Tax Free Nedir? Vergi İadesi Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz günlerde Gürcistan’da iphone fiyatlarını paylaşırken tax refund’tan bahsedince konu hakkında çok soru gelmişti, ben de yurt dışında tax free alışveriş için detaylı bir yazı hazırlamak istedim. Tax free shopping yani vergisiz alışveriş, yabancı bir ülkeden bir ürün satın aldığınızda bu ürün üzerinden tahsil edilen satış vergisinin iadesini almak demek oluyor. Ne kadar iade alacağınız ve vergi iadesi almak için yapmanız gereken minimum alışveriş tutarı ülkeden ülkeye değişiyor. Bu oranları gittiğiniz ülkede öğrenebilirsiniz, ben bu detaya girmeyeceğim. Bu yazıda sadece tax free alışveriş nasıl yapılır, vergi iadesi nasıl alınır, izlemeniz gereken prosedürler nelerdir onu anlatacağım. Bir de örnek üzerinden giderek Gürcistan için tam iade oranını vereceğim.

Gürcistan’da Yaşam: Neden Tiflis’teyiz? Tiflis’te Hayat Nasıl?

Tax Free Nedir? Tax Free Nasıl Yapılır?

tax-free-nasıl-yapılır

Tax free nedir?

Öncelikle tax free alışverişin nedeni nedir ondan bahsedeyim. Ülkeler arası ihracatta genellikle KDV hariç tutuluyor, siz de alışveriş yaptığınız yerden başka bir ülkede yaşıyorsanız bu alışverişiniz ihracat gibi kabul ediliyor ve ürünün vergi iadesini alma hakkına sahip oluyorsunuz. Tabi bu vergi iadesi yalnızca alışverişlerde geçerli oluyor, aldığınız hizmetin vergi iadesini alamıyorsunuz. Bir restorandaki hesabın ya da otel konaklamanızın vergisinden muaf değilsiniz çünkü bu hizmeti o ülke içinde alıyorsunuz. Alışveriş yaparken de girdiğiniz dükkanda “tax free” işareti olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

tax-free-nasıl-yapılır

Tax free nasıl yapılır?

Bu işaret varsa bu dükkandaki alışverinizden vergi iadesi alabileceksiniz demek oluyor. Bu işareti görmeseniz bile siz yine de kasaya tax free alışverişi olup olmadığını sormayı ihmal etmeyin, hiç belli olmaz. Diyelim bu işareti gördünüz ve alışveriş yapacaksınız, mutlaka bunu mağazaya söylemeniz gerekiyor. Çünkü alışverişi yaparken vergiyi ödeyeceksiniz, mağaza sizin için bir vergi iadesi formu dolduracak ve daha sonra iadenizi alabileceksiniz. Alışveriş yaparken de mutlaka pasaportun orijinali yanınızda olmalı. Ben bu yazıda Gürcistan’da alınan bir telefon örneği üzerinden ilerliyorum ama daha önce Avrupa’daki başka ülkelerden ünlü tasarım marka alışverişlerinde de tax refund almıştım. Sadece teknoloji ürünleri değil, giyimden aksesuara, çocuk eşyalarından bakım malzemelerine kadar pek çok üründen iade alabilirsiniz.

IMG_0215.jpg

Alışverişimizi yaptık, artık faturamız ve vergi iade formumuz var, bunları birlikte güzelce saklıyoruz. Vergi iadeleri genelde hava alanlarında yapılıyor çünkü ürünü ülke dışına çıkartmanızı bekliyorlar ama bazen şehir içinde de bu işlemi yapan yerler oluyormuş. Alışveriş yaptığınız mağazaya nerelerden iade alacağınızı sorup öğrenebilirsiniz. Ben sadece hava alanlarında yaptım bu işlemi açıkçası, o yüzden sadece oradan bahsedeceğim. Hava alanının dışındayken “tax refund” yazılı işaret tabelalarını görmeye başlıyorsunuz. Okları takip edip gümrük noktasına ulaşıyorsunuz. Pasaport, fatura, ürün ve vergi iade formunu görevliye veriyorsunuz ve o da damgalayıp size geri veriyor. Bu damga noktası pasaport kontrolünden önce yer alıyor. Vergi iadesi vermek için o ana kadar ürünün kullanılmamış olmasını isteyen ülkeler var bu arada, alışveriş yaptığınız dükkanda bu detayı sormanızı öneriyorum. Uçağınız kaçta olursa olsun Tax Free ofisi açık olacaktır ancak görevli molaya çıkmış olabilir ya da sıra kalabalık olabilir. Bu gibi nedenlerle işiniz uzun sürebilir, mutlaka erken gidin ki uçağınızı kaçırma riski olmasın.

tax-free-nasıl-yapılır

Tiflis hava alanında pasaport kontrolü geçtikten sonra Liberty Bank bankosu bulunuyor. Onaylanmış belgenizle birlikte buraya gidiyorsunuz ve size nakit olarak vergi iadesi veriyorlar. Gürcistan’da hizmet ücretleri düşüldükten sonra elinize net geçen vergi iadesi, ürün fiyatının %12’si kadar oluyor. Oldukça kolay bu işlem sayesinde epey bir kara geçmiş oluyorsunuz. Daha önce Paris’ten bir kere kredi kartıma iade almıştım, 2 hafta içinde kartıma iade gelmişti. Bu yöntem için belgelerimi bir zarfa koyup vergi iadesi posta kutusuna atmıştım, açıkçası pek de umutlu değildim ama güvenilirmiş. 🙂 Fransa’da kredi kartına ürün fiyatının %12’sini iade ediyorlardı ama nakit almak istediğinizde oran biraz daha düşük oluyordu. Benim kredi kartı tercih etmemin sebebim nakit kısımda o sırada deli gibi kuyruk olmasıydı, yoksa nakit tercih ederdim.

tax-free-nasıl-yapılır

Son olarak tax free alışveriş her ülkede yapılamıyor, örneğin Amerika’dan aldığınız ürünlerden iade alamıyorsunuz. Hangi ülkelerde olduğuna dair internette listeler var ancak bunların hiçbirinde Gürcistan’ı göremedim mesela, oysa ben Gürcistan’dan iade aldım. Bu nedenle o listelere güvenmiyorum, siz gittiğiniz ülkede bizzat sorarsınız ama Avrupa’da genellikle var diyebilirim. 🙂

Tax free nasıl yapılır konusunda burada olmayan bir sorunuz varsa yorumlara yazın lütfen. Daha iyi içerikler üretebilmem için eleştiri ve beğenilerinizi de yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

18 Responses

 1. Glcycmk Glcycmk dedi ki:

  Merhaba, girişi cipli kimlik ile yaptık ancak pasaportumuz da yanımızda. Yine de telefon alıp pasaporta isletebilir miyiz ?

 2. İsmail taşkın İsmail taşkın dedi ki:

  Benim adıma bir ikinci şahıs bu iadeyi alabilir evraklaıen hepsi mühürlü elimde ama ben gidemiyoeum başkası benim adıma alabilir mi acaba batum gürcistan sınır kapısı

 3. burakartan07@outlook.com burakartan07@outlook.com dedi ki:

  Merhaba çok önceden batumdan zoomer ve altage den arkadaşlarıma cihaz alıp tax free almıştık. Unutmuştum taxfree oranını sayenizde öğrendim teşekkür ederim.

 4. Ceyda Sayar Ceyda Sayar dedi ki:

  Bir de, parayı döviz olarak mı yoksa tl olarak mı götürmek mantıklı olur ? ödemeyi nasıl alıyorlar bunlar arasında kur farkı vs en avantajlısı hangisi olur sizce

  • hohhoyyt hohhoyyt dedi ki:

   Parayı Lari olarak alıyorlar. TL getirirseniz fazlaca kur dönüşümüne gireceğinden USD daha mantıklı diye düşünüyorum.

 5. Ceyda Sayar Ceyda Sayar dedi ki:

  Güzel incelemeniz için teşekkür ederim, özellikle görsellerle desteklemeniz iyi olmuş. Bir çok kişi gibi ben de iPhone almak için gitmeyi düşünüyorum. Bu konuda şurdan alınır şöyle yapılır tarzı tavsiyeniz varsa memnun olurum. Bilmediğim bir yerde tabiri caizse kazıklanmak istemiyorum 🙂 teşekkürler.

  • hohhoyyt hohhoyyt dedi ki:

   Merhaba, en uygun fiyat genelde zoommer mağazalarında oluyor, ben de oradan almıştım telefonumuz. Tabi geldiğiniz dönem başka mağazalarda özel bir kampanya olursa bilemem. 😌

 6. osrl osrl dedi ki:

  Selamlar, Bilgilendirme için teşekkürler. Gümrük vergisi gibi bir şey var mı peki içeri girerken?

 7. Fadik Fadik dedi ki:

  Peki aynı gün ülkeye giriş çıkış yaptığımda da tax free yapabiliryor muyum yoksa bir kaç gün kalmam gerekir mi

  • hohhoyyt hohhoyyt dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla kalmanız gerekmiyor. Bu konuyu araştırıp yine belirtirim ama bir arkadaşımın sadece alışveriş yapıp çıktığını hatırlıyorum Amerika aktarmasında..

 8. Orkun Orkun dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler, Batum’da da oluyor mu bilginiz var mı ? Sarp Sınırında alabilir miyiz?

 1. Kasım 4, 2020

  […] Tax Free Nedir? Vergi İadesi Nasıl Yapılır? […]

 2. Şubat 22, 2021

  […] Tax Free Nedir? Vergi İadesi Nasıl Yapılır? […]

 3. Kasım 7, 2022

  […] Tax Free Nedir? Vergi İadesi Nasıl Yapılır? […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: