Gürcistan’dan Araba Almak ve Gürcistan Araba Fiyatları

Gürcistan’da yaşam ile ilgili bilgilendirme videoları ve yazılarım nedeniyle henüz bilgi vermemiş olduğum konularda epey soru alıyorum. Bu sorulardan başı çekenler arasında; Gürcistan araba fiyatları ve Gürcistan’dan araba alıp Türkiye’ye götürmek üzerine oluyor. Geçtiğimiz günlerde Tiflis araba pazarına giderek hem araba fiyatlarını inceledik hem de merak edilen sorulara cevap verebilmek için bir video çektik. En altta o videonun linkini de paylaşıyorum. Ama herkes video izlemeyi tercih etmeyebiliyor, yazılı içerik bekleyenler oluyor. Ben de yazı içinde daha fazla detaya girebildiğim için ve gerektiğinde güncellemeler yapabildiğim için bu konuda bir de yazılı kaynağım olsun istedim. Gürcistan araba fiyatları nasıl? Türk vatandaşları Gürcistan’dan araba alabilir mi? Gürcistan’dan Türkiye’ye araba nasıl getirilir? gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz. O zaman buyurun Gürcistan’dan araba almak hakkında tüm detaylar ve Gürcistan’da araba fiyatları sizlerle…

Gürcistan Araba Fiyatları

Gürcistan’dan Araba Almak ve Gürcistan Araba Fiyatları

Önce Gürcistan’da araba almanın şartlarını anlatacağım, ardından Gürcistan’da araba fiyatları için fikir olması adına bazı örnekler paylaşacağım.

Gürcistan’da Yaşam: Neden Tiflis’teyiz? Tiflis’te Hayat Nasıl?

Gürcistan’da Geçim Masrafları: Tiflis’te Aylık Ne Kadara Geçinilir?

Türk vatandaşları Gürcistan’dan araba alabilir mi?

Türk vatandaşları Gürcistan’dan araba alabilirler ancak oturum izni olması gerekir. Gürcistan oturum izni almak için birkaç yol var: Gürcistan’da çalışmak, Gürcistan’da öğrenci olmak, eşinizin veya anne babanızın oturum izni olması ya da vatandaş olması, 100.000$ değerinde ev yatırımı yapmak ya da 300.000$ değerinde iş yatırımı yapmak. Çoğu kişi ev için 35.000$, iş için 100.000$ yeterli sanıyor ancak bu fiyatlar 2018 itibarıyla artırılmış durumda, güncel durumda yukarıda yazdığım rakamlar geçerlidir.

Oturum izni detaylarını merak ediyorsanız, bu konuda hazırladığım yazıyı da okumanızı öneririm.

Gürcistan Oturum izni Nasıl Alınır?

Gürcistan’dan Türkiye’ye araba nasıl getirilir, şartlar neler?

Türk vatandaşları, Türkiye’ye yabancı plakalı araba getirebilirler ancak yurt dışında yerleşik olmaları gerekiyor. Yurt dışında yerleşik olmak için, Türkiye’ye arabayı götürmek istediğiniz tarihten önceki son bir yıl içinde en az 185 gün yurt dışında kalmış olmanız gerekiyor, bu süre parçalı olabilir. Bu süreyi e-devlet üzerinden giriş çıkış kayıtlarınıza bakarak takip ediyorlar. Bu süreyi Gürcistan’da geçirmiş olmanız şart değil. Yani yılın yarısından fazlasını herhangi bir ülkede ya da farklı ülkelerde geçirmiş olabilirsiniz.

Sınırdan geçerken, yurt dışı plakalı araç için zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Gürcistan’da yaptırdığınız sigorta Türkiye’yi kapıyorsa o da geçerli oluyor deniyordu resmi sitede ancak bizim sigorta Türkiye’de geçerli olmasına rağmen yine de yeşil sigorta istenmişti, sigorta üç aylık yapılabiliyor. Sigorta süresini uzatmak gerektiğinde de maalesef normal ülke içindeki sigorta şirketlerinden işlem yapılamıyor. Gümrüğü arayıp oradan uzatmamızı yapmıştık.

Türkiye’ye götürdüğünüzde de, arabayı sadece araç sahibi ve birinci derece akrabaları kullanabilir. Birinci derece akrabaların da yurt dışında yerleşik görünmesi gerekiyor yani 185 gün şartı aranıyor. Bu şartları sağlamayan kişiler arabayı ancak acil durumlarda, araç sahibi araçtayken kullanabiliyor.

Aracı Türkiye’ye götürdükten sonra araçsız yurt dışına çıkmanız gerektiğinde ya aracınızı gümrük otoparkına bırakıyorsunuz ya da havaalanında veya kara sınırı geçişlerinde polise taahhütname bırakıyorsunuz. Eğer bunu yapmadan yurt dışına çıkarsanız astronomik rakamlarda cezalar söz konusu. Biz daha önce aracımızı Türkiye’ye götürdüğümüzde ben arabayla 6 ay kadar Türkiye’de kalmıştım fakat eşim çalışmaya devam ettiği için uçakla sürekli gidip geliyordu. Her seferinde havaalanında bu prosedürü gerçekleştirip o şekilde yurt dışına çıkıyordu.

Gürcistan’dan Türkiye’ye getirilen arabalara en fazla iki yıl Türkiye’de kalabiliyor. Bu süre, tek seferde kesintisiz olarak kullanılabilir ya da parça parça giriş çıkışlarla kullanılabilir. Bu sürenin tamamı dolduktan sonra, yeniden Türkiye’ye araba götürebilmeniz için hem araç sahibinin hem de arabanın, çıkış tarihinden itibaren yine en az 185 gün süreyle yurtdışında bulunması gerekiyor. Eğer aracı başkasının üstüne geçirirseniz, o kişi yeniden aracı Türkiye’ye sokabilir.

Gürcistan’da araba nereden alınır?

Daha önce Tiflis’te Yaşam için Hayat Kurtaran Faydalı Bilgiler yazımda da paylaşmıştım, şimdi burada tekrar paylaşıyorum.

Tiflis merkeze 15-20 dk uzaklıkta Rustavi Car Market diye büyük bir araba pazarı var, çok fazla çeşitte arabayı bir arada görmek için buraya gitmenizi öneririm. Eğer internetten araba bakmak isterseniz diye satılık araba ilanlarının bulunduğu en popüler web adreslerini de paylaşıyorum.

myauto.ge

auto.ge

ap.ge/tr

Tiflis’teki ikinci el arabalar Amerika, Japonya, Dubai veya Avrupa’dan gelen kazalı arabalar oluyor genelde ve burada onarılarak satışa sunuluyor. Arabanın geçmişini mutlaka takip etmelisiniz, bunun için aşağıdaki siteye VIN (vehicle identification number = araç kimlik seri no gibi bir şey) kodunu giriyorsunuz. Türkiye’deki arabalar için 5664’e mesaj atarak, araç hasar kaydı sorgulama hizmetini uluslararası araçlar için bu siteden alabiliyorsunuz.

carvin.ge/en

Tiflis Araba Pazarı Turu: Gürcistan’da araba fiyatları ne kadar?

Biz ikinci el araba pazarını gezdiğimiz için burada Gürcistan’da ikinci el araba fiyatlarına değineceğim. Başlıca özellikleriyle birlikte, rastgele bazı arabaların fiyatlarını örnek olarak yazacağım, sıralamayı en pahalıdan en ucuza doğru yapıyorum.

FERRARI 208 6.3: Benzinli, 2016 Model, 16830 km, otomatik vites ve deri koltuklar ile birlikte 112000$. Ek vergi yok.

PORSCHE Panamera 4S 3.0 Turbo: Benzinli, 2014 Model, 40200 km, cam tavan, otomatik vites ve deri koltuklar ile birlikte 45500$. Ek vergi yok.

MERCEDES-BENZ GLE 450 AMG 3.0 Turbo: Benzinli, 2015 Model, 25000 km, cam tavan, otomatik vites ve deri koltuklar ile birlikte 45000$. Ek vergi yok.

LAND ROVER Discovery Sport 2.0 Turbo: Dizel, 2019 Model, 16000 km, cam tavan, otomatik vites 45000$. Ek vergi yok.

TOYOTA Land Cruiser 4.5 Turbo: Dizel, 2013 Model, 160000 km, cam tavan, otomatik vites ve deri koltuklar ile birlikte 35500$. Ek vergi yok.

BMW X2 2.0 Turbo: Benzinli, 2018 Model, 24000 km, otomatik vites ve deri koltuklar ile birlikte 29500$. Ek vergi yok.

VOLVO S60 T4 R-DESIGN 2.0 Turbo: Benzinli, 2019 Model, 13000 km, cam tavan, otomatik vites ve deri koltuklar ile birlikte 25000$. Ek vergi yok.

AUDI Q3 S Line 2.0 Turbo: Benzinli, 2015 Model, 93400 km, cam tavan, otomatik vites ve deri koltuklar ile birlikte 14800$. Ek vergi yok.

NISSAN Qashqai 1.6 Turbo: Dizel, 2016 Model, 62000 km, cam tavan, otomatik vites ve deri koltuklar ile birlikte 14740$. Ek vergi yok.

HONDA Civic 1.5 Turbo: Benzinli, 2017 Model, 45000 km, düz vites 9000$. Ek vergi yok.

FIAT 500L 1.3 Turbo: Dizel, 2017 Model, 13000 km, cam tavan, otomatik vites 8000$. Ek vergi yok.

FORD Focus 2.0: Benzinli, sedan, 2018 Model, 86400 km, cam tavan, otomatik vites 7200$. Ek vergi yok.

MINI Countryman 1.6: Benzinli, 2013 Model, 65000 km, otomatik vites ve deri koltuklar ile birlikte 6000$. Ek vergi yok.

VOLKSWAGEN Jetta 2.5: Benzinli, 2011 Model, 208000 km, otomatik vites ve deri koltuklar ile birlikte 4200$. Ek vergi yok.

MITSUBISHI Colt 1.3: Benzinli, 2004 Model, 122000 km, otomatik vites 2450$. Ek vergi yok.

Daha fazlası için alttaki videoyu izleyebilirsiniz. İlk fırsatta, araba galerilerini gezerek Gürcistan’da sıfır araba fiyatlarını da öğrenip eklemeler yaparım.

Yukarıda yazdıklarım tamamen kendi tecrübelerimiz ve araştırmalarımızın sonucudur. İşe yarar olduğunu düşünüyorsanız emeğim için yorum yapmayı ve beğenmeyi atlamazsanız sevinirim, böylece daha iyi içerikler üretebilmek için motive olurum. Sizin eklemek veya sormak istedikleriniz varsa yine yorumlara yazın lütfen, herkes faydalansın.

Gürcistan’da Yaşam: Sevdiklerim ve Sevmediklerim

Gürcistan’da Yaşam: 2020 Elektronik ve Market Fiyatları

Gürcistan Hakkında İlginç Bilgiler

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf ve video için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Pinterest: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

8 Responses

 1. Cesur Koç Cesur Koç dedi ki:

  Ani merhaba ben gemiciyimde bu acaba yasalara giriyormu

 2. Can Can dedi ki:

  Merhaba, öncelikle teşekkür etmek isterim, çok açıklayıcı bir yazı. Bir kaç sorun olacaktı : “Bu süreyi Gürcistan’da geçirmiş olmanız şart değil. Yani yılın yarısından fazlasını herhangi bir ülkede ya da farklı ülkelerde geçirmiş olabilirsiniz” demişsiniz, yani yılın 185 gününü örneğin bir Afrika ülkesinde geçirip, Gürcistan dan araba alip Türkiye de 2 yıl kullanmam mümkün mü?
  Böyle bir durumda Gurcitan ikameti istennez mi?

  Teşekkür ederim şimdiden.

  • hohhoyyt hohhoyyt dedi ki:

   Merhaba, prosedürde illa Gürcistan’da kalma zorunluluğu aranmıyor ancak araba sahibi olmak için oturum izni isteniyor. Bu durumda ev alarak 10 günde oturum izni çıkartmak mümkün. Tabi herkesin yapacağı bir şey değil bu ama imkanı olan için böyle bir boşluk var. 😌

 1. Mayıs 4, 2021

  […] Gürcistan’dan Araba Almak ve Gürcistan Araba Fiyatları […]

 2. Mayıs 4, 2021

  […] Gürcistan’dan Araba Almak ve Gürcistan Araba Fiyatları […]

 3. Mayıs 4, 2021

  […] Gürcistan’dan Araba Almak ve Gürcistan Araba Fiyatları […]

 4. Mayıs 7, 2021

  […] Gürcistan’dan Araba Almak ve Gürcistan Araba Fiyatları […]

 5. Aralık 8, 2022

  […] Gürcistan’dan Araba Almak ve Gürcistan Araba Fiyatları […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: