel bir hayat yaşarken birbirleriyle bir türlü tanışmayan iki kişinin hikayesi.

Friends with Benefits: 2011 Yapımı, IMDB puanı: 6,5. Aşka inanmayan bir erkek ve kadın, sadece cinsellikten ibaret bir ilişki yaşayıp, arkadaş olarak hayatlarına devam etmeye karar veriyorlar.

Life as We Know It: 2010 Yapımı, IMDB puanı: 6,5. Bir erkek ve bir kadın en yakın arkadaşları ölünce onların çocuklarına beraber bakmak durumunda kalıyorlar.

Leap Year: 2010 Yapımı, IMDB puanı: 6,5. İlişkisinde bir türlü evlilik teklifi alamayan bir kadın, 29 Şubat’ta Dublin’e gidip erkek arkadaşına evlenme teklif etmeye karar verir çünkü İrlandalı inanışına göre artık yılda gelen evlenme teklifi kabul edilmek zorundadır.

The Ugly Truth: 2009 Yapımı, IMDB puanı: 6,4. Birbirine zıt karakterde iki program yapımcısı beraber programı sunmak durumunda kalıyorlar ve bu durumdan kurtulmak için bir anlaşma yapıyorlar.

How to Lose a Guy in 10 Days: 2003 Yapımı, IMDB puanı: 6,4. Bir erkeği on günde kaybetmek için yapılması gereken hatalar üzerine dergi yazısı hazırlayacak olan bir köşe yazarı ile bir kadını kendine aşık etmesi gereken bir reklamcının hikayesi.

This Means War: 2012 Yapımı, IMDB puanı: 6,3. Beraber çalışan iki CIA ajansı aynı kadınla görüştüklerini fark edince aralarında rekabet başlıyor ve görevlerini biraz kötüye kullanarak birbirleriyle yarışmaya başlıyorlar. Ajanlar da Tom Hardy ve Chris Pine bu arada. 🙂

My Best Friend’s Wedding: 1997 Yapımı, IMDB puanı: 6,3. İleride kimseyle evlenemezlerse birbirleriyle evleneceklerini konuşan iki yakın arkadaştan erkek olan başkasıyla evlenmeye karar veriyor ve kadın olan da yardım etmeye diye gidip bu evliliği önlemeye çalışıyor.

No Strings Attached: 2011 Yapımı, IMDB puanı: 6,2. Ergenlik döneminden tanışan bir erkek ve bir kadın tekrar karşılaştıklarında tamamen cinselliğe dayalı bir ilişki yaşamaya karar veriyorlar.

How to Be Single: 2016 Yapımı, IMDB puanı: 6,1. Bir grup bekar insanın ilişki yaşama çabaları ve yalnızlıklarını yönetme hikayelerini anlatan bir film.

Two Weeks Notice: 2002 Yapımı, IMDB puanı: 6,1. Yıllardır bir adamın avukatlığını yapan ama her şeyinden sorumu olan bir kadın işi bırakmaya karar verir.

en iyi romantik filmler

Buradan sonrası romantik dram türündeki filmlerden oluşuyor. Mendilleri hazırlayın, pek çoğu ağlatıyor vallahi, önceden uyarayım.

Casablanca: 1942 Yapımı, IMDB puanı: 8,5. İkinci Dünya savaşı sırasında Hitler’den kaçan Avrupalılar Fas’ın Kazablanka şehrinde hayatlarına devam ediyorlar. Burada bar işletmecisi olan bir adam, eski aşkının direniş lideri eşinin Kazablanka’dan kaçmasına yardım edebilecek bilgiler sahiptir.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind: 2004 Yapımı, IMDB puanı: 8,3. İlişkileri kötüye gidince hafızalarından birbirlerini ve hatıralarını sildirmeye karar veren bir çiftin hikayesi.

A Moment to Remember: 2004 Yapımı, IMDB puanı: 8,2. Birbirlerine aşık olan bir çiftten kadın olan Alzheimer hastalığına yakalanıyor ve anılarını unutmaya başlıyor.

In The Mood For Love: 2000 Yapımı, IMDB puanı: 8,1. Farklı kişilerle evli olan bir kadın ve bir erkek, aynı apartmanda yaşıyorlar ve tanıştıktan sonra aralarında bir bağ kuruluyor.

Gone with the Wind: 1939 Yapımı, IMDB puanı: 8,1. Amerika’daki sivil savaş sırasında yaşanan çok kahramanlı bir aşk hikayesi. Gerçek bir sinema efsanesi olması boşa değil.

Her: 2013 Yapımı, IMDB puanı: 8. Karısıyla boşandıktan sonra tek başına yaşayan bir adam, yapay zekası olan bir işletim sistemiyle ilişki kurmaya başlıyor.

The Curious Case of Benjamin Button: 2008 Yapımı, IMDB puanı: 7,8. Benjamin hayatını tersten yaşayacak şekilde dünyaya gelir yani yaşlı olarak doğup bebekliğe doğru büyür. Bu arada çocukluk arkadaşı olan Daisy’e aşık olur.

Once: 2007 Yapımı, IMDB puanı: 7,8. İrlandalı bir sokak çalgıcısı ile Çek göçmen bir kadının ilişkisi konu alınıyor. İçten, sade ve bol müzikli bir film.

Pride & Prejudice: 2005 Yapımı, IMDB puanı: 7,8. Beş kız kardeşten birinin zengin ama kibirli görünen bir adamla hikayesini anlatıyor ama uzun bir dönem sürüyor ve pek çok yan hikaye izliyoruz. Tablo gibi görüntülerle bezeli, kitaptan uyarlama film.

The Notebook: 2004 Yapımı, IMDB puanı: 7,8. Ailesiyle tatile giden bir genç kız ve orada tanıştığı genç bir adam arasında sınıfsal ve ekonomik farklara rağmen güzel bir ilişki başlar.

The Piano: 1993 Yapımı, IMDB puanı: 7,6. Dilsiz bir piyanist olan Ada, zengin bir adamla evlenmek üzere, altı yaşındaki kızıyla birlikte Yeni Zelanda’ya gönderiliyor.

The English Patient: 1996 Yapımı, IMDB puanı: 7,4. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Kuzey Afrika çöllerinde harita oluşturmaya çalışan bir harita yapımcısının uçağı düşüyor ve ağır yanıklarla bir sahra hastanesine kaldırılıyor. Bir kadın hemşire onunla ilgilenmeye başlıyor.

The Age of Adaline: 2015 Yapımı, IMDB puanı: 7,2. Bir kadın geçirdiği kaza sonrası yaşlanmamakla ödüllendiriliyor ve hep 29 yaşında kalıyor. İnsanlardan izole bir hayat sürmeye çalışırken bir adama aşık oluyor.

Tune in For Love: 2019 Yapımı, IMDB puanı: 7,1. 1990’lı yıllarda Asya’da ekonomik kriz yaşandığı dönemde, bir radyo yayını sayesinde genç bir adam ve kadının yolları kesişiyor.

Ghost: 1990 Yapımı, IMDB puanı: 7,1. İki aşıktan erkek olan bıçaklanarak öldürülüyor. Öldükten sonra canlıların dünyasında yaşamayı öğreniyor ve aşkıyla iletişim kurmaya çalışıyor.

One Day: 2011 Yapımı, IMDB puanı: 7. Mezuniyet gecelerini birlikte geçiren, ayrı dünyaların insanları iki genç her yıl aynı tarihte, bir günlüğüne buluşma kararı alırlar.

Ps I Love You: 2007 Yapımı, IMDB puanı: 7. Çok aşık bir çiftin erkek olanı ölümcül bir hastalığa yakalanıyor ve öldükten sonra okuması için karısına mektuplar bırakıyor.

Becoming Jane: 2007 Yapımı, IMDB puanı: 7. Jane Austin’in kendi hayatındaki bir bölümden ilham alarak yazdığı kitabın uyarlaması. 18. yüzyıl İngiltere’sinde, İrlandalı bir adama aşık oluş hikayesini izliyoruz.

Dirty Dancing: 1987 Yapımı, IMDB puanı: 7. Bir yaz kampında dans hocalığı yapan bir adam ile tatil için orada bulunan ve onun hem öğrencisi hem de partneri olan bir genç kızın aşk hikayesi.

Sweet November: 2001 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Her ay başka biriyle birlikte olan bir kadın ile işine düşkün bir adamın aşk hikayesi.

City of Angels: 1998 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Bir melek ile normal bir insan arasındaki aşk hikayesi. Sonuyla insanı darmadağın eder.

A Walk in the Clouds: 1995 Yapımı, IMDB puanı: 6,7. Bir asker eve dönüş yolunda tanıştığı bir kadını korumak için onun sevgilisi rolü yapıyor. Kadın hamile ve ailesine bunu açıklaması gerekiyor. Bu arada kızın ailesi şarapçılık yapıyor, üzüm bağları var. Çok severim bu filmi de, daha yüksek puan hak ediyor bence kesinlikle.

en iyi Türk romantik filmler

Türk romantik film önerileri

Hem romantik komedi hem de romantik dram türünde çekilmiş pek çok Türk filmi var, bana göre aralarında en başarılı olanları seçmeye çalıştım.

Önce sevdiğim Türk romantik komedi filmler ile başlıyorum. Çoğu kadın gibi romantik komedi izlemeyi severim, Türk romantik komedilerin de hepsini izlemiş olabilirim. Ama maalesef Türk romantik komedi filmleri epey kötü o yüzden bu kategori için listemde pek film yok.

Yalancı Yarim: 1973 Yapımı, IMDB puanı: 7,2. Tarık Akan, zengin amcasına göstermelik kiralık bir nişanlı arıyor ve fakir bir ailenin kızı olan Emel Sayın’ı buluyorlar. Tabi sonra olayların boyutu değişiyor. Bu filmi onlarca kez izledim, bence Türkiye’nin gelmiş geçmiş en güzel romantik komedi filmi. İzlemediyseniz, hemen internetten bulup izleyin bence. O kadar çok izlememe rağmen sonlara doğru bir sahnede her seferinde gözyaşlarım akıverir, izleyince neresi olduğunu anlayacaksınız bence. 😉

Romantik Komedi 1-2: 2010 ve 2013 Yapımı, IMDB puanları: 5,3 ve 5,2. Bu filmler niye bu kadar düşük puan almış anlamadım ya, bence Türkiye’de çekilen onlarca başarısız romantik komedi filmini düşününce bunlar fena değildi sanki. Açıkçası bu listede 6 puan altında film hiç koymadım ama bu kategori iyice boş kalmasın diye bir istisna yaptım burada. 😉

Romantik dram türünde Türk filmleri biraz daha iyi oluyor gibi, aslında başka sevdiğim filmler de vardı ama göreceli olabilir, herkesin seveceğini düşündüğüm en iyi üç taneyi seçtim.

Bizim için Şampiyon: 2018 Yapımı, IMDB puanı: 8,3. Halis Karataş ve atı Bold Pilot’un gerçek hikayesi anlatılıyor. At yarışı ile romantizm ne alaka diyebilirsiniz 🙂 ama Halis Karataş’ın eşine olan aşkı da filmin ana konularından biri. Ben şahsen ağla ağla bir hal oldum sonlara doğru. Çok güzel film, izlemediyseniz hemen açın izleyin.

Aşk Tesadüfleri Sever 1-2: 2011 ve 2020 Yapımı, IMDB puanları: 7,3 ve 7. Adında geçtiği üzere iki filmde de, aşıkların çocukluklarından beri tesadüflerle örülü aşk hikayeleri diyeyim kısaca. İki filmin finallerinin birbirine bağlanması da ayrı bir hoşluk olmuş.

Issız Adam: 2008 Yapımı, IMDB puanı: 6,8. Bu filmi duymayan yoktur herhalde ama gelecek nesile aktarılacak bu yazımda eksik kasın istemedim. 🙂 😛 Bağlanma problemi olan bir adamın aşık olma ve sonra da başladığı ilişkinin içine etme hikayesi özetle.

En İyi Romantik animeler

Romantik anime film önerileri

Your Name: 2016 Yapımı, IMDB puanı: 8,4. Fakrlı yerlerde yaşamalarına rağmen birbirlerine bağlı iki yabancının hikayesi.

5 Centimeters per Second: 2007 Yapımı, IMDB puanı: 7,6. İlkokulda yolları kesişen ve taşınma nedeniyle birbirinden uzaklaşan iki arkadaş yıllar sonra tekrar karşılaşıyor.

Only Yesterday: 1991 Yapımı, IMDB puanı: 7,6. Tokyo’da yaşayan 27 yaşındaki bir kadın, şehirden uzaklaşmak için üvey kız kardeşinin yanına gidiyor.

Yılbaşı ve seyahat seyahat temalı filmler için önceden oluşturduğum öneri listelerim vardı, oralardaki içerikler de genelde romantik türde. O listelerde olan filmleri buraya tekrar koymadım, o yüzden mutlaka göz atmanızı öneririm.

En Güzel Netflix Yılbaşı Filmleri ve Dizileri

Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri

Bir Oturuşta Bitireceğiniz Maratonluk Dizi Önerileri

En İyi Amazon Prime Dizileri ve Filmleri

Benim oturup düşününce aklıma gelen, bazılarını sizlerin hatırlattığı en iyi romantik filmler şimdilik bu kadar, bence epey sağlam bir liste oldu. Yazarken hepsini yeni baştan izleyesim geldi vallahi. 🙂 Birkaç tanesi hariç hepsini izledim, izlemediklerimi çok önerildiği için koydum listeye. Gelen önerilerden bazılarını puanı yüzünden eledim, kendim sevip IMDB 6 puanın altında kalan filmleri de, bir istisna dışında eledim. İzlemediğim ya da izlemiş olsam da yazmayı unuttuğum daha pek çok film vardır eminim. Sizin bu listede olmayan sevdiğiniz filmler varsa yorumlara yazabilirsiniz, herkes faydalansın. Öneri veren herkese teşekkür ederim. Siz de listeyi beğendiyseniz, emeğim için yorum yapmayı unutmayın lütfen.

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum. Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf ve video için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Pinterest: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

6 Responses

 1. Zeynep Zeynep dedi ki:

  Elinize sağlık, çoğunu izledim ama izlemediklerim var. Teşekkürler

 1. Şubat 3, 2021

  […] En İyi Romantik Filmler Listesi […]

 2. Şubat 23, 2021

  […] En İyi Romantik Filmler Listesi […]

 3. Şubat 23, 2021

  […] En İyi Romantik Filmler Listesi […]

 4. Şubat 26, 2021

  […] En İyi Romantik Filmler Listesi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: