En İyi Fotoğraf ve Video Düzenleme Uygulamaları

Instagram hayatımıza girdiğinden beri hepimiz fotoğraflarımıza daha fazla önem verir olduk. Olduğundan parlak renkler ya da daha soluk renkler, ışıltılı efektler, eskitilmiş görüntüler ve daha neler neler girdi hayatımıza. Instagram hikayeleri, hikayeleri profile sabitleme, IGTV, Reels derken gönderilere bir sürü çeşit geldi. Hem videolarda hem fotoğraflarda sürekli bir farklılık arar olduk. Influencer’ların kullandığı fotoğraf ve video uygulamaları merak ediliyor. Velhasıl, arada bana da sorular geliyor; bunu nasıl yaptın? bunu hangi uygulamada yaptın? şeklinde.. Ben de en çok kullanılan fotoğraf uygulamalarını bir yazıda toplamaya karar verdim. Bazılarını eminim siz de duymuş, hatta belki kullanıyorsunuzdur ama yepyeni ve çok özel uygulamalar da görebileceksiniz. Bu uygulamaların her birini ne için ve nasıl kullandığımdan bahsedeceğim, belki hali hazırda kullandığınız bir uygulamanın da farklı özelliğini keşfedersiniz. İşte size, instagram fenomenlerinin kullandığı en iyi fotoğraf ve video düzenleme programları…

Clubhouse Uygulaması Nedir ve Nasıl Kullanılır?

IMG_9186

En İyi Fotoğraf ve Video Düzenleme Uygulamaları

Önce fotoğraf düzenleme uygulamalarını sonra da video düzenleme uygulamalarını paylaşacağım. Bu listedekiler bloggerlar ve instagram kullanıcıları için en popüler uygulamalar.

En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Fotoğrafın renkleri ve parlaklıklarıyla oynayarak muhteşem fotoğraflar elde edebileceğiniz uygulamalar ile başlıyorum. Bu yazıda tüm uygulamaları üzerinde deneyeceğim fotoğrafın orijinali yukarıda gördüğünüz gibi. Şimdi sırayla farklı farklı işlemlerden geçireceğim. Buraya koyduklarım sadece her uygulamadan birer örnek olacak, çok daha farklı özellikler mevcut.

Lightroom CC

Gönlümün efendisi diyebileceğim, paylaşmayacak bile olsam fotoğraflarımla içinde kaybolmaya bayıldığım uygulama Lightroom’dan bahsedeyim önce. Herkesten duyuyorsunuzdur muhtemelen, ne ki bu lightroom diyor olabilirsiniz ya da denemiş fakat pek anlamamış olabilirsiniz. Ben de ilk zamanlar çok algılayamamıştım. Sonra youtube’da kullanımı ile ilgili videolar izledikçe aslında o kadar karmaşık olmadığını fark ettim. Aslında başka uygulamalarda olan pek çok özellik var ama çok spesifik detaylara girebiliyorsunuz. Mesela fotoğrafın tüm renklerini sevdiniz ama keşke elbisemin pembesi biraz daha canlı olsaydı, ya da keşke gökyüzü daha mavi olsaydı dediniz. Hemen açıyorsunuz Color menüsünden Mix kısmını ve oradan pembe ya da maviyi seçip tonları ile oynuyorsunuz.

Mesela bir fotoğrafla saatlerce oynadınız ve harikalar yarattınız, her seferinde aynı şeyleri tekrarlamanıza gerek yok. Beğendiğiniz fotoğrafın üzerindeyken sağ üstteki üç noktaya tıklayıp Create Preset diyerek bu değişiklikleri kaydediyorsunuz ve başka bir fotoğraf açtığınızda Presets kısmından kendi preset filtrenizi seçip aynı değişiklikleri yeni fotoğrafa uygulayabiliyorsunuz. Bu fotoğrafta o renkler güzel olmadıysa üzerinde bazı değişiklikler yapıp devam ediyorsunuz. Telefon için olan ücretsiz, ben PC için olanı da kullanıyorum ve cloud üzerinden PC’den yüklediğim fotoğrafı telefonda, telefondan yüklediğim fotoğrafı PC’de görebiliyorum, çok büyük rahatlık oluyor. Bu ve bunun gibi daha pek çok güzel özellik nedeniyle herkes şu anda Lightroom kullanıyor, size de tavsiye ederim.

Lightroom kullanımını oldukça detaylı bir şekilde anlattığım yazımı da mutlaka okuyun.

Lightroom’da Fotoğraf Düzenleme: Örnek Fotoğraflarla Lightroom Kullanımı

IMG_9186 (1)

Lightroom benzeri programlar arayanlar için farklı önerilerim de var.

RNI Films

Hazır filtrelerini oldukça başarılı bulduğum uygulamalardan biri. Karakteristik bir profil oluşturmak isteyenler mutlaka incelesin. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz çok fazla filtresi bulunuyor.

Created with RNI Films app. Preset 'Agfa Optima 200 Warm'

Tezza

Bu pek çok influencer’ın kullandığı bir program. Dünya çapında meşhur olan fenomenlerden Tezza’nın kendi kullandığı filtrelerden oluşturduğu bir uygulama. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 4-5 tane hoş filtresi var, diğerleri için ücret ödemeniz gerekiyor.

IMG_9882

VSCO

Vsco eskiden sürekli kullandığım, hala bazen blog yazılarında filtre için kullandığım bir uygulama. Duymayan kalmamıştır herhalde VSCO’yu. Eski popülerliğini yitirdi ama hala filtreleri gayet güzel bence. Benim en sevdiğim serisi net bir şekilde A serisi idi, çok canlı renkleri sevenler için C serisini de önerebilirim. A4, A5, A6 ve C3 benim daha önce profilimde uzun süreler kullandığım filtrelerdi. Mutlaka filtre yoğunluklarını ayarlıyordum tabi, ayrıca renklerin sıcaklığını, parlaklığını vs. de ayarlıyordum.

Processed with VSCO with a5 preset

Fotoğraflara Farklı Efektler Ekleyebileceğiniz Uygulamalar

Şimdi de bir dokunuşla fotoğraflarınıza adeta sihir yapabileceğiniz uygulamaları paylaşmak istiyorum. Örnek fotoğrafları görünce sihir ile ne demek istediğimi anlayacaksınız. 😉

Lightleap

Bu uygulama için mucizenin telefonda vücut bulmuş hali desem çok abartmış olmam sanırım, Gürcistan’a kuzey ışıklarını getirmiş insanım sonuçta, bu mucize değil de nedir sorarım size. 😉 Aşağıdaki fotoyu tek tuşla yaptığımı söylesem daha da ilginizi çekecektir eminim. Bu ve daha pek çok tek tuşla yapılabilecek sihir için incelemenizi tavsiye ederim.

ED5A12B4-B473-45FC-9B76-D5315174A976

PicsArt

Bu uygulama ile de fotoğrafa değişik efektler, etiketler ekleyebilir, birden fazla fotoğrafı üst üste kolayca birleştirebilirsiniz. Yine çok sevdiğim fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri. 😉

6B8915C6-6A31-4A73-80B1-8B69B741102E

Snapseed

Bu sanırım instagram çıktıktan sonra benim ilk keşfettiğim uygulamaydı, yani instagram filtrelerine ek olarak fotoğraflara işlem yaptığım ilk uygulama. Ondan önce instagram’ın üç beş filtresi neyse onlardan başka bir alternatifim yoktu. Snapseed’in en çok Drama ve HDR Scape özelliklerini kullanırdım. Bu özellikler fotoğrafa kasvetli bir hava vermek ya da renklerin olağanüstü hale gelmesini sağlayabiliyor, fotoğrafına göre değişiyor tabi. Uygulamayı açınca önce “Open from Device” kısmından düzenlemek istediğiniz fotoğrafı seçiyorsunuz, eğer o an fotoğraf çekecekseniz “Camera” yazan yere tıklamak gerekiyor. Sonra Looks yazan yerden filtrelere ya da Tools yazan yerden sonsuz özelliklere ulaşabiliyorsunuz. Snapseed’de fotoğrafınıza Text ile yazı ekleyebilir, Expand ile Instagram’a boydan sığmayan fotoğraflarınızı enine genişletebilir, Healing ile fotoğraftaki istenmeyen objeleri silebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz. Tüm özellikleri kurcalamanızı tavsiye ederim. Son olarak Export diyerek fotoğrafın son halini telefonunuza kaydediyorsunuz. Bakın aşağıdaki fotoğrafı sağa doğru genişlettim, kendi kendine manzaraya ekleme yaptı, hiç belli olmuyor değil mi? 🙂

IMG_9186 (4)

Kuji Cam

Bu, özellikle fotoğraflarına nostaljik hava vermeyi sevenlerin çok seveceği bir uygulama. Fotoğrafınıza eski havası vermek için ekleyebileceğiniz bazı kirli filtreler, ışıklar, tarihler ve daha pek çok değişik şey ekleyebiliyorsunuz, biraz karıştırın bence.

share-28AD8639-0D9F-4561-A6E3-ED3E8C3C562C

Artleap

Bu uygulama photoshop’un tahtını sallayacak cinsten uygulamalardan biri. İnanılmaz efektleri var gerçekten. Daha iyi olanlar tabi ücretli ama ücretsiz olanlar bile çok iyi iş görüyor.

B36D8634-A044-4841-A537-19B47BF9DC40

Remini

Bu uygulama flu çıkan fotoğraflarınızı netleştirmek için kullanabileceğiniz bir uygulama. Eskiden kalma, “ütüyle mi çektin” diye dalga geçilen fotoğraflarınızı daha kaliteli ve net hale getirmek için de kullanabilirsiniz. siyah beyaz fotoğraflarınızı renklendirebilirsiniz. Ben de yukarıdaki kobay fotom yerine, aşağıdaki şekilde çocukluktan kalma kalitesi düşük bir foto ile farkı göstermek istiyorum size. Kalitesinin nasıl yükseldiğini görüyor musunuz?

IMG_9901

Instagram Hikayeleri ve Pinterest Görselleri için Uygulamalar

Bu uygulamaları daha çok instagram hikayeleri ve pinterest kapakları oluşturmak için kullanıyorum.

Spark Post

Spark’ı hem öne çıkan hikayelerimin thumbnail’ini yaparken kullanıyorum, hem de blog için pinterest kapağı oluştururken. Kendiniz baştan bir şeyler yaratabilir ya da hazır template’lerden birini seçip üzerinde değişiklik de yapabilirsiniz. Şablonlar da kategorilere ayrılmış durumda; yemek, seyahat, okul vs. farklı kategoriler bulunuyor.

F42090F8-703E-449E-87BA-0A0A219C8872

Unfold

Hikayeleri düzenlemek için kullandığım başka bir uygulama da Unfold. Bu uygulama ile hikayelerinize daha profesyonel bir hava verebilir veya daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Uygulama ücretsiz ve bir set bu ücretsiz paketin içinde dahil ama farklı şekilli setler ve yeni yazı karakterleri için satın alma yapmanız gerekiyor. Yeni bir hikaye yaratırken yazılı veya sadece fotoğraflardan oluşan bir desen seçiyorsunuz, bir veya birden çok fotoğrafı aynı anda kullanabildiğiniz seçenekler mevcut. Yazı yazacaksanız fontları ve büyüklüğünü değiştirebiliyorsunuz.

page0

Over

Unfold ive Spark ile benzere uygulama alanı olan ama çok daha zengin şablonlar bulabileceğiniz bir başka güzel uygulama. Video şeklinde hikayeler de oluşturabiliyorsunuz.

IMG_9880

Artory

Öne çıkan hikayelere hazır kapaklar bulabileceğiniz harika bir uygulama önermek istiyorum şimdi de. Sadece öne çıkan kapağı değil, normal hikayeler için de çok şık şablonlar var tabi.

IMG_0452

Instagram Profil Tema Oluşturma için Uygulamalar

Bu uygulamalar daha çok instagram hesabında sabit bir renk teması oluşturmaya çalışanlar için kullanışlı oluyor. Ben instagram’a fotoğraf yüklemeden önce mutlaka bu uygulamarda yeni ekleyeceğim fotoğrafın genel düzen içinde nasıl durduğuna bir bakıyorum. Böylece biri hesabınıza girdiği zaman ilk bakışta uyumlu bir profil görebiliyor.

Preview

Aslında bu tip birçok uygulama var ama bazıları illa ki instagram’a bağlanmanızı istiyor, bazıları direkt albümden foto yükleyerek ilerlemenize olanak veriyor. Preview de telefondan foto yükleyerek çalışabildiklerinizden biri. Daha önceki son bazı fotoğraflarımı uygulamaya yükleyerek başladım, sonra zaten hesabımın görüntüsü ortaya çıkmış oluyor, ben sadece yeni ekleyeceğim fotoğrafı sağ üstteki + işaretinden ekliyorum ve renklerin uyumu, parlaklığı vs. nasıl diye bir bakıyorum. Bu arada birden fazla hesap ekleyebiliyorsunuz ama o zaman ücretli versiyona geçmeniz gerekiyor. Eğer ikinci bir hesap için de bu şekilde kontrol etmek istiyorsanız, her seferinde fotoğrafları değiştirmekle uğraşmamak için Mosaic uygulamasını tavsiye ederim, aynı mantıkla çalışıyor.

IMG_9885

Kolaj Yapma Uygulamaları

Collage

Kimisi fotoğraflarda kolaj yapmayı seviyor, ben de eskiden severdim ve hep bu uygulamayı kullanırdım. Şimdilerde sosyal medyada fotoğraf paylaşırken kolaj sevmiyorum ama bazı durumlarda ihtiyaç oluyor, özellikle bloga yazı hazırlarken bu uygulamadan yardım aldığım oluyor. Program tamamen ücretsiz.

IMG_9886

Pic Collage

Bu çok daha zengin bir kolaj uygulaması, çok farklı şablonlar var, istediğiniz büyüklükte ve modelde kolajlar yapabiliyorsunuz ama ücretsiz olan uygulamada işlem sayısı kısıtlı ve Pic.Colage damgasıyla kolajı kaydediyor. Gerçi o kısmı kırpabilirsiniz. 🙂

IMG_9887

En İyi Video Düzenleme Uygulamaları

Pek çok video düzenleme uygulaması var ama ben gönlümün sultanını bulduktan sonra diğerlerine pek ihtiyaç duymuyorum o yüzden bu liste fazla kabarık değil. 🙂

Inshot

Bu uygulama videolar için benim gönlümün sultanı, gerçekten muhteşem bir uygulama Bir veya birden fazla kaydı birleştirerek tamamen kendi tasarımınızda videolar oluşturabilirsiniz. Özellikle videolar arası geçişlerdeki efektler, videoyu geriye sarma ve hızlı giderken aniden yavaşlayan ya da tam tersi videolarda hep soruluyor bunu nasıl yaptığım, işte bu uygulamayla yapıyorum. Müziği değiştirebiliyorsunuz, eklenecek parçaların uzunluğunu değiştirebiliyorsunuz, hızı seçiyorsunuz, videonun kendi sesi duyulsun mu ayarlayabiliyorsunuz vs. daha da pek çok ayarlayabileceğiniz güzel özellik var. Her özelliğine girip karıştırmak gerek, telefonda hızlıca video hazırlamak için bence kullanması çok kolay ve pratik bir uygulama. Ücretsiz versiyonu kullandığınızda videonun köşesinde Inshot yazısı çıkıyor ve birkaç özelliği kullanamıyorsunuz. Ben çok sık kullandığım için tek seferlik ücretini ödedim, parasını çıkarıyor bence. 🙂 Bu arada fotoğraf düzenleme ve kolaj fonksiyonları da var ama ben video için kullanıyorum daha çok.

IMG_9889

8 mm

Nostaljik, eski kameralarla çekilmiş gibi videolar çekmek için bir uygulama. Ücretsiz versiyonunda tek tip video çekiyorsunuz. Pro versiyonu indirirseniz farklı efektler kullanmanıza ve mevcut bir videoyu değiştirmenize de olanak veriyor.

IMG_9891

Quik

Bu uygulamayı önceden kullanıyordum ama Inshot’ı keşfettiğimden beri pabucu dama atıldı açık söyleyeyim. Birden fazla kaydı birleştirerek ister uygulamanın kendi inisiyatifine bıraktığınız klipler ister tamamen kendi tasarımınızda videolar oluşturabilirsiniz. Kendi haline bırakırsanız eklediğiniz kayıtlardan kafasına göre kırptığı parçaları art arda kendi seçtiği müzik ve efektlerle diziyor program, iphone’un kendi oluşturduğu videolar gibi gayet güzel şeyler çıkıyor ortaya. Tatili özeti çıkarmak istediğimde filan bu özelliği için hala bazen kullanabiliyorum. 🙂

Vita

Bu uygulama da güzele benziyor ama ben sadece klonlama videosu yapmak için kullanmıştım. Onu da listeye koymak istedim. Klonlama nedir derseniz, hani bir videoda aynı anda aynı kişiyi farklı şeyler yaparken izleyebiliyorsunuz ya, onu yapmaya yarıyor yani.

Reels İnsan Kopyalama Videosu Nasıl Yapılır?

Bu uygulamaların dışında daha pek çok fotoğraf ve video düzenleme programları var ama açıkçası bir yerden görüp indiriyorum sonra kullanmıyorum hatta denemiyorum bile, öyle telefonumda kalıyor. Ben şu anda ya da zamanında çok kullandığım, gerçekten fonksiyonel olan uygulamaları listeledim sadece. Hepinize bol fotoğraflı günler ve sevgiler. 😉

Bu yazıyı beğendiyseniz, motive olup daha kaliteli içerikler oluşturmam için, yorum yapmayı ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın lütfen.

Evden Katılabileceğiniz Online Aktiviteler ve Ulaşabileceğiniz Ücretsiz İçerikler

Sosyal Medyada Çok Kullanılan Kısaltmaların Anlamları

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

13 Responses

 1. Bilge Bilge dedi ki:

  Deniz hanım her zamanki gibi çok işime yarayacak şeyler paylaşmışsınız, bayıldım

 2. Gezilerimden Gezilerimden dedi ki:

  Bildiklerinizi kendinize saklamadığınız paylaştığınız için çok teşekkür ederim🌷.

 3. Budapeste Budapeste dedi ki:

  Super eline saglik

 1. Ocak 13, 2019

  […] Fotoğraf ve Video Düzenlemek İçin 10 Telefon Uygulaması […]

 2. Aralık 8, 2019

  […] Fotoğraf ve Video Düzenlemek İçin 10 Telefon Uygulaması […]

 3. Aralık 13, 2020

  […] Fotoğraf ve Video Düzenlemek İçin 10 Telefon Uygulaması […]

 4. Ocak 15, 2021

  […] En İyi Fotoğraf ve Video Düzenleme Programları […]

 5. Ocak 24, 2021

  […] En İyi Fotoğraf ve Video Düzenleme Programları […]

 6. Ocak 26, 2021

  […] En İyi Fotoğraf ve Video Düzenleme Uygulamaları […]

 7. Ocak 31, 2021

  […] En İyi Fotoğraf ve Video Düzenleme Uygulamaları […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: