Tiflis’te Yaşam için Hayat Kurtaran Faydalı Bilgiler

Tiflis’e taşınmayı düşünenlerin bir şekilde yolu bana çıkıyor genelde ve farklı kategoride pek çok soru geliyor. Ben de bu nedenle Tiflis’e taşınmayı düşünenler ve hali hazırda Tiflis’te yaşayanlar için harika bilgilerle geldim. 2018’den beri yaşadığımız Tiflis’te, ne nerede diye bizim gibi uğraşmamanız için hazır bulunmuşu var tadında bir yazı olacak. Tiflis’te çocuğuna okul arayanlar, ev nereden bulunur, araba nereden bulunur diye bakanlar, ev mobilyası alacak olanlar, hastane, kuaför, petshop, herhangi bir ihtiyacı nereden bulacağını bilmeyenler vs. herkes aradığını kolayca bulabilsin diye dev bir hizmet yapıyorum. O zaman başlıyorum, Tiflis faydalı bilgiler yazım sizlerle…

Gürcistan’da Geçim Masrafları: Tiflis’te Aylık Ne Kadara Geçinilir?

Gürcistan’da Yaşam: Neden Tiflis’teyiz? Tiflis’te Hayat Nasıl?

Tiflis faydalı bilgiler

Tiflis Faydalı Bilgiler – Sıkça Sorulan Sorular

Şimdi öncelikle Tiflis’e taşınma fikri daha yeni oluşan ve burası hakkında hiç fikri olmayanlar için sıfırdan mini bir girizgah yapayım, ondan sonra ihtiyacınız olabilecek her şey hakkında bilgilerle devam edeceğim. Gürcistan Türkiye’den 1 saat ileride ve burada da saatler ileri geri alınmadığı için bu saat farklı sürekli olarak aynı. Tiflis’in iklimi İstanbul’a yakın seyrediyor ancak daha fazla yağmur yağıyor, daha fazla rüzgarlı gün oluyor, bir de yazları daha sıcak oluyor. Türkiye’de yetişen hemen hemen tüm sebze meyveleri burada taze ve Türkiye ile aynı anda bulabiliyorsunuz. Burada eksikliğini hissetimiz tek şey bamya ve enginar oldu bizim, bunları taze olarak maalesef bulamıyorsunuz ama Türk marketlerde konserve olarak bulmak mümkün. Biraz detaya girmiş oldum ama yeri gelmişti. O zaman daha fazla detayla devam edelim.

Tiflis’te ev kiralamak

Tiflis’teki en yaşanılası semtler bana göre Vake, Vera, Rustaveli Cd, Saburtalo, Sololaki, Avlabari, Marjanishvili ve Ortachala. Buralar merkezi olarak söylüyorum. Merkezin dışına doğru çıktığınızda da, oturabileceğiniz güvenli sitelerin olduğu Digomi bölgesi var, sadece ulaşım biraz daha zahmetli olacaktır. Tiflis çok büyük bir şehir olmadığı için normalde İstanbul’daki kadar yormaz ama pandemi süresince çok uzun süreler Tiflis’te toplu taşıma kapalıydı ve uzakta yaşayıp arabası olmayanlar eminim zorlanmışlardır.

Ev arayabileceğiniz siteleri de aşağıda yazıyorum. Pandemi döneminde genel olarak şehirde kira fiyatları epey düşmüş durumda.

myhome.ge/en

place.ge/en

ss.ge/en

rentals.ge

home.ge/en

area.ge/en

Tiflis’te Gürcistan oturum izni almak

Ben oturum izni alma şartlarını ayrı bir yazıda ele alacağım. Burada sadece hazır iş bularak gelecek olanlar, eşleri ve çocukları için kısaca prosedüre değineceğim. Tiflis’te normalde 1 sene boyunca oturum izni almadan yaşayabiliyorsunuz, o yüzden şahsen ben şimdiye kadar oturum alma ihtiyacı duymamıştım ama pandemideki yasaklar vs. sonrası oturum izni almanın avantajlı olabileceğini düşünerek bu sefer bana ve oğluma da çıkarttık. Biz Tiflis’te eşimin işi sebebiyle yaşıyoruz bu arada, ona zaten şirket mecburen çıkartıyor. Bize çıkartmak için izlediğimiz yolları anlatıyorum. Gerelki evraklar; benim için evlilik cüzdanı, oğlum için doğum belgesi, bunların Türkiye’den apostili veya buradaki Türk konsolosluğundan ikame evrakları(belge başı 20$). Diğer gerekli olanlar eşimin iş yerinden çalıştığına dair gerekli dilekçe, eşimin oturum izni, bir de ücret. Ücretler de şöyle: 1 ayda çıkartmak için 200 GEL, 20 günde çıkartmak için 300 GEL, 10 günde çıkartmak için 400 GEL. Başvuruyu şirket hallediyor, sonra belediyeden randevu veriyorlar ve gidip fotoğraf çekilip imza işlerini hallediyorsunuz, işlemler gayet hızlı ilerliyor. O günü takiben 10. günde red veya onay mesajı geliyor, onaylandıysa ilk iş günü gidip son imzaları atıyorsunuz ve posta ile adresinize gönderiliyor.

Gürcistan Oturum izni Nasıl Alınır?

Tiflis’te araba almak

Tiflis’te araba almak için sıfır araba satan galeriler elbette çok var ama ben burada ikinci el araba bakacaklar için web sitesi ve araba pazarı bilgisi paylaşacağım. Rustavi Car Market diye dev bir araba pazarı var, mutlaka canlı canlı orayı bir gezin. Eğer internetten bakmak isterseniz diye web adreslerini de paylaşıyorum.

myauto.ge

auto.ge

ap.ge/tr

Tiflis’teki ikinci el arabaların çoğu Amerika veya Avrupa’dan gelen kazalı arabalar oluyor ve burada tamir edilerek yeniden satışa çıkarılıyorlar. Arabanın geçmişini mutlaka öğrenmelisiniz, bunun için aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.

carvin.ge/en

Bu sitede VIN (vehicle identification number = araç kimlik seri no gibi bir şey 😉 ) kodunu girerek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Buradaki geçmişi temiz veya az kazalı görünüyorsa bile almadan önce son olarak serviste kontrol ettirin derim. Araba almayla ilgili de kritik detayları vermeye çalıştım, daha fazlasını yine ayrı bir yazıda ele almayı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi yorum olarak yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım, lütfen mesaj ya da mail atmayın, genelde gözden kaçıyor.

Gürcistan’dan Araba Almak ve Gürcistan Araba Fiyatları

Tiflis’te iş aramak

Ben açıkçası Tiflis’e iş bulmadan gelmeyi hiç önermiyorum çünkü burada genelde Gürcüce ya da Rusça bilmenizi bekliyorlar ve bir de maalesef maaşlar düşük. Yine de burada iş aramak isterseniz bakabileceğiniz web adreslerini paylaşayım.

hr.ge

jobs.ge/en

cv.ge

Tiflis’teki okullar

Önce bölgelere göre İngilizce eğitim veren ve iyi yorumlar alan kreşleri yazayım sonra da kreşten/anaokulundan/ilkokuldan itibaren lise sona kadar giden, yabancı dilde eğitim veren ve yine velilerden iyi yorumları olan büyük okulları yazayım. Tiflis’te Türkçe eğitim veren okul yok bu arada, bu soru da bana çok geliyor, Türk okulu sadece Batum’da var. Tiflis’te Maarif Okulu var ancak Türkçe eğitim yok, yalnızca seçmeli ders olarak Türkçe varmış.

Tiflis’te İngilizce eğitimi veren kreşler

Little Seedlings English Kindergarten – Saburtalo
Sunshine Preschool – Saburtalo
Genius Kids – Vake
Tabula Rasa – Vake
Bright Futures Preschool – Vake
Wonderland Preschool – Digomi

Tiflis’te yabancı dilde eğitim veren büyük okullar

QSI International School
British International School
New School International School of Georgia
European School
Buckswood International School Tbilisi
Finnish International School
Ecole Française du Caucase – Fransızca eğitim veriyor
Deutsche Internationale Schule – Almanca eğitim veriyor

Tiflis’te sağlık

Umarım işiniz düşmez ama bu konuda da bilgi vereyim. Hastane olarak biz ihtiyacımız olduğunda Medi Club Georgia’ya gittik ve düzgün bir yerdi. Diş için Minankari Dental Clinic’e gidiyoruz. Bu iki hastanede de doktorlar gayet iyi İngilizce konuşuyorlar. Sağlık sigortamızı GPI’dan yaptırdık. Kişi başı aylık 30-100 GEL arası paketler var, 100 GEL olan diş operasyonları vs. her türlü sağlık sorununu kapsıyor ve çoğu şeyi %100 karşılıyorlar.

Tiflis faydalı bilgiler

Tiflis’te alışveriş

Tiflis’e ilk geldiğinizde muhtemelen eşyalı bir ev kiralarsınız ama uzun dönem kalacaklar ya da en azından ufak tefek eşya alacaklar için ilgili mağazaları paylaşayım. Mobilya alışverişi için ikea gibi bir alternatif arıyorsanız Jysk’i öneririm. Aslında burada Ikea ürünleri de var ama Ikea’nın kendi mağazası yok Ikea Basket diye iki katlı ama Türkiye’dekilere göre ufak bir mağaza var. Ürünler Türkiye’den getiriliyor hatta sistemleri bile Türkçe, fiyatlar da normale göre daha pahalı. Böyle standart ürünler istemiyorsanız, daha şık özel mobilyalar bulabileceğiniz adresler de var, örneğin Pantsilion diye büyük katlı bir mağaza var ve gerçekten çok güzel mobilya ve dekorasyon ürünleri var. Eğer beni Türk mobilyacılarına emanet edin diyorsanız Doğtaş, Bellona ve Enza Home’un büyük mağazaları bulunuyor. Yapı market olarak Bricorama ve Domino’yu öneririm..

Ev hayvanlarınızın ihtiyaçları için pek çok pet shop var, her yerde denk gelirsiniz zaten ama sahibi Türk olan bir tane var, onu paylaşmak istedim: 4Pets, Vake’de yer alıyor.

Evinize bitki almak istiyorsanız butik çiçekçiler var ancak genelde fiyatlar yüksek oluyor. Ben de ilk bitki alışverişini bu tip yerlerden yapmıştım çünkü çiçekçileri çok severim. Ancak daha sonra marketlerde çiçek satıldığını fark ettim, hem de en güzel çiçeklerin hepsini uygun fiyata bulabiliyorsunuz. O nedenle marketlerde bitki reyonlarına dikkat edin derim.

Tiflis’teki marketlerden de bahsedeyim. Tiflis’te en yaygın zincir marketler Carrefour, Goodwill, Spar ve Nikora. En uygun fiyatlar genelde Carrefour’da oluyor ama Spar ve Nikora’nın da sürekli değişen çok güzel kampanya ürünleri oluyor, arada kontrol edin. Türkiye’deki Macro Center gibi olan AgroHub var, butik ürünler ve özellikle farklı meyve sebze için tercih edebilirsiniz. Tiflis’in büyük iki marketi de Carrefour’a ait, biri Tbilisi Mall’da biri East Point’te yer alıyor ve bu iki avm şehrin dışında iki ayrı uçta konuşlanmış durumda.

Tiflis’te bizim sık kullandığımız bazı ürünleri bulmak zor olabiliyor, örneğin ince bulgur, beyaz peynir, kuru fasulye vb. Türk marketler dışında rastlamak zor. Tiflis’te benim bildiğim iki tane Türk market var birisi Didube’deki Tursa Market, biri de Marjanishvili’deki Vatan Market. Vatan Market küçük bir bakkal kadar ama özellikle şarküteri ve süt ürünleri konusunda Tursa’dan daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Türk marketlerden bahsetmişken Türk mağazalarını da yazayım. Koton, LCW, Penti, TAÇ, Madame Coco, English Home, Vestel şu an ilk aklıma gelenler. Bu arada yemek sektöründe de Mado şubeleri bulunuyor.

Yukarıda Vestel’den bahsedince teknoloji mağazaları ile devam edeyim. Tiflis’teki en popüler büyük teknoloji mağazaları Elit Electronics ve Alta Oktay. Bunların dışında Zoommer diye bir zincir var, bunlar da şehrin birçok yerine yayılmış durumdalar, daha çok küçük telefon ve aksesuarları, laptop, hoparlör vb. ürünler satılıyor ve Tiflis’te en ucuz Iphone satan yer burası. Ben de telefonumu buradan aldım, güvenilirdir ve tax free imkanı vardır.

Tax Free Nedir? Vergi İadesi Nasıl Yapılır?

Gürcistan’da Yaşam: 2020 Elektronik ve Market Fiyatları

Tiflis’te Türkiye’deki gibi belirli günlerde belli semtlerde pazar kurulma mantığı yok. Sabit büyük bir pazar var. Merkez tren istasyonu yakınlarındaki Dezerter Bazaar’da sebze, meyve ürünlerini marketlerden çok daha uygun fiyata ve taze olarak bulabiliyorsunuz. Et ve süt ürünleri de satanlar var.

Tiflis’te Eminönü gibi ıvır zıvır ne ararsanız bulabileceğiniz bir yere ihtiyacınız olursa Lilo Mall’a gidebilirsiniz. Şehrin merkezine epey uzak, havaalanından da uzak hatta. 🙁

Tiflis’te online alışveriş ne yazık ki sıkıntılı, Zara dışında bilindik mağazalardan hiçbiri internet alışverişine açık değil. Tiflis’te marketten eve sipariş için Glovo ve Wolt kullanıyoruz. Sadece market değil, bazı mağazalar, eczaneler ve pek çok restoran için de bunlardan sipariş verebiliyorsunuz. Bunlar dışında ülke içi online alışveriş yapılabilecek birkaç adres vereyim. Burada listelediklerimden başka siteler de var ama İngilizce dil seçeneği yok, onları koymuyorum. Eğer Türkiye’den alışveriş yapıp buraya getirtmek isterseniz meko.ge’yi kullanabilirsiniz. Onların Türkiye’deki adreslerine sipariş veriyorsunuz, onlar da belli kargo ücreti karşılığı size ulaştırıyorlar. Sitelerinden daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

Gürcistan alışveriş siteleri

ubuy.ge/en – pazaryeri sitelerinden biri (daha fazla bu tip site var ama maalesef dil seçenekleri yok ve bu da dahil hepsinde ortak sorun, ürün gamının çok kısıtlı olması)

superstore.ge/en – ev ürünleri

beta.phubber.ge – ikinci el giyim ve aksesuar üzerine bir site

mymarket.ge/en – genel ikinci el ürünler satılabilen bir site

en.my-day.ge – parti, dekorasyon ürünleri

Gürcistan teknoloji siteleri

zoommer.ge

alta.ge/?sl=en

ee.ge

pcshop.ge

metromart.ge

Gürcistan’da Yaşam: Sevdiklerim ve Sevmediklerim

Tiflis’te güzellik ve bakım

Tiflis’te pek çok kuaför var ama ben bir türlü gidememiştim. İlk defa Sam Raan Spa & Wellness Center’ınkine gittim. Hem hijyen hem hizmet olarak kesinlikle tavsiye ederim, çok kaliteli bir yer. Hayatımda yaptırdığım en iyi manikür ve pedikür olabilir, gönül rahatlığıyla övüyorum. Saç kesim ve boya da yaptırdım ama kendi rengim ve sadece uçlardan aldırma olduğu için bir özelliği yok. Ayrıca masaj hamam hizmetleri filan da var, biz çift masajına da girdik, çok iyi geldi.

Tiflis’teki Türk restoranları

Tiflis’te epey Türk restoranı var ama benim deneyip de önerebileceğim Ankara Style var. Diğerlerini ya deneyip pek beğenmedim ya da henüz deneyemedim, eklemeler yaparım yine. Ankara Style’ın mutfağı kebap üzerine, biz özellikle lahmacun ve çiğ köftesini seviyoruz. Bir de Dinehall var, burada dünya mutfağından yiyecekler bulabiliyorsunuz yani Türk mutfağı özelinde bir restoran değil ama Türk kahvaltısı var ve bizce gayet başarılı.

Bir de bu başlığın altına küçük bir ekleme yapacağım, ekstra bir başlık açmayayım dedim. Tiflis’te çocuğunuzun doğum günü için şekilli pastalardan yaptırmak isterseniz Madart’ı öneririm. Hem istediğiniz modeli çok güzel yapıyorlar hem de pastanın içi çok lezzetli oluyor.

Tiflis’te internet ve cep telefonu

Eve bağlattığımız internet Silknet ve çok memnunuz. İstediğiniz hız ve limitte internet paketi alabiliyorsunuz. Telefon hattı olarak da ben magti kullanıyorum, eşim de Geocell kullanıyor, ikimiz de memnunuz, çekmeyle ilgili bir problem yaşamıyoruz.

Gürcistan İngilizce haber siteleri

Gürcistan’da haberleri takip etmek için bizim en çok baktığımız İngilizce adresler şöyle:

agenda.ge

interpressnews.ge/en

georgianjournal.ge

georgiatoday.ge

1tv.ge/en/

Tiflis Plajları

Evet yanlış okumadınız, Tiflis’te plajlar var. 🙂 Tiflis’te deniz yok ancak bir yapay göle Tiflis denizi diyorlar, işte onun bir plajı da var. Türk denizlerine alışmış bünye için denizi pek iyi olmasa da güneşlenmek ve plaj ortamında keyifli vakit geçirmek için düşünebilirsiniz. Bir de Lisi Gölü var, onun da plaj için alanı var ve insanlar bikinileriyle güneşleniyorlar.

Tiflis ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

Tiflis Gezi Rehberi: Yerlisinden Detaylı Bilgiler

Tiflis Yeme İçme Rehberi: Tiflis Mekan Önerileri

Yukarıda yazdıklarım tamamen kendi tecrübelerim ve araştırmalarımın sonucudur. Hepsine alternatif başka yerler de mutlaka vardır. Yaşadıkça siz de öğrenebilirsiniz ama ilk geldiğinizde sudan çıkmış balık gibi olmamanız için bu yazımnın yardımcı olacağını düşünüyorum. İşe yarar olduğunu düşünüyorsanız emeğim için yorum yapmayı ve beğenmeyi atlamazsanız sevinirim, böylece daha iyi içerikler üretebilmek için motive olurum. Sizin eklemek veya sormak istedikleriniz varsa yine yorumlara yazın lütfen, herkes faydalansın. Ben de yeni bir şeyler keşfettikçe veya yazmayı unuttuğum bir şeyler aklıma geldikçe yazıya eklemeler yapacağım mutlaka. Umarım Tiflis’te her şey gönlünüzce olur.

Not: Tiflis’te şirket kurmak üzerine yakında bir yazı gelecek, birazcık daha sabır rica ediyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf ve video için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Pinterest: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

4 Responses

 1. Mehmet Ergenç dedi ki:

  Merhaba bir süredir gürcistana seyahat ediyorum fakat pandemi nedeniyle pek gezinemedim farklı bir sektörde iş kurmayı hedefliyorum bu konu ile ilgili iletişim kurmamız mümkünmü kanunitravel@gmail.com

 1. Şubat 22, 2021

  […] Tiflis’te Yaşam için Hayat Kurtaran Faydalı Bilgiler […]

 2. Mayıs 5, 2021

  […] önce Tiflis’te Yaşam için Hayat Kurtaran Faydalı Bilgiler yazımda da paylaşmıştım, şimdi burada tekrar […]

 3. Ekim 10, 2021

  […] Tiflis’te Yaşam için Hayat Kurtaran Faydalı Bilgiler […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: