Sicilya Gezilecek Yerler

Sicilya bu yaz gidip de tadı damağımızda kalan, tekrar gitmek için sabırsızlandığımız bir ada oldu. Sizlerin de bu güzel adaya seyahat etmesi için her zamanki gibi tecrübelerimizi paylaşıyorum. Sicilya oldukça büyük bir ada olduğu için iki ayrı yazı halinde paylaşmak istemiştim. Sicilya gezi planı yaparken ihtiyacınız olacak bilgileri bulabileceğiniz önceki yazıma şuradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıda Sicilya gezi rotası oluşturmanıza yardımcı olması için Sicilya’da gezilecek yerler listesi çıkarmaya çalışacağım. Sicilya’daki en güzel plajlar ve yeme içme için gittiğimiz Sicilya mekanları hakkında da bilgi vermeye çalışacağım. O zaman haydi birlikte bir Sicilya turu atalım, işte size Sicilya’da gezilecek yerler.

Sicilya Gezilecek Yerler

Sicilya’da Gezilecek Yerler

Sicilya’da gezilecek yerler saymakla bitmez ama elimden geldiği kadar listelemeye çalışacağım. 🙂

Catania’da Ne Yapılır? Catania Gezilecek Yerler (UNESCO Dünya Mirası)

Catania katedrali Cattedrale di Sant’Agata ve bu katedralin yer aldığı ana meydan Piazza Del Duomo yani Duomo Meydanı, Catania gezinizin başlangıç noktası olabilir. Bu meydanda yer alan, 1736’dan kalma meşhur çeşme Fontana Dell’Elefante yine görülecek yerlerden, lava taşından yapılmış bir fil üzerinde Mısır’dan bir dikilitaş bulunuyor. Meydanda, çeşme solunuzda katedral sağınızdayken ilk sola dönüp birazcık yürüyünce benim Katanya’da beğendiğim kiliselerden biri olan Chiesa di San Francesco d’Assisi ile karşılaşacaksınız. Meydanda katedral yakınlarında Katanya’nın meşhur balık pazarı Pescheria Fratelli Vittorio‘yu da görmenizi tavsiye ederim. Gördüğüm en renkli balık pazarı burasıydı sanırım, kendinizi yerel hissetmek için harika bir ortam. Balık pazarının sağından ilerlerseniz tarihi 13. yüzyıla dayanan kraliyet kalesi Castello Ursino‘ya ulaşıyorsunuz. Balık pazarından geri dönüp Duomo Meydanı’ndan tekrar geçerek dümdüz devam ederseniz 3 km uzunluğundaki meşhur cadde Via Etnea‘da yürümeye başlıyorsunuz. İlk önce Piazza Universita‘ya ulaşıyorsunuz, daha sonra sağlı sollu tarihi yapılar ve dükkanlar arasından Piazza Stesicoro‘ya varıyorsunuz. Burası bizim evin birkaç adım ilerisindeki meydan. 🙂 Meydanda, antik Roma döneminden kalma Anfiteatro Romano ve İtalyan besteci Vincenzo Bellini‘nin heykeli yer alıyor. Şehrin göbeğinde bir antik tiyatro olması çok iyi değil mi? Şehrin bir başka popüler meydanı da opera binasının bulunduğu Piazza Vincenzo Bellini, hazır oradayken ilginizi çekerse Teatro Massimo Bellini’deki gösterileri kontrol edip bir tanesine gidebilirsiniz. Biz çocuklu olduğumuzdan gidememiştik ama akşam saatlerinde meydandayken inanılmaz şık giyimli kocaman bir grup görmüştüm, o kadar şıktılar ki bale gösterisi olduğunu anlayamadım, düğün sandım. 🙂 Catania her tarafından tarih fışkıran, gezilecek yerlerin bol olduğu bir yer ama ben her kiliseyi her heykeli yazmaya gerek görmedim açıkçası, daha önemlileri sıralamayı tercih ettim. Zaten bu anlattığım rotayı takip ederken siz beğendiğiniz yerleri gezersiniz.

c2_-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Catania

c1-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Catania

c3_-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Catania

Taormina’da Ne Yapılır? Taormina Gezilecek Yerler

Taormina, Sicilya gezilecek yerler listesinin en başlarında yer alıyor. Bunun nedeni hem turkuaz plajlara yakınlığı, hem şahane manzaralar sunan şehir terasları, hem de her köşesi fotoğraflık dar sokakları. Taormina’daki çoğu gezilecek yer, Porta Catania ve Porta Messina kapıları arasındaki alışveriş caddesi Corso Umberto üzerinde yer alıyor, ara sokaklara girdikçe de yeni fotoğraflık yerler görüyorsunuz. Ben yine de ikonik yapıları ve fotoğraflık yerleri listelemeye çalışacağım. Taormina’ya girip yürümeye başladığınızda ilk olarak karşınıza Le Quattro Fontane ve Duomo di Taormina çıkıyor, burası Taormina’nın önemli meydanlarından biri olan Piazza Duomo. Biraz ilerleyince Taormina’nın en güzel meydanı olan Piazza IX Aprile‘e ulaşıyoruz. Bu meydandaki seyir terasından manzara efsane görünüyor. 17. yüzyıldan kalan barok tarzındaki kilise Chiesa di San Giuseppe, tarihi 12. yüzyıla uzanan saat kulesi Torre dell’Orologio ve tarihi 15. yüzyıla dayanan başka bir kilise Chiesa di Sant’Agostino bu meydanda yer almaktadır. Şimdi bir de bu cadde üzerinde olmayan yerlerden bahsedeyim. 360 derece manzarasıyla oldukça güzel fotoğraflar çekebileceğiniz M.Ö. 3. yüzyıldan kalma antik tiyatro Teatro Antico di Taormina gezilecek başlıca yerlerden biri, giriş 10€. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz Villa Comunale‘in bahçesi de güzel fotoğraflar için listenize almanız gereken yerlerden biri. Son olarak Taormina’ya 10 dk uzaklıkta yer alan Castelmola köyüne uğramak isteyebilirsiniz.

t3-2.jpg

Sicilya Gezilecek Yerler: Taormina

t2-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Taormina

t1_-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Taormina

Ortigia’da Ne Yapılır? Ortigia-Siracusa Gezilecek Yerler(UNESCO Dünya Mirası)

Siracusa’da biz sadece karaya bağlı bir adacık olan Ortigia’yı gezdik, zaten asıl gezilmeye değer kısmı burası deniliyordu. Antik Yunan döneminde bir koloni devlet olan Siracusa, Roma ve Bizans İmparatorluğu döneminde önemli bir şehir olarak hayatına devam etmiş, Araplar adayı fethettikten sonra önemini yitirmiş. Buradan geçmiş tüm toplumların izlerini net olarak görebiliyorsunuz, Ortigia bana cumbalı evlerin sardığı dar sokaklarıyla biraz Malta’daki Valetta’yı hatırlattı. Şimdi gelelim Ortigia’da gezilecek yerler listesine, gezme sırasına göre yazıyorum, yürüyerek bu rotayı takip edebilirsiniz siz de. Siracusa’dan Ortigia’ya geçtikten hemen sonra sahil tarafındaki bir otoparka arabamızı bıraktık. Ortigia’nın yiyecek pazarı Il Mercato di Ortigia ile başlıyoruz, daha sonra M.Ö. 6.yüzyıla dayanan tarihiyle Sicilya’daki en eski antik Yunan tapınağı olan Tempio di Apollo‘yu görüyoruz. Oradan Piazza Archimede‘e doğru yürüyoruz, ortasında büyük bir çeşme olan ve çevresinde 14. yüzyıldan kalma binalar olan bir meydan burası. antik Yunan döneminin en büyük bilim insanı olan Arşimet, Sirakuzalı olduğu için bu meydan ona adanmış. Sıradaki durağımız, Siracusa katedrali Duomo di Siracusa‘nın da bulunduğu Ortigia’nın ana meydanı Piazza Duomo. Bu katedralin özelliği antik çağdan kalma bir Yunan tapınağı üzerine inşa edilmesi, yalnız İtalya’da görmeye alışık olmadığımız bir şekilde giriş ücretli, 2€.  Ardından Eski Yunan mitolojisine konu olmuş bir tatlı su kaynağına gidiyoruz: Fonte AretusaHikayeye göre burası, eski Sirakuza’nın koruyucu perisi Arethusa’nın su altı şehri Arcadia’dan kaçıp yeryüzüne döndüğü yermiş. Son olarak şehrin en uç noktasında yer alan, 13. yüzyıldan kalma kaleye gidiyoruz. Castello Maniace, adını 1038 yılında şehri kuşatan Bizans generali George Maniakes’ten almış.

o2-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Ortigia

o1-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Ortigia

o3-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Ortigia

Noto’da Ne Yapılır? Noto Gezilecek Yerler (UNESCO Dünya Mirası)

Noto, 17. yüzyıl barok mimarisiyle inşa edilmiş buram buram tarih kokan bir şehir. Noto’da gezilecek yerler, 19. yüzyılda neoklasik tarzda yapılmış Porta Reale kapısıyla başlayan Corso Vittorio Emanuele caddesi üzerinde sıralanmış çoğunlukla. Kapıdan girdikten biraz sonra karşınıza Chiesa di San Francesco d’Assisi all’Immacolata ve yanında Monastero del Santissimo Salvatore çıkıyor, içlerine göz atmanızı tavsiye ederim. Cadde boyunca ilerlemeye devam ettiğinizde, karşılıklı olarak konumlanmış Noto katedrali Cattedrale di San Nicolo ve şu anda belediye binası olarak kullanılan eski saray Palazzo Ducezio‘yu göreceksiniz, ikisi de oldukça etkileyici yapılar. Burayı da geçtikten sonra sağ tarafta Via Nicolaci sokağına girin sonuna doğru sol tarafta Palazzo Nicolaci di Villadorata var. Bu sarayı gezmenizi öneririm, ücret 4€. Sokağın sonunda karşınıza çıkan kilise Chiesa di Montevergine‘e de mutlaka girin ve terasına çıkın. Şehri tepeden gören muhteşem bir manzara var, tam fotoğraflık. Şehrin gezilecek kısmının sonuna doğru Chiesa di San Domenico‘yu göreceksiniz, burada merkez turumuz bitiyor. Noto çevresinde de gidebileceğiniz yerler var. 1693 yılındaki depremde yıkılan antik çağdaki Noto kalıntılarını görmek isterseniz yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Noto Antica‘yı ziyaret edebilirsiniz. Bir de yine Noto’ya yarım saatlik mesafede yer alan ve fotojenik bir balıkçı köyü olan Marzamemi‘ye de uğramak isteyebilirsiniz.

n1-2

n3-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Nato

n2-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Nato

Etna Gezi Rehberi (UNESCO Dünya Mirası)

Sicilya’nın doğusunda yer alan Etna, Avrupa’nın en yüksek ve aktif yanardağı, hatta ara sıra faaliyete geçtiğine dair haberler okuyoruz. Bu riske rağmen Etna’ya her yıl milyonlarca turist gidiyor, ben de şimdi size Etna yanardağına nasıl gidilir onu anlatacağım. Etna’ya kendi aracınızla çıkabileceğiniz son nokta 1900 metredeki Rifugio Sapienza. Buraya toplu taşıma ile de gitme şansınız var: Catania merkez istasyonundan günde 2 kere(8:15 ve 11:20) kalkan AST otobüslerini kullanabilirsiniz, dönüş de yine günde 2 kere(10:45 ve 16:30). Yol üzerinde çok güzel manzaralar var, bir de o lavların arasında büyümüş sapsarı çiçekli mimozaların kokusu yok mu, yolu iyice keyifli kılıyor. Rifugio Sapienza’da oteller ve restoranlar var, isterseniz burada konaklayıp sabah erkenden güne başlayabilirsiniz. Burada Crateri Silvestri olarak anılan iki tane büyük krater bulunuyor: birincisi kolayca yürüyebileceğiniz şekilde alçakta, ikincisi ise 1 saatlik bir tırmanış sonrası ulaşabileceğiniz yükseklikte yer alıyor. Buraları gezdikten sonra daha yukarı çıkmak istiyorsanız önce teleferik(Funivia dell’Etna) kullanmanız gerekiyor. Teleferiğin yukarıdaki durağı 2500 metrede yer alıyor, ücreti gidiş dönüş kişi başı 30€, 9:00-16:00 arası çalışıyor. Buradan yukarısı için 2900 metredeki Torre del Filosofo‘ya 4*4 araçlarla çıkmanız gerekiyor, bunun ücreti de 26€. Buradan devam etmek isterseniz zorunlu rehberler sizi 3300 metredeki zirve alanına çıkarıyor, ücret 9€. Etna gezisini isterseniz baştan itibaren turla da yapabilirsiniz, farklı noktalara giden tur çeşitleri var, size uygun olanını seçebilirsiniz. Bir de tamamen yürüyerek çıkma seçeneği var tabi ama ciddi bir efor gerekiyor, 2900 metreye kadar kendiniz çıkabiliyormuşsunuz. Yukarılara doğru hava serinlediği için yanınıza hafif bir mont almanızda fayda var, tabi ki ben yaz için konuşuyorum. Kışın epey kalın giyinmeniz gerekecektir.

e1

Sicilya Gezilecek Yerler: Etna

DCIM/103MEDIA/DJI_1220.JPG

Sicilya Gezilecek Yerler: Etna

Sicilya Gezilecek Yerler

Sicilya Gezilecek Yerler: Godfather filminin izinde..

Eşimi Sicilya’ya gitmeye ikna ederken kullandığım yöntemlerden biri Godfather filminin çekildiği yerlere gideceğimizi söylemekti. 🙂 Hal böyleyken bir yarım günümüzü Godfather filminin çekildiği yerlere ayırdık. Sicilya’da Don Corleone’ye ismini veren Corleone isminde bir mafya kasabası var fakat çekimler için burası tercih edilmemiş. Bunun nedeni hem mayfa olaylarından uzak durmak hem de Corleone’nin sinematografik olarak pek uygun bir yer olmamasıymış. Şimdi gelelim Sicilya’daki Godfather film mekanları listesine, sahne anlatımıyla birlikte lokasyonları vereceğim. İlk önce en popüler olan Savoca kasabası ile başlıyorum. İlk yer Michael Corleone’nin yolda görüp beğendiği kızın babasıyla konuşma sahnesinin çekim mekanı: Bar Vitelli. Burası 50 yıldır hiç değişmeden kalmış, tatlı bir bahçesi var, oturup bir limonlu granita içmenizi tavsiye ederim. İkinci yer Apollonia ile Micheal Corleone’nin evlendiği kilise Chiesa di Santa Lucia. Filmdeki sahnelerin çekildiği bir diğer kasaba Forza d’Agro. Biz bu kasabayı filmden bağımsız olarak da çok sevdik, kasabada çok az turist vardı, o kadar sakin ve huzurluydu ki bayıldık. Küçük bir yer ama sokakları ve manzaraları çok güzel. Burada filmin arka planı olarak görünen birkaç yer var, birincisi Godfather 3’te Micheal Corleone ile sonraki eşi Kay’in bir düğünde sohbet sahnesinin geçtiği kilise Chiesa della Santissima Annunziata, ikincisi düğün sonrası Kay ve Micheal’i gördüğümüz yol manzarası Via Belvedere, sonuncusu da meydandaki bir mekan Bar Eden. Michael Corleone’nin Sicilya’daki Corleone kasabasına ilk ulaştığı sahnelerin çekildiği kasaba Motta Camastra. Michael Corleone ve Apollonia’nın yaşadıkları ve Apollonia’nın arabada havaya uçurulduğu sahnenin çekildiği yer Fiumefreddo köyündeki Castello Degli Schiavi. Godfather 3’te Kay’in oğullarının operasını izlemek için Sicilya’ya geldiği ve Micheal’ın onu karşıladığı yer Taormina-Giardini tren istasyonu. Bu saydıklarım hep Sicilya’nın doğusunda ve birbirine yakın yerler. Adanın kuzey batısına doğru gidecekler için, Godfather 3’te Micheal’in oğlu Anthony’nin opera sanatçısı oluşunu kutladıkları yer olan Palermo‘daki Villa Malfitano‘yu ve oğlunun performansını izlerken kızının vurulduğu yer olan Teatro Massimo‘yu da not düşeyim. Bir de hangi sahnelerin çekildiğini ve tam lokasyonlarını bilmesem de Acireale kasabası yine film için kullanılan yerlerdenmiş.

g1-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Chiesa di Santa Lucia

g2-2.jpg

Sicilya Gezilecek Yerler: Bar Vitelli

g3-2

Sicilya Gezilecek Yerler: Chiesa della Santissima Annunziata

Buraya kadar saydıklarım gittiğimiz yerlerdi. Şimdi biraz da araştırmalarımda hayran kaldığım, bir ihtimal vaktimiz olursa diye kaydettiğim ama planımıza dahil edemediğimiz yerlerden kısaca bahsedeyim. Bu listenin sonunda Sicilya plajları ve Sicilya mekan önerileri ile devam edeceğim.

Sicilya Gezilecek Yerler: Palermo

Sicilya’nın baş şehri olan Palermo çok gitmek istediğim bir yerdi ancak adanın kuzey batısında yer alıyor ve tatil boyunca Doğu’da konaklayan bir aile olarak çok uzun yol gitmek gerekiyordu. Palermo’da gezilecek çok yer var ve hepsi birbirinden fotojenik.

Sicilya Gezilecek Yerler: Cefalu

Sicilya’nın kuzeyinde yer alan bu sahil kasabası da kaçırılmaması gereken yerlerden biri. Hem plajlarında denize girebilir, hem tarihi ve fotojenik sokaklarında dolaşabilir, hem de arkasındaki kayalıklara tırmanıp muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz.

Sicilya Gezilecek Yerler: Ragusa

Bir tepe üzerinde yer alan Ragusa’nın manzarası ile şehrin görünümü büyüleyici ve son derece fotojenik. Tarihi 1600 yıllarına dayanan eski şehir merkezi Ragusa Ibla olarak geçiyor ve hiç bozulmamış şekilde Instagram fotoğraflarınızı için sizi bekliyor. 🙂 Gidemediğimiz için en üzüldüğüm yer diyebilirim burası için.

Sicilya Gezilecek Yerler: Modica

Ragusa yakınlarındaki Modica, en az Ragusa kadar fotojenik, çikolatasıyla ünlü tarihi bir kasaba. 1693 yılında yaşanan deprem sonrası Barok stilinde yeniden inşa edilen kasaba Yukarı Modica ve Aşağı Modica olarak ikiye ayrılıyor. Çok fazla inmeli çıkmalı bir yer olduğu için biz çocukla tercih etmedik.

Sicilya Gezilecek Yerler: Agrigento

Özellikle UNESCO Dünya Mirası listesindeki Tapınaklar Vadisi(Vaddi di li Tempri) ile popüler olan Agrigento, Sicilya planınıza eklemeniz gereken yerlerden biri. Antik Yunan dönemindeki Akragas şehrinde kalma kalıntılar büyüleyici fotoğraf imkanları veriyor.

Sicilya Gezilecek Yerler: Sciacca

Agrigento yakınlarında küçük bir balıkçı kasabası, fazla turistik olmadığı için kalabalıklardan uzak gezme imkanınız var. Seramikleri ve termal banyoları meşhurmuş.

Sicilya Gezilecek Yerler: Erice

Deniz seviyesinden 750 metre yukarıda, dağın tepesine konuşlanmış olan bu güzel ortaçağ kasabası, Sicilya’da uzun vakti olanlar için tatlı bir durak olacaktır. Hava durumuna bağlı olarak kasabadan ya efsane Sicilya manzaraları ya da bulut denizi manzarası görebilirsiniz.

Sicilya Gezilecek Yerler: Monreale 

Palermo yakınlarında yer alan, yine bir tepeye kurulmuş küçük bir kasaba. Birkaç saat içinde gezebileceğiniz için özlelikle Palermo’da konaklıyorsanız uğrarsanız güzel olur. Monreale Katedrali ve Manastırı güzel fotoğraflar için adresiniz olmalı.

Sicilya Gezilecek Yerler: Alcantara

Alcantara kanyonu beni çok etkileyen yerlerden biriydi fakat suyun içi de dahil uzun yürüyüş gerektirdiği için çocukla yapmak istemedim. Katanya’ya 1 saat uzaklıkta, Etna’nın kuzeyinde kalan bir milli park burası. Sizin vaktiniz varsa uğrayın derim.

Bunlar, Sicilya’da benim görsel olarak en beğendiğim yerlerdi ama bunlar dışında da pek çok kasaba var, hatta benim de adını duymadığım yerler vardır. Burada olmayan bir yeri gezip beğendiyseniz mutlaka yorumlara bekliyorum, herkes faydalansın. 😉 Ben sadece kendi listemdekileri sizinle paylaştım, umarım Sicilya gezi rotası çıkarırken yardımı olur.

Sicilya’nın En Güzel Plajları

Isola Bella Gezi Notları: İyonya denizinin incisi “güzel ada” anlamına gelen Isola Bella, Taormina yakınlarında küçük bir ada. 1990 yılına kadar Florence Trevelyan’ın sahibi olduğu özel bir mülk iken daha sonra Sicilya bölge yönetimi tarafından satın alınmış. Ada, karaya ince bir yol ile bağlı durumda, su yükselse bile bu bağlantı ile yürüyerek adaya ulaşabilirsiniz. Adaya çıkmak için 4€ vermeniz gerekiyor, Pazartesi günleri giriş kapalı, diğer günler sabah 9’dan gün batımına 1 saat kalana kadar açık. Adanın anakaraya bağlı olduğu sahil Mazzaro plajı olarak geçiyor ve burada restoranları olan plaj işletmeleri bulunuyor. Mazzaro’ya kolay yoldan inebilmek için, Taormina’dan teleferiğe binebilirsiniz, teleferiğin tek yön ücreti 3€. Biz arabaylaydık, arabamızı park edip biraz yürüdükten sonra 134 basamaklı(saydım :D) merdivenleri inerek sahile ulaşabildik. Plaj taşlık, zaten her yerde deniz ayakkabısı satıyorlar. Deniz Haziran ayında buz gibiydi, pek çok soğuk denizi tecrübe etmiş biri olarak gir çık yapmak harici içinde hiç vakit geçiremedim, anca dize kadar olan yerde oğlumla oyunlar oynadık. Tabi denizin temizliğine laf söyleyemem, pırıl pırıldı gerçekten. Mazzaro’da biz Mendolia Beach’i kullandık, 2 şezlong 1 şemsiye ücreti 15€ idi. Plaja yemek servisi yapıyorlar ama sadece fast food seçenekleri ve içecek alabiliyorsunuz, daha özenli bir yemek için restorana oturmanız gerekiyor. Bu arada şezlong veya şemsiye kullanmadan plaja havlunuzu atarak takılabileceğiniz yerler de var.

Sicilya Plajları

Fontane Bianche Gezi Notları: Siracusa yakınlarında, açık renk kumu ve turkuaz deniziyle Sicilya’nın en popüler plajlarından biri burası. 1200 metre uzunluğundaki sahil şeridinde hem ücretli tesisler hem de ücretsiz kullanabileceğiniz plaj alanları bulunuyor. Biz tesis olarak Lido Sayanora’yı tercih ettik, 2 şezlong 1 şemsiye için 20€ ödedik. Bu fiyat Haziran için geçerli, Tammuz ayında 20€, Ağustos ayında ise 30€’ya çıkıyor. Tesisin restoranında yemek de yedik, gayet lezizdi. Gittiğimiz plajlar arasında en sevdiğimiz burası oldu, özellikle çocuklu aileler için çok uygun olduğunu düşünüyorum. Hem kumu güzel, hem su temiz ve sıcaklığı çok idealdi.

Fontane-2

Sicilya Plajları: Fontane Bianche

Le Capannine GeziNotları: Burası Sicilya’ya gittiğimiz ilk gün yakın olduğu için tercih ettiğimiz bir plajdı, Katanya yakınlarında yer alıyor. Ortamı beğendik, plajın kumu da güzeldi ama deniz bizim Kilyos gibi diyebilirim. Deniz için değil yani ancak bizim gibi vakit geçirmek için gidilecek bir yer. Giriş için kişi başı 5€ verdik, içeri girdikten sonra şezlong şemsiye isterseniz ek ücret ödüyorsunuz, 2 şezlong 1 şemsiye yine 15€ idi. Girişle ücreti de eklenince gittiğimiz en pahalı plaj burası oldu.

capannine-2

Sicilya Plajları: Le Capannine

Biz adanın doğusunda kaldığımız için o civardaki plajlara gittik ama fotoğraflarına bakınca içimin gittiği çok daha güzel plajları var. Yine listeme aldığım plajları da sizinle paylaşmak istiyorum. Bu listenin sonunda Sicilya mekan önerileri ile devam edeceğim.

Sicilya Plajları: Favignana Cala Rossa 

Sicilya’nın kuzeybatısında yer alan Egadi adalarının en büyüğü ve en güzeli Favignana adasına Trapani limanından ulaşabiliyorsunuz. Mayıs-Ekim ayları arası denize girmeye uygun olduğu söylenen adanın en güzel plajı da Cala Rossa. Kayalık olduğu için çocuklu ailelere pek uygun olmayabilir.

Sicilya Plajları: Levanzo Cala Tramontana

Egadi takım adalarının en küçüğü olan Levanzo da turkuaz sularıyla oldukça davetkar. Cala Tramontana da adanın en güzel suyuna sahip plajlarından biri. Bu adaya sadece muhteşem denizine girmek ve bir de mağaralarını gezmek için gidebilirsiniz.

Sicilya Plajları: San Vito Lo Capo 

Sicilya’nın en güzel plajı diye arattığınızda pek çok kaynakta ilk karşınıza çıkacak plaj San Vito Lo Capo olacaktır. Kum plajı olduğu için çocuklu ailelerinden sevdiği bir yer.

Sicilya Plajları: Riserva Naturale Dello Zingaro

San Vito Lo Capo’ya yakın mesafede yer alan Zingaro plajı, özlelikle trekking sevdalılarının hoşuna gidecek bir yer. Uzun bir yürüyüş sonrası ödülünüz bu harika turkuaz plaj oluyor.

https://www.instagram.com/p/BZd_R3GhZHQ/

Sicilya Plajları: Scala Dei Turchi

Adanın güneyinde Agrigento yakınlarında yer alan plajın adının anlamı “Türk Merdivenleri”. Hikayeye göre Türk korsanlar zamanında gemilerini buraya demirliyorlarmış, o nedenle bu ismi almış. Güzel denizinin dışında, Pamukkale travertenlerine benzeyen görüntüsüyle de güzel bir instagram noktası.

Sicilya Plajları: Lampedusa Spiaggia dei Conigli

Denizi Maldivler ve Karayipler ile kıyaslanan Spiaggia dei Conigli, Pelagie adalarından Lampedusa’da yer alıyor. İngilizcesi Rabbit Beach olarak geçiyor ama tavşanlarla bir ilgisi olmadığı, tamamen bir yanlış anlaşılma ile bu ismi aldığı söyleniyor. Tavşan göremeseniz de Caretta Caretta görme şansınız varmış.

Bu plajlar benim Sicilya için listeme alıp kaydettiğim yerlerdi, eminim adada daha pek çok saklı kalmış plaj vardır. Böyle plajlar biliyorsanız yorumlarda buluşalım. 😉

Sicilya Mekan Önerileri

Mekan önerilerimden önce, Sicilya için hazırladığım gezi rehberinde yer alan yeme içme kısmına bakmanızı öneririm, Sicilya’da denemeniz gereken lezzetlerden bahsetmiştim.

Taormina Yeme İçme Notları: Taormina’ya gittiğinizde pek çok tatlı mekan göreceksiniz ama aralarından bazıları öne çıkıyor tabi ki. Mesela tüm Taormina fotoğraflarında rastlayabileceğiniz Bam Bar gerçekten hem dekorasyonu hem de harika granitalarıyla uğramadan dönülmemesi gereken yerlerden biri. Biz Bam Bar’ın tam karşısındaki restoranda yemeğimizi de yedik. Restoranın adı MYLE e i Suoi Sapori, yediklerimizi gayet lezizdi. Cannoli için instagram’dan bana çok fazla önerilen Laboratorio Pasticceria Roberto‘yu ben de size önereceğim, Taormina’ya giderseniz burada bir cannoli yersiniz. İçecek veya hafif atıştırmalık tarzı bir şeyler için Franco‘yu önereceğim, çok tatlı bir mekan burası da.

Sicilya Mekan Önerileri

Noto Yeme İçme Notları: Noto’ya giderken yemekle ilgili aklımda pek bir şey yoktu o yüzden denk gelip gözümüze güzel görünenleri denedik. Granita ve diğer tatlılar için 1892 yılından beri hizmet veren Caffè Sicilia‘yı size de öneririm. Noto’da akşam yemeğimizi Cantina Modica Di San Giovanni‘de yedik. Burası Montevergine kilisesine çıkan sokakta, Nicolaci sarayının karşısında yer alıyor. Sokağa atılmış masalarında gördüğümüz karışık Sicilya tabağı dikkatimizi çekti ve burada yemeye karar verdik, gayet memnun kaldık. Bunların dışında Noto’dayken birkaç öneri gelmişti ama ben sonradan görmüştüm, onları da sizinle paylaşayım: sokak yemeği tarzı yiyecekler ve özellikle arancini için Arancina Planet, Sicilya’ya özgü güzel bir yemek için Ristorante Crocifisso ve Il Cantuccio, pizza için Pizzeria Casa Matta.

notomak-2

Sicilya Mekan Önerileri: Cantina Modica Di San Giovanni

Catania Yeme İçme Notları: Konakladığımız şehir Catania olunca yeme içme kısmını en çok tecrübe ettiğim yer burası oldu ama Catania’da o kadar fazla güzel restoran var ki hepsini denemek mümkün değil. Katanya’ya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri San Berillo Quartiere bence, burada yemek veya bir şeyler içmek için güzel mekanlar olduğu gibi oldukça fotojenik bir yer. Ayhan Sicimoğlu önerisi olan Bell Antonio da Catania’dayken denemek isteyeceğiniz tipik bir İtalyan restoranı, özellikle deniz ürünleri sevenler kaçırmasın. Bizim evimize yakın olduğu için farkına vardığımız Trattoria del Cavaliere, güzel bir bahçede lezzetli ve uygun fiyatlı İtalyan yemekleri için tercih edebileceğiniz bir mekan, yazın mutlaka önceki günden rezervasyon yaptırın. Pasticceria Spinella bizim kahvaltı için gittiğimiz bir yerdi, kahve ve tatlı için de tercih edebilirsiniz. 1897 yılından kalma Savia da yine tatlı ve kahvaltı için önerebileceğim bir yer. Catania balık pazarına giderseniz burada yer alan Scirocco‘da ayak üstü bir şeyler yiyebilirsiniz, kızarmış deniz ürünleri oldukça ünlü. Ben denizden babam çıksa yiyen bir tip olduğum için sevdim. La Cirra çok fazla çeşitte pizza yapan zincir bir pizzacı, yine evimize yakın olduğu için bir akşam girdik, bizce hiç fena değildi ve fiyatlar uygundu, açken denk gelirseniz deneyebilirsiniz.

catmek-2

Sicilya Mekan Önerileri: San Berillo Quartiere

Ortigia Siracusa Yeme İçme Notları: Fazla geçe kalmadan giderseniz Ortigia pazarının orada yer alan Fratelli Burgio‘da bir öğle yemeği yemenizi tavsiye ederim, 3.5’a kadar açık. Burası aslında şarküteri alışverişi yapabileceğiniz bir market gibi ama aynı zamanda yemek yiyebiliyorsunuz, şarap satışı da yapıyorlar. Pazarın orada yer alan bir diğer güzel alternatif de meşhur sandviççi Caseificio Borderi, burası da 4’e kadar açık. Akşam için oturup yemek yiyebileceğiniz mekan olarak güzel bir avlu içindeki Cortile Verga ya da sokaktaki masalarıyla tatlı bir mekan olan A Putia Delle Cose Buone‘yi tavsiye ederim. Oturup bir şeyler içmek için ise katedralin tam karşısında yer alan Gran Caffè del Duomo keyifli bir mekan.

ortimek-2

Sicilya Mekan Önerileri: Gran Caffè del Duomo

Son olarak, Godfather rotasını yaparken zaten rota üzerinde olan Savoca ‘daki Bar Vitelli‘de granitalarımızı yedik. Sonrasından acıkınca Forza d’Agro’da yer alan Antichi Muri‘de makarna yedik, gayet lezizdi.

Umarım Sicilya gezi rotası oluştururken bu yazımdan bol bol faydalanırsınız, size şimdiden keyifli tatiller!! Sormak istediğiniz bir şey olursa lütfen yorumlara yazın.

Sicilya Gezi Rehberi

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

  1. Aralık 8, 2019

    […] gezilecek yerler, Sicilya plajları ve Sicilya mekan önerileri için Sicilya Gezilecek Yerler yazımı mutlaka […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: