Bali Gezilecek Yerler, Yapılacaklar ve Mekan Önerileri

Bali seyahati ile ilgili daha önce oldukça detaylı bir Bali rehberi hazırlamıştım, Bali gezi planı hazırlarken şu linkten o yazıya da mutlaka göz atmanızı öneririm. Bir de Bali’nin komşusu olan Nusa Adaları yazımı incelemenizi öneririm. Önceki yazılarımın yeterince reklamını yaptığıma göre 😛 Bali’de gezilecek yerler, Bali’de yapılacaklar ve Bali mekan önerileri ile ilgili deneyimlerimizi anlatmaya başlayabilirim. Bali’deki instagram yerleri de listemde olacak. Bali’nin tamamını gezebilmek için en az üç dört hafta gerekir ama tabi ki bizim bu kadar vaktimiz olmadı ve iki hafta kaldık Bali’de. Ben bizim gittiğimiz yerlerinden bahsetmek istiyorum, genellikle daha öncelikli yerlere gitmeye çalıştık. Bazen rotadan çıkarmamız gereken yerler, trafik nedeniyle yetişmeyen yerler oldu, hepsinden bahsedeceğim.

Bali Gezilecek Yerler ve Bali’deki Instagram Noktaları

Bali Gezilecek Yerler

Sacred Monkey Forest Sanctuary: Burada maymunlar özgürce ormanda dolaşırken bir yandan da görevliler tarafından besleniyorlar. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden, yalnız maymunlara dikkat, saç baş girişebiliyorlar. 🙂 Giriş ücreti IDR 50000.

The Abandoned Plane: Kuta’da yer alan terk edilmiş uçak Bali’de yer alan instagram noktalarından birisi. Uçak neden orada sorusunun cevabı bilinmiyor. 🙂

Bali Gezilecek Yerler

Love Bali Sign: Tegalalang’taki pirinç tarlalarında yer alan kalp şeklindeki yazı da Bali’nin instagram noktalarından biri. 🙂

Campuhan Ridge Walk: Sağlı sollu pirinç tarlaları arasında yürüyeceğiniz 3 km civarı bir yürüyüş parkuru. Drone’unuz varsa burada fotoğraf çekmenizi öneririm, instagram fotolarından biri bu da.

Bali Gezilecek Yerler: Bali Pirinç Terasları

Tegalalang-2

Tegalalang: Burası Bali denilince akla en çok gelen instagram fotoğraflarının çekildiği yer. Fotoğraflar zaten çok güzel ama kendisi çok daha güzel, gerçekten tek kelimeyle muhteşem bir yer. Giriş ücreti IDR 15000, içeride tekrar bağış yapmanızı istiyorlar, rehberimin tavsiyesiyle ben onlara da IDR 5000 verdim.

Jatiluwih

Jatiluwih: Burası bir diğer meşhur pirinç terasları bölgesi. Farklı uzunluklarda yürüyüş rotaları var, manzaralar mükemmel. Ben burayı daha çok beğendim açıkçası ama giriş ücreti biraz daha pahalı, IDR 40000.

Bali Gezilecek Yerler: Bali Tapınakları

Tirta Empul-2

Tirta Empul Temple: Bu tapınaktan çıkan kaynak suyunun şifalı olduğuna inanılıyor. Bu suyun aktığı çeşmeler yapılmış ve yerel halk, inanışlarına göre bu suda yıkanarak dua ediyorlar. İsteyen turistler de burada yıkanabiliyor. Giriş ücreti IDR 30000.

Pura Besakih Temple: Agung Yanardağı’nın eteklerinde yer alan oldukça büyük bir tapınak. Bali’nin en büyük ve en kutsal kabul edilen tapınağıymış. Giriş ücreti IDR 60000.

tanahlot-2

Tanah Lot Temple: Güzel manzaralar sunan bir tapınak, denizin üstüne inşa edilmiş. Gün batımında gidilmesi tavsiye ediliyor, biz sabah gittik ama yine de güzeldi. Giriş ücreti IDR 60000.

Goa Gajah – Elephant Cave: Bir heykelin ağzına girer gibi mağaraya giriyorsunuz. Diğer tapınaklara kıyasla pek ilgi çekici gelmedi bana. Kısıtlı zamanınız varsa bence burası atlayabileceğiniz yerlerden olabilir. Giriş Ücreti IDR 15000.

bratan

Ulun Danu Bratan Temple: Benim en beğendiğim tapınaklardan biri burası, gölün üzerinde yer alıyor, oldukça fotojenik. Göldeki sis mistik bir hava katıyor. Giriş IDR 50000.

Taman Ayun Temple: Diğerlerine göre daha sakin bir tapınak, çok bir özelliği yok, kısıtlı zamanı olanlar için atlanabileceğini düşünüyorum ben şahsen. Giriş ücreti IDR 20000.

uluwatu-2

Uluwatu Temple: En muhteşem manzaraya sahip tapınak burası. Burada maymun çok fazla, gözlüklerinizi çantanıza koymanızda fayda var, elinizde de bir şey olmasın. Hemen yanımızda birinin gözlüğünü, birinin suyunu çaldılar. 🙂 Giriş IDR 30000.

Pura Taman Saraswati Temple: Bu tapınağın asıl olayı nilüfer bahçesi, burada güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Girişi ücretsiz olan bir tapınak.

Bali Gezilecek Yerler: Bali Kapıları

Bali Gezilecek Yerler

Handara Golf Course Gate: Burası instagram fotoğraf noktalarından biri. Bir Golf sahasının giriş kapısı yani turistik başka bir aktivite yok. Kapının ardındaki sisli dağ manzarası güzel durduğu için popüler olmuş. Sırf fotoğraf çekilmek için IDR 30000 veriyorsunuz ve sıra bekliyorsunuz. 🙁

Gates of Heaven – Pura Lempuyang: Burası da instagram’ın meşhur fotoğraf noktalarından biri, aynı zamanda bir tapınak girişi. Burada giriş ücreti yok ama bağış adı altında minimum IDR 10000 gibi bir ücret veriyorsunuz. Ayna kullanılarak çekilen fotoğraflarda sanki kapıdan su birikintisine yansıma varmış gibi sahneler ortaya çıkıyor. Gittiğiniz saate göre çok fazla sıra beklemeniz gerekebilir.

Bali Gezilecek Yerler: Bali Plajları

Bali Plajları

Padang Padang: Eat, Pray, Love filmi ile meşhur olan plaj gerçekten çok güzel. Kumu da çok güzel, denizin içi biraz taşlık ama pek problem olmuyor. Ben burayı çok sevdim. Burada tam bir tesis yok. Şemsiyeler var ama şezlong yok, kendi havlunuzu seriyorsunuz. Şemsiyeler de ücretliymiş ama biz gittiğimizde boş şemsiye yoktu zaten, açığa serdik havluları. Plaja giriş ücreti IDR 10000. Merdivenlerden inerek plaja ulaşıyorsunuz ve merdivenlerde epey maymun var, yani dikkatli olun. Yiyecek içecek satan bir yer var ama pek hijyenik olduğunu söyleyemem. Ben şahsen çok acıkmıştım ve çok temizlik takıntım olmadığından 🙂 Mie Goreng yedim dayanamayıp, vallahi ne yalan söyleyeyim en pahalı restoranda bile bir daha o tadı yakalayamadım, çok güzel geldi. 😀 Tabi ki herkesin ağız tadı farklı oluyor.

Suluban: Kayalıklar altında kalan bir plaj. Yüzmek için ve çocuklar için çok uygun değil çünkü oldukça dalgalı ama fotografik olarak güzel bir plaj.

Nusa Dua: Burası genelde lüks otellerin olduğu bir bölge. Bali’nin denize girmek için ideal bölgelerinden biri. İnce kumu olan uzun bir sahile sahip.

echo-2

Echo: Siyah ince kuma sahip, denizi dalgalı bir plaj. Buraya denize girmek için değil, sörf yapmak için gitmek gerek.

Seminyak: Yan yana dizilmiş onlarca mekana ev sahipliği yapan bir plaj. Burada denize girmek pek mümkün değil ama keyif yapmak için mutlaka gidin.

Balangan: Sörf yapabileceğiniz plajlardan biri, aynı zamanda gün batımı için de gitmenizi öneririm.

Bali Gezilecek Yerler: Bali Şelaleleri

Bizim programımızda şelale olarak sadece Banyumala Twin Waterfalls vardı fakat çocukla biraz yavaş kaldığımız için yetiştiremedik. Sizin fırsatınız varsa mutlaka gidin. Araştırırken gördüğüm diğer popüler ve fotojenik şelaleler ise şöyle; Tukad Cepung Waterfall, Git Git Waterfall, Aling-Aling Waterfall, Nungnung Waterfall, Tegenungan Waterfall.

Bali Gezilecek Yerler: Bali Kuş Yuvaları

twin lake-2.jpg

Wanagiri Hidden Hills – Twin Lake View: Burası bir instagram noktası, fotoğraf çekilmek için para veriyorsunuz. 😀 Muhteşem bir manzaraya doğru farklı şekillerde kuş yuvaları koymuşlar. IDR 100000 veriyorsunuz, istediğiniz yuvada istediğiniz kadar poz veriyorsunuz. Fotoğraf makinenizi ve/veya telefonunuzu da görevlilere veriyorsunuz, sizin onlarca pozunuzu çekiyorlar. Burada salıncak vs. gibi farklı fotoğraf dekorları da bulunuyor.

Bali Gezilecek Yerler: Nusa Adaları

Nusa adalarından en büyüleyici olan ada Nusa Penida, eğer çevre adalardan tek bir yere gitmeyi düşünürseniz burayı tavsiye ederim. Bu adalarla ilgili yazdığım detaylı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Nusa Adaları Gezi Notları

Bali’de Yapılabilecekler

salincak-2.jpg

Manzaraya karşı dev salıncağa binmek: Bali’de farklı manzaralara bakan, yüksekte yer alan, upuzun ipli salıncaklar var. Salıncaklar ilkel fakat sizi kemerlerle bağlıyorlar. Bu salıncaklardan korktuğunu yazan ya da hiç rahat olmadığını veya zevk almadığını yazanları görmüştüm. Çok şaşırdım açıkçası, en azından kendi bindiğim salıncak için konuşmam gerekirse bence inanılmazdı. Üstelik ben kucağımda oğlumla bindim ve ellerimi bırakıp arkaya sarkarak filan da sallandım, hiç korkmadım. Oğlum da bayıldı bu salıncaklara. Salıncağa biniş ücreti IDR 100000.

Yoga yapmak: Bali, Hindistan’dan sonra yoga açısından en fazla imkana sahip ülke durumunda. Tropik ormanların içinde harika yoga merkezleri var. Gitmişken fırsatınız varsa en azından bir derse girebilirsiniz.

Canang sari-2

Canang sari yapmayı öğrenmek: Bali’de her yerde görebileceğiniz, palmiye yapraklarının içinde çiçekler ve tütsüden oluşan canang sari yapmayı öğrenebilir, onların kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.

Batur Dağı’na tırmanmak: Volkanik bir dağ olan Batur dağına tırmanıp gün batımını buradan izleyebilirsiniz.

yuzenkahvalti.jpg

Yüzen kahvaltı yapmak: Bali’ye gelip de yüzen kahvaltı yemeden dönmeyin derim. Ortalamanın birazcık üstü olan tüm otellerde bu hizmeti bulabilirsiniz sanıyorum. Çok bir numarası yok açıkçası ama Bali’ye kadar gelmişken neden denemeyesiniz değil mi? 🙂

Sörf yapmak: Bali’de dalga sörfü yapmak çok popüler. Denizi genelde dalgalı ve bu dalgalar sörf yapmaya çok uygun. Eğer kafanızın bir yerinde bu spora karşı bir ilgi varsa dünyanın dört bir yanından sörfçülerin geldiği Bali’de mutlaka denemelisiniz.

gunbatımı-2.jpg

Plajdaki barlarda günü batırmak: Bali’nin en popüler aktivitelerinden biri de plajda gün batımını izlemek. bunun için gidebileceğiniz pek çok beach club var. Bazıları okyanus manzaralı havuzlara sahip ve oldukça lüks, bazıları ise çok daha salaş. Size uyacak bir veya birkaç tane mutlaka bulursunuz. Genelde bu barlar, Canggu ve Seminyak civarındaki plajlarda bulunuyorlar.

Sonsuzluk havuzlarında yüzmek: Bali’nin orman manzaralı sonsuzluk havuzları çok meşhur. Kalacağınız otelde böyle bir havuz yoksa bile günübirlik havuzunu kullanabileceğiniz yerler var, örneğin Bali’nin en lüks otellerinden biri olan Kamandalu günübirlik misafir kabul eden yerlerden. Böylece uygun fiyatlı bir otelde kalıp bu lüksten eksik kalmazsınız.

alisveris-2

Alışveriş yapmak: Alışveriş severler için Bali bir cennet diyebilirim. Tabi ki alışverişten kastım lüks markalar değil, Bali’de kurulan sabit pazarlarda harika yazlık kıyafetler, el yapımı ürünler ve çantalar bulabiliyorsunuz. En güzel pazarları ise Canggu’daki Love Anchor ve Ubud’daki Art Market diyebilirim.

Kecak dansı izlemek: Bali’nin geleneksel dansını izlemeden dönmek olmaz. Bunun için Uluwatu tapınağında akşam saatlerindeki dansı ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Bence özel olarak para verip bir yerde izlemeyin. Bazı otellerde Bali gecelerinde de bu dansı izleme şansı bulabilirsiniz.

luwak-2.jpg

Luwak kahvesi içmek: Bali’de dünyanın en pahalı kahvesi olarak geçen Kopi Luwak üretiminin yapıldığı yerler var, bunları ziyaret edip üretim sürecini öğrenebiliyorsunuz ve sonrasında kahveyi tadabiliyorsunuz. Misk kedisi olarak anılan hayvanlar, kahve çekirdeklerini bütün olarak yutuyor. Çekirdekler hayvanın midesinde bir takım tepkimelerden geçiyor ve dışkı yoluyla atılıyor. İşte bu dışkıdan kahve çekirdekleri ayıklanıp, temizlenerek kavruluyor. Hayvanlar hapis olarak tutulduğu için ben pek hoşlanmadım, gitmeden önce etrafta gezindiklerini düşünüyordum açıkçası, üzüldüm. Kendimce protesto ederek o kahveden denemedim, diğer çay ve kahveleri denedim. Bazıları gerçekten çok lezizdi.

Masaj yaptırmak: Dünyaca ünlü Bali masajını yaptırmadan Bali’den dönmeyi düşünmezsiniz herhalde. Ben bile çocukla olmama rağmen masaja az da olsa vakit ayırabildim. IDR 100000’den başlayan fiyatlara gayet güzel bir masaj yaptırabilirsiniz.

Bali Mekan Önerileri

Bali Plaj Barları

labrisa-2.jpg

La Brisa: Diğer barlardan farklı bir ortamı var burasının, daha cool gibi, benim çok hoşuma gitti. Jungle’ın ortasındasınız hissi veriyor. Tüm gün çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Giriş ücreti olarak IDR 200000 veriyorsunuz, içerideki harcamanızdan bu tutar düşülüyor. Eğer daha az harcarsanız para iadesi yapılmıyor. Bir veya iki içecek ve bir öğün yemek ile doldurursunuz zaten. Canggu’da yer alıyor.

Old Man’s: Burası da Canggu’nun en popüler plaj barlarından biri, epey kalabalık oluyor. Özellikle gün batımı saatlerinde akşam birası içmek ve ortamı görmek için gitmenizi tavsiye ederim.

The Lawn: Plaja bakan havuzu ve güzel ortamıyla Canggu’nun en güzel gün batımı adreslerinden biri. Kokteyllerini tatmanızı tavsiye ederim.

La Laguna: Canggu’nun instagram’a en çok oynayan beach club’larından biri. Dekorasyonu nedeniyle bol bol footğraf çekilmek isteyeceksiniz. 🙂

Finns: Canggu’daki havuzlu barlardan biri ama diğerlerine göre daha büyük, oldukça eğlenceli bir mekana benziyor.

laplancha-2.jpg

La Plancha: Seminyak sahilinde, rengarenk şemsiyeler altında, armut şiltelere yayılıp bir şeyler içebileceğiniz tatlı bir mekan. Yemekler ve kokteyller hiç fena değil.

Potato Head: Bali’nin en popüler Beach Club’ı sanırım burası. Yer kapmak istiyorsanız erkenden gitmeniz gerekiyor. Gün batımında biraz havuz keyfi ve sonrasında gece eğlencesi için her zaman gidebilirsiniz.

Single Fin: Denizin üzerinde konuşlanmış terası ve havuzuyla yine gün batımı için güzel adreslerden biri. Buranın yemekleri de pek bir güzelmiş.

Ku De Ta: Seminyak’ta yer alan havuzlu bir plaj barı. Ben buraya gitmedim ama ortam çok güzel görünüyordu.

Bali Kafe ve Restoranları

givecafe-2.jpg

Give Cafe: Hem yemekleri hem ortamı ile sevdiğim bir mekan oldu burası. Yediklerinizle veya ekstra olarak bağış yapıyorsunuz. Canggu’da yer alıyor.

Warung Bu Mi: Canggu’da yer alan yerel restoranlardan biri. Lezzetler fena değildi, hijyen konusunda emin değilim ama tripadvisor sıralamasında yukarılarda yer alıyor.

Coffee Cartel: Kahvelerin üzerine “Deniz in Bali” gibi yazılarıyla instagram’da rastlayabileceğiniz, yemekleri fena olmayan bir mekan.

Kynd Community: Instagram ünlüsü mekanlardan biri, üzerine isminizi yazdıkları kaseleriyle meşhur. Seminyak’ta yer alıyor.

Mad Pops: Seminyak’ta yer alan meşhur bir dondurmacı.

Motel Mexicola: Yine Seminyak’ta yer alan hen restoran hem bar olarak hizmet veren meşhur bir mekan, atmosferi güzel.

Hongalia-2.jpg

Hongalia: Bali ve Asya mutfağından lezzetleri tatmanızı tavsiye edeceğim bir mekan, uluslararası mutfaktan da yiyecekler bulunuyor. Ubud’ta yer alıyor.

Warung Pondokmadu: Hem yerel yemeklerden hem de uluslararası mutfaktan yemekler bulabileceğiniz salaş bir mekan, yemekler gayet leziz. Ubud’ta yer alıyor.

The Elephant: Vejetaryen yemekler bulabileceğiniz, güzel manzaralı bir restoran. Ubud’ta yer alıyor.

Lumbung Restaurant: Ubud’taki Desa Visesa otelin içinde yer alan restoranı yerel ve gurme lezzetler için tavsiye ediyorum.

Bebek Bengil: Bali’nin meşhur yemeklerinden Bebek Betutu’yu deneyebileceğiniz ferah bir mekan. Ubud’da yer alıyor.

Bali Marketleri

Çok harcadığımı düşündüğüm zamanlarda ya da ara öğün, ıvır zıvır ihtiyaçlar için en çok kullandığımız marketler Coco Mart, Mini Mart ve Circle K oldu. Mini Mart ve Circle K küçükler ama acil ihtiyaç halinde iş görüyorlar çünkü neredeyse her yerdeler. Ben gayet güvenilir buldum yalnız Coco Mart’tan yaptığım alışverişlere göre biraz daha fiyatlar yüksek gibi gelmişti, aklınızda bulunsun.

Tecrübelerime ve araştırmalarıma dayanarak size bir Bali gezilecek yerler ve yapılacaklar listesi hazırlamaya çalıştım. Umarım sevmişsinizdir. Bali’de burada saydıklarımdan çok daha fazla yapılacak şey, gidilecek mekan var, geri kalanı için oralarda biraz spontane takılın derim. 😉 Gezi planı yaparken kolaylıklar ve iyi seyahatler diliyorum. 😉

Bali için hazırladığım vlog’u da izlemenizi öneririm.

Bali hakkındaki diğer yazılarım:

Bali Gezi Rehberi: Bali’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler, Gezi Rotası ve Bütçe

Bali Konaklama Önerisi: Eastin Hotel Canggu

Bali’de Cennet Gibi Bir Otel: Desa Visesa Ubud

Nusa Adaları Gezi Notları

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf ve video için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

2 Responses

  1. hasan köse hasan köse dedi ki:

    merhaba sızın ıle konusmamız mumkun mu acaba bende 2020 mayıs ıcın bır tatıl planladım 6 gunluk bırde bende cok fazla ıngılızcede yok :/ sızden tıyolar alsam olur mu seminyakta 6 gun kalıcam maglum havalımanına yakın otel olsun ıstedım maıl adresım burda hsn.kose89@gmail.com telefon ıle olur yuz yuze ıletısım olabılır sıze nasıl uygun olur ıse bazı seylerı kacırmak ıstemıyorum ınstagramda fotolara bakıyorumda dehset bır yer 🙂

  1. Şubat 5, 2020

    […] Bali Gezilecek Yerler, Yapılacaklar ve Mekan Önerileri […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: