Evde Yılbaşı Kutlamak için Öneriler

Bu yıl, önceki yılbaşı zamanlarından farklı olarak, neredeyse tüm dünya muhtemelen evde kutlama yapacak. Evde arkadaşlarla bir araya gelebilsek iyi ama o bile belki uzak bir ihtimal. Biz zaten oğlum doğduğundan beri hep yeni yıla evde kendi kendimize giriyorduk ve gayet de güzel vakit geçiriyorduk. Düşündüm ki evde yılbaşı kutlamaya alışık olmayanlara, evde yılbaşı kutlamak için naçizane tavsiyeler verebilirim. Kimisi için dışarıda kutlamak çok önemli olabiliyor, endişelenmeyin yılbaşını evde kutlamak o kadar korkutucu değil, sağlığımız yerinde olduğu sürece güzel vakit geçirmek bizim elimizde. 🙂 Yılbaşını evde kutlayacaklar için öneriler, yılbaşında evde yapılabilecekler listem sizlerle…

evde yılbaşı

Evde Yılbaşı Nasıl Kutlanır?

Sadece yılbaşı gününe özel etkinlikler değil, evi yılbaşı gecesine hazır hale getirmek için de tavsiyeler vereceğim. Bazıları zaten sizin aklınızda olan şeyler eminim ama bazıları belki de aklınıza gelmemiş olabilir.

Evde Yılbaşı Hazırlığı

Evinizi yılbaşı süsleriyle donatın: Henüz evde süsleme yapmadıysanız hemen başlayın, vallahi havanız değişecek. Zaten çoğunlukla evde geçiriyoruz vaktimizi bu sene, son günlere bırakmayın süslemeleri bence. Süslemeler anında insanı yılbaşı havasına sokuyor. Ağaç sevmiyorsanız, birkaç yere led ışıklandırmalar, bir vazoya kokinalar koyarak da bu enerjiyi yakalamak mümkün.

Mandallardan yaptığım kar tanesi yılbaşı süsü videosunu şuradan izleyebilirsiniz. 😉

Yapması Kolay Kendin Yap Yılbaşı Süsleri

Kendinize eğlenceli aksesuarlar alın: Yılbaşı gecesi takmak için Noel Baba şapkası olur, yılbaşı temalı taçlar olur, fotoğraf çekimi için maskeler olur, canınız ne isterse bir aksesuar alın. İster fotoğraf çekmek için kullanın ister tüm gece takmaya devam edin, yeter ki sizi neşelendirsin. Hatta yeni yıla girerken öttürmek için kaynana dillerinden de alabilirsiniz, nostalji olsun. 🙂

Yılbaşı kazaklarından giyin: Üzerinde kar tanesi, geyik, noel baba vs. yılbaşını hatırlatan herhangi bir kazak olabilir. Ailece kendinize bu kazaklardan alıp bence mutlaka bir fotoğraf çekilmelisiniz, hatta tüm geceyi bu kazaklarla geçirebilirsiniz. Bazı kazaklar gerçekten çok saçma ve komik oluyor hatta yurt dışında bunlar direkt “Ugly Christmas Sweaters” olarak satılıyor, yani çirkin Noel kazakları. 🙂

Yılbaşı ev dekorasyon, süsleme, aksesuar, kıyafet ve terlik fikirleri için şurayı inceleyebilirsiniz.

evde yılbaşı

Yılbaşında evde yapılabilecekler

Glühwein hazırlayın: Noel pazarlarında sıklıkla satılan sıcak şaraplar evi mis gibi kokutup sizi de havaya sokacaktır. Alkol kullanmıyorsanız üzüm suyu ile de yapabilirsiniz. Su, şeker, karanfil ve tarçını kaynatıp üzerine şarap ya da üzüm suyunu ilave etmeniz yeterli, tam ölçülere internetten bakabilirsiniz.

Yılbaşı şarkıları açın: Özellikle hazırlık aşamasında ve yemek yerken çalmak için özel bir liste hazırlayın. Noel temalı şarkılar o gün güzel gidiyor ama sevmiyorsanız, en sevdiğiniz şarkılardan bir listeyi önceden hazırlayın ve modunuzun hep yüksek kalmasını sağlayın.

Zaman Kapsülü Hazırlayın: Bu daha çok çocuklu aileler için tatlı bir aktivite diyebilirim. Günümüzden bazı hatıralarla ufak bir kutu hazırlayıp saklıyoruz kısacası. Peki bu kutunun içine neler koyabiliriz ve ne işe yarıyor, örneklerle biraz bahsedeyim. Mesela polaroid bir fotoğraf makineniz varsa o an fotoğraf çekilip çıkan resmi kutuya koyabilirsiniz. Gelecek seneyle ilgili planlarınız, hayalleriniz ve varsayımlarınızı bir kağıda listeleyip koyabilirsiniz. Çocuğunuzun anlık boy ve kilo durumunu yazabilirsiniz. Çocuğun o dönemki favorilerini (şarkı, kitap, oyuncak, yemek vs.) yazabilirsiniz. O güne ait bir şey koyun içine, örneğin günün gazetesinden hoşunuza giden bir haber olabilir. Bitirdiğiniz yılla ilgili en aklınızda kalan aile anınızı yazabilirsiniz. Seneye kutuyu açtığınızda, içindekiler tatlı bir hatıra olarak karşınıza çıkacak ve bir sene içinde neler değişmiş birlikte göreceksiniz böylece.

Güzel bir sofra kurun: Yılbaşı menüsü denilince ilk akla gelenler hindi ve kestaneli pilav oluyor. Şimdiye kadar denemediyseniz bence bu sene bir kestaneli pilavı denemenin tam zamanı. Hindi yerine tavuk da olur, biz hep öyle yapıyoruz. 🙂 Yanına birkaç meze ve bir salata hop bitti. 🙂 Alternatif olarak fondü düşünebilirsiniz, yılbaşında güzel gidiyor. Biz bir de raklet makinesi kulanmayı seviyoruz böyle özel günlerde, daha önce duymadıysanız yıllar önce şurada yazdığım yazıya bakabilirsiniz. Meze seçimi size kalmış ama kestane almayı unutmayın, gecenin ilerleyen saatlerinde güzel gidiyor. Bu arada sofranıza da biraz özenin ki kendinizi davetteymiş gibi hissedin.

Yılbaşı sofra ve sunum fikirleri için şurayı inceleyebilirsiniz.

Gurbetçiler için Özlenen Türk Lezzetlerinden Tarifler

Türk Mutfağının En Sevilen Hamur İşi Tarifleri

Sarımsaklı Peynirli Ekmek

Ispanak Sufle

Evde Yılbaşı Eğlencesi

Kutu oyunları oynayın: Tombala ile yılbaşı geceleri özdeşleşmiştir biliyorsunuz, hazır evdeyken oynayıp biraz geceyi renklendirebilirsiniz. Tombala dışında Monopoly, Tabu ve Trivial Pursuid benim ilk aklıma gelen eğlenceli oyunlardan. Son olarak puzzle seviyorsanız, puzzle da yapabilirsiniz. Tüm kutu oyunları fikirleri için şurayı inceleyebilirsiniz. Sessiz sinema gibi klasikleşmiş ve herhangi bir araca gerek olmayan oyunlar da oynanabilir tabi ki.

Geri sayım kutuları hazırlayın: Özellikle çocuklu ailelerin daha çok hoşuna gidecek bir aktivite önerisi daha vereyim. 1 Aralık ile 25 Aralık arası Noel geri sayımı için advent calender diye bir geleneği var yabancıların, bilenleriniz vardır. 24 tane paket var ve hepsinin içinde farklı bir görev, oyun filan var. Zaman geçirmek için eğlenceli bir uygulama. İşte siz de bunu gün içinde her saat başı açacak şekilde yapabilirsiniz. Örneği 12 tane kutu hazırlayıp, her birinin üzerine kaçta açılacağını yazarsınız ve içine bir takım aktiviteler yazarsınız. Örneğin müzik aç ve dans et, Noel baba resmi çiz, yeni yıl kurabiyesi ye vb. kolay ve oyalayıcı bir şeyler işte. 😉

Çocuklar için Yılbaşı Temalı Neşeli Pankekler

Online parti verin: Eğer ev buluşmaları olmayacaksa Zoom vb. uygulamalar üzerinden aileniz ve arkadaşlarınızla toplantılar ayarlayın, belli bir saatte farklı gruplarla sohbet ederek sanki birlikteymişsiniz gibi düşünün. Hatta yukarıda bahsettiğim kutu oyunlarını online olarak uyarlayabilirsiniz belki, çok eğlenceli olabilir. 🙂

Yılbaşı temalı bir film izleyin: Eğer yukarıdakilerin hepsini yaptıysanız muhtemelen yılbaşına girmişsinizdir bile, o zaman artık uykuluk yeni yıl temalı bir film izleyebilirsiniz. Tabi ki daha önce de izleyebilirsiniz, amaç içimizi ısıtacak bir şeyler yapmak. Daha önce hazırladığım yılbaşı filmleri listesine mutlaka göz atın.

En Güzel Netflix Yılbaşı Filmleri ve Dizileri

Evden Katılabileceğiniz Online Aktiviteler ve Ulaşabileceğiniz Ücretsiz İçerikler

Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri

evde yılbaşı

Yılbaşını Evde Kutlayacaklara Tavsiyeler

Hediyeler alın: Eğer evde tek başınıza olmayacaksanız beraber kutlayacağınız kişilere mutlaka ufak da olsa bir hediye alın derim. Bu illa pahalı bir şey olmak zorunda değil, karşınızdakini düşündüğünüzü gösteren ufak bir hediye hatta kendi yaptığınız bir şey bile olabilir. Yılbaşı hediye fikirleri için şurayı inceleyebilirsiniz. Sevdiklerinize online deneyim hediye etmek de güzel olabilir, özellikle seyahat edilmeyen bu dönemde başka milletlerden insanların ülkelerini tanıttıkları ya da gezdirdikleri deneyim fikirleri için şurayı inceleyebilirsiniz.

Yılbaşı Hediyesi Seçimi ve Yılbaşı Hediye Fikirleri

Gelecek sene için hayal panosu hazırlayın: Gelen sene için yapmayı planladığınız, hayal ettiğiniz şeyleri sembolize eden bazı fotoğrafları intenetten bulup print edin. Sizi motive edecek ilham cümlelerini de unutmayın. Hepsini birlikte kolaj yaparak bir panoya yapıştırın ve her gün sık sık göreceğiniz bir yere asın.

Nar Patlatın: Evinizin kapısının önünde mümkünse nar patlatın. eve yeni yılda bereket getirdiğine inanılan bir harekettir ve sebepsiz mutlu edici aktivitelerdendir bana göre.

Kar yağıyorsa dışarı çıkın: O gün içinde veya gece, herhangi bir anda kar yağıyorsa mutlaka kendinizi evin dışına atın. İster kar topu oynayın, ister kardan adam yapın, ister kızakla kayın ya da sadece karın altında dolaşın ama karın verdiği o mutlu hissi kesinlikle kaçırmayın. Sokağa çıkma yasağı varsa da kapı önüne çıkmaya bir şey demiyorlar sanırım, yani umarım. 🙂

Bonus – Noel Baba ile görüşün: Son önerim de online bir deneyim. Geçen gün airbnb’ye girdiğimde gördüm tesadüfen. Belki ilginizi çeker diye paylaşmak istedim. Noel Baba kılığına girmiş birileri size hikayeler anlatıyor. Özellikle çocuğunuz varsa ilgisini çekebilir. Yalnız Türkçe bir aktivite değil, bilginiz olsun. Merak ettiyseniz şuradan incelebilirsiniz. Ayrıca yılbaşı temalı diğer online aktiviteleri de ekledim.

Bazı öneriler Noel’e özgü ve yılbaşı ile Noel’in aynı şey olmadığının tabi ki farkındayım. Ancak bu coşkulu kutlamalar aynı döneme geldiği için ve Türkler’in çoğunluğunda Noel kutlama adeti olmadığı için yıllardır bu gelenekler yılbaşı ruhuna dahil ediliyor diye düşünüyorum. Yılbaşı ruhu da, dinden bağımsız insanların kendini mutlu hissettiği, yepyeni bir yıl için umutlandığı güzel bir şey bence. Umarım yeni yıl hepimize iyi gelir, şimdiden iyi yıllar!!

Evde güzel bir yılbaşı geçirmek için benim aklıma gelenler bunlar, umarım sizlere de fikir verebilmişimdir. Sizin eklemek istedikleriniz varsa yorumlara yazmaktan çekinmeyin lütfen.

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

4 Responses

 1. Aralık 18, 2020

  […] Evde Yılbaşı Kutlamak için Öneriler […]

 2. Aralık 18, 2020

  […] Evde Yılbaşı Kutlamak için Öneriler […]

 3. Aralık 18, 2020

  […] Evde Yılbaşı Kutlamak için Öneriler […]

 4. Aralık 22, 2020

  […] Evde Yılbaşı Kutlamak için Öneriler […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: