Klişeleri Sevmeyenlere Alternatif Balayı Rotaları

Evliliklerin en çok gerçekleştiği mevsim başladı, düğünün detaylarıyla uğraşırken bir yandan da balayı planları yapılıyor. Balayına nereye gidilir diye soranlar oluyor, aslında birçok yerde balayında gidilecek yerler listeleri bulunuyor, o yüzden ben de oralara yönlendiriyorum ama sorular artınca bu konuya kayıtsız kalamadım. Yalnız ben biraz daha farklı balayı yerleri arayanlar için hazırlık yaptım. Her kıtadan balayı önerileri vermeye çalıştım, umarım faydası olur. Size şimdiden mutluluklar. 🙂 <3

 • İzlanda

izlanda balayı

Bazı ülkelerin gerçekten hem yazı hem kışı ayrı güzel görünüyor, İzlanda da onlardan biri. Reykjavik’te konaklayıp buradan ülkenin en güzel yerlerinden bazılarına kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin jeotermal suların beslediği, insan yapımı bir havuz olan Blue Lagoon, Reykjavik’e yalnızca bir saat uzaklıkta bulunuyor, hatta daha kısa. 😉  Ya da isterseniz her gittiğiniz yerde farklı konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz, size kalmış. Siyah kumuyla ünlü Vik plajına gitmek, çim evleri ziyaret etmek, helikopterle volkan turu yapmak ve balinaları izlemek gibi unutulmaz aktivitelerle dolu bir balayı istemez misiniz? Kışın balayı yapacaklar için de kuzey ışıkları ve kristal mağara bonusu var. Tek sıkıntı, İzlanda’ya şu anda ülkemizden direkt uçuş yok, bilginize.

 • Fas

fas'ta balayı

Yıllarca Fransız sömürgesi olarak kalmış Fas, balayı için oldukça otantik bir seçim olacaktır. Fes, Marakeş ve Kazablanka şeklinde üç şehri dolaşacağınız bir plan yapabilirsiniz. Sahra çölünde deve ile safari yapmak, Atlas dağlarında trekking yapmak, Riad olarak geçen geleneksel otellerde kalmak, Souk adı verilen kapalı çarşılarında alışveriş yapmak gibi aktiviteler sizi bekliyor. Buranın en güzel yanı bizden vize istemiyor olmaları, bir de Kazablanka’ya direkt uçuş olması. 😉

 • Avustralya

avustralya'da balayı

Güney yarım küredeki Okyanusya kıtasında bulunan ülke dünyanın en büyük yüz ölçümlerinden birine sahip. Bu nedenle ancak küçük bir kısmını görme şansınız olacak, tabi aylarca süren bir balayı planlamıyorsanız. 😀  Hayaliniz bir deniz tatiliyse harika plajlarıyla ünlü Avustralya’nın tropik bölgesi Queensland’i tercih etmelisiniz. Yeni kültürler tanımak istiyorsanız Kakadu Milli Parkında Aborjinleri görebilir, doğayı ve vahşi yaşamı merak ediyorsanız Tazmanya adasına gidebilirsiniz. Bunların dışında Sydney, Melbourne gibi büyük şehirlerini de ziyaret edebilirsiniz.

 • Vietnam

vietnam balayı

Günaydoğu Asya’da yer alan Vietnam son yıllarda ülkemizde biraz popüler olmaya başladı. Efsane HaLong körfezinde tekne ile gezmek, Mekong Nehri deltasında tura çıkmak ve pirinç teraslarını ziyaret etmek gibi aktivitelere katılabilir, Vietnam’ın sayfiye yerlerinden olan Dalat’a gidebilirisniz. Türkiye’den Hanoi ve Ho Chi’ye direkt uçuş bulunuyor.

 • Şili

Şili'de balayı

Güney Amerika’nın ince uzun ülkesi Şili, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalıyor. Kuzeyden güneye uzunluğu 4.300 km, en geniş yeri ise yalnızca 240 km. 🙂  UNESCO’nun koruma listesinde olan Lauca Millî Parkını ziyaret edebilir, şarap bağlarını gezebilir, biraz uzaklaşıp taş heykelleriyle ünlü Paskalya adasına gidebilirsiniz. Dünyanın en kurak çöllerinden biri olan Atacama çölüne de uğramanızı tavsiye ederim, belki duymuşsunuzdur, geçtiğimiz yıllarda efsane yağmur yağdığı zaman pembe çiçeklere bezenmiş ve herkesi hayretlere düşürmüştü. Ülkenin kuzeyinde Peru, kuzeydoğusunda Bolivya ve doğusunda Arjantin bulunuyor, uzun zamanınız varsa bu ülkelerden biri ya da hepsini seyahatinize dahil edebilirsiniz. Şili’ye ülkemizden direkt uçuş yok.

 • Antarktika

antarktika balayı

Güney kutbunda yer alan Antarktika kıtasında ülke bulunmuyor. 🙂 Ve dünyanın en kurak bölgesi burası, bazı bölgelere milyonlarca yıldır tek bir yağmur damlası düşmemiş. Balayında deniz, kum güneş değil de efsane bir macera daha çok ilginizi çekiyorsa burayı düşünebilirsiniz. Türkiye’de kış mevsimi yaşanırken gitmek gerekiyor. Bölgede otel bulunmadığı için bireysel bir tura katılmanız mümkün değil. Cruise gemilerde kalmanız gerekiyor. Balinaları, Albatros martılarını, penguenleri ve Pars foklarını görebilir, buzullara çıkabilir, dünyada oldukça az insanın yaşayabildiği bu muhteşem deneyim ile balayınızda bir tarih yazabilirsiniz.

 • Teksas 

teksas balayı

Aslında burası ülke değil Ameirka’nın güneyinde yer alan bir eyalet ama ABD çok büyük ve benim bu listedeki önerim sadece burası. 😀 Big Bend Milli Parkı, Guadalupe zirvesi, Hamilton doğal havuzu görülmesi gereken başlıca doğal güzelliklerden. Bunların dışında Austin, Houston ve Dallas şehirlerini de ziyaret edebilirsiniz. İstanbul’dan Houston’a direkt uçuş bulunuyor.

 • Fethiye

fethiye'de balayı

Son önerim de , bir başkadır benim memleketim diyen, Türkiye’de balayına gidilecek yerler arayanlar için gelsin. Fethiye, efsane denizi ve yemyeşil doğasında huzur bulmanın yanı sıra yamaç paraşütü, Likya yolunda yürüyüş ve birçok su sporu yapabileceğiniz bir yer. İster Kabak koyu veya Kelebekler vadisinde salaş ve uygun fiyatlı bir balayı yapın, isterseniz butik balayı otellerinde lüksün tadına varın, herkese uygun alternatifler mevcut.

Eğer bu listedekiler hoşunuza gittiyse, hadi hemen yazıyı sevgilinizle paylaşın ya da balayı arayışlarındaki arkadaşlarınıza gönderin. Buralarda daha önce balayı yapmışsanız lütfen tecrübelerinizi yorum olarak yazın ki okuyacaklara faydası olsun. 😉 Tabi ki sizin klişelerden uzak balayı önerilerinizi de merak ediyorum, varsa yazarsanız sevinirim.

Bunlar size göre değilse, yine çiftler için yazdığım Romantik Tatil ÖnerileriDünyadaki Masal Kasabalar ve Dünyanın En Romantik Otelleri yazılarıma da bir göz atmanızı tavsiye ederim. 😉

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

2 Responses

 1. Temmuz 11, 2018

  […] Klişeleri Sevmeyenlere Alternatif Balayı Rotaları […]

 2. Şubat 11, 2021

  […] Klişeleri Sevmeyenlere Alternatif Balayı Rotaları […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: