Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Gezi Rehberi

Gürcistan dünyanın en eski şarap üreticisi ülkelerinden biri. Şarap üretim tarihinin 7000 yıl öncesine dayandığı iddia ediliyor. Şarap üretiminin en çok gerçekleştiği yer ise ülkenin doğusunda bulunan Kakheti Bölgesi. Bu bölgede 500’ün üzerinde farklı çeşit üzümden şarap elde ettiği söyleniyor. Son Tiflis ziyaretimizin bir gününü bu bölgeyi keşfe ayırdık ve çok beğendik. Özellikle Mayıs ve Ekim ayları arasında Gürcistan’a gitmeyi düşünenlere, hele de Gürcü şaraplarını tatmak isteyenlere bu bölgeyi kesinlikle tavsiye ediyorum. Biz Mart ayının ilk haftası gittiğimiz için çok fazla yeşillik olmamasına rağmen geçtiğimiz yollara, gittiğimiz bağlara bayıldık. Şimdilik gezdiğimiz kadarıyla Kakheti bölgesi gezilecek yerler ve yapılacaklarla ilgili notlarımı paylaşıyorum. Mayıs 2019’da bu bölgeyi tekrar gezdik ve bu sefer konaklama da yaptık, konaklama detaylarıyla birlikte yazıyı güncelliyorum. 😉

gurcistan şarap bağları rotası

Kekhati bölgesinde gidebileceğiniz ana merkezler; bölgenin başkenti Telavi ve aşk şehri olarak lanse edilen Sighnaghi. Biz Telavi ve çevresini gezdik. Burası sadece şarap tadımı için değil, tarihi, kültürel, geleneksel keşiflerin yanı sıra yürüyüş rotalarıyla da değerlendirilebilecek bir yer. Biz arabayla gittik ama Tiflis’te Ortachala istasyonundan bir minibüse binerek ulaşma imkanınız da var, fiyat 7 Lari. Telavi’ye mesafe yaklaşık 90 km ancak yol 2 saat civarı sürebiliyor. Bunun nedeni bol bol virajlı yollardan geçmeniz ama gidiş yolu üzerinde yer alan Gambori Geçidi ve Shuamta Ormanı yolculuk keyfinizi arttıracaktır. 🙂 Bir de bu bölgeye Tiflis’ten günübirlik ya da konaklamalı turlar da düzenleniyor, onları araştırabilirsiniz.

Kakheti civarı için düzenlenen tüm turlara şuradan ulaşabilirsiniz.

DSC08270-2.jpg

Telavi: Telavi, 10-11. yüzyılda ve daha sonra 17-18. yüzyılda Kakheti krallığının başkentiymiş, şu anda da bölgenin kalbi olarak anılıyor. Bir günde rahat rahat yürüyerek dolaşabileceğiniz bir kasaba. Burada yapabileceklerinizden bahsedeyim biraz. Cholokashvili Sokağı, renkli kapılı ve oymalı balkonlu evleriyle şehrin en güzel sokağı diyebiliriz. Giorgi Chubinashvili Telavi Tarih ve Etnografya Müzesi 1927 kurulmuş, arkeolojik, etnografik, nümizmatik ve el işi eserlerinin yanı sıra Kral Erekle’nin eşyalarını görebilirsiniz. Nadikvari Park, güzel bir doğa içinde yürüyüş yolları, oyun alanları, açık hava konser alanları ve daha birçok aktiviteyi bünyesinde barınıdıryor, buraya uğrayıp şehre tepeden bakma şansı bulabilirsiniz. Bir de 900 yıllık dev bir çınar ağacı var, gitmişken onu da görebilirsiniz.Yaklaşık 15 km uzaklıktaki Alaverdi Manastırı‘nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Tarihi 6, yüzyıla dayanıyormuş ve Gürcistan’ın en yüksek dini yapılarından biriymiş. Manastırı çevreleyen bahçedeki bağlardan, keşişlerin kendi şaraplarını yaptığı söyleniyor.

DSC08320-2

Dzveli(Eski) Shuamta Manastırı: Kakheti bölgesine seyahat ediyorsanız ve Telavi yolundaysanız, ziyaret etmeniz gereken birkaç turistik yer var ve bunlardan biri Dzveli Shuamta adı verilen çok eski bir manastır kompleksi. Dzveli Shuamta en eski Gürcü Hıristiyan kiliselerinden biri. 5. yüzyıldan kalma bir bazilika ve 7. yüzyıldan kalma iki kubbeli kiliseden oluşuyor. Bu kiliselerin duvarlarında eski Gürcü alfabesinde yapılmış freskler ve yazıtlar var.


Akhali(Yeni) Shuamta Manastırı: Yine Telavi yolu üzerinde, Tsivgombori dağının ormanlık yamacında yer alan bir manastır burası. Adını, üç tarafı dağlarla çevrili konumu nedeniyle almış, Shuamta, “dağların arasında” anlamına geliyormuş. Manastır, 16. Yüzyılda Kakheti kralı Leon ve karısı Tinatin tarafından kurulmuş. Kraliçe Tinatin öldükten sonra buraya gömülmüş. Manastırı bir rahibe eşliğinde geziyorsunuz ve kendisi fotoğrafa izin vermediği için iç kısmı çekemedim.

Chateau Mere: Eğer günübirlik değil de konaklamalı bir gezi düşünürseniz kalmak için bu şatoyu tavsiye edebilirim. Ben burayı çok beğendim, ortam gerçekten harika. Sadece konaklama için değil, restoranında yemek yemek, şarap tadımı yapmak ve sahiplerinden Gürcü şarap yapım tekniklerini öğrenmek için de gidebileceğiniz bir yer. Kafkas dağları manzarasına bakarak şarabınızı içmek isterseniz burası ideal mekan. Gittiğimizde kapalı olan Schuchmann Wines Chateau da güzel görünüyordu ve gitmeden önce araştırdığım kadarıyla çok iyi yorumlar almıştı, bir bakın derim. Gürcistan’da şarap nasıl yapılır diye merak edenler için küçük bir özet geçeyim; işin sırrı Kvevri denilen çömleklerde. Gürcistan şarap yapım tekniği UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesindeymiş. Dev fıçılarda ayakla ezilen üzümler, toprağın altındaki “Kvevri”lerde bekletilerek fermente ediliyor. Şarap bağlarını gezerseniz çok daha fazla detay öğrenebiliyorsunuz. Tabi ki günümüz teknolojilerine uygun olarak şarap üretimi de yapılıyor ama geleneksel olanı bu şekilde.
gurcistan-sarap-5

Tsinandali: Burası Telavi’ye 10 km uzaklıktaki bir köy. Eğer arabayla değilseniz Telavi’den taksiyle ulaşabilirsiniz. Bu köyde yapılabilecek tek şey; hem edebi hem de politik ve askeri anlamda Gürcistan’ın en önemli figürlerinden Alexander Chavchavdze’nin, 18 hektarlık bir alana yayılmış olan bahçesini ve günümüzde müzeye dönüştürülmüş evini ziyaret etmek. Ama bu da zaten oldukça zamanınızı alacak ve keyifli bir aktivite olacaktır.

Bu bahçeye giriş ücretli, farklı içeriklere göre fiyatlandırmalar yapmışlar. Biz bahçe girişi, müze girişi ve şarap tadımından oluşan paketi aldık ve kişi başı 7 Lari verdik. Chavchavdze bu bahçeyi yapması için Avrupa’dan özel olarak peyzaj mimarları getirmiş. Bazı tarihçiler Tsinandali Parkını Londra’nın Richmond ve Kew Bahçelerine benzetiyormuş. Parkta 1000 çeşidin üzerinde çok zengin bir bitki örtüsü var. Avrupa, Asya ve Amerika’dan egzotik bitkiler görebilirsiniz. 1887’de parkı yenilemek üzere ünlü peyzajcı Arnold Ragel, St Petersburg’tan davet edilmiş.

Alexander Chavchavadze 1786-1846 yılları arasında yaşamış, Gürcistan’da romantizm akımının öncüsü olan bir şair, diplomat, çevirmen, asker, şarap üreticisi ve işadamı imiş. Her birinde de oldukça başarılı olmuş. Babası Rusya’da Gürcü elçisi olarak görev yapıyormuş ve Alexander St.Petersburg‘da dünyaya gelmiş. Gençliğinde Rus ordusuna katılmış ve uzun yıllar Ruslara hizmet etmiş. 13 yaşındayken ailesi Tiflis’e yerleşmiş ve Tsinandali’deki bu evi önce yazlık olarak yapmışlar. Alexander askeri harekatlardan yorgun düşmeye başlayınca kendi ailesiyle birlikte bu eve taşınmış ve şiirlerine ağırlık vermiş. Birçok ünlü Fransız, Rus yazar ve şair bu eve misafir olmuş.

gurcistan şarap bağları rotası

Chavchavadze’nin babası, Avrupa’daki en iyi şarap üreticilerini Gürcistan’a davet etmiş ve Avrupa teknolojilerine göre üretim yapan ilk şarap fabrikasını yaptırmış. Oldukça meşhur olan buruk beyaz şarap Tsinandali burada üretiliyormuş. Eski şarap mahzeninde 1800’lü yıllardan kalma şarapların bir kısmını görebilirsiniz. Evin giriş katındaki barda o kadar eskileri olmasa da yeni üretim Tsinandali şaraplarını tadabilirsiniz.

gurcistan şarap bağları rotası

Chavchavadze’nin ölümü trajik bir kaza ile gerçekleşmiş. Bir arabanın altında kalmış ve kafasına aldığı darbeler yüzünden geçirdiği beyin travmasından hayatını kaybetmiş. 1854 yılında Lezgin kabileleri, Chavchavadze sarayına saldırarak 23 kadın ve çocuğu kaçırmışlar. Alexander’ın oğlu David, rehinelerin fidyelerini ödeyebilmek için evi ipotek ettirmiş. Daha sonra krediyi ödeyememiş ve ev, Çar Alexander III’e geçmiş, ilerleyen yıllarda da müze haline dönüştürülmüş. Müzede gayet iyi İngilizce konuşan bir rehber sizi gezdiriyor. Ailenin roman gibi hayatıyla ilgili çok daha fazla detayı dinleyebilirsiniz.

gurcistan şarap bağları rotası

Evin dekorasyonu vintage sevenlerin ilgisini çekecektir, gerçekten çok şık detaylar var. En çok dikkatimizi çeken ise hemen hemen her odada piyano ve çalışma masası olmasıydı. Muhtemelen çocukların hepsi piyano çaldığı için dedi bizi gezdiren rehber. Zaten genel olarak çok çalışkan bir aile oldukları için çalışma masalarına da şaşırmamak lazım.

gurcistan şarap bağları rotası

Kakheti Konaklama Önerisi

Kakheti’de konaklamak için nefis bir göl kenarı oteli keşfettim ve size de buradan bahsetmek istiyorum. instagram‘da buradan hikayeler paylaştığımda mesaj kutum dolup taşmıştı, gerçekten inanılmaz keyifli bir yer. Bu tarafa yolunuz düşerse kesinlikle burada konaklamalısınız, huzurun adresi diyebilirim. Restoranı da gayet başarılı, yemeklerini çok beğendik. Otelin havuzu var, ayrıca ücretsiz olarak hem karada hem gölde bisikletle gezebiliyorsunuz. Rezervasyon yapmak ve detayları incelemek için şuraya tıklayabilirsiniz. Otelden birkaç fotoğraf ile yazımı sonlandırayım. 🙂

IMG_1058.jpg

IMG_1043.jpg

Gürcistan şarap rotası için şimdilik benden bu kadar, tekrar gittiğimizde geri kalanını da paylaşacağım mutlaka. Gürcistan hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazıları okumanızı öneririm. 😉

Yerlisinden Tiflis Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Gürcü Yemekleri ve Tiflis Yeme İçme Rehberi

Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Bölgesi Gezi Rehberi

Gürcistan’ın Başı Dumanlı Dağı: Kazbegi Gezi Rehberi

Gürcistan’da Kayak: Gudauri

Daha fazla fotoğraf için beni instagramdan takip edebilir, blog ile ilgili güncel haberler için facebook sayfamı beğenebilirsiniz.

Daha fazla fotoğraf ve gelecek yazılarımdan haberdar olmak için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

11 Responses

 1. Asiye coşkun Asiye coşkun dedi ki:

  Merhabalar, okuduklarımdan anladığım kadarıyla Gürcistan seyahatini özel araçla yapmışsınız. Ben de aynı şeyi düşünüyorum. Özel araç ile seyehat ederken karşılaştığınız zorluklar oldumu? Selamlar.

 1. Mart 28, 2017

  […] elde ediliyor. Kakheti bölgesinde yaptığımız şarap bağları gezisinin detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Biz Teliani Valley şaraplarını ağız tadımıza uygun buluyoruz, fiyatları da […]

 2. Nisan 6, 2017

  […] Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Bölgesi Gezi Rehberi […]

 3. Haziran 28, 2018

  […] Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Bölgesi Gezi Rehberi […]

 4. Ağustos 19, 2018

  […] Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Bölgesi Gezi Rehberi […]

 5. Aralık 8, 2019

  […] Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Gezi Rehberi […]

 6. Nisan 25, 2020

  […] Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Gezi Rehberi […]

 7. Aralık 24, 2020

  […] Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Gezi Rehberi […]

 8. Aralık 6, 2022

  […] Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Gezi Rehberi […]

 9. Kasım 26, 2023

  […] Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Gezi Rehberi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: