Nusa Adaları Gezi Notları

Bali’ye uzun süreli gidiyorsanız komşusu Nusa adalarına da birkaç gün ayırmanızı tavsiye ediyorum. Nusa adaları son birkaç yıldır oldukça popüler hale geldi ve benim de ne zamandır hayallerimi süslüyordu. Bali’de iki hafta süremiz olduğu için bu adalara gitmeden dönmek istemedim, iyi ki de gitmişiz, tek kelimeyle bayıldık. Özellikle Nusa Penida adası ikonik instagram fotoğraflarıyla pek çok kişinin hayallerini süslüyor. Peki Nusa Penida nerede? Nusa Penida adasına nasıl gidilir? Nusa Penida turu nasıl yapılır? Nusa adalarını daha önce hiç duymadıysanız ya da duydunuz ama nasıl gidilir ne yapılır hiçbir fikriniz yoksa doğru adrestesiniz. Şimdi size hayran olduğumuz adalarla ilgili ne biliyorsam anlatacağım, işte size Nusa adaları gezi notları.

giris.jpg

Nusa adalarına nasıl gidilir? Nusa adaları ulaşım

Bali’den Nusa adalarına ulaşım Sanur limanından gerçekleşiyor. Sanur’dan Nusa Lembongan’a feribotlar kalkıyor. Farklı şirketlerin farklı saatlerde kalkan ve hızları değişen feribotları bulunuyor. Biz en hızlı giden feribotu tercih ettik ve bu da 30 dkda Nusa Lembongan’a varıyordu. Sanur limanı bildiğimiz feribot limanlarına pek benzemiyor, feribotlar plaja yanaşıyorlar. Feribotlara binmek için suyun içine giriyorsunuz o yüzden kısa bir şeyler giymenizi öneririm. Görevliler eşyalarınızı feribota taşıyorlar. Nusa Lembongan’dan Nusa Penida’ya giderken de aynı şekilde küçük hızlı botlarla ulaşım sağlanıyor ve plajdan suyun içine girip botlara biniyorsunuz. Bu adalarda transfer günlerinde kapalı ayakkabı veya uzun pantalon vs. giymekten kaçınmanızı öneriyorum. Ben ulaşım konusunu Nusa Lembongan’da kalacağım otelin çalıştığı ajans ile konuşarak hallettim. Beni Seminyak’ta kaldığım otelden aldılar, Sanur limanında feribot biletimi aldılar, bir de tshirt’üme Nusa Lembongan’da kalacağım otelin adı yazan bir etiket yapıştırdılar. Sonra Nusa Lembongan’a inince o etiketi gösterdim ve bir araç beni otelime bıraktı. Ertesi gün Nusa Penida için günübirlik tur ayarladım ve onu da yine otel ile organize ettim. Önce otelden motorsikletle beni gelip aldılar ve Nusa Penida’ya giden teknelere bıraktılar, burada bana gidiş dönüş bilet verdiler. Nusa Penida’ya inince bizi gezdirecek olan şoförümüz plajda bekliyordu. Önceden belirlediğim yerleri gezdirdikten sonra bizi tekrar limana bırakıp bota bindirdi. Son olarak en son Nusa Lembongan’dan Bali’ye dönünce de yine bizi bir şoför aldı ve Ubud’da kalacağımız otele götürdü. Yani tüm ulaşımı önceden ayarlamıştım, çocukla tek başıma olduğum için bu şekilde bana çok rahat geldi. Tüm transferler ve Nusa Penida turuna toplam 100$ verdim. Büyük ihtimalle daha ucuza halledilebilir ama benim için güvenilir bir şirket olması önemliydi, o yüzden kabul ettim. Adalarda yollar epey bozuk, motorsiklet kiralamak en ucuz seçenek, Nusa Lembongan için mantıklı olsa da Nusa Penida için tavsiye etmiyorum yani gerçekten anormal kötü yollar.

ulasim.jpg

Nusa adalarında nerede kalınır? Nusa adaları konaklama

Ben Nusa adaları için merkez üssümüzü Nusa Lembongan olarak belirledim çünkü Bali’ya daha yakın ve okuduklarımdan anladığım kadarıyla üç ada arasında en büyük olmasa da en gelişmiş olanı idi. Nusa Lembongan’da konaklamak için de açıkçası lokasyonuna pek bakmadan puan ve görselliğe önem vererek bir otel seçtim. Adanın tepelerinde yer alan, manzarası ve kendisi güzel bir otele benziyordu. Gidince de oteli çok beğendim, fiyat performans olarak tavsiye ederim. Odalarımız gayet güzel, yemekler lezzetli, sahibi çok iyiydi. Manzaraya bakan bir sonsuzluk havuzumuz da vardı, yani keyfimize diyecek yoktu açıkçası. Yalnızca yeri gerçekten çok yukarıda, yürüyerek bir yere gitmeniz mümkün değil, ben genelde ulaşımı rahat yerleri seçerim ama burada o konuyu atlamışım. Neyse ki restoranlar orada yemek koşuluyla ücretsiz kamyonet gönderiyordu. 🙂 Gecelik 30$ verdiğimiz otele rezervasyon yapmak isterseniz diye linkini bırakıyorum: Bukit Taman Cottages

Nusa Lembongan’daki diğer uygun konaklama seçenekleri için tıklayın.

Nusa Penida’daki diğer uygun konaklama seçenekleri için tıklayın.

konaklama.jpg

Nusa adalarında ne kadar kalınır? Nusa adaları gezi rotası

Nusa adalarının her yerini gezmek istiyorsanız araştırmalarıma göre ideal süre 5 gece 6 gün. Benim Nusa adalarına ayıracak o kadar vaktim yoktu açıkçası ve görmek istediğim belli başlı yerler için 2 gece 3 gün yeterli oldu. İlk gittiğimiz gün Nusa Lembongan’da gezdik, ikinci gün Nusa Penida’da gezdik. Son gün Nusa Ceningan’ı gezmeyi planlıyordum ama oğlum otelin havuzunda keyif yapmak isteyince onu kıramadım. Siz son günü Ceningan’a ayıracak şekilde planlayabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa ve 6 günlük rotayı yapmak isterseniz, 2 gece Nusa Lembongan’da, 3 gece Nusa Penida’da kalıp Nusa Ceningan’a günübirlik uğrayabilirsiniz, çok küçük bir ada çünkü.

zaman.jpg

Nusa adaları gezilecek yerler

Ben yukarıda belirttiğim üzere yalnızca belli başlı yerleri gezdim ve size onları anlatacağım. Bol bol araştırıp vakit yetersizliğinden gidemediğimiz bazı yerleri de kısaca not olarak düşerim. 🙂 Bu adalar arasında en güzel ve en çok gezilecek yere sahip olan ada Nusa Penida. Hepsini gezmeye, konaklamaya vaktiniz yoksa bile Bali’den günübirlik düzenlenen Nusa Penida turlarını araştırmanızı tavsiye ederim, pişman olmayacaksınız.

gezilecek

Nusa Lembongan gezilecek yerler

Nusa Lembongan’da gezilecek en güzel yer kesinlikle Devil’s Tears ve hemen yan tarafındaki doğal havuzlar. Bu iki yerde suyun kayalıklarla dansını izlemelere doyamadık diyebilirim. Devil’s Tears’ta U şeklinde kayalıklar var ve çılgın dalgalar gelip kayalıklara çarparak geri tepiyor, havaya doğru püskürüyor. Diğer tarafta ise kayalıklardan oluşmuş teraslar var ve yine dev dalgalar gelip bu kayalıkları dolduruyor, kayaların içindeki oyuklarda havuzlar oluşuyor, akan sular da şelale görünümü oluşturuyor. İzlemesi inanılmaz keyifliydi, sanırım bir saatten fazla kaldık burada.

lembongan 1.jpg

Nusa Lembongan’da gidilecek ikinci yer yine Devil’s Tears’a yakın mesafede yer alan Dream Beach. Burada havuzlu bir restoran var, isterseniz orada da takılabilirsiniz, giriş 50000 IDR. Biz havuzu kullanmadık, oldukça geniş bir kum plaj var, kumsalda takılıp dalgalarla oynayabilirsiniz. Dalgalar diğer yerlerdeki gibi devasa değil, yüzmek mümkün olmasa da biraz suda eğlenmek için gayet temiz ve sıcaklığı da güzel. Son olarak aynı denizin adada en dalgasız olduğu yer olan Mushroom Beach var. Burası aynı zamanda Bali’ye kalkan feribotların olduğu yer o yüzden gündüz vakti pek güzel değil ama akşam gün batımına doğru giderseniz keyfini çıkarabilirsiniz.

lembongan 2.jpg

Nusa Penida gezilecek yerler

Gezilecek yerleri hepsi birbirinden büyüleyici Nusa Penida’da biz dört yeri gezmek üzere anlaştık. İlk gittiğimiz yer Angel’s Billabong ve hemen yakınındaki Broken Beach oldu. Burada arabayı park ettikten sonra bir süre merdivenler inip çıkarak Angel’s Billabong’a ulaşıyorsunuz, biraz daha yürüyünce de Broken Beach’e varıyorsunuz. Angel’s Billabong yine dev dalgalar ile oluşan doğal bir havuz. Ben fotoğraflarda havuza giren insanlar da görmüştüm ama sonra oradan nasıl çıkıyorlar bilemedim açıkçası. Suyun havuzu dolduruşunu izlemek yine çok keyifli. Broken Beach’te ise kayalıkların altında bir pencere oluşmuş, manzara güzel ama bana çok etkileyici gelmedi açıkçası. Fotoğrafa bakıp siz karar verin. 🙂 Nusa Penida’da gezilecek yerler arasındaki mesafeler genelde yarım saatten fazla sürüyor, yollar bozuk olduğundan fazla hız yapılamıyor, sadece bu ikisinin arası yürüyerek gidilebiliyor.

img_0712

Bir sonraki durağımız Nusa Penida’nın göz bebeği, instagram ünlüsü Kelingking Beach oldu. Dinazor kafasına benzetilen kayalıklar ve kayalıkların dibindeki muhteşem plajıyla gerçekten nefes kesici bir yer. Şu dünya üzerinde gördüğüm en güzel manzaralardan biri olduğunu söyleyebilirim. Manzara noktalarına inmek çok zor değil ancak plajın olduğu kısma inmek için hem kondisyon gerekiyor hem de cesaret. Derme çatma, tahta, daracık ve dimdik merdivenlerden inip çıkıyorsunuz. Plajda dalgaların şiddeti de oldukça fazla görünüyor, deniz keyfi yapma şansınız pek yok. Ama yanınızda çocuk yoksa bu adrenalini yaşamaya değer bence. Bizim buradan sonra son gittiğimiz yer Crystal Bay oldu. Burası bol palmiyeli güzel bir plaj, deniz yine dalgalıydı ama girilmeyecek gibi değildi. Burada yiyip içebileceğiniz büfeler de bulunuyor.

penida 1.jpg

Son olarak Nusa Penida’da bizim gitmediğimiz birkaç yeri de paylaşmak istiyorum. En az Kelingking kadar meşhur olan yerlerden biri de Rumah Pohon Tree House. Bu ağaç evin manzarası ve verdiği fotoğraflar gerçekten efsane, rezervasyon yapmayı düşünürseniz linkini de veriyorum. 🙂 Aynı bölgede bir de Thousand Islands manzara noktası var, burada da inanılmaz fotoğraflar çekilebilirsiniz. Son olarak fotoğraflardan muhteşem görünen Atuh Beach‘e yüzmeye gidebilirsiniz. Burada yazdıklarımı diğerleriyle aynı günde gezmeniz pek mümkün değil, çünkü adanın apayrı noktalarında yer alıyorlar. Buralara da gitmek istiyorsanız mutlaka Nusa Penida’da iki gün geçirmelisiniz.

penida 2.jpg

Nusa Ceningan

Yukarıda belirttiğim üzere biz bu adayı gezmedik ama kısaca değinmeden geçmek istemiyorum. Nusa Ceningan’a Nusa Lembongan’daki sarı köprü ile geçebiliyorsunuz. Burası aynı zamanda Nusa Penida’ya giden teknelerin kalktığı yer oluyor. Nusa Ceningan’a gitseydik not aldığım üç yer vardı. Birincisi Sand isimli bar, burada suyun üstündeki hamaklara gözümü dikmiştim. İkincisi Blue Lagoon, burada suyun rengi inanılmaz görünüyor. Sonuncusu da Secret Beach, yüzmeye çok müsait olmasa da deniz ve ortam çok güzelmiş.

Ceningan

Çocukla Nusa Penida ve Nusa Lembongan

Nusa adalarına 3.5 yaşındaki oğlumla birlikte gittim ve herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Yalnız benim oğlum sarsıntılı yollardan etkilenen bir çocuk değil. Yani midesi hassas bir çocuğunuz varsa pek önermem açıkçası, özellikle Nusa Penida’da yollar inanılmaz bozuk. Bir de hızlı botla deniz yoluyla gidiş gelişler var, onlar da biraz sarsıcı. Benin oğlum genelde yollarda uyudu, ona beşik etkisi yaratıyor böyle yollar. Bali için de önermemiştim, burası için de bebek arabası önermiyorum, kullanacağınız bir yer yok çünkü. Yemek konusunda sıkıntı yaşamazsınız, her mutfaktan yemek bulunuyor. Nusa adalarında benim en çok çekindiğim yer Kelingking Plajı idi, gitmeden önceki gün rüyalarıma girmişti vallahi. Çünkü manzara noktasına gitmeyi çok istiyordum ama çocukla manzara noktasına gitmek tehlikeli olur mu bilemiyordum. Pek kaynak da yoktu açıkçası, ve gidenler de forumlarda çocukla gitmeyin tarzı yorumlar yapmıştı. Neyse sonunda kendim gittim gördüm, manzara noktası zaten hemen yukarıda yani zor bir yer değil, pek sağlam görünmese de tahta korkuluklar var, yani düşündüğüm gibi tehlikeli değilmiş, rahatlıkla gidebilirsiniz. Yalnız tabi aşağıdaki plaja inmeyi düşünemezsiniz, orası yetişkinler için bile oldukça zorlu bir iniş çıkış, çocukla imkansız bence. Broken Beach ve Angel’s Billabong’ta da yürüme mesafeleri oldukça fazla, buralarda kanguru kullanmayı düşünebilirsiniz.

cocukla

Nusa adaları yeme içme ve mekan önerileri

Nusa adalarında çok fazla mekan deneme şansım olmadı ama gittiğim mekanlardan memnun kaldım. Hem uluslararası mutfaktan hem de Bali yemeklerinden yeme şansınız var. Bali yemekleri için Bali gezi rehberi yazıma bakabilirsiniz. Biz konaklamayı Nusa Lembongan’da yaptığımız için oradaki restoranları denedik. Orada restoran seçimini yaparken de otelimize ücretsiz transfer hizmeti veren restoranlardan seçim yaptım. Birinci mekan Sandy Bay Beach Restaurant, Dream Beach ve Devil’s Tears’a yakın olması nedeniyle tercih ettik. Bir taşla iki kuş vurmuş olduk, yani hem gezilecek yerlere ücretsiz araçla gitmiş olduk hem de bu harika mekanda vakit geçirdik. Mekanda Bali’deki plaj partilerinde olduğu gibi havuzda veya plajdaki şiltelerde günü batırabiliyorsunuz. Buraya öğleden sonra gelip önce yakındaki gezilecek yerleri gezin bence, sonra da havuzda günü batırır ve akşam yemeğinizi yersiniz. Menüde her ağız tadına uygun yemek vardı, ben Asya yemeklerinden sıkıldığım için pizza, tavuk ve patates sipariş ettim. Böyle güzel bir mekan için fiyatlar da fena değildi.  İkinci mekan Mushroom plajında yer alıyordu, yine ücretsiz transfer hizmeti nedeniyle tercih ettik; Hai Bar&Grill. Burası da oldukça başarılıydı ve her mutfaktan yemek bulunuyordu.

yemek.jpg

Nusa adaları gezi bütçesi

Nusa adaları bütçesi gördüğünüz muhteşem yerler göz önünde bulundurulduğunda pek fazla değil bence. Yukarıda ulaşım konusunda söylediğim üzere ben tüm transferler ve Nusa Penida turu için 100$ vermiştim. Konaklama için de gecelik 30$ verdim yani toplam 60$. Oradayken yeme içmeye de 40$ civarı harcamıştım. Toplam maliyet 200$ ediyor. Sürekli özel şoförle gezmiş olmamız, otelimizin adalardaki ortalamanın üstü olması ve yeme içme için de bir akşam lüks bir yerde yemiş olmamız maliyetleri yükseltiyor. Yarı yarıya düşürmeniz mümkün bu fiyatı.

butce

Nusa adaları bana göre Bali seyahatimizin yıldızlarından biriydi. Vaktiniz varsa buraları gezmeyi atlamayın. Buraya yazmayı unuttuğum, sizin sormak istediğiniz başka konular varsa lütfen yorum olarak yazın. Bildiğim bir şeyse cevaplarım, herkes faydalanır.

Bali ve Nusa adaları için hazırladığım vlog’u da izlemenizi öneririm.

Bali yazılarım

Bali Gezi Rehberi: Bali’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler, Gezi Rotası ve Bütçe

Bali Gezilecek Yerler, Yapılacaklar ve Mekan Önerileri

Bali’de Cennet Gibi Bir Otel: Desa Visesa Ubud

Bali Konaklama Önerisi: Eastin Hotel Canggu

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

 

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

6 Responses

 1. Aşına Buyruk Aşına Buyruk dedi ki:

  Tam bir cennet!

 2. Süleyman Deveci Süleyman Deveci dedi ki:

  Keyifle okunacak güzel bir yazı olmuş, teşekkürler bu kadar değerli bilgiler için.

 1. Ocak 12, 2019

  […] Nusa Adaları Gezi Notları […]

 2. Şubat 20, 2019

  […] Nusa Adaları Gezi Notları […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: