Uluslararası Ehliyet Nasıl Alınır?

2016 yılında ehliyetlerin sınıfları değişti ve yeni eklemeler yapıldı. Bu yenilemeler sırasında yeni Türk ehliyetleri uluslararası kullanıma uygun hale getirildi. Eski tip ehliyet ile yurt dışı gezilerinde yine araç kiralayabiliyorduk ancak Yunanistan gibi bazı ülkeler uluslararası sürücü belgesi yani beynelmilel ehliyet istiyordu, bunu da çıkarması oldukça masraflı (1 yıllık 690TL) olduğu için yurt dışı seyahatlerinde büyük problem oluyordu. Artık uluslararası sürücü belgesi çıkarmak zorunda kalmadan, yeni ehliyetlerle yurt dışında araç kullanabileceğiz yani yeni ehliyet uluslararası geçerli mi sorusunun cevabı evet. Şimdi bu yeni uluslararası ehliyet nasıl alınır ona bakalım. Benim burada paylaşacağım bilgiler hali hazırda eski tip ehliyeti olanlar için, yani eski ehliyet uluslararası ehliyet ile nasıl değiştirilir onu anlatacağım, ilk defa ehliyete başvuru sürecinden bahsetmeyeceğim.

Arabayla Yunanistan Rehberi

Yeni Uluslararası ehliyet başvurusu nasıl yapılır?

Uluslararası ehliyet nereden alınır?

Emniyet Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen ehliyet başvuru işlemleri Nisan 2018 itibariyle Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılmaya başlandı.

Uluslararası ehliyet randevu alma adımları

Öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin sitesindeki şu linkten ehliyet randevumuzu alıyoruz. Açılan sayfada “Sürücü Belgesi Randevu Al” yazan yere tıklıyoruz. Karşımıza çıkan formu doldurup devam ediyoruz. Bu sefer başvuru yapılacak il ve ilçe seçme kısmı çıkıyor karşımıza. İli seçtikten sonra ilçeler listeleniyor ve hangi ilçede en erken randevu tarihi nedir görünüyor. Buna göre sizin için daha uygun tarihteki bir ilçeyi seçebilirsiniz. Bazı yerler çok yoğun oluyor, hem randevu tarihi geç veriliyor hem de ehliyetin elinize geçme süresi uzayabiliyor. O nedenle daha müsait ilçelerden başvurmanızı tavsiye ederim. Seçim sonrası ilerlediğimizde kimler için randevu almak istediğiniz listeleniyor. Kendim için konuşmak gerekirse, benim dışımda annem, babam, eşim ve oğlum bu listede görünüyor. Yalnızca kendimi seçerek ilerliyorum, bu sefer randevu saatini belirleyeceğim ekran açılıyor. Burada en uygun tarih ve saati seçerek devam ediyorum. Sistemde kayıtlı telefon numaranıza bir onay kodu geliyor, bu kodu açılan ekranda girerek işlemi onaylıyorum. Böylece ehliyet randevusunu almış oldum.

uluslararası ehliyet - yeni çipli ehliyet başvuru

Uluslararası ehliyet için gerekli belgeler

•Kimlik Belgesi
•Mevcut sürücü belgesi
•Sürücü Sağlık Raporu
•Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı (Bu ücreti sürücü belgesi tahsilatı yapan bankalardan birine yatırıp makbuz alıyorsunuz)
•1 adet biyometrik fotoğraf
•Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan (Mevcut ehliyetinizde kan grubu varsa ek bir şey gerekmiyor)
•Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol ediliyor.)

Uluslararası Ehliyet için Sürücü Sağlık Raporu nasıl alınır?

Sürücü Sağlık Raporu almak için en kolay ve en ucuz yöntem Aile Sağlığı Merkezleri, yani kayıtlı olduğunuz aile sağlık hekiminin bulunduğu Sağlık Ocakları’na gitmek. Eğer sorun teşkil edebilecek bir rahatsızlığınız yoksa ücretsiz olarak sağlık raporu alabiliyorsunuz. Eğer aile hekiminiz belli değilse veya başvuru yaptığınız ilden başka bir yerdeyse, o zaman bir Özel Tıp Merkezi veya Poliklinikten de rapor alabilirsiniz ama buralardan aldığınız rapor gittiğiniz yere göre farklı olarak ücretlendirilecektir.

Uluslararası Ehliyet Başvurusu Ne Kadar Sürüyor?

Elinizde belgelerinizle randevu aldığınız Nüfus Müdürlüğüne gidiyorsunuz, sıranız gelince belgelerinizi teslim ediyorsunuz. Belgelerinizde sorun yoksa görevli en fazla 5 dakika içerisinde bilgilerin girişini tamamlıyor ve size yeni ehliyetiniz gelene kadar kullanmanız için geçici sürücü belgesi veriyor. Başvuru süreciniz tamamlandı, hayırlı olsun. 🙂

Uluslararası Ehliyet nereden teslim ediliyor? Teslimat ücreti var mı?

Yeni uluslararası ehliyet, başvuruyu takip eden günlerde PTT Kargo aracılığıyla belirttiğiniz adrese teslim ediliyor. Teslimat için herhangi bir ek ücret istenmiyor.

uluslararası ehliyet - yeni çipli ehliyet

Uluslararası Ehliyeti benden başkası teslim alabilir mi?

Yeni uluslararası ehliyet, adreste bulunmamanız halinde, başvuru sırasında belirttiğiniz ikinci bir kişiye teslim edilebiliyor.

Geçici sürücü belgesi yurt dışında geçerli mi?

Yeni ehliyetiniz çıkana kadar Türkiye’de araba kullanabilmeniz için verilen geçici sürücü belgesi yurt dışında geçerli değildir. Bu belge ile yurt dışında araç kullanamazsınız ancak acil bir durum varsa bu belge ile Turing’ten uluslararası sürücü belgesine başvurabilirsiniz.

Uluslararası Sürücü Belgesi Kaç Günde Çıkar? Ehliyet Ne Zaman Elime Geçer?

Yeni uluslararası ehliyetin çıkış süresi Nüfus Müdürlüğünün yoğunluğuna bağlı olmakla birlikte maksimum 15 gündür. Ben Kırklareli gibi küçük ve sakin bir yerde başvuru yaptığım için yeni uluslararası ehliyetim sadece 2 gün sonra elime ulaştı, o da kargo süresiyle birlikte. Yani aslında, başvurunun ertesi günü ehliyet çıkmıştı.

Uluslararası Ehliyet 2020 Fiyatları Ne Kadar?

Eski Tip yani 2016 öncesi alınan ehliyetlerin yenisi ile değiştirilmesi işlemlerinde, 2 TL vakıf hizmet bedeli ve 13 TL değerli kağıt bedeli olmak üzere toplam 15 TL ücret alınıyor.

Uluslararası Ehliyet Hangi Ülkelerde Geçerli?

Yeni uluslararası ehliyet ile Karayolu Trafiği Konvansiyonuna üye olan 84 ülkede araç kullanılabilmektedir. Aşağıda listeyi görebilirsiniz.

Uluslararası Ehliyet Hangi Ülkelerde Geçerli

Uluslararası Ehliyetin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Beni ilgilendiren otomobil ve motor ehliyetinin süresi 10 yıl. 🙂 Tam listeyi de aşağıda paylaşıyorum.

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri 5 yıl,
M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl geçerli. Sürenin bitimini izleyen tarihten itibaren sürücü belgeleri geçersiz sayılıyor.

Yeni ehliyet ile eski ehliyet arasındaki farklar nelerdir?

Eski tip sürücü belgelerinde 8 sınıf varken yeni tip sürücü belgelerinde 18 sınıf bulunuyor.

Eski tip sürücü belgeleri süresiz iken, yeni tip sürücü belgeleri süreli ve her yenilemede sağlık raporu ibraz edilmesi gerekiyor.

Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda; randevu tarihinden en az yarım saat önce randevunuzu iptal etmeniz gerekiyor. İki defa iptal işlemi yapılmadan randevulara gidilmediği takdirde; aynı veya farklı bir belge tipi için 1 ay boyunca yeni bir randevu alınamıyor. Bu randevu alma sırasında uyarı olarak çıkıyor ama okumadan geçmeniz ihtimali için yazmak istedim.

Eski tip ehliyetler 31.12.2020 tarihinde geçerliliğini yitirecek, bu tarihe kadar yeni ehliyetinizi çıkarmanız gerekiyor.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve seyahatlerimden daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

2 Responses

 1. Ayşegül Yüksel Ayşegül Yüksel dedi ki:

  Öncelikle bilgiler için teşekkürler
  Eski ehliyetimi yenileyeceğim
  Yenileyince yurt dışında sadece 1 yıl geçerli
  Yurtiçinde 10 yıl kullanımı var değilmi

  • hohhoyyt hohhoyyt dedi ki:

   Merhaba, evet ehliyet 10 yıllık veriliyor. Yırt dışında sürekli kalışlarda 6 ay süresi var ama Türkiye’ye giriş çıkış yaparak yeniden 6 aylık süreci başlatabiliyorsunuz. Gürcistan’da ise örneğin 1 sene vizesiz ve pasaportsuz kalma hakkı verildiği için 1 sene boyunca kullanabiliyorsunuz. 😌

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: