Karadağ Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Heybetli dağlar arasında kalan epik ortaçağ kasabaları, turkuaz denizleri, leziz yemekleri ve eğlenceli gece hayatı ile harika bir destinasyon Karadağ. Üstelik Türkiye’ye çok yakın ve artan kurlara rağmen halen gidebileceğimiz nispeten ucuz ülkeler arasında. Karadağ’a birkaç kez gitme fırsatım oldu, tecrübelerime ve araştırmalarıma dayanarak, gidecekler için güzel bir rehber hazırlamayı umuyorum. Sizin eklemeleriniz ya da farklı sormak istedikleriniz olursa yorumlara yazarsınız. Buyurun o zaman, tüm detaylarıyla Karadağ Gezi Rehberi sizlerle.

Arnavutluk Gezi Rehberi ve Gezi Rotası

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ Gezi Rehberi

Öncelikle kısaca ülke hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Karadağ vize istiyor mu? Karadağ Türk vatandaşlarından vize istemiyor, 90 gün ülkede vizesiz kalabilirsiniz.

Karadağ para birimi nedir? Karadağ para birim olarak Euro kullanıyor.

Karadağ Avrupa Birliği üyesi mi? Karadağ henüz Avrupa Birliğine tam üye değil ancak Karadağ vatandaşları Avrupa Birliği içinde serbest dolaşım hakkına sahip.

Karadağ Türkiye arasında saat farkı var mı? Karadağ, Türkiye’nin 1 saat gerisinde.

Karadağ güvenli mi? Genel olarak güvenli bir ülke ama tabi ki münferit hırsızlık vakaları yaşanabilir.

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ ulaşım rehberi

Karadağ, Balkanlarda, adriyatik kıyısında bir ülke. Türkiye’den Karadağ’ın Tivat ve Podgoritsa şehirlerine direkt uçuşlar bulunuyor. Tivat’a THY ve Air Montenegro havayolları, Podgoritsa’ya ise THy ve Pegasus havayolları ile gitmek mümkün. Karadağ uçuşları genelde yüksek fiyatlı oluyor, Arnavutluk’a daha uygun bilet bulursanız oradan Karadağ geçiş yapma da alternatif bir ulaşım yöntemi olabilir. Ülke içi ulaşımda en mantıklısı araba kiralamak, böylece istediğiniz her yere istediğiniz zaman gitme özgürlüğünüz oluyor. Yalnız özellikle Temmuz – Ağustos aylarında gittiğinizde, özellikle Budva ve Sveti Stefan arasında epey bir trafiğe maruz kalacağınızı ve otopark krizi sıklıkla yaşayacağınızı unutmayın. Karadağ’dan araçla komşu ülkelere de geçmeyi planlıyorsanız, kiralama yaptığınız yere bunu belirterek yeşil sigorta almanız gerekiyor.

Karadağ’da toplu taşıma ile ulaşım da mümkün ve yaygın, zaten fazla büyük bir ülke değil Karadağ.

Karadağ Otobüs ile Ulaşım: En yaygın toplu taşıma şekli otobüs, şehirler arası ve şehir içi ülkenin çoğu yerine otobüsle gidebilirsiniz. Yalnız özellikle yazın otobüs saatleri çok doğru olmayacaktır, yani eğer ana duraktan binmiyorsanız, ara duraklarda bekleme sürelerini göze almalısınız. Ayrıca komşu ülkelerden farklı şehirlere de otobüsle ulaşım sağlayabiliyorsunuz..

Karadağ Tren ile Ulaşım: Tren yolu fazla gelişmiş değil. Bar şehrinden Sırbistan’ın Belgrad şehrine giden bir tren var ve yol üstünde Karadağ içerisinde Podgorica, Niksic, Bijelo Polje duraklarına uğruyor. Bu rota üzerinde tren kullanabilirsiniz. Sırbistan’dan Karadağ’a geçmeyi düşünenler için de bilgi olsun.

Ben internet konusunu ulaşım başlığı altına koyuyorum. Burada turistler için 10€’ya 500gb internetli hatlar mevcut, direkt havaalanına inince alabilirsiniz.

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ gezi rotası: Karadağ Gezilecek Yerler

Kotor, Budva, Perast ve Karadağ’da gezilecek diğer yerleri paylaşacağım.

Kotor Gezilecek Yerler

Karadağ’ın incisi Kotor, Adriyatik Denizi’nin kıyısında, muhteşem bir körfezin kucakladığı, tarih ve doğanın iç içe geçtiği bir şehir. Ortaçağ’dan kalma bu tarihi şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Kotor Old Town: Kotor’un kalbi olan Eski Şehir (Stari Grad), dar sokakları, renkli binaları ve tarihi yapılarıyla büyüleyici bir atmosfere sahip. Şehrin bu bölümü, Ortaçağ’dan kalma surlarla çevrili ve içerisinde birçok tarihi kilise, kafe, restoran ve dükkan bulunuyor. Sokaklarda dolanırken kendinizi İtalya’da hissedebilirsiniz.

Sveti Tripun Katedrali: Günümüzde Kotor’un tarihi dokusunun en önemli yapılarından biri olan katedral 12. yüzyılda inşa edilmiş ve Eski Şehir’in kalbinde yer alıyor.

Saint Nicholas Kilisesi: 1902 yılında inşa edilen Kotor’un en büyük Ortodoks kilisesi.

Denizcilik Müzesi: Kotor’un denizcilik tarihini keşfetmek isteyenler için, müze zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Kotor Kalesi ve Surları: Bu surlar, şehrin etrafında yükselen dağlara kadar uzanır ve zirveye çıktığınızda Kotor Körfezi’nin nefes kesen manzarasını görebilirsiniz. Yaklaşık 1350 basamak çıkmak gerekiyor, bu nedenle rahat ayakkabılar giymenizi ve yanınıza su almanızı tavsiye ederim.

Kotor Karadağ

Budva Gezilecek Yerler

Budva, tarihi dokusu, hareketli plajları ve canlı gece hayatı ile Karadağ’ın en popüler şehri desem yanlış olmaz sanıyorum.

Budva Old Town: Budva’da da Kotor’da olduğu gibi taş sokakları, renkli binaları ve tarihi yapılarıyla harika bir Eski Şehir (Stari Grad) kısmına sahip. Venedik döneminden kalma olma olduğu için İtalya tadını alacaksınız. Eski Şehir’in duvarları içinde, 15. yüzyıldan kalma Santa Maria in Punta Kilisesi ve 7. yüzyılda yapılmış olan Aziz İvan Kilisesi gibi tarihi yapıları görebilirsiniz.

Budva Kalesi ve Surları: Budva’nın tarihi surları ve kalenin kalıntıları, şehrin tarihi önemini vurgulayan yapılar. Kale, şu anda bir açık hava tiyatrosuna ev sahipliği yapıyor ve burada çeşitli kültürel etkinlikler sdüzenleniyor. Buradan, Budva Körfezi’nin ve şehrin panoramik manzaralarını görebilirsiniz.

Budva Marina: Lüks yatlar, butikler ve deniz kenarındaki restoranlar ile şehrin modern yüzünü gösteriyor. Burada, Adriyatik Denizi’nin manzarasına karşı şehrin en iyi deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Dans Eden Kız Heykeli: Eski Şehir’den Mogren Plajı’na yürüken kayalıklar üzerinde göreceğiniz bu heykel şehrin simgesi diyebilirim. Efsaneye göre denizci sevgilisinin seferden dönmesini beklerken, her gün aynı yerde dans eden bir kız anısına dikilmiş.

Budva Karadağ

Perast Gezilecek Yerler

Adriyatik Denizi’nin muhteşem manzaralarına sahip, tarihi ve sakin bir kasaba burası, Karadağ’da benim en sevdiğim yeri diyebilirim.

Perast’ın Tarihi Merkezi: Perast’ın tarihi merkezi, iyi korunmuş barok binaları ve dar, taş döşeli sokakları ile dikkat çekiyor. Bu sakin sokaklarda yürüyüş yaparak, kasabanın tarihi ve mimari güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca, sahil boyunca dizili birçok kafe ve restorandan birinde oturup, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Sveti Nikola Kilisesi: Kasabanın en önemli dini yapılarından biri olan Aziz Nikola Kilisesi, ziyaretçilere açık. Kilisenin çan kulesine çıkarak, Kotor Körfezi’nin ve Perast’ın panoramik manzaralarını görebilirsiniz.

Gospa od Škrpjela (Kayalıkların Bakiresi): Perast’ın en ünlü simgelerinden biri olan yapay adadaki Our Lady of the Rocks Kilisesi ve müzesi, ziyaretçilere açık. Tekne turları ile bu adaya kolayca ulaşabilirsiniz, ücret 5€.

Perast Karadağ

Karadağ’da Gezilecek Diğer Yerler

Sveti Stefan Adası: Budva’ya yakın mesafede yer alan Sveti Stefan, lüks bir otel kompleksi olan bir adacık. 15. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulan ada, günümüzde zarif villaları ve özel plajları ile dikkat çekiyor.

Petrovac: Budva’ya kısa mesafede yer alan kasaba, güzel plajları, şirin sahil şeridi ve tarihi kaleleriyle, Budva’nın hareketliliğinden bir mola vermek için iyi bir seçenek.

Tivat: Kotor Körfezi’nin modern yüzü olarak adlandırabiliriz. Porto Montenegro, Tivat’ın en ünlü ve şık bölgesi olup, lüks yatlar, butikler ve restoranlar içeren bir marina kompleksi. Burada biraz vakit geçirebilirsiniz.

Podgorica: Karadağ’ın başkenti, modern ve tarihi unsurların birleştiği bir şehir. Havaalanı olarak biz buraya inmiştik. Şehirde, Millenium Köprüsü gibi modern yapıların yanı sıra, Osmanlı döneminden kalan tarihi eserler ve Stara Varos gibi eski mahalleler bulunuyor.

Herceg Novi: Venedik mimarisinin etkilerini taşıyan bir başka Karadağ şehri. En ünlü tarihi yapıları Kanlı Kula Kalesi ve Şavina Manastırı. Buranın sahil şeridi de oldukça güzel.

Ostrog Manastırı: Karadağ’ın en önemli dini ve tarihi yerlerinden biri burası. Manastır, bir dağın yamacına oyularak inşa edilmiş ve bu yüzden de instagram’da oldukça popüler.

Durmitor Ulusal Parkı: Karadağ’ın kuzeyinde yer alıyor ve muhteşem doğal güzellikleriyle ünlü bir yer. Yürüyüş, dağcılık ve rafting gibi açık hava aktiviteleri yapmayı düşünürseniz, burayı rotanıza alabilirsiniz. Park içindeki Tara Kanyonu, Avrupa’nın en derin kanyonlarından biri.

Sveti Stefan Karadağ

Karadağ gezi rotası: Karadağ Plajları

Deniz sezonunda Karadağ’a gidecekler için plajlardan bahsetmek istiyorum. Budva’daki plajlarla başlıyorumm.

Plaza Ricardova Glava: Budva Old Town’da gezinirken surlardan açılan bir kapıyla bu plaja ulaşmak mümkün. Çakıl taşlı bir plaj burası, deniz ayakkabısı ideal olur. Biz Old Town’u gezerken serinlemek için denize gir çık yapıyorduk.

Mogren Plajı: Budva’nın en popüler plajlarından biri olan Mogren, Eski Şehir’e yürüme mesafesinde ve iki koydan oluşuyor. Kum plajı var, çocuklarla gitmek için de uygun.

Hawai Beach Sveti Nikola: Burası Budva anakaraya 1 km uzaklıktaki bir adacık. Slovenska plajından kalkan teknelerle adaya geçiyorsunuz ve dönüşü de aynı tekne ile yapıyorsunuz.

Jaz Beach: Budva’nın en meşhur plajlarından biri, merkezin 3km kadar dışında kalıyor. Güzel bir tesis var ve denizi çok temiz. Çocuklu aileler için de uygun.

Kotor’daki plajlardan da bahsedeyim, sonra diğer yerlerden birkaç plaj önerisi vereceğim.

Kotor Plajı: Old Town’un yakınlarında, yürüme mesafesindeki plaj burası.

Kotor körfezi boyunca denize girebileceğiniz yerler: Kotor plajı, Morinj Plajı, Bajova Kula Plajı: Bajova Kula, Orahovac Plajı, Dobrota sahili ve Perast sahili.

Petrovac’taki Lucice Plajı, Ulcinj’deki Velika Plaza ve Sveti Stefan halk plajı, Karadağ’da gitmenizi tavsiye edeceğim diğer plajlar. Bunlar belli başlı plajlar ama sahil şeridi boyunca yol üzerinde irili ufaklı koylar var.

Karadağ Plajları

Karadağ’a ne zaman gidilir? Karadağ da kaç gün kalınır?

Karadağ yılın dört mevsimi ziyaret ettiğinizde keyif alabileceğiniz bir ülke bana göre ama tabi bazı zamanlar çok daha keyifli. Deniz tatili ile birlikte planlayacaksanız, yoğun kalabalıkları yaşamamak için Haziran ve Eylül ayları doğru zamanlar olur. Temmuz ve Ağustos hem çok sıcak hem de çok kalabalık olduğu için pek önermem açıkçası. Deniz çok şart değil derseniz Mayıs ve Ekim ayları gezmek için en ideal aylar olacaktır. Ben daha önce Kasım ayında da Karadağ’a gitmiştim, hava yumuşaktı ama tabi mevsimler o kadar dengesizleşti ki önceden net bir şey söylemek artık zor. Kış aylarında gidecekseniz, bazı mekanların kapalı olacağını ve havanın soğuk olacağını hesaba katarak planlamanızı yapın, böylece hayal kırıklığına uğramazsınız. Bu dönemde ucuz bilet ve ucuz otel bulmak kolay olacağı için tercih edilebilir.

Karadağ’da ne kadar kalacağınız, gittiğiniz döneme ve nasıl bir tatil hayal ettiğinize bağlı olarak değişir. Deniz mevsiminde gidiyorsanız, ülkenin her yerini gezeyim, altını üstüne getireyim, deniz keyfi de yapayım derseniz 2 hafta gibi bir süre ideal olur. Biraz deniz, biraz kültür, biraz dağ havası alayım, ülkenin öne çıkan yerlerinden özet bir tatil yapayım derseniz 1 hafta ya da 9 günlük bir seyahat planlayabilirsiniz. Vaktim az kısa süre ayırabilirim diyenlere de, en popüler birkaç şehri gezmek için kışın en az 3 gün, yazın en az 4 gün olarak planlama önerebilirim.

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ’da Nerede Kalmalı? Karadağ Konaklama Önerileri

Karadağ küçük bir ülke, sahil şeridi bir uçtan bir uca 2 saat kadar sürüyor. Eğer ülkenin iç kısımlarına çıkmayacaksanız rahatlıkla tek bir yerde konaklayabilirsiniz. Biz son seyahatimizde ilk kısımda Budva’da, ikinci kısımda ise Dobrota’da konakladık. Dobrota’da denize sıfır bir evde kaldık ve evin önünden denize girdik, harikaydı. Lokasyon seçimini biraz daha detaylandıracağım.

Budva bu sahil şeridinin orta noktasında yer aldığından, konaklama için en mantıklı lokasyon olabilir ancak popüler olduğu için fiyatlar diğer yerlere göre biraz daha fazla ve sezonun yüksek olduğu yaz aylarında otopark konusu biraz sıkıntılı oluyor. Kotor da yine konaklama için çok tercih edilen diğer bir şehir. Dobrota ile Mua, yine bu sahil üzerinde yer alan ufak sahil kasabaları ve gerçekten çok uygun fiyatlara evler kiralamak mümkün. Mua’da deniz manzaralı büyük evlerde, Dobrota’da ise direkt önünden denize girebileceğiniz yazlık evlerde çok daha düşük bütçeler ile konaklayabiliyorsunuz. Eğer uzun kalacaksanız ve deniz ağırlıklı bir tatil planınız varsa bizim gibi ikiye bölebilirsiniz konaklama işini. Bu şekilde çok uzun yollar yapmadan, önce Budva ve yakınlarını, sonra da Kotor körfezindeki yerleri gezersiniz. Şimdi size farklı bütçelere göre bazı otel ve ev önerileri paylaşacağım, inceleyip kendiniz karar verebilirsiniz.

Budva Konaklama Önerileri

Bütçe Dostu Oteller: Villa Bojana, Garni Hotel Arka

Orta Sınıf Oteller: Hotel Moskva, Avala Resort & Villas, Hotel Majestic, Iberostar Slavija

Lüks Oteller: Dukley Hotel & Resort

Aile Dostu Oteller: Iberostar Bellevue

Budva’daki tüm uygun konaklama seçenekleri için buraya bakabilirsiniz.

Kotor Konaklama Önerileri

Bütçe Dostu Oteller: Hostel Pupa, Centrum Hostel, Hotel Tianis

Orta Sınıf Oteller: Hotel Vardar, Boutique Hotel Hippocampus, Hotel Libertas,

Lüks Oteller: Hyatt Regency Kotor Bay Resort, Regent Porto Montenegro, Boutique Hotel Casa del Mare

Aile Dostu Oteller: HUMA Kotor Bay Hotel and Villas, Hotel Cattaro, Apartments Windrose

Kotor’daki tüm uygun konaklama seçenekleri için buraya bakabilirsiniz.

Dobrota Konaklama Önerileri

Perast Konaklama Önerileri

Sveti Stefan Konaklama Önerileri

Karadağ Konaklama

Karadağ’da ne yenir? Karadağ yeme içme rehberi

Karadağ’da klasik Balkan yemekleri bulabileceğiniz gibi İtalyan ve Akdeniz mutfağına sahip pek çok restoran göreceksiniz. Tabi sahil şeridinde bol bol deniz ürünü de karşınıza çıkacak. İçecek olarak Rakija buraya özgü bir çeşit brendi.

Karadağ Mekan Önerileri

Farklı şehir ve kasabalardan farklı mekanlar önereceğim. Budva’da limanın oradaki restoranlardan Porto ve Jadran, Budva Old Town ve deniz manzaralı Vista Vidikovac , Dobrota’da Konoba Portun ve Konoba Barba, Perast’ta Conte, Kotor’da Pizzeria Pronto kendi deneyimimize göre memnun ayrıldığımız yerler oldu.

Karadağ gece hayatı nasıl diye merak edenler oluyor. Karadağ gece hayatı oldukça renkli, özellikle Budva bu konuda başı çekiyor. Biz çocukla pek öyle çılgın gecelere akmadık ama Casper Bar’ı önerebilirim, hem akşam üstü hem gece için kokteylleriyle tatlı bir bar.

Karadağ yeme içme rehberi

Karadağ ucuz mu pahalı mı? Karadağ gezi maliyeti

Karadağ, Türkiye’ye göre çok ucuz bir destinasyon değil açıkçası çünkü Euro ile ödeme aldıkları için fiyatlar eskiye göre yükselmiş durumda. Yine de popüler Avrupa ülkelerine göre çok daha bütçe dostu bir tatil yapmak mümkün. Ortalama masraf kalemlerinden bahsedeyim biraz.

Konaklama: Çok yüksek sezonda gitmiyorsanız ve rezervasyon yapmakta erken davranırsanız 20-25€’lardan başlayan fiyatlara bütçe dostu oteller veya airbnb evleri bulmak mümkün. Hatta hostel alternatifiyle çok daha ucuza da kalınır. 50-60€ civarı bütçelere çıktığınızda ise gayet güzel yerler bulabilirsiniz. Tabi lüks arayışınız varsa fiyatların ucu açık. Yazın en hit dönemde plan yaptıysanız ve konaklamayı erken halletmezseniz 100€’dan aşağı eli yüzü düzgün yer bulmakta zorlanırsınız.

Yeme içme: Güzelce restoranlarda yerseniz, bir öğün kişi başı en az 25€ gibi düşünebilirsiniz ama daha sıradan mekanlar ya da fast food tarzı bir şeyler yediğinizde bir öğünü kişi başı 5-10€ arasında halledersiniz.

Ulaşım: Araba kiralayacaksanız gittiğiniz sezon, rezervasyonu ne kadar önceden yaptırdığınız ve araba modeli gibi etkenlerle günlük 30€ civarlarına araba kirlayabilirsiniz. Daha yüksek sezonda 50€’dan aşağı bulmak zor. Lüks sınıfına göre daha yüksek fiyatlara çıkacaktır tabi ki. Otobüsle ulaşım kişi başı 1.5€.

Karadağ Gezi Rehberi

Umarım Karadağ Gezi Rehberi yazım size faydalı olur ve güzel bir Karadağ seyahati yaparsınız. Benim atladığım bir şeyler olabilir, sormak istediğiniz başka şeyler varsa lütfen yorum olarak bırakın. Sizin ekstra önerileriniz varsa onları da yorumlara beklerim. Size şimdiden iyi tatiller! 

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d