Filipinler’in Rüya Adası: Coron Gezi Rehberi

Coron gezisi sonrası yazımı neredeyse tamamlamış fakat fotoğraflarıma erişim sıkıntısı yaşadığım bir döneme geldiği için Coron adası gezi rehberi yazımı bloga yükleyememiştim, sonra da unutmuşum. 🙁 Velhasıl, Filipinler’le ilgili mesajlar gelmeye başlayınca Coron rehberi aklıma geldi ve Coron gezi planı yapacaklar için hemen yazıyı toparladım. Şimd önce Coron’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında bilgi verip Coron’da gezilecek yerler ve Coron’da yapılacaklar ile devam edeceğim. Bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle Coron seyahati planlıyorsunuz, size çok özendiğimi söylemek istiyorum. 🙂 O zaman buyurun size Coron gezi rehberi..

Filipinler’in geneli hakkında yazdığım Filipinler gezi rehberi de aşağıda yer alıyor.

Filipinler Gezi Rehberi: Filipinler’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

coron-adasi-gezi-rehberi

Coron Gezi Rehberi: Coron nerede? Coron’a nasıl gidilir? Coron ulaşım

Coron, Pasifik Okyanusu’nun batısında, Güney Doğu Asya’da, Filipinler’de yer alıyor. 51 adadan oluşan Calamian adalar grubu içinde yer alan, Palawan eyaletine bağlı bir ada ve Palawan’ın El Nido’dan sonra en çok turist alan ikinci bölgesi. Coron’a deniz yoluyla veya hava yoluyla ulaşım mümkün. Manila ve Cebu’dan Busuanga Havaalanı’na direkt uçuşlar bulunuyor. Biz El Nido’dan Coron’a geçtik ve Montenegro feribot firmasını kullandık. El Nido – Coron feribotuna biletleri bir gün önceden, yetişkin için 1760 Peso, çocuk içi 880 Peso ücret vererek aldık. Feribot sabah 6’da kalktı ve yol 4.5 saat sürdü, normalde 3.5 saat deniyor ama oldukça dalgalı bir denizde yol aldığımız için belki de süre uzadı. Feribotun kalkış saatinden bir saat önce orada olmalısınız dendiği için sabah 5’te El Nido limana gittik ama yarım saat boşa bekledik, bence yarım saat önceden gitmek yeterli. Bu arada feribotun içi klimalardan aşırı soğuk oluyor, yol için tedbirli giyinmenizi öneririm. Coron içinde ulaşım konusundan da bahsedeyim, merkezi bir noktada kalıyorsanız günlük ihtiyaçlar için her yere yürüyerek ulaşırsınız, biraz uzak yerleri gezmek istiyorsanız da tricycle denilen tuk tuk benzeri araçlarla gayet ucuza ulaşımı hallediyorsunuz.

Coron gezisi öncesi gidip çok sevdiğimiz El Nido gezisi yazımı da okuyabilirsiniz.

Filipinler’deki Cennet: El Nido Palawan Gezi Rehberi

coron-ulasim-2

coron-ulasim2-2

Coron Gezi Rehberi: Coron’a ne zaman gidilir? Coron’da kaç gün kalınır?

Coron’da Haziran ile Kasım ayı arası yağışlı sezon, Aralık ile Mayıs arası ise kuru sezon olarak görünüyor. Tabi bu ayların bazıları geçiş ayları olduğu için hava belirsiz oluyor diyebilirim. Örneğin biz henüz yağışlı sezonun bitmediği Kasım ayının başında Coron’daydık ve şansımıza tek bir yağmur damlası düşmediği gibi bulut bile yoktu, her yer günlük güneşlikti, biz şanslıydık diyebilirim. Yağışlı sezonda fiyatlar epey düşüyor ve ekonomik olarak ideal bir dönem haline geliyor ama tabi ki yağışlardan dolayı hiç tekne turlarına çıkamama riski doğuyor. Özlelikle Haziran ve Eylül ayları arası tayfun riski de söz konusu. Coron gezisi için en garanti aylar genel olarak Ocak ve Şubat ayları olarak gösteriliyor. Coron’u gezmek için kaç gün gerekir derseniz, minimum 1 tam gününüz adada olacak şekilde yani en az 2 gece kalacak şekilde plan yapmanızı tavsiye ediyorum. Böylece sabahtan akşama bir tekne turu yapma şansınız olur. Gezmek istediğiniz yerlerin çokluğuna göre gün sayısını dilediğiniz gibi uzatabilirsiniz tabi.

coron-gezi4-2

Coron Adası Gezi Rehberi: Coron’da nerede kalınır? Coron konaklama

Coron’da ister merkezde ister yakın çevredeki plajlarda yer alan otellerde kalabilirsiniz. Her bütçeye hitap eden gayet güzel oteller bulunuyor. Biz her yere kolay ulaşabileceğimiz bütçe dostu bir yer aradığımızdan merkezde kalmayı tercih ettik ve The Bay Area Coron isimli bir otelde konakladık. İnternetin çok kötü olması dışında otel bence bizim için gayet güzeldi, merkezi, uygun fiyatlı ve temizdi, ayrıca oğlumun koşturabileceği bir bahçesi de vardı. Otel, tek katlı yan yana odalar şeklindeydi, hepsinin ufak bir terası bulunuyor. Bizim otelin linkini şuraya bırakıyorum. İnternetin adanın genelinde pek iyi çekmediğine dair yorumlar okudum bu arada, belki Filipinler hattı almayı düşünebilirsiniz. Bütçe probleminiz yoksa ve iyi bir otelde kalmak istiyorsanız Coron Soleil Garden Resort‘u önerebilirim. Ya da çok düşük bütçe ile seyahat ediyorsanız ve yatakhanede kalmak sizin için problem değilse Happy Camper Hostel‘i önerebilirim.

Coron’daki tüm uygun konaklama seçenekleri için şurayı inceleyebilirsiniz.

coron-adasi-gezi-rehberi

coron-konaklama-3

Coron Adası Gezi Rehberi: Coron’da ne yapılır? Coron gezilecek yerler ve yapılacaklar

Coron merkezde gezilecek yerler

Coron’a vardığınız gün muhtemelen ada turlarına yetişemezsiniz, o günü merkezde gezilecek yerlere ayırmanızı öneriyorum. Yerel pazar gezmeyi seviyorsanız Coron Central Market‘e uğrayarak gezinize başlayabilirsiniz, burada hem et-balık hem meyve-sebze satılıyor. Gittiğiniz yerlerdeki ibadethaneleri gezmeyi seviyorsanız San Agustin Parish Church‘ü ziyaret edebilirsiniz, pek bir çekiciliği yok ama ben yol üstünde diye uğramıştım. 🙂 Daha sonra günün sıcak saatlerinde kavrulmamak için Cabo Beach‘te biraz takılabilirsiniz, buraya tricycle ile 300-400 Peso karşılığı götürüyorlar. Filipinler’de göreceğiniz diğer plajların yanında hiç güzel bir plaj değil ama boş günde biraz vakit geçirmek için gidilebilir, giriş kişi başı 50 Peso, çocuk 25 Peso. Oradan Maquinit Hot Springs‘e gidebilirsiniz, burası yeşillikler içinde, oldukça hoş ortama sahip bir kaplıca. Yol yorgunluğunu atmak için birebir. 🙂 Son olarak güneşi batırmaya, Coron’un manzara noktası Mount Tapyas‘a çıkabilirsiniz. Tekne turlarına çıkmadığınız bir gün için gayet güzel program bence. 🙂

coron-adasi-gezi-rehberi

Coron Tekne Turları

Coron’un asıl tadını almak için farklı içeriklere sahip turlara katılmak gerekiyor. Benim gördüğüm kadarıyla Coron’daki turlarda, El Nido’daki gibi aynı rota her yerde aynı fiyat değil, farklı içeriklerde ve fiyatlarda turlar bulunuyor. O yüzden tur seçerken program kapsamına ve fiyatlara mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Şehir merkezini gezmek için de bir önceki paragrafta saydığım belli başlı yerleri kapsayan turlara katılabiliyorsunuz bu arada, Coron Town Tour olarak geçiyor ve fiyatı 1000 Peso civarı. Coron limana iner inmez onlarca tur size paket fiyatlarının olduğu broşürleri vermeye çalışıyor, ben de bunları aldım ama sonuçta güvenilir olması açısından turumu otelden ayırttım. Kısıtlı zamanı olan biri olarak Coron Ultimate Tour olarak geçen Coron’un en öne çıkan yerlerinin gösterildiği tura katılmayı uygun buldum ve yetişkin için 1800 Peso, oğlum için yarı fiyat 900 Peso verdim. Teknemiz El Nido’dakine göre epey ufaktı, 8-10 kişi vardık teknede. Havlu, maske, şnorkel vs. vermiyorlar ama maske-şnorkeli binerken kiralayabiliyorsunuz. Öğle yemeği, su ve öğlen verilen bir içecek tur fiyatına dahildi.

coron-adasi-gezi-rehberi

Coron Ada Turları

Turumuzun ilk durağı Siete Pecados oldu, burada şnorkel ve yüzme molası verdik. Deniz çok güzeldi ama su altı o kadar zengin gelmedi bana şahsen. İkinci durağımız Coron’un en meşhur noktası diyebileceğim Kayangan Lake oldu. Burada tekneden indikten sonra önce epey bir merdiven çıkıyorsunuz, sonra da yine merdivenlerden inerek tepenin arkasındaki göle ulaşıyorsunuz. Şimdi google’ı açıp Coron adası yazarsanız karşınıza en çok çıkacak fotoğraf Kayangan Lake molasında çekiliyor. Aslında bu fotoğraf Kayangan Lake’in kendisi değil, teknelerin bağlandığı koyun manzarası ama Kayangan Lake’e ulaşmak için çıktığınız tepedeki manzara noktasından çekiliyor. Kayangan gölünde yüzülebiliyor, yalnız göle girerken mutlaka can yeleği giymeniz isteniyor. Teknelerin bağlandığı yerde karaya çıkarak yemeğimizi yedik, menüde yengeç, balık, tavuk, soğanlı patlıcan salatası, haşlanmış pirinç ve meyve ve Sprite vardı. Yemek sonrası Coron’daki diğer önemli göl olan Barracuda Lake‘e gittik. Burada da suya girebiliyorsunuz, şnorkel için oldukça güzel güzel bir göl.

coron-giris-2

Coron Adalar Turu

Turumuzun dördüncü noktası Twin Lagoon benim en favori yerim oldu. Muhteşem renkteki denize sahip bir lagünün içine giriyorsunuz ve kayalıkların altından geçip bir başka lagüne ulaşıyorsunuz. Burada kanoyla geziliyor genelde ve kayalıklardan aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz üzere yatarak ancak geçilebiliyor. Coron tekne gezimizin en son noktası da Skeleton Wreck oldu. Burada batmış bir geminin kalıntıları var, güzel bir şnorkel noktası. Ek bir günüm daha olsaydı Coron Island Escapade olarak geçen ve muhteşem turkuaz plajları gezen tura katılmak isterdim. Bu turun içinde özellikle Malcapuya adası çok görmek istediğim bir yerdi. Bu arada bizim katıldığımız gibi gurup turlara katılabileceğiniz gibi özel tekne kiralayarak da gezebilirsiniz ve kendi tur planınızı çıkarabilirsiniz.

coron-adasi-gezi-rehberi

Coron Adası Gezi Rehberi: Coron yeme içme

Coron’da yerel ve Asya mutfağı olduğu kadar uluslararası mutfak seçenekleri de mevcut, illa Filipin yemekleri yemek zorunda değilsiniz. Filipinler’de ne yenir sorusunun detaylı cevabı için Filipinler gezi rehberini okuyabilirsiniz. Fika Indulgence uluslararası mutfaktan yemekler bulabileceğiniz ve günün her öğünü için gidebileceğiniz bir yer, yediklerimizi beğendik. Deniz ürünleri ve yerel mutfaktan lezzetler bulabileceğiniz Sinugba sa Balay‘ı akşam yemeği için önerebilirim. Kendim denemedim ama Filipinler mutfağı için, daha çok lokallerin takıldığı, bütçe dostu bir mekan olarak Lolo Nonoy’s Food Station notlarımda yer alıyordu, belki siz denersiniz. Altrove Coron epey önerilen ve yüksek puanlı bir restoran, içeriye yalına ayak girilmesiyle ilgimizi çekmişti, yalnız ben pek beğenmedim. Oğlum da rahat rahat yesin diye İtalyan restoranına gidelim dedim ama yediğim en kötü makarnalardan biriydi, pizzası da iyi değildi. Bizim tercihlerimiz mi kötüydü, o güne özel bir gariplik mi oldu bilemiyorum tabi ama kendi deneyimimiz kötüydü. Bu arada, Coron’daki restoranlar pek ucuz değil hatta bazı yerler Avrupa fiyatlarında diyebilirim.

IMG_2496-2

Filipinler geneliyle ilgili tüm bildiklerimi aşağıdaki yazıda anlatmıştım, burada cevabını bulamadığınız bazı konular orada yer alıyordur.

Filipinler Gezi Rehberi

Coron adası gezisi hakkında başka sormak istedikleriniz varsa yorumlara yazın lütfen. Daha iyi içerikler üretebilmem için eleştiri ve beğenilerinizi de yorum olarak bekliyorum.

Asya’dan alternatif diğer seyahat rotaları için aşağıdaki yazılarıma da bakabilirsiniz.

Bali Gezilecek Yerler, Yapılacaklar ve Mekan Önerileri

Phuket Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Sri Lanka Gezi Rehberi

Maldivler Gezi Rehberi

Siem Reap ve Angkor Wat Gezi Rehberi

Phi Phi Gezi Rehberi

Daha fazla fotoğraf ve gelecek yazılarımdan haberdar olmak için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

  1. Şubat 5, 2020

    […] Filipinler’in Rüya Adası: Coron Gezi Rehberi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: