Gürcistan’ın Başı Dumanlı Dağı: Kazbegi Gezi Rehberi

Kazbegi adını ilk defa 2013 yılının son günü duymuştum. 2014’e girerken yeni yıl kutlaması için kalabalık bir arkadaş grubu olarak Gudauri’ye gitmiştik. Yılın son günü gündüz saatlerinde ekibimizden biri snowboard yaparken bileğini iki yerden kırmıştı(tabi o sırada bunu tam bilmiyorduk) ve en yakın hastahane Kazbegi’de olduğu için oraya gitmek gerekiyordu. Pek hoş olmayan bir şekilde hayatıma girdi ama oralardan ev almayı hayal edecek kadar çok sevdirdi kendini. Temmuz ayında Tiflis’te olduğum sırada günübirlik bir Kazbegi turu yaptık ve instagram’da çok ilgi çekti. Şimdi biraz geç olsa da Kazbegi gezimizi tüm detaylarıyla anlatacağım.

DSC_1167

Kazbegi Gezi Rehberi: Kazbegi nerede? Kazbegi‘ye nasıl gidilir? Kazbegi Ulaşım

Kazbegi, güncel adıyla Stepantsminda, Tiflis’e 150 km uzaklıkta bulunuyor ancak yollar bir noktadan sonra biraz virajlı olduğu için yol 3 saat civarı sürüyor. Biz araba ile gittik ama farklı ulaşım seçenekleri de var, birazdan bahsedeceğim. Arabayla gidecekseniz ve Kazbegi’nin eteklerinde yer alan Gergeti Kilisesi’nin olduğu yere arabayla çıkmak istiyorsanız arabanızın 4*4 olması şart. Trekking yapmayı seviyorsanız normal arabayla veya minibüsle giderek yürüyerek de çıkabilirsiniz. Kazbegi’den kiliseye iki saat kadar süren bir tırmanış ile çıkabiliyorsunuz, arabayla da yarım saate yakın sürüyor çünkü yollar epey bozuk. Bir de at ile çıkma seçeneği var tabi ama bu tasvip ettiğim bir şey değil açıkçası. Kazbegi’ye günübirlik turlar düzenleniyor, özel bir minibüs tutabilirsiniz ya da grup turlara katılabilirsiniz. Grup için kişi başı 40 Lari’ye de tur var, 70 Lari’ye de gördüm, içerikleri farklı olabilir. Arkadaş grubu olarak özel araç tuarsanız da 300 Lari’den başlıyor fiyatlar. Tiflis sokaklarında gezerken üzerinde tur reklamları olan minibüslere fiyat sorabilirsiniz. Bu minibüsler 4*4 olduğu için Gergeti’ye kadar çıkarıyorlar. Bu turlar genelde sabah 9 gibi yola çıkıp akşam 8 gibi Tiflis’te oluyorlarmış. Turlar dışında Kazbegi’ye giden dolmuşlar da var, bunlar Didube İstasyonu’ndan kalkıyor ve fiyat 10-12 Lari olarak değişiyormuş. Kazbegi’ye giderken yol manzaralarına da bayılacağınıza eminim, bizdeki Doğu Karadeniz gibi her yer yemyeşil. Biraz yol fotoğrafları koyayım, fikriniz olsun. 🙂

Güncelleme: Yeni yol yapıldığı için normal arabalarla da çıkılabiliyor artık.

Turla gitmeyi düşünürseniz, Kazbegi’yi gezmek için tüm turlara şuradan ulaşabilirsiniz.

DSC_1032

DSC_1068

DSC_1244

DSC_1227

DSC_1230

Kazbegi Gezi Rehberi: Kazbegi Gezi Rotası, Kazbegi Gezilecek Yerler

Kazbegi’ye giderken yol üzerinde uğrayabileceğiniz birkaç turistik nokta daha var. Turla gittiğinizde de buralarda duraklıyorlar bildiğim kadarıyla. İlk önemli durak Ananuri Kilisesi ama ona ulaşmadan önce Aragvi nehrinin bazı yerlerde rengi inanılmaz güzel bir hal alıyor, manzara noktalarını fark edersiniz zaten gözünüz yolda olsun. Aragvi nehrinin güçlü aktığı yerlerde rafting veya kayaking yapma şansınız da var, ilginiz varsa ona göre zamanınızı ayarlamanızı öneririm.

IMG_4534

Ananuri’de bir kale ve biri büyük diğeri küçük iki kilise bulunuyor. Kale UNESCO’nun geçici miras listesinde yer alıyor. Kalenin tarihi 13. yüzyıla dayanıyormuş, kiliseler ise 17. yüzyılda yapılmış. Büyük kilisenin içinde freskler var ama 18. yüzyılda çıkan bir yangın sebebiyle biraz hasar görmüş. Giriş ücretsiz ve üçlü kompleks oldukça etkileyici, o yüzden araçla gidiyorsanız mutlaka uğrayın.

Ananuri gezi rehberi

Kalenin önünde yiyecek ve hediyelik eşya satan tezgahlar bulunuyor. Bir de geleneksel kostümler giyerek fotoğraf çekilebiliyorsunuz. Giyeceğiniz kostüme göre fotoğraf çekilme ücreti 1-5 Lari arası değişiyor.

DSC_1065

Yol üzerindeki ikinci durağımız Gudauri’ye yaklaşırken karşımıza çıkan Rusya-Gürcistan Dostluk Anıtı. 1783 tarihinde imzalanan Georgiyevsk Antlaşması anısına muhteşem bir manzaraya karşı yapılmış. Hem kendisi hem de bulunduğu yer çok güzel, mutlaka burada da kısa bir mola verin. Bu bölgede yamaç paraşütü yapanlar da gördük, ilginizi çekiyorsa sorun mutlaka, çocuk olmasa ben yapmayı çok isterdim. Burada yine yiyecek ve hediyelik eşya satan tezgahlar var ama fiyatlar çok yükseliyor. 🙂 Oğlum meyve istediği için iki yerden de aldık, Ananuri’de 2 Lari olan karpuz dilimi bardağının fiyatı burada 5 Lari oldu. Meyveleri önceden stop yapın derim. 😛

DSC_1084

Kazbegi gezi rehberi

Kazbegi’ye yaklaşırken yolda bir de traverten gördük, bizdeki Pamukkale travertenlerinden farklı olarak turuncumsu bir rengi vardı. Ufacık bir alan ama herkes fotoğraf çekiliyordu, biz de mini bir fotoğraf molası verdik. 🙂

DSC_1134

Ve geldik Kazbegi’ye. Kazbegi, Rusya sınırına 10 km uzaklıkta bulunan ve dağlar arasında kalan küçük bir kasaba. Onu turistik olarak bu kadar değerli yapan ise genelde zirvesini bulutlar ardına saklamayı tercih eden, Yunan mitolojisine ve Gürcü efsanelerine konu olmuş Kazbegi Dağı. Gürcistan’ın üçüncü büyük dağı olan Kazbegi’nin zirvesi 5000 metrede bulunuyor. Dağın zirvesine değil ama 2170 metredeki Gergeti Kilisesi’ne çıktık ve hayran olduk. Oğlumuz tıngır mıngır yolda giderken arabada uyudu, biz de baş başa muhteşem manzaranın tadını çıkardık.  15 dakika fotoğraf çekilip ineriz, çok geç kalmadan geri dönüş yoluna döneriz diye düşünüyorduk ama o kadar etkilendik ki iki saatten fazla kaldık orada. Hazırlıklı gelseydik orada konaklamayı bile düşünebilirdik. Bir sonraki sefer sabahtan akşama burada vakit geçirebileceğimiz bir program yapma hayali kurarak ayrıldık Gergeti’den. Yolu gözünüzde büyütmeyin, buraya mutlaka çıkın, eminim hayran olacaksınız.

Gergeti kilisesi

DSC_1175

Kazbegi Gezi Rehberi: Kazbegi konaklama ve yeme içme

Kazbegi’de konaklama için en güzel yer Rooms Hotel ama fiyatlar biraz pahalı. Bu otel Tiflis’in en tarz otel ve mekanlarını bünyesinde bulunduran Adjara Group’a ait. Konaklamayı düşünmeseniz bile yine de buranın dekorasyonunu görmek ve en azından Kazbegi manzarasına karşı terasta biraz keyif yapmak için uğramanızı öneriyorum. Biz Gergeti Kilisesi’ne çıkmadan önce yol yorgunluğunu atmak için uğradık ve öğle yemeğimizi de burada yedik. Çadır kurmayı sevenlere müjde, buralarda rahatlıkla çadır kurabilirsiniz. 🙂 Hatta Gergeti Kilisesi’nin olduğu yerde birkaç çadır gördük, burada daha güzel bir konaklama düşünemiyorum. Yalnız soğuk olacaktır, kıyafet anlamında çok tedbirli gelin. Dönüş yolunda da akşam yemeğimizi Hofbrau Gudauri’de yedik, güzel bir restoran, çocuklar için oyuncaklar da var.

Kazbegi’deki uygun konaklama seçenekleri için tıklayın.

kazbegi gezi rehberi

DSC_1148

Tiflis’e giderseniz ve vaktiniz varsa Kazbegi’ye mutlaka gidin, pişman olmayacaksınız. Artık Gürcistan’da yaşayacağımız için ara ara farklı rota önerileriyle gelmeye devam edeceğim. Şimdiye kadar Gürcistan için yazdığım yazıları aşağıya bırakıyorum, bir bakın mutlaka. 😉

Tiflis Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Bölgesi Gezi Rehberi

Gürcü Yemekleri ve Tiflis Yeme İçme Rehberi

Gürcistan’da Kayak: Gudauri

 

Author: hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

8 thoughts

  1. Gürcistan yazılarınız müthiş, hepsini değerlendireceğim. Harikasınız, elinize sağlık:)

Bir Cevap Yazın