Gürcistan Hakkında İlginç Bilgiler

Her ülkenin kendine has farklı bir kültürü ve ilginç gelenekleri olabiliyor. Gürcistan da, tarihi çok eskilere dayanan, benzersiz ülkelerden biri ve pek bilinmeyen değişik özellikleri var. Burada yaşadığımız sürece duyduğum bana ilginç gelen bazı bilgileri instagram’da paylaşıyorum ve beni takip edenlerden oldukça ilgi görüyor. Ben de şimdiye kadar öğrendiğim tüm bilgileri toplu olarak bir yazı ile paylaşmak istedim. Yenilerini öğrendikçe eklemeler yaparım. Buyurun o zaman, Gürcistan hakkında ilginç bilgiler sizlerle..

Gürcistan’da Yaşam: Sevdiklerim ve Sevmediklerim

Gürcistan İlginç Bilgiler

Gürcistan Hakkında İlginç Bilgiler

Gürcistan’ın adı Gürcistan değil. 🙂 Yani daha doğrusu tüm dünyada anılan adı “Georgia” gerçek adı değil. Gürcüler, ülkelerine Sakartvelo diyorlar. Georgia adının nereden çıktığı tam bilinmese de Aziz George’un Gürcistan’ın koruyucusu olduğuna inanılıyor ve bu nedenle Orta Çağ’da bu ismin konulmuş olabileceği düşünülüyor.

Gürcüler Doğu Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olarak, Jülyen takviminde 7 Ocak’a denk gelen günü Noel kabul ediyorlar. Chichilaki isminde, kurumuş fındık ve ceviz dallarından yapılma farklı bir Noel ağacı süslüyorlar.

Gürcistan’da iki kere yılbaşı kutlanıyor. Birincisini bizim kutladığımız 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece kutluyorlar. Jülyen takvimine göre yeni yıl 14 Ocak’a denk geliyor ve Gürcüler bunu da gelenek olarak 13 Ocak’ı 14 Ocak’a bağlayan gece kutluyorlar.

Gürcistan’da 2 Ocak, Bedoba yani şans günü olarak anılıyor. Bizde öylesine, yeni yıla nasıl girersen öyle geçer denir ya, Gürcüler için 2 Ocak tarihi bu anlamda literatüre geçmiş bir gün.

Dilleri, dünya üzerinde başka hiçbir yerde konuşulmuyor. Alfabeleri de dünyada tek, hiçbir alfabeye benzemiyor ve 33 harften oluşuyor, büyük küçük harf ayrımı bulunmuyor.

Dünyanın çoğu yerinde Dad/Dada ve benzeri kelimeler baba, Mommy/Mama ve benzeri kelimeler ise anne anlamına gelir, Gürcüce’de ise tam tersi: Dada anne, Mama baba demek.

Avrupa’nın sürekli yaşam olan en yüksek yerleşim yeri Gürcistan’da yer alıyor: Ushguli ve Bochorna köyleri 2100 – 2345 metredeler.

Tiflis yani İngilizce’de Tbilisi ismi, şehirdeki sıcak su kaynaklarından geliyor. “Tbili”, Gürcüce’de sıcak demek, “Tbilisi” de sıcak yer demek.

Tiflis Gezi Rehberi: Yerlisinden Detaylı Bilgiler

Dünyanın en derin mağarası Gürcistan’da yer alıyor. Veryovkina Mağarası 2212 metrelik derinliğiyle dünyanın bilinen en derin mağarası.

Dünyanın en eski şarap üretiminin, 8000 yıl önce Gürcistan’da gerçekleştiği Guinness Rekorlar kitabına geçmiş durumda. Ayrıca geleneksel şarap üretim şekilleri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Gürcistan’da büyük sofraların bir “Tamada”sı olur. Masanın en saygın veya yaşlı kişisine bu isim verilir, yemek başlamadan önce uzun bir konuşma yapar ve sonra kadehler kalkar.

Eski Sovyet diktatörü Joseph Stalin Gürcistan doğumlu. Tiflis’e bir saat uzaklıktaki Gori şehrinde doğmuş ve şehirde Stalin müzesi bulunuyor.

Bazı apartmanlarda asansörler bozuk para ile çalışıyor, para atmadan kullanamıyorsunuz.

Gürcistan’da üç yıldır yaşayan biri olarak, Gürcistan ile ilgili şimdiye kadar öğrendiğim bana şaşırtıcı gelen bilgileri paylaşmaya çalıştım. Umarım hoşunuza gitmiştir.

Gürcistan’da Yaşam: Neden Tiflis’teyiz? Tiflis’te Hayat Nasıl?

Tiflis’te Yaşam için Hayat Kurtaran Faydalı Bilgiler

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

3 Responses

  1. Ocak 24, 2021

    […] Gürcistan Hakkında İlginç Bilgiler […]

  2. Ocak 25, 2021

    […] Gürcistan Hakkında İlginç Bilgiler […]

  3. Şubat 22, 2021

    […] Gürcistan Hakkında İlginç Bilgiler […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: