Gürcü Mutfağı: Gürcü Yemekleri ve Gürcü İçecekleri

Gürcü Mutfağı

Gürcistan, gittiğinizde yemek sorunu yaşamayacağınız ülkelerden biri hatta Gürcü yemekleri özleniyor diyebilirim. 🙂 Çünkü Gürcü mutfağı genel olarak Türk ağız tadına uygun ve Gürcistan yemekleri çok leziz. 2013 yılından beri eşimin işi nedeniyle sık sık Gürcistan’a geliyorduk, yaklaşık iki yıldır da burada yaşıyoruz. Haliyle Gürcü mutfağına oldukça hakimim, buralar benden sorulur diyebilirim. 🙂 Gürcistan yemekleri oldukça çeşitli ancak ben en popüler olanları ve denenmesi gerektiğini düşündüğüm Gürcü lezzetlerini yazacağım, tabi ki Gürcü tatlıları, Gürcü şarapları ve diğer Gürcü içecekleri de yazıda olacak. Gürcistan yemeklerine ek olarak Tiflis yeme içme rehberi yani Tiflis mekan önerileri yaptığım bir başka yazım bulunuyor, onu okumayı unutmayın.

Tiflsi Yeme İçme Rehberi: Tiflis Mekan Önerileri

Diğer Gürcistan yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yerlisinden Tiflis Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Bölgesi Gezi Rehberi

Gürcistan’ın Başı Dumanlı Dağı: Kazbegi Gezi Rehberi

Gürcistan’da Kayak: Gudauri

Gürcü yemekleri: Imeruli Khachapuri Gürcistan’da neredeyse her restoranda bulabileceğiniz bir çeşit peynirli ekmek. Genelde pizza gibi yuvarlak oluyor ancak peynir ekmeğin içinde bulunuyor.

Gürcü yemekleri: Kubdari Mestia, Svaneti taraflarında doğmuş bir Gürcü yemeği. Imeruli Khachapuri gibi kapalı ekmek içinde yapılıyor ama peynir yerine et, soğan ve Svan baharatları koyuluyor. Biraz yağlı ve bahratları da çok yoğun ama benim sevdiğim bir yiyecek.

DSC_0210

Gürcü yemekleri: Achma Bizim bildiğimiz su böreği burada açma diye geçiyor, peynirli lazanya diye de tarif ediliyor.

Gürcü Yemekleri: Kikliko Bizde de yaygın olarak kahvaltılarda yapılan yumurtalı ekmeğin adı Gürcistan’da bu şekilde geçiyor.

Gürcü yemekleri: Megruli Khachapuri Gürcülerin peynirli ekmeğinin bir başka çeşidi, bunda ekmeğin üst kısmında da peynir yer alıyor.

Megruli Khachapuri

Gürcü yemekleri: Adjaruli Khachapuri Bunu yumurtalı kaşarlı pideye benzetebiliriz ancak çok daha lezzetlisi. Sulguni peyniriyle pide şeklinde yapılan ekmeğin üstünde bir parça tereyağ ve göz yumurta oluyor. Pidenin ucundan koparıp yumurtaya banarak afiyetle yiyorsunuz. Kahvaltı için özellikle öneririm.

Acharuli Adjaruli Khachapuri

Gürcü yemekleri: Khinkali Gürcülerin mantısı olarak niteleyebiliriz ancak bizimkinden çok daha irisini düşünün. Bu yemeği resmen özlüyorum, kesinlikle denemelisiniz. Yeme şeklinden de size bahsetmem gerek. Bu mantıyı elle yemeniz gerekiyor çünkü içinde sadece kıyma yok, minik çapta bir çorba var diyebiliriz. Büzülmüş olan üst kısmı bir elinizle tutuyorsunuz, bir elinizle de alttan destekliyor ve gövdeden içindeki suyu dökmeyecek şekilde ısırıyorsunuz. Büzülmüş kısmı yenmiyor. Tabağınızda sona birkaç tane saklayıp kızartılmasını isteyebiliyorsunuz. Kızarmış olanı da çok lezzetli, bu şekilde ikisini de denemiş olursunuz. Bu arada acı seviyorsanız bol karabiberle yemenizi tavsiye ediyorum, esas tadını karabiber veriyor gibi bir şey oldu artık benim için.

Khinkali gürcü yemekleri

Yeterince hamur işi paylaştım, biraz da et yemeklerinden bahsedeyim.

Türk Mutfağının En Sevilen Hamur İşi Tarifleri

Gürcü yemekleri: Mtsvadi Bizim şaşlık olarak bildiğimiz Kafkaslar’a özel bir şiş kebap. Şişe geçirilen etler bizdeki gibi küçük parçalar değil, oldukça iri parçalardan oluşuyor. Tüm et çeşitleri için yapıyorlar bu kebabı.

Gürcü yemekleri: Ojakhuri Et, soğan, sarımsak ve patates ile genelde güveçte pişirilen lezzetli bir yemek.

Gabriadze Cafe Tiflis

Gürcü yemekleri: Qababi Bizim Doğu illerimizde yapılan kıyma kebabı yani Urfa kebaba benziyor diyebilirim, tabi Türkiye’deki kesinlikle daha lezzetli. Bu kebabın yanına domatesli bir sos getiriyorlar her lokmada üzerine bu sostan döküp yiyoruz, o şekilde çok lezetli oluyor.

Gürcü yemekleri: Ostri Bu da yine güveçte pişiriliyor, soğanlı domatesli ve baharatlı bir sos ile etten oluşan benim çok sevdiğim bir yemekç

Phaeton restoran tiflis

Gürcü yemekleri: Lobio Fasulye yemeğinin buradaki adı, özellikle çömlekte yapılanı ben çok seviyorum. Herkese hitap etmeyebilir, bizden daha farklı bir tadı ve kıvamı var. İçine kişniş atılırsa ben yiyemiyorum, denemek isterseniz kişniş var mı diye bir sorun bence. Bir de bunun yanına mısır ekmeği getiriyorlar ki yeme de yanında yat. Bu mısır ekmeğine de Mchadi deniyor bu arada. Khachapurinin fasulyeli çeşidi de oluyor, Lobiani olarak geçiyor, bana biraz kuru ve tatsız geliyor şahsen ama onu da deneyebilirsiniz.

DSC06403.JPG

Gürcü yemekleri: Badrijai Nigvzit Gürcistan’ın popüler mezelerinden biridir. İnce dilimler halinde uzunlamasına dilimlenmiş patlıcanlar kahverengi olana kadar pişirilir. Gürcistan’da çok kullanılan ceviz ezmesinden yapılan bir sos sürülerek rulo halinde sarılır. Nar taneleri ile süslemesi yapılır.

Gürcü yemekleri: Matsoni Gürcistan yoğurduna verilen isim, ben bizim yoğurttan pek ayırt edemiyorum ama eşim Türk yoğurtları daha güzel diyor. 🙂

Gürcü yemekleri: Pikhali Yine ceviz ezmesi kullanılarak yapılan bir meze. en çok ıspanaklı yapılıyor, diğer popüler olan da pancarlı. Üzerleri yine narla süsleniyor. Karışık pikhali tabağı söylediğinizde yukarıda bahsettiğim Badrijai Nigvzit ve diğer çeşitler birlikte geliyor

Badrijai Nigvzit

Gürcü yemekleri: Sulguni Anavatanı Gürcistan’ın Samegrelo bölgesi olan bir peynirdir. Doku olarak mozarella peynirine benzetebiliriz. Genellikle khachapuri ve frklı mezelerin yapımında kullanılıyor ama tek başına aperitif olarak da tüketilebiliyor. Ben bunun isli olanını tek başına yemeyi seviyorum, biraz tuzlu ama leziz.

Sulguni peyniriyle yapılan diğer mezelere de değineyim: Ghomi ve Elarji. İkisi de mısır unu ve peynirle yapılıyor ama Ghomi daha koyu ve az peynirle yapıldığından biraz tatsız, Elarji ise çok daha elastik ve leziz, bizim muhlamayı andırıyor. Bu arada Mushroom Sulguni de pek çok restoranda bulabileceğiniz bir meze, bildiğmiz peynir dolgulu kültür mantarı.

3

Gürcü yemekleri: Jonjoli Salad Gürcistan’a özgü bir meze. Jonjoli bizdeki ıhlamura benzeyen bir bitki ve onun turşusunu kurmuşlar aslında. Bazı yerlerde içinde soğan ve sarımsak oluyor, ilginç bir lezzet, deneyebilirsiniz. Eşim çok seviyor, ben soğanlısını fena bulmuyorum.

2

Gürcü yemekleri: Kitris da Pomidvris Salata Nigvzit – Salatebi Gürcülerin standart sofra salatası. Yunan salatasına benziyor, iri doğranmış salatalık, soğan ve domates var içinde. Feta peyniri yerine bir bütün acı biber ve ceviz ezmesinden yapılan sos oluyor. İngilizce sipariş verirken Georgian Salad with walnut souce diye belirtirseniz bundan gelir. Bu arada Yunan salatası ve Sezar salatasını da Gürcistan’da hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz, ikisini de oldukça başarılı yaptıklarını düşünüyorum.

9

Gürcü Tatlıları

Gürcü tatlıları: Medok Bu genel olarak eski Sovyet ülkelerine özel bir tatlı. Kat kat yapılmış ballı bir kek diyebilirim. Ben seviyorum ama biraz fazla şekerli gelebilir, yine de denemenizi öneririm.

Gürcü tatlıları: Paska Şekli dev bir muffini andıran bu üzümlü kek Paskalya zamanı ülkenin tüm marketlerinde ve kafelerinde yer alıyor. Hatta eşimin şirketi de Paskalya dönemi çalışanlarına dağıtıyor bu kekten, bizde kandil simidi dağıtılır ya o hesap. 🙂 Daha çok Ortodoks ülkelerinde yaygın olan bir Paskalya tatlısı, marketlerden aldıklarımız biraz kuruydu, pek beğenmedim ama kafelerde fena yapmıyorlar.

Gürcü tatlıları: Tklapi Bizdeki pestilin aynısı diyebilirim. Pestili bilmeyenler için meyve pürelerinin güneşte kurutulmasıyla yapılan bir yiyecek, ince deri gibi görünüyorlar. 🙂

Gürcü tatlıları: Churchkhela Bu bizdeki cevizli sucuk benzeri bir şekerleme. Kavrulmuş ceviz ve fındıkları, un, şeker ve üzüm suyu karışımına ekleyerek elde ediliyor.

Churchkhela gürcü tatlısı

Gürcü Şarapları

Gürcistan, dünyanın en eski şarap üretimi bölgelerinden biri, tarihinin 8000 yıl öncesine dayandığı söyleniyor. Hatta dünyanın en eski şarap üreten ülkesi olarak Guiness rekorlar kitabına geçmiş durumda, Guiness rekorlarının kendi sayfasından kontrol edebilirsiniz, link şurada. Doğa şartları şarap yapımına çok uygun olan Gürcistan’da her yıl, yaklaşık 45.000 hektarlık üzüm bağlarında, 150 milyon litre civarı şarap üretiliyor. Üretimin %70’i Kakheti bölgesindeki bağlardan elde ediliyor. Kakheti bölgesinde yaptığımız şarap bağları gezisinin detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Biz Teliani Valley şaraplarını ağız tadımıza uygun buluyoruz, fiyatları da oldukça hesaplı. Ben en çok yarı tatlı şaraplarını seviyorum. Siz de bu şekilde seviyorsanız, kırmızı için kindzmarauli veya khvanchkara cinsi, beyaz şarap için ise tvishi cinsi şarapları tavsiye ederim. Blush içinse Marani Alazani Valley şarabını tercih edebilirsiniz. Bu saydıklarım, meşrubat gibi, içimi çok hafif ve leziz şaraplar. Eğer buruk şarap seviyorsanız kırmızı için saperavi önerebilirim.

gurcistan-sarap-8.jpg

Gürcü İçecekleri

Gürcistan’daki tek popüler içecek şarap değil elbet. Yerli üretim alkollü ve alkolsüz farklı içecekleri mevcut, biraz da onlardan bahsedeyim.

Armut gazozu bizim Gürcistan’daki favori alkolsüz içeceğimiz, denemenizi tavsiye ederim. Lemonade with pear olarak İngilizce sipariş edebilirsiniz.

Şarap dışındaki en popüler alkollü içecekleri Chacha denilen bir likör, Gürcü votkası olarak de geçiyor. Çoğunlukla üzümden yapılıyor ama dut, mandalina veya incirden yapılan çeşitleri de oluyor. Hazır olarak satıldığı gibi, aileler kendi evlerinde de üretiyorlar, hazımsızlığa ve başka bazı hastalıklara iyi geldiğini söylüyorlar.

Gürcistan’da bira da oldukça fazla tüketiliyor ve marketlerde 2.5 litrelik biraları sıklıkla görüyorsunuz. Yerel bira markalarından en popüleri Argo, ben de içimini seviyorum, Gürcü birası tatmak isterseniz öneririm. Özel üretim, butik bira olarak da Black Lion’ı yani Shavi Lomi‘yi deneyebilirsiniz.

Instagram’a koyduğum Gürcistan fotoğraflarım için #hohhoyytgeorgia etiketini takip edebilirsiniz, Gürcistan’da gezilerimiz devam edecek. 😉

Daha fazla fotoğraf ve gelecek yazılarımdan haberdar olmak için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

12 Responses

 1. esrageziyor esrageziyor dedi ki:

  Deniz eline sağlık! Yeme içmeye dair harika bir yazı olmuş. Yemeklerin isimlerini bilmek için direkt senin blogunu açtım ve bingo! 😍

 2. Martı Martı dedi ki:

  Şahane fotolar! 🙂 Yaza bir günlüğüne gidiyorum, bakalım hangilerini yiyebileceğim? 🙂

 1. Mart 28, 2017

  […] Gürcü Yemekleri ve Tiflis Yeme İçme Rehberi […]

 2. Nisan 6, 2017

  […] Gürcü Yemekleri ve Tiflis Yeme İçme Rehberi […]

 3. Şubat 4, 2018

  […] Gürcü Yemekleri ve Tiflis Yeme İçme Rehberi […]

 4. Ağustos 19, 2018

  […] Gürcü Yemekleri ve Tiflis Yeme İçme Rehberi […]

 5. Aralık 2, 2020

  […] Gürcü Mutfağı: Gürcü Yemekleri ve Gürcü İçecekleri […]

 6. Ocak 25, 2021

  […] Gürcü Mutfağı: Gürcü Yemekleri ve Gürcü İçecekleri […]

 7. Haziran 7, 2022

  […] Gürcü Mutfağı: Gürcü Yemekleri ve Gürcü İçecekleri […]

 8. Aralık 1, 2022

  […] Gürcü Mutfağı: Gürcü Yemekleri ve Gürcü İçecekleri […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: