Tiflis’in En Güzel 7 Gürcü Restoranı

Tiflis’e gelmişken Gürcü yemeklerini tatmadan gitmek olmaz. Gürcü tatları aslında bizim ağız tadımıza çok uygun ama tabi kötü yapan bir yerde yediğinizde hiç sevmeyebilirsiniz veya ağır gelebilir. 2018 yılından beri Tiflis’te yaşadığım için Tiflis’e gelenlerin benden en çok istediği önerilerden biri de güzel bir Gürcü yemeği adresi oluyor. Bu ara soruların artttığını görünce artık bu yazıyı daha fazla geciktirmek istemedim. O zaman buyurun, yerlisinden Tiflis Gürcü Restoranları önerileri sizlerle. Gürcü Mutfağı: Gürcü Yemekleri ve Gürcü İçecekleri yazımı da okumanızı öneririm, yemek seçerken yardımcı olur.

Tiflis’te Nerede Kalınır? Tiflis Konaklama Önerileri

Tiflis’teki En İyi 7 Kahveci

Tiflis’te En İyi 7 Kahvaltı Mekanı

Tiflis’te Gürcü Yemeği Nerede Yenir?

Bu restoranlar Gürcü Mutfağı’ndan yemekler yiyebilceğiniz yerler. Lokasyonlarını da yazıyorum ki size yakın olan birine gidebilesiniz. Fotoğraflarda hiç hinkali olmadığını fark edeceksiniz, bunun nedeni hinkali diğer yemeklerden epey geç geliyor ve diğer yemekleri soğutmamak için fotoğrafta eksik kalıyor. 🙂

Shavi Lomi: Burası Chugureti bölgesinde yer alan bir restaurant. Güzel bir bahçesi de var ama kışın kullanılmıyor. İç dekorasyonu vintage detaylarla dolu, birkaç odadan oluşuyor. Yemekleri geleneksel Gürcü mutfağına modern dokunuşlarla sunuyorlar diyebilirim. Özellikle Chugureti tarafında konaklıyorsanız ya da oralardayken acıktıysanız tavsiye ederim. Tuvaletini sevdiğim mekanlardan biri burası, çiççekli lavabosu çok tatlış. 🙂

Adres: 28 Zurab Kvlividze St

Tiflis Gürcü Restoranları
Tiflis Gürcü Yemekleri

Amo Rame: Özgürlük Meydanı’na çok yakın, Sololaki bölgesinde kalıyor. İki tane Amo Rame var: birisi yalnızca hinkali yapıyor, biri hinkali dışındaki Gürcü yemeklerini yapıyor, birbirlerine çok yakınlar. Burada fotoğrafları olan diğer geleneksel mutfak olan. Yine vintage detaylarla süslü iç içe geçmiş odalar ve minik bir bahçeden oluşuyor. Yemekleri gerçekten çok başarılı ve fiyatlar da makul bence.

Adres: 4 Pavle Ingorokva St

Tiflis Gürcü Restoranları
Tiflis Gürcü Yemekleri

Keto & Kote: Benim şimdiye kadar Tiflis’te gittiklerim arasında en sevdiğim restoran burası. Bu retoranın tek sıkıntısı biraz sapa bir yerde kalıyor olması. Vera bölgesinde bir çıkmaz sokaktan giriyorsunuz. Yanlış yere geldiğini düşünüyor insan ilk gidince, aklınızda olsun devam edin. 🙂 Hem ortam hem yemeklerine bayılıyorum. Büyük salona ek olarak sadece arkadaşlarınızla oturabileceğiniz bir odası da bulunuyor, küçük grup yemekleri için çok rahat oluyor. Ayrıca yaz için bahçesi de var. Diğer restoranlara göre bir tık pahalı.

Adres: 3 Mikheil Zandukeli Dead End

Tiflis Gürcü Restoranları
Tiflis Gürcü Yemekleri

Sofiko: Old Town’un göbeğinde diyabileceğim bir lokasyonda yer alıyor, acıktığınızda meydanda bir yerlerdeyseniz burayı tavsiye ederim kesinlikle. Manzarası güzel, iki katlı bir restoran, iki kata da teras var ama üst katın manzarası daha güzel. Yemekleri çok başarılı yalnız bölgedeki diğer restoranlara göre bir tık pahalı diyebilirim.

Adres: 8 Dzmebi Zdanevichebi St

Tiflis Gürcü Restoranları
Tiflis Gürcü Restoranları

Veriko: Vera bölgesinde, eski bir şarap fabrikasının bahçesini dönüştürdükleri kompleks içinde yer alıyor bu restoran. Sağında solunda daha pek çok mekan var. Burada yemeğinizi yedikten sonra diğer mekanlarda kokteylinizi içebilirsiniz. Yemek ve sonrasında bar düşünenler için hepsi bir arada çok mantıklı oluyor. Ortamı ve yemeklerini seviyorum, açık hava isteyenlere verandası da bulunuyor.

Adres: 1 Vasil Petriashvili St

Tiflis Gürcü Restoranları
Tiflis Gürcü Yemekleri

Rigi Gastrodouqan: Burası nehrin karşı yakasında kalıyor ama Orbeliani bölgesine çok yakın, Dry Bridge Pazarı’nın kurulduğu yerin hemen ilerisi. Pazardan sonra acıkırsanız buraya gidebilirsiniz mesela. Nehir manzaralı balkonu da var. Buranın yemekleri çok güzel ama ortam biraz spor o yüzden akşam yemeği değil de öğlen yemeği için tercih eilmeli bence. Puri Guliani restoranın yanındaki merdivenlerden aşağı inerek ulaşıyorsunuz mekana.

Adres: Saarbrucken Square, 2/7

Ethno Tsiskvili: Burası şehir merkezinin biraz dışında Beliashvili denilen bölgede kalıyor, araçla gitmeniz gerekecek. Yemek sırasında aynı zamanda Kafkas dansları izlemek isteyenler için burayı öneriyorum. Bu restoranın olduğu yerde sıra sıra bu şekilde dans gösterileri olan mekanlar var ama ben birkaç tanesini denedim ve en iyisi bu diyebilirim. Oldukça büyük bir retoran, birden fazla salonu ve büyükçe bir bahçesi var. Özellikle hafta sonu gelecekseniz mutlaka önceden rezervasyon yapın.

Adres: 99 Akaki Beliashvili St

Tiflis Gürcü Restoranları

Daha pek çok restoran var elbet ama listeyi çok fazla uzatıp kafa karıştırmak istemedim. O yüzden kendi tecrübe ettiklerim arasında en sevdiklerimi paylaştım sadece. Bu listeye eklemeye değer gördüğüm bazı restoranlara da epeydir gitmedim ve hala iyiler mi emin olmadan yazmak istemedim. Başka keşiflerim oldukça ekleme yaparım tabi. Umarım restoran önerilerimle güzel bir yemek deneyimi yaşarsınız. Tiflis’te yeme içme ile ilgili bu tip nokta atışı mini listeler hazırlamaya devam edeceğim, takipte kalın. Sormak istediğiniz ek bir şey varsa yorumlara yazabilirsiniz. Daha iyi içerikler üretebilmem için eleştiri ve beğenilerinizi de yorum olarak bekliyorum.

Instagram’a koyduğum Gürcistan fotoğraflarım için #hohhoyytgeorgia etiketini takip edebilirsiniz, yalnızca Tiflis için #hohhoyyttbilisi etiketine bakabilirsiniz.

Yerlisinden Tiflis Gezi Rehberi

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

2 Responses

  1. Betül Betül dedi ki:

    Merhaba EthnoTsiskvili de fiyatlar ortalama ne kadardır?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: