Gürcü Yemekleri ve Tiflis Yeme İçme Rehberi

Gürcü Mutfağı

Gürcistan, gittiğinizde yemek sorunu yaşamayacağınız hatta yemeklerini özleyebileceğiniz ülkelerden biri. 🙂 Çünkü Gürcü yemekleri genel olarak Türk ağız tadına uygun ve çok leziz. 2013yılından beri eşimin işi nedeniyle sık sık Gürcistan’a geliyorduk, yaklaşık iki yıldır da burada yaşıyoruz. Haliyle Gürcü mutfağına oldukça hakimim, buralar benden sorulur diyebilirim. 🙂 Gürcistan yemekleri oldukça çeşitli ancak ben en popüler olanları ve denenmesi gerektiğini düşündüğüm lezzetleri yazacağım. Gürcistan yemeklerine ek olarak yazının sonunda Tiflis yeme içme rehberi yani Tiflis mekan önerileri de yer alıyor.

Diğer Gürcistan yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yerlisinden Tiflis Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Bölgesi Gezi Rehberi

Gürcistan’ın Başı Dumanlı Dağı: Kazbegi Gezi Rehberi

Gürcistan’da Kayak: Gudauri

Gürcü yemekleri: Imeruli Khachapuri Gürcistan’da neredeyse her restoranda bulabileceğiniz bir çeşit peynirli ekmek. Genelde pizza gibi yuvarlak oluyor ancak peynir ekmeğin içinde bulunuyor.

Gürcü yemekleri: Kubdari Mestia, Svaneti taraflarında doğmuş bir Gürcü yemeği. Imeruli Khachapuri gibi kapalı ekmek içinde yapılıyor ama peynir yerine et, soğan ve Svan baharatları koyuluyor. Biraz yağlı ve bahratları da çok yoğun ama benim sevdiğim bir yiyecek.

DSC_0210

Gürcü yemekleri: Achma Bizim bildiğimiz su böreği burada açma diye geçiyor, peynirli lazanya diye de tarif ediliyor.

Gürcü yemekleri: Megruli Khachapuri Gürcülerin peynirli ekmeğinin bir başka çeşidi, bunda ekmeğin üst kısmında da peynir yer alıyor.

Megruli Khachapuri

Gürcü yemekleri: Adjaruli Khachapuri Bunu yumurtalı kaşarlı pideye benzetebiliriz ancak çok daha lezzetlisi. Sulguni peyniriyle pide şeklinde yapılan ekmeğin üstünde bir parça tereyağ ve göz yumurta oluyor. Pidenin ucundan koparıp yumurtaya banarak afiyetle yiyorsunuz. Kahvaltı için özellikle öneririm.

Acharuli Adjaruli Khachapuri

Gürcü yemekleri: Khinkali Gürcülerin mantısı olarak niteleyebiliriz ancak bizimkinden çok daha irisini düşünün. Bu yemeği resmen özlüyorum, kesinlikle denemelisiniz. Yeme şeklinden de size bahsetmem gerek. Bu mantıyı elle yemeniz gerekiyor çünkü içinde sadece kıyma yok, minik çapta bir çorba var diyebiliriz. Büzülmüş olan üst kısmı bir elinizle tutuyorsunuz, bir elinizle de alttan destekliyor ve gövdeden içindeki suyu dökmeyecek şekilde ısırıyorsunuz. Büzülmüş kısmı yenmiyor. Tabağınızda sona birkaç tane saklayıp kızartılmasını isteyebiliyorsunuz. Kızarmış olanı da çok lezzetli, bu şekilde ikisini de denemiş olursunuz. Bu arada acı seviyorsanız bol karabiberle yemenizi tavsiye ediyorum, esas tadını karabiber veriyor gibi bir şey oldu artık benim için.

Khinkali gürcü yemekleri

Yeterince hamur işi paylaştım, biraz da et yemeklerinden bahsedeyim.

Gürcü yemekleri: Mtsvadi Bizim şaşlık olarak bildiğimiz Kafkaslar’a özel bir şiş kebap. Şişe geçirilen etler bizdeki gibi küçük parçalar değil, oldukça iri parçalardan oluşuyor. Tüm et çeşitleri için yapıyorlar bu kebabı.

Gürcü yemekleri: Ojakhuri Et, soğan, sarımsak ve patates ile genelde güveçte pişirilen lezzetli bir yemek.

Gabriadze Cafe Tiflis

Gürcü yemekleri: Qababi Bizim Doğu illerimizde yapılan kıyma kebabı yani Urfa kebaba benziyor diyebilirim, tabi Türkiye’deki kesinlikle daha lezzetli. Bu kebabın yanına domatesli bir sos getiriyorlar her lokmada üzerine bu sostan döküp yiyoruz, o şekilde çok lezetli oluyor.

Gürcü yemekleri: Ostri Bu da yine güveçte pişiriliyor, soğanlı domatesli ve baharatlı bir sos ile etten oluşan benim çok sevdiğim bir yemekç

Phaeton restoran tiflis

Gürcü yemekleri: Lobio Fasulye yemeğinin buradaki adı, özellikle çömlekte yapılanı ben çok seviyorum. Herkese hitap etmeyebilir, bizden daha farklı bir tadı ve kıvamı var. İçine kişniş atılırsa ben yiyemiyorum, denemek isterseniz kişniş var mı diye bir sorun bence. Bir de bunun yanına mısır ekmeği getiriyorlar ki yeme de yanında yat. Bu mısır ekmeğine de Mchadi deniyor bu arada. Khachapurinin fasulyeli çeşidi de oluyor, Lobiani olarak geçiyor, bana biraz kuru ve tatsız geliyor şahsen ama onu da deneyebilirsiniz.

DSC06403.JPG

Gürcü yemekleri: Badrijai Nigvzit Gürcistan’ın popüler mezelerinden biridir. İnce dilimler halinde uzunlamasına dilimlenmiş patlıcanlar kahverengi olana kadar pişirilir. Gürcistan’da çok kullanılan ceviz ezmesinden yapılan bir sos sürülerek rulo halinde sarılır. Nar taneleri ile süslemesi yapılır.

Gürcü yemekleri: Pikhali Yine ceviz ezmesi kullanılarak yapılan bir meze. en çok ıspanaklı yapılıyor, diğer popüler olan da pancarlı. Üzerleri yine narla süsleniyor. Karışık pikhali tabağı söylediğinizde yukarıda bahsettiğim Badrijai Nigvzit ve diğer çeşitler birlikte geliyor

Badrijai Nigvzit

Gürcü yemekleri: Sulguni Anavatanı Gürcistan’ın Samegrelo bölgesi olan bir peynirdir. Doku olarak mozarella peynirine benzetebiliriz. Genellikle khachapuri ve frklı mezelerin yapımında kullanılıyor ama tek başına aperitif olarak da tüketilebiliyor. Ben bunun isli olanını tek başına yemeyi seviyorum, biraz tuzlu ama leziz.

Sulguni peyniriyle yapılan diğer mezelere de değineyim: Ghomi ve Elarji. İkisi de mısır unu ve peynirle yapılıyor ama Ghomi daha koyu ve az peynirle yapıldığından biraz tatsız, Elarji ise çok daha elastik ve leziz, bizim muhlamayı andırıyor. Bu arada Mushroom Sulguni de pek çok restoranda bulabileceğiniz bir meze, bildiğmiz peynir dolgulu kültür mantarı.

3

Gürcü yemekleri: Jonjoli Salad Gürcistan’a özgü bir meze. Jonjoli bizdeki ıhlamura benzeyen bir bitki ve onun turşusunu kurmuşlar aslında. Bazı yerlerde içinde soğan ve sarımsak oluyor, ilginç bir lezzet, deneyebilirsiniz. Eşim çok seviyor, ben soğanlısını fena bulmuyorum.

2

Gürcü yemekleri: Kitris da Pomidvris Salata Nigvzit – Salatebi Gürcülerin standart sofra salatası. Yunan salatasına benziyor, iri doğranmış salatalık, soğan ve domates var içinde. Feta peyniri yerine bir bütün acı biber ve ceviz ezmesinden yapılan sos oluyor. İngilizce sipariş verirken Georgian Salad with walnut souce diye belirtirseniz bundan gelir. Bu arada Yunan salatası ve Sezar salatasını da Gürcistan’da hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz, ikisini de oldukça başarılı yaptıklarını düşünüyorum.

9

Gelelim Gürcistan tatlılarına..

Gürcü tatlıları: Medok: Bu genel olarak eski Sovyet ülkelerine özel bir tatlı. Kat kat yapılmış ballı bir kek diyebilirim. Ben seviyorum ama biraz fazla şekerli gelebilir, yine de denemenizi öneririm.

Gürcü tatlıları: Paska: Şekli dev bir muffini andıran bu üzümlü kek Paskalya zamanı ülkenin tüm marketlerinde ve kafelerinde yer alıyor. Hatta eşimin şirketi de Paskalya dönemi çalışanlarına dağıtıyor bu kekten, bizde kandil simidi dağıtılır ya o hesap. 🙂 Daha çok Ortodoks ülkelerinde yaygın olan bir Paskalya tatlısı, marketlerden aldıklarımız biraz kuruydu, pek beğenmedim ama kafelerde fena yapmıyorlar.

Gürcü tatlıları: Tklapi Bizdeki pestilin aynısı diyebilirim. Pestili bilmeyenler için meyve pürelerinin güneşte kurutulmasıyla yapılan bir yiyecek, ince deri gibi görünüyorlar. 🙂

Gürcü tatlıları: Churchkhela Bu bizdeki cevizli sucuk benzeri bir şekerleme. Kavrulmuş ceviz ve fındıkları, un, şeker ve üzüm suyu karışımına ekleyerek elde ediliyor.

Churchkhela gürcü tatlısı

Gürcü Şarapları

Gürcistan, dünyanın en eski şarap üretimi bölgelerinden biri, tarihinin 8000 yıl öncesine dayandığı söyleniyor. Hatta dünyanın en eski şarap üreten ülkesi olarak Guiness rekorlar kitabına geçmiş durumda. Doğa şartları şarap yapımına çok uygun olan Gürcistan’da her yıl, yaklaşık 45.000 hektarlık üzüm bağlarında, 150 milyon litre civarı şarap üretiliyor. Üretimin %70’i Kakheti bölgesindeki bağlardan elde ediliyor. Kakheti bölgesinde yaptığımız şarap bağları gezisinin detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Biz Teliani Valley şaraplarını ağız tadımıza uygun buluyoruz, fiyatları da oldukça uygun. Ben en çok yarı tatlı şaraplarını seviyorum. Siz de bu şekilde seviyorsanız, kırmızı için kindzmarauli cinsi, beyaz şarap için ise tvishi cinsi şarapları tavsiye ederim. Blush içinse Marani Alazani Valley şarabını tercih edebilirsiniz. Bu saydıklarım, meşrubat gibi, içimi çok hafif ve leziz şaraplar.

gurcistan-sarap-8.jpg

Gürcü İçecekleri

Gürcistan’daki tek popüler içecek şarap değil elbet. Yerli üretim alkollü ve alkolsüz farklı içecekleri mevcut, biraz da onlardan bahsedeyim.

Armut gazozu bizim Gürcistan’daki favori alkolsüz içeceğimiz, denemenizi tavsiye ederim. Lemonade with pear olarak İngilizce sipariş edebilirsiniz.

Şarap dışındaki en popüler alkollü içecekleri Chacha denilen bir likör, Gürcü votkası olarak de geçiyor. Çoğunlukla üzümden yapılıyor ama dut, mandalina veya incirden yapılan çeşitleri de oluyormuş. Hazır olarak satıldığı gibi, aileler kendi evlerinde de üretiyorlarmış, hazımsızlığa ve başka bazı hastalıklara iyi geldiğini söylüyorlar.

Gürcistan’da bira da oldukça fazla tüketiliyor ve marketlerde 2.5 litrelik biraları sıklıkla görüyorsunuz. Yerel bir markalarından en popüleri Argo, ben de içimini seviyorum. Özel üretim, butik bira olarak da Black Lion’ı yani Shavi Lomi‘yi deneyebilirsiniz.

Tiflis Yeme İçme Rehberi

Tiflis’te fırsat oldukça farklı yerler deneyimlemeye çalışıyoruz, tabi ki çok beğendiğimiz bazı yerlere tekrar tekrar gidiyoruz. Gitmeden önce kendim de biraz araştırma yapıyorum ve şimdiye kadar hep çok güzel yerlerde yemek yedik. Şimdi tecrübe ettiklerimiz arasından Tiflis mekan önerilerime geliyorum. Yeni yerler denedikçe burayı güncelleyeceğim.

Barbarestan: Burası kendi denediklerim arasında bana göre Tiflis’in en otantik restoranı. Hem vintage dekorasyonu hem de yaratıcı menüsüyle bayıldığım bir yer. Burada diğer restoranlarda yiyebileceğiniz tipik Gürcü yemeklerinden farklı lezzetler tadabiliyorsunuz. Restoranın sahipleri, 19. yüzyıl düşesi Barbara Jorjadze’nin eski aile tariflerinden yola çıkarak menüyü oluşturmuş. Bu tarifler ünlü Gürcü şef Levan Kobiashvili tarafından modern mutfağa uyarlanmış. İki katlı samimi bir mekan yapmışlar, otantik bir deneyim için şiddetle tavsiye ediyorum. Yalnız fiyatların ortalamanın üstünde olduğunu belirtmeliyim.

Barbarestan restoran tiflis

Tiflis Barbarestan Restoran

Tiflis Barbarestan Restoran

Ethno Tsiskvili: Tipik bir Gürcü restoranı, geleneksel tüm yemeklerin tadına bakabilirsiniz burada. Çok büyük bir yer, bahçeye ve katlara yayılmış durumda. İçinde şelale bile akıyor, bir de girişte restorana inip çıkmak için mini bir füniküler var, benim sevdiğim detaylar bunlar. Ayrıca yemek sırasında halk dansları gösterileri ve canlı müzik de oluyor. Böyle bahsedince çok turistik bir yermiş gibi sanılsa da gelen kitlenin neredeyse tamamını yerel halk oluşturuyor. Hafta içi Çarşamba günü bile kocaman mekan dopdolu olabiliyor, önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

IMG_8219.JPG

IMG_8221.JPG

IMG_8209.JPG

Kakhelebi: Geleneksel Gürcü yemeklerinin en lezzetlileri ve muhteşem et çeşitleri için bu restoranı kesinlikle tavsiye ediyorum. Sade ama otantik detaylardan oluşan iç dekorasyonunu da seviyorum. Gürcistan’daki en favori restoranlardan kesinlikle.

IMG_5471-2.jpg

IMG_5461-2

Phaetoni: Ethno Tsiskvili benzeri bir başka restoran, orada yer bulmak özellikle hafta sonu zor oluyor, bu durumda burayı tercih edebilirsiniz. Gayet güzel burası da.

Phaetoni tiflis

Phaeton restoran tiflis

Phaetoni-restoran-tiflis

Gabriadze Cafe: Ünlü Gürcü kuklacı Rezo Gabriadze’nin adını taşıyan, saat kulesi ve kukla tiyatrosunun orada yer alan şirin bir kafe burası. Burada hem geleneksel yemeklerden tadabilir hem de modern mutfak ürünleri bulabilirsiniz. Her saat başı saat kulesinde mini bir kukla şov oluyor, zamanlama olarak denk gelirseniz kaçırmayın.

Gabriadze Cafe Tiflis

Gabriadze Cafe Tiflis

Cafe Leila: Tiflis’te oturmayı en sevdiğim kafe burası, en çok da bahçesinde oturmak keyif veriyor ama iç dekorasyonu da çok hoş.. Cafe Gabriadze’nin karşısında yer alıyor, menüsünde Gürcü mutfağı ile Arap mutfağından tatlar bulabileceğiniz bir mekan.

DSC07555.JPG

IMG_9528.JPG

Pur Pur: Vintage detaylarla dekore edilmiş her yeri fotoğraflık harika bir restoran. Akşam yemeği sırasında canlı müzik oluyor. Biz gideceğimiz gün rezervasyon yaptık ve yer vardı. Menüde Gürcülerin yöresel yemeklerinden yok ama şaraplar yerli. Balık ve et yemeklerini denedik, gerçekten çok lezizdi ama fiyatlar Tiflis ortalamasının üstünde.

DSC_0264

DSC_0261

DSC_0286

Cafe Linville: Eski bir binada bir daireyi kafeye dönüştürmüşler, vintage detaylarla dekore etmişler ve huzur dolu tatlı bir yer ortaya çıkmış. Eski şehir bölgesinde yer alıyor, o civardayken gitmenizi öneririm.

IMG_8078-2

IMG_8080

Cafe Littera: Eski Tiflis sokaklarında Writer’s House of Georgia’nın bahçesinde yer alan restoran, özellikle buralardaki tarihi evleri gezerken güzel bir mola olacaktır. Keyifli bir bahçe ve güzel yemekler için gönül rahatlığıyla oturabilirsiniz.

IMG_8038-2.jpg

IMG_8031-2.jpg

Fabrika: Burası hem bir hostel, hem kendi başına bir mekan, hem de bahçesinde farklı işletmelere sahip olan bir mekanlar bütünü. Instagram’da da paylaşmıştım, onca gezdiğim yer arasında gördüğüm en tarz yerlerden biri burası kesinlikle. Özellikle Hostel’in lobisi ve aynı zamanda kahvaltı edebileceğiniz, öğle ve akşam yemeği yiyebileceğiniz veya arkadaşlarınızla bir şeyler içmeye gidebileceğiniz yer olan kısım her detayıyla fotoğraflık bir alan olmuş. Hostel eski bir ipek fabrikasından dönüştürülmüş, dışı ve bahçesi murallerle kaplı. Yemek seçenekleri biraz kısıtlı ama yediklerimiz lezizdi, kokteyl menüsü ise zengin ve denediklerimiz gayet başarılıydı. Burayı görmeden Tiflis’ten dönmeyin.

DSC_0424.jpg

DSC08508.JPG

Lolita: Tiflis’in en tarz oteli olan Rooms’un tam karşısında yani Chovelidze sokağında yer alan mekan günün tüm öğünlerinde gidebileceğiniz çok tarz bir yer olmuş, sahibi Rooms otelin sahibiyle aynı zaten. Menü kısıtlı gibi görünse de her zevke hitap edebilecek yiyecekler bulunuyor, yediğimiz her şey çok başarılıydı. İnternette açılış saati öğlen 12 olarak gözüküyor ama biz daha erken gittiğimiz halde açıktı, açılış saatinden tam emin değilim. Ben sadece kahvaltı için gitmiş olsam da akşam çok daha güzel olabileceğini tahmin ediyorum. Kapalı duvarlar arasında ama üstü açık, ısıtıcılar oldukça güzel çalışıyor o nedenle sıcaklık anlamında kendinizi içeride gibi hissediyorsunuz.

DSC_0352

IMG_8138.JPG

Funicular: Tiflis’i en tepeden görebileceğiniz Mtatsminda tepesinde yer alan restoranda güzel manzaralar eşliğinde iyi bir yemek yiyebilirsiniz. Füniküler ile de çıkılabilen tepenin son durağı bu restoranın ortasında bulunuyor.

IMG_8605-2.jpg

IMG_8615-2.jpg

Taqueria Teko’s Tacos: Tiflis’te güzel margarita içmek ve taco yemek isterseniz buraya buyurun.  Özellikle kızarmış karidesli tacoları favorim, tavsiye ederim.

IMG_7683-2.jpg

IMG_7680-2.jpg

Brotmeister Cafe: Burası kahvaltı, tatlı ve kahve için gidebileceğiniz güzel detaylarla dolu, çocuk dostu bir yer. Bebek için boyama kitapları, kalemlerle birlikte geliyor mama sandalyesi ve çocuklara özel ayrı bir menüsü var. Çocuk dostu olmasının dışında büyükler için kahvaltı ve tatlı seçenekleri de çok leziz.

Brotmeister Cafe tiflis

Brotmeister Cafe tiflis

Brotmeister Cafe tiflis

Entree: Tiflis’te birkaç şubesi olan bir mekan. Kahveleri güzel, sağlıklı yiyecekleri de çok leziz. Oğlumun okulunun yakınında bir tane olduğu için sık sık buraya uğruyorum ve çok seviyorum.

IMG_7891.jpeg

Book Corner Cafe: Kura nehri kıyısında, Dedaena Park’ta yer alan sakin bir kafe. Menüsü az ve öz, ben açıkçası sadece kahve ve ballı keklerini denedim. Keki özellikle tavsiye ediyorum. 😉

IMG_9532.JPG

IMG_9534

Hurma: Yabancı bloglarda ve tripadvisor’da kahvaltı için önerilmiş bir yer burası ancak biz o kadar sevemedik. Aslında mekan tatlı bir yer ama menü bize pek iştah açıcı gelmedi. Kahvaltı için gitmiştik ama söyleyecek pek bir şey bulamadık ve yediklerimizi de çok leziz bulmadık. İçecekleri de bizim ağız tadımıza pek uymadı, üç farklı içeceği de içemedik. 🙁 Hurma adı bizim bildiğimiz Trabzon hurmasından geliyor, hurmadan yaptıkları içecek de bize hiç uymadı. Bu mekan daha çok sağlıklı beslenmeyi sevenlerin hoşuna gidebilir. Bizim henüz ağız tadımız o yönde gelişmemiş sanırım. 😀

DSC_0377

DSC_0381

Organique Josper Bar: Tiflis’in eski şehir bölgesinde yer alan restoran, adında anlaşılacağı üzere yemeklerini organik malzemelerle hazırlıyor. Mekanın iç kısmı oldukça ferah, bahçesi de gayet güzel, Tiflis’te güzel bir et yemek için burayı tercih edebilir, ya da bahçesinde arkadaşlarınızla bir şeyler içmeye gidebilirsiniz.

Organique Josper Bar tiflis

Organique Josper Bar tiflis

Stella Artois: Bu mekan yine eski şehir bölgesinde yer alıyor, yemek, bira içmek veya maç izlemek için gidebilirsiniz. Mekan olarak pek özelliği olan bir yer değil ama geleneksel yemekleri çok güzel yapıyorlar ve fiyatlar uygun. Gürcü yemekleri dışında Sezar salatasının da hastasıyım.

stella artois tiflis

stella artois tiflis

Cafe Flowers: Tiflis’in en güzel şehir manzaralarından birine karşı kahvaltı etmek veya akşam yemeği yemek için tavsiyem burası. Aynı zamanda çiçekçi, aklınıza gelebilecek her türlü çiçeği de bulabilirsiniz.:)

Cafe Flowers Tiflis

Cafe Flowers Tiflis

Luca Polare: Tiflis’in en meşhur ve leziz dondurmacılarından biri burası. Farklı yerlerde şubeleri var, rastlarsanız bir deneyebilirsiniz.

luca polare tiflis

Rustaveli Cafe&Restaurant: Hem Gürcü mutfağından hem de uluslararası mutfaklardan yemek çeşitleri bulabileceğiniz bir restoran burası. Özellikle kahvaltı için tavsiye ederim, canınız ne tarz kahvaltı isterse istedin burada kendinize uygun bir şeyler bulacağınıza eminim. Kendi yaptıkları ekmeklerine bayıldım, yanına getirdikleri ayçiçek yağı ise müthiş. Sanki çekirdek yiyormuşsunuz gibi bir tadı var, o kadar doğal yani. Şu anda kapalı.

DSC_0204

DSC_0205

DSC_0213

Instagram’a koyduğum Gürcistan fotoğraflarım için #hohhoyytgeorgia etiketini takip edebilirsiniz, Gürcistan’da gezilerimiz devam edecek. 😉

Daha fazla fotoğraf ve gelecek yazılarımdan haberdar olmak için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

Author: hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

8 thoughts

Bir Cevap Yazın