Sicilya Gezi Rehberi

Beni uzun zamandır takip edenlerin bildiği üzere oğlum Ada’nın her doğum gününde dünyada bir adaya gitmeye çalışıyoruz. Sicilya adası uzun bir süredir radarımdaydı ve sonunda bu sene bir Sicilya gezisi yapmayı başardık. 🙂 Sicilya adası çok büyük ve tarihi çok eskilere dayandığından gezilecek yerleri çok fazla, o yüzden Sicilya gezilecek yerler , Sicilya plajları ve Sicilya mekan önerileri için ayrı bir Sicilya rehberi hazırlıyorum. Bu yazıda Sicilya gezi planı yaparken bilmeniz gerekenlerin olduğu bir Sicilya gezi rehberi yazacağım. Her köşesine hayran olduğum ve tekrar gitmek için sabırsızlandığım bu adayı elimden geldiği kadar sizlerle de paylaşacağım. İşte size Sicilya adası gezi notları..

Sicilya gezilecek yerler, Sicilya plajları ve Sicilya mekan önerileri için Sicilya Gezilecek Yerler yazımı mutlaka okuyun.

Sicilya Gezi Rehberi

Sicilya Gezi Rehberi

Sicilya, tarih boyunca, başlıcaları Yunan, Roman ve Arap medeniyetleri olmak üzere farklı yönetimler altına girmiş, bu nedenle de farklı kültürlerin ve mimarinin izlerini görebiliyorsunuz. Farklı şehirleri gezerken adeta farklı bir ülkeye geçiş yapmış gibi olabiliyorsunuz. Siyasi politikalar ve mafya nedeniyle turizm açısından İtalya’nın diğer bölgelerine göre daha az gelişmiş olan Sicilya’nın bu sayede gerçek İtalya tadını alabileceğiniz en güzel bölge olduğu söyleniyor. Gerçekten biz yoğun sezonda gitmemize rağmen hiç yoğunluk görmedik, Hele bazı eski kasabalarda bizden başka turist yoktu diyebilirim. Hala bu durumdayken bence siz de bir an önce bir Sicilya planı yapın. 😉

Sicilya Gezi Rotası

Sicilya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Sicilya, Akdeniz’in en büyük adası.
 • Sicilya bizim saatimize göre 1 saat geride.
 • İtalya’nın 20 bölgesinden birisi ve bölge olarak özel yetkilerle donatıldığı için yarı-özerk durumda.
 • Schengen bölgesinde yer aldığı için Türk vatandaşlarından vize istiyor.
 • Para birimi Euro ve gitmeden önce yanınıza yeterli Euro almanızda fayda var. Biz nasılsa bozdururuz diye Dolar ile gitmiştik ve döviz bürosu bulmakta oldukça zorlandık. Bankadan para çekmeye çalıştığımda da önce sorun yaşadım, sonra bankamla iletişime geçerek yurt dışında olduğumu bildirdim ve kartım işleme açıldı. Sanırım Sicilya da sahtekarlık riski olan yerlerden biri olarak görülüyor.
 • Avrupa’nın en yüksek aktif yanardağı Etna, Sicilya’da yer alıyor.
 • Sicilya’nın eski halkı İtalyanca’dan farklı bir latin dili konuşuyor ama genel olarak turistik yerlerde herkes İngilizce konuşuyor.
 • Tarihte mafyanın doğduğu yer Sicilya ve Sicilya’nın en meşhur mafya kasabası da Corleone. Sicilya’da halen mafya aileleri bulunuyormuş ama turist olarak gittiğinizde Sicilya mafyası ile karşılaşmanız mümkün değil, herhangi bir güvenlik sıkıntısı da yaşamadık biz. Bir de Sicilya halkı mafyadan bahsedilmesinden hoşlanmıyormuş.
 • Godfather filmi Sicilya’da geçiyor ama Corleone kasabasında çekilmemiş.
 • Restoranlar genelde 1 ile 5 arası siesta için kapanıyor. Bir de bazı yerlerde oturarak yemek için her yiyeceğe ek ücret konuluyor, özellikle fast food olarak tüketebileceğiniz yiyeceklerin olduğu yerlerde menüyü kontrol ederek paket yaptırmayı tercih edebilirsiniz.
Sicilya Gezi Rehberi

Sicilya Gezi Rehberi: Sicilya Nerede? Sicilya’ya Nasıl Gidilir? Sicilya Ulaşım Rehberi

Sicilya, haritada İtalya’nın çizmesinin burnu olan kısım. İstanbul’dan Sicilya’nın Catania şehrine direkt uçuşlar var, en kısa gidiş yolu bu şekilde. İtalya’nın başka bir şehrine uçup feribotla da adaya ulaşabilirsiniz. Adada toplu taşıma oldukça başarılı, özellikle başlıca turistik yerleri görecekseniz tren ve otobüs kullanarak seyahat edebilirsiniz. Tren için trenitalia, otobüs için interbus sitesini inceleyebilirsiniz. Catania Fontanarossa Havalimanı’ndan şehir merkezi oldukça yakın. Toplu taşıma ile 457 nolu otobüsü kullanarak 1€ karşılığı merkeze ulaşabilirsiniz, diğer alternatif de Alibus otobüsleri, onun fiyatı da 4€. Biz ailece gittiğimiz için ve dilediğimiz yerde duralım, dilediğimiz yere gidelim istediğimiz için araba kiralamayı tercih ettik. Fiyatları nispeten daha uygun ve puanı yüksek olduğu için Leasys firmasını tercih ettim ve Fiat 500x kiraladım. Sigorta yaptırmadık çünkü Catania’nın sigorta kapsamı dışında olduğunu söylediler, biz zaten Catania’da konaklayacaktık, bu durumda sigortanın pek de anlamı olmayacaktı. Çok şükür kazasız belasız arabamızı teslim ettik. 🙂 Sicilya’da bazı yollar ücretli, bazıları ücretsiz. Mesela Catania’dan Taormina’ya giderken biz ücretli yolu tercih ettik ve 1.70€ gibi bir ücret ödedik, Siracusa’ya giderken ise aynı kalitedeki yol ücretli değildi.

Sicilya Ulaşım Rehberi

Sicilya’ya Ne Zaman Gidilir? Sicilya’da Kaç Gün Kalınır? Sicilya Hava Durumu 

Biz Haziran ayının ortasında Sicilya’ya gittik ve hava çok güzeldi, genelde gündüzleri denizin tadını çıkarıp akşam üstüne doğru turistik gezilerimizi yaptığımızdan anormal sıcaklıkları hissetmedik, akşamları da hava gayet güzeldi, üstümüze bir şey almaya gerek duymadık.  Deniz için bence en güzel Haziran veya Eylül’de gitmek gibi görünüyor, hem kalabalıklardan hem de fiyatlardan kaçmak için. Plaj giriş fiyatları bazı mekanların kapısında asılıydı ve Temmuz ve Ağustos’ta ücretlerinin neredeyse iki katına çıktığını görmüştüm. Eğer Sicilya’nın tarihiyle ilgileniyor ve denize girmeyi düşünmüyorsanız Nisan-Mayıs ve Ekim ayları en ideali olacaktır. Akdeniz’in ılıman iklimi sayesinde kış aylarında bile çok üşümeden keyifli bir seyahat planlayabilirsiniz. Biz Sicilya’da 5 gece 6 gün kaldık. 4 günün gündüzlerini plajda değerlendirdik ve akşamları gezmeye ayırdık. 2 gün de yine tamamen turistik gezi yaptık ve adanın ancak doğusunun bir kısmını gezebildik. Sicilya’nın tamamını gezmek isterseniz minimum 2 hafta gerekir bence, tabi deniz tatiliyle birlikte olunca. Eğer bahar aylarında gidip denize girmeyecekseniz de yine bir 10 gün ayırmalı bence. O kadar vaktiniz yoksa bizim yaptığımız gibi adanın belli bir kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Sicilya Gezi Rehberi

Sicilya Gezi Rehberi: Sicilya Seyahat Planı Nasıl Yapılır? Sicilya Gezi Rotası

Sicilya gezi planı yaparken öncelikle Sicilya’da deniz tatili mi, turistik gezi mi yoksa ikisi bir arada bir tatil mi yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Tamamen deniz tatili yapmak istiyorsanız adanın kuzey batısına ağırlık vermenizi öneririm, en turkuaz plajlar o bölgede toplanmış görünüyor. Tarihi anlamda her yer sizi tatmin edecektir o yüzden o konuda kafanız rahat olsun. 🙂 Biz çocuklu bir aile olarak zamanımızın çoğunu yollarda geçirmek istemediğimizden Catania havaalanına yakın olan doğu bölgesini gezmeyi planladık. Bizim için sadece bir keşif seyahati değil aynı zamanda deniz tatili olacaktı, o nedenle sıkışık bir program yapmadık ve sindire sindire gezdik. Şimdi size 5 gece 6 gün kaldığımı Sicilya gezimizin programını yazacağım, sizin için de örnek olur. İlk gün öğlene doğru Sicilya’ya vardık ve araba kiralama, otele yerleşme derken öğleden sonra oldu. Yoldan yorgun geldiğimiz için kendimizi plaja atmak istedik ve Catania civarında bir plaja gittik, akşam da Catania merkezde yemek yedik. İkinci gün gündüz adanın meşhur plajlarından Isola Bella’ya gittik, akşam üstüne doğru da Taormina’yı gezik ve akşam yemeğimizi de Taormina’da yedik. Isola Bella ve Taormina birbirine çok yakın, Catania’ya da 1 saat uzaklıkta yer alıyor. Üçüncü gün doğu bölgesinin en güzel plajlarından Fontane Bianche’ye gittik ve yine akşam üstüne doğru Siracusa-Ortigia’ya geçtik, bunlar da Catania’ya 1 saat civarı uzaklıkta bulunuyor. Dördüncü gün Godfather filminin izinde Savoca, Forza d’Agro gibi filmin çekildiği kasabaları gezmek istedik. Bugüne plaj koymadık çünkü hem yol biraz daha uzaktı hem de geçtiğimiz yolların ve bu küçük kasabaların daha fazla tadını çıkarmak istedik. Akşam üstüne doğru eve dönünce de Catania merkezi gezdik. Beşinci gün hem oğlumuz hem de kendimiz çok beğendiğimizden yine Fontane Bianche’ye gittik. Yollardayken gördüğümüz kadarıyla doğu bölgesindeki diğer plajlar o kadar güzel gelmedi bize açıkçası, sırf deniz için kuzeye çok fazla yol yapmak da istemedik. Akşam üstü bu sefer Noto’yu gezdik, akşam yemeğimizi de orada yedikten sonra Catania’ya döndük. Son gün uçağımız akşam saatlerindeydi o güne nokta atışı bir plan yapıp havaalanına yetişmek istiyorduk ve Etna’ya gittik. Hem tatil hem keşif yapmak isteyen çocuklu bir aile olarak verimli bir seyahat olduğunu düşünüyorum. Tabi ki çok daha fazla yer görerek de geçirilebilirdi. Mesela programı biraz daha sıkıştırıp Ragusa ve Cefalu da görülebilirdi, bir dahaki sefere artık. Gittiğimiz yerlerle ilgili detaylı bilgi ve yorumlarımı diğer yazımda okuyabilirsiniz.

Sicilya Gezilecek Yerler

Sicilya Gezi Rehberi

Sicilya Gezi Rehberi: Sicilya’da Nerede Kalınır? Sicilya Konaklama Önerileri

Biz ailece tekrar tekrar valiz aç kapa yapmak istemediğimiz için tüm tatil boyunca tek bir yerde konakladık, bunun için de havaalanına yakın olduğundan dolayı Catania’yı seçtik. Uzun kalacağımızdan ev tipi bir konaklamanın bize uygun olacağını düşündüm fakat airbnb’deki evleri pek beğenemedim. Bu sırada booking’teki apart tarzı otelleri incelerken Ferrini Home‘a denk geldim ve hoşuma gitti. Bu arada instagram’dan da Sicilya konaklama önerisi sormuştum, Sicilya çok popüler bir tatil yeri olmadığından az sayıda gelen önerilerden biri burası olmuştu, ben de rezervasyonumuzu yaptım. Bizim gezi planımız açısından Catania doğru bir tercihti, kaldığımız yerden de çok memnun ayrıldık. Aşırı merkeziydi, altında 2 tane güzel restoran vardı, çevresinde onlarca restoran ve dükkan vardı, Catania’daki turistik yerlere yürüme mesafesindeydi. Her ne kadar toplu taşıma kullanmasak da otobüs durağı dibimizdeydi. Çocukla olmasaydık iki farklı yerde konaklamayı tercih edebilirdim, biri yine Catania olurdu, diğeri ise Siracusa. Aslında Taormina’da konaklamayı da çok isterdim ama en turistik yeri olduğu için fiyatlar epey yüksek. Kuzey için plan yapmış olsaydık Palermo ve Cefalu konaklamak için düşündüğüm yerlerdendi. Siz de gitmek istediğiniz yerleri belirleyip ondan sonra konaklamanızı belirleyin, çünkü adada bir yerden bir yere gitmek çok uzun sürüyor.

Sicilya’daki diğer uygun oteller için şuraya göz atabilirsiniz.

Sicilya Konaklama
Kaldığımız yerin sokağı

Sicilya Gezi Rehberi: Sicilya’da Ne Yenir? Sicilya Yeme İçme Rehberi

Sicilya farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için yemek kültürü de İtalya’nın geri kalanına göre biraz daha çeşitli. İtalya denince normalde akla ilk gelen şeyler pizza, makarna ve dondurma oluyor. Sicilya’da da bunları yiyebiliyorsunuz tabi ama farklılıklar var. Mesela dondurma daha çok buzlu şekilde tüketiliyor, granita denilen bu buzlu dondurmalar sorbeye benziyor ve sıcaklarda gerçekten çok iyi gidiyor. Bir de Sicilya’da brioche olarak geçen puf ekmeklerin arasına granita koyup kahvaltıda yiyorlar. Biz de brioche arası dondurma denedik ama pek bizlik değil ya da alışmadığımızdan garip geldi bilmiyorum. Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz arancini ile devam edeyim. Bu çok kurtarıcı bir yiyecek, hem ucuz hem doyurucu hem lezzetli. Farklı çeşitleri var ama orijinal olanı bizdeki içli köftenin pilavlısı gibi düşünebilirsiniz. 🙂 Kıymalı dışında, peynirli, ıspanaklı gibi pek çok çeşidi bulunuyor. Panelle denilen nohut cipsini de görürseniz denemenizi öneririm, Palermo kökenli bu yiyecek de güzel bir atıştırmalık. Caponata, patlıcanlı bir meze, Noto’da geleneksel meze tabağı söylediğimizde tadına bakma şansı bulduk, fena değildi. Sfincione, tombik ekmek üstüne peynir, domates sosu, soğan vs. koyup yaptıkları pizza ile focaccia arası bir yiyecek, fena değil. Parmigiana, kızarmış patlıcan dilimlerini üst üste dizip aralarına domates sosu ve peynir koydukları bir yemek, ben bunu daha önce de yemiştim, güzel bir yemek. Genel olarak güney İtalya’ya özgü bir yiyecek, et ile yapılan versiyonları da var. Pasta alla Norma da yaygın olan makarnaları, yine patlıcan, peynir ve domates sosu baş rolde. 🙂 Bunların dışında tabi ki deniz ürünleri taze ve leziz, özellikle sardalya ve kılıç balığı ile yapılan farklı mezeleri var. Tatlı olarak en popüler yiyecek Cannoli, kıtır hamur içine ricotta peyniri ile yapılıyor, ben sadece çikolatalısını sevdim. Son olarak, seviyorsanız yerel şaraplarından tatmayı unutmayın.

Sicilya Yeme İçme

Sicilya Gezi Rehberi: Sicilya’dan Hatıra Olarak Ne alınır? Sicilya Alışveriş

Sicilya özellikle seramik konusunda insanı epey zorluyor. Zorlamak derken, o kadar güzel şeyler var ki bir sürü şey satın almak istiyorsunuz ama fiyatlar ne yazık ki pek uygun değil. Özellikle kafa şeklindeki seramik saksıları her yerde göreceksiniz. Taormina’da tüm balkonlar bu saksılarla dolu. Bu saksıların bir de efsanesi var. Sicilya’da Müslümanların hüküm sürdüğü zamanlarda, bir genç kız balkonunda çiçeklerini sularken yoldan geçen bir Mağribi ile birbirlerini görüp aşık olurlar ve bir süre aşk yaşarlar. Adamın geldiği ülkede bir ailesi vardır, genç kız bunu öğrenince kıskançlıktan deliye döner ve adamın sonsuza kadar onunla kalması için kafasını kesip içine çiçek eker. Bu çiçek çok fazla büyür ve balkonda bu kafayı gören diğer insanlar da çiçekleri çok büyüsün diye seramikle kafa şeklinde saksılar yapmaya başlarlar. Çok fazla çeşitte kafa var ama siyah tenli kafalar çok dikkat çekici, onlar da bu hikayeden geliyormuş. Bunların dışında Coffa denilen rengarenk hasır çantalar da çok güzeller, özlelikle plaj çantası olarak alınabilir. Coppola şapka olarak geçen bizdeki kasketlerin her türünü Sicilya’da bulmak mümkün, bir tane edinmek isteyebilirsiniz. Sicilya şarap konusunda iddialı bir yer, o yüzden şarap alabilirsiniz. Müziğe ve müzik aletlerine özel yakınlığınız varsa Sicilya geleneksel müziğinde yeri olan ve dünyanın en eski müzik aletlerinden biri olan Marranzano ilginizi çekebilir. Etna’dan akan lavlarla yapılan hediyelik eşyalardan alabilirsiniz.

Sicilya Alışveriş

Tecrübelerime ve araştırmalarıma dayanarak size hap gibi bir Sicilya Gezi Rehberi hazırlamaya çalıştım. Umarım işinize yarar. Sicilya gerçekten çok büyük bir ada ve yapılacak çok fazla şey var, gezilecek yerler ve mekan önerilerini bulabileceğiniz diğer yazımı da mutlaka okuyun. 😉 Bir de instagram profilimde sabitlenmiş hikayelerde Sicilya sekmesini inceleyebilirsiniz, anlık paylaşımlarımı vakit buldukça oradan yapmıştım. Gezi planı yaparken kolaylıklar ve iyi seyahatler diliyorum.

Sicilya gezilecek yerler, Sicilya plajları ve Sicilya mekan önerileri için Sicilya Gezilecek Yerler yazımı mutlaka okuyun.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

 1. Kasım 25, 2019

  […] Sicilya gezi planı yaparken ihtiyacınız olacak bilgileri bulabileceğiniz önceki yazıma şuradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıda Sicilya gezi rotası oluşturmanıza yardımcı olması için […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: