Tek Başına Seyahate Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Seyahate çıkmaya engel bahanelerden biridir yola çıkacak arkadaş bulamamak, tek başına tatil olur mu derler genelde. Evet, bir arkadaşın varlığı çok güzel olurdu ama sevdiğiniz arkadaşlarınız gezmeyi sevmiyorsa, gezmeyi sevenleri siz sevmiyorsanız ya da gitmek istediğiniz yerler kimsenin ilgisini çekmiyorsa ne olacak? Dünyada keşfedilecek binlerce yer varken ve sadece bir ömrümüz varken yıllarca o kafa dengi gezgin arkadaşın ortaya  çıkmasını mı bekleyeceksiniz? En iyi arkadaşınızla yani kendinizle de pekala seyahat edebilirsiniz ama tek başına seyahate çıkmadan önce bu yazıyı okuyun! 😉 Tek başına seyahat etmek isteyenlere tavsiyeler yazım sizinle.

tek başına seyahat

Tek Başına Seyahate Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Birçok kez tek başına yurt dışı seyahati yapmış, Bazı tehlikeli görülen ülkelerde dahi tek başıma gezmiş biri olarak “solo seyahat” ile ilgili aklıma gelen her şeyi yazdım, umarım faydası olur.

Tek Başına Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız gezmek dünyanın en güzel özgürlüklerinden biri ama bağımsızca hareket etmekten çok daha fazlası. Tecrübelerime dayanarak tek başına seyahat etmenin bir insana sağladığı kolaylıklar ve kattıklarını listelemeye çalıştım.

 • Yeni arkadaşlar edinmek kolaydır

İnsanların, tek başına seyahat edenlerle tanışmaya eğilimleri var. Yalnız insanların arkadaşa ihtiyaç duyabileceğini düşünerek içgüdüsel olarak yapılan bir şey bu sanırım. Bu sayede çoğu zaman bir şey yapmanıza gerek kalmadan rahatlıkla yeni insanlar tanıyabilirsiniz.

 • Canınız ne isterse onu yaparsınız

Rotanızı tamamen kendi dilediğiniz gibi çıkarırsınız, hatta bazen rotanıza hiç uymazsınız. O sabah tanıştığınız yeni arkadaşlarınız sizi o akşam düzenlenecek bir konsere çağırır ve ona katılmak için kimseyi ikna etmeniz gerekmez mesela.

 • Kendinize güveniniz artar

Normal hayatınızda kaçmayı başardığınız birçok görevi iş başa düşünce kendiniz yapmak durumunda kalıyorsunuz. Özellikle kaçmamış olabilirsiniz ama belki ihtiyacınız olmamıştır. Asla başaramam deyip de “vay be ben neymişim yahu” diyeceğiniz olaylar olacaktır.

 • Kendinize vakit ayırabilirsiniz

Tüm gününüzü bir kafede kitap okuyarak, ya da bir parkta  müzik dinleyerek geçirebilirsiniz. Ya da ne zamandır yapmak istediğiniz yemekleri, kendi ülkesinde öğrenmeye gidebilirsiniz.

 • Kendinizi daha iyi tanıma fırsatı bulursunuz

Limitlerinizi öğrenmek, hiç bilmediğiniz yeteneklerinizi keşfetmek için seyahat etmekten daha uygun bir fırsat olamaz. Ne derler bilirsiniz; bir insanı tanımak istiyorsan, onunla tatile çık. Bu kendiniz için de geçerli. 😉

 • Yabancı diliniz daha çok gelişir

Ben mesela yanımda biri varken, yurt dışında konuşmaya hevesli taraf olmuyorum pek. Oysa yalnız olduğumda mecburen konuşuyorum, hatta bir süre sonra kendi kendime söylenirken bile İngilizce konuşmaya başlıyorum. 🙂

 • Seyahatiniz ucuza gelir

Maddiyat konusu önemli, bütçe sınırımız olmasa çok daha fazla seyahat ederdik sonuçta. Yalnız gezmek, tüm güzelliklerinin üstüne bir de bütçe dostu. Nasıl mı? Beraber gittiğiniz arkadaşınızın pahalı zevklerine eşlik etmek zorunda değilsiniz. İtiraf edelim kimi zaman seyahat ettiğimiz arkadaşların ısrarı üzerine gereksiz bir kalem olarak gördüğümüz şeylere para harcamak sorunda kalabiliyoruz. Belki arkadaşınızın illa kalmak istediği o lüks otele ayıracağınız bütçeyle, siz yeni bir uçak bileti alacaksınız. Ya da arkadaşınızın zorla götürdüğü tekne turunun parası size hostel bütçesi olarak geri dönecek.

yalnız başına seyahat

Yalnız Seyahat Etmenin Dezavantajları

Yalnız gezmek harika olabilir ama onun da kötü yanları var tabi ki ve bunları kaldıramayacak insanlar tanıyorum. Siz de onlardan biriyseniz, yola çıkmadan önce bilin istedim. 😉

 • Başınıza kötü bir şey geldiğinde size destek olacak kimse yoktur

Her şey yolunda giderse ne ala, ama ya yolunda gitmeyen bir şeyler olursa. Mesela kayboldunuz, telefonunuzun haritasına güvendiniz ama onun da şarjı tahmininizden hızlı tükendi, ay bir de hava mı kararıyor ne? 🙁 Arkadaşlarlayken kaybolmak eğlencelidir. Şakalar komiklikler yaparak ilerlerken bir şekilde yolunuzu bulursunuz, ya da birinin hala şarjı vardır ve sorun hallolur. Ama yalnızken insanı alır bir korku, şimdi arkamdan bir tecavüzcü manyak çıkacak ve beni buracıkta öldürecek diye deli deli düşüncelerle yolunuzu bulmaya çalışırsınız. Hiçbir şey olmasa bile yaşadığınız stres size yeter. 😀

 • Tüm eşyalarınızı kendiniz taşımak zorunda kalırsınız

Yeni bir yer görmeye gittiğinizde uzun süreler dışarıda kalıp yürüyeceğiniz için çantanıza bir sürü şey koyabiliyorsunuz. Su, fotoğraf makinesi, otel kahvaltısından çantaya atılmış meyve, yedek bataryalar vs. çantanızın olmazsa olmazları haline geliyor. Yanınızda birileri olduğu zaman yoruldukça değişme şansınız var, ama yalnızken canım kendim biraz daha dayan lütfen demekten başka şansınız yok.

 • Daha az güvenlidir

Maalesef yanınızda arkanızı kollayacak biri olmadığı zaman risklere daha açık oluyorsunuz. Hem bir şeyleri unuttuğunuzda size hatırlatacak kimseniz olmayacak, hem de tek başına gezen bir turist kötü niyetli insanların dikkatini daha çok çekecektir.

 • Kendinizi çok yalnız hissedebilirsiniz

Bazen birilerine bir şeyler anlatmak isteyecek, o an yaşadığınız heyecanınızı paylaşmak isteyeceksiniz. Şu an yanımda bilmem kim de olmalıydı ya diyeceksiniz. Sonra, bir de beni burada çek, ay yok kompozisyon güzel olmamış, burada kısa boylu çıkmışım gibi kaprisler yapacağınız bir fotoğrafçınız da olmayacak, yoldan geçen turistin bakış açısına talim olacaksınız. Kendinizi yalnız hissettiğiniz anlar çok olacak kısacası.

 • Seyahatiniz pahalıya patlar

Evet, biliyorum yukarıda tam tersini yazmıştım ama bu nasıl bir tatilci olduğunuza göre değişen bir durum olduğu için bazen geziniz daha pahalıya da çıkabilir. Örneğin, lüks otellerde kalma sevdanız varsa, odalar iki kişiyken kaldığınızdan daha pahalıya gelecektir. Ya da yemeğe gittiğinizde birden fazla çeşidin tadına bakmadan restoranlardan kalkmıyorsanız, iki kişi ödeyeceğiniz yemeği tek başınıza karşılamak zorunda kalırsınız. Veya bir şişe şarap açtıramazsınız da iki kadeh içmek zorunda kalırsınız, içeceğiniz daha pahalıya gelir.

yalnız seyahat etmek

Yalnız Seyahat Edeceklere Tavsiyeler

Seyahat ederken edinmeniz gereken alışkanlıklarla ilgili daha önce ufak bir yazı yazmıştım, tek başınızayken o listedekilere ek birkaç şeye daha dikkat etmekte fayda var.

 • Kabin valizi ile seyahat edin

Seyahat sırasından başınıza gelebilecek en sinir bozucu olaylardan biri valizin kaybolması. Yalnız başınızayken bavul kaybetmek daha da kabus olacaktır. Kabin valizi ile seyahat ettiğinizde bu riski ortadan kaldırırsınız. Hem de eşyalarınızı taşıyacak bir yardımcınız olmadığı için fazla yük taşımamış olursunuz.

 • Seyahat sürenizi iyi ayarlayın

Özellikle ilk defa yalnız seyahate çıkacaksanız bence direkt uzun rotalara girişmeyin. Önce kısa gezilerle kendinizi deneyin, nelere dur deyip nelere devam diyebildiğinizi öğrenin. Sabrınızı ve gücünüzü ölçün.

 • Tripod, gopro veya selfie çubuğu alın

Arkadaşlar, seyahatleriniz sırasında sosyal medyada kendi fotoğraflarınızı paylaşmayı seviyorsanız lütfen bu maddeyi atlamayın. Fotoğraflarınızda ay gibi suratınız yerine gittiğiniz o güzel yerlerin de görünmesini istiyorsanız bunlardan birini yanınıza alın. Her an fotoğrafınızı çekecek birini bulamayabilirsiniz sonuçta.

 • Değerli eşyalarınızı evde bırakın

Normalde de seyahate çıkarken fazla değerli eşya taşımamak en iyisi tabi ki ama yalnız çıkarken biraz daha fazla önem kazanıyor bence. Yalnız başına gezen takmış takıştırmış biri hırsızların öncelikli hedefi olacaktır.

 • Alkolü fazla kaçırmayın

Sarhoş olduğunuzda sizi taşıyacağına inandığınız biri yanınızda yoksa alkol konusunda temkinli gitmekte fayda var. Birlikte çok eğlendiğiniz muhteşem insanlarla tanışmış olabilirsiniz ama unutmayın onları sadece birkaç gündür tanıyorsunuz.

 • Yanınıza kitap ve kulaklık alın

Yalnızken çok sıkıldığınızda hayat kurtaranlar, müzik dinlemek ve kitap okumak. Kitap okuma alışkanlığınız yoksa bile gezilerinizde iyi bir okuyucuya dönüşebilirsiniz. Seyahatler konusunda ilham veren kitaplardan seçerseniz daha da sürükleyici olacaktır.

 • Sevdiklerinize nerede olduğunuzu haber verin

Arada sırada yakınlarınıza yer bildirimi yapmanızda fayda var. Hatta telefonlarda güvenlik için bu tip paylaşımları kolaylaştıran uygulamalar çıkmış, onları kullanabilirsiniz.

 • Yanınızda yedek şarj taşıyın

Yalnızken telefon şarjının ya da fotoğraf makinesinin şarjının bitmesi insana daha çok koyar çünkü alternatifiniz yoktur, o yüzden kamera için yedek batarya, telefon için power bank taşımanızı tavsiye ederim.

yalnız seyahat etmek

Tek Başına Seyahat Edilecek Yerler

Birçok ülkede yalnız başınıza rahatlıkla gezebilirsiniz. Ben kendi bulunduğum yerler arasında yalnız başıma ya da iki kadın olarak gittiklerimi düşünüp aralarından beş tanesini seçtim. Yalnızca kadınlar için değil erkekler için de uygun yerler bunlar tabi ki. 😉

 • Helsinki

Finlandiya dünyanın en güvenli ülkesi listelerinde genelde başı çekiyor, hiç düşünmeden tek başınıza seyahat edebilirsiniz. Ayrıca insanlar da genel kanının aksine çok sıcakkanlı ve yardımseverler.

 • Roma

Roma‘ya kuzenimle gidecektim, kendisi başka bir ülkeden gelecekti ama yüzyılın karı yağdı ve onun yaşadığı ülkeden uçak kalkmadı. Ben tek başıma kaldım ama hiç de sorun yaşamadım. Gittiğim her yerde bir sürü arkadaş edindim, gece geç saatlere kadar da tek başıma gezdim, bence yalnız gezmek için harika bir şehir.

 • St Petersburg

İngilizce konuşma oranı biraz düşük ve alfabesi bize çok yabancı, o yüzden ilk gidilecek şehirler arasında düşünmeyin ama çok güvenli bir yer ve gezilecek çok yer var. Kendi başınıza istediğiniz rotayı çıkarıp gezmek isteyebilirsiniz. Sabahlara kadar aydınlık havanın tadını çıkarmak için St Petersburg‘a beyaz geceler zamanı gitmeniz tavsiye ederim.

 • Havana

Benim kendimi en güvende hissettiğim yerlerden biri Küba olmuştu. Havana‘da tanıştığımız insanlar da bunu doğrulamıştı, halkın maddi olarak turistlere çok ihtiyacı olduğu için onlara zarar vermeyi düşünmeyeceklerini söylemişti. Ayrıca Küba’yı ve halkını daha iyi tanımak için yalnız gitmek bir avantaj olacaktır.

 • Madrid

İki kere gitme fırsatı bulduğum İspanyol başkenti benim Barselona’dan çok daha fazla sevdiğim bir şehir açıkçası. İspanyolların ne kadar cana yakın insanlar olduğunu zaten bilmeyen yoktur sanıyorum, o yüzden gönül rahatlığıyla tek başınıza gidebilirsiniz.

 • Cruise

İngilizce yazdım ki bu da yabancı bir şehirmiş gibi arada kaynasın. 😀 Belli bir yerden değil de bildiğimiz gemi turlarından bahsediyorum aslında. Biliyorsunuz uluslararası rotalar çizen ve çoğu birden fazla ülkeye uğrayan, her bütçeye uygun seçenekler sunan tam donanımlı süper gemiler var. Konaklama, yolculuk ve hatta çoğu yemek yollarda geçiyor, o yüzden ilk defa tek başına seyahate çıkacaklar için en güvenli seçeneklerden biri.

Benim aklıma gelen her şeyi yazmaya çalıştım, sizin ekleyeceğiniz ya da merak ettiğiniz bir şey varsa lütfen yorum olarak yazın, yalnız seyahate çıkmayı düşünenlere hep birlikte katkımız olsun. 😉

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

4 Responses

 1. Yok Yok dedi ki:

  Eşinizle birlikte mutluluklar dilerim.
  Yazılarınızı takip ediyorum.
  Yazmaya lütfen devam.

 1. Haziran 8, 2017

  […] Tek Başınıza Seyahate Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey! […]

 2. Haziran 14, 2017

  […] Tek Başınıza Seyahate Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey! […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: