Arnavutluk Gezi Rehberi ve Gezi Rotası

Arnavutluk, Balkanlar’da yer alan, küçük bir ülke olmasına rağmen, turistlere sunabileceği birçok güzellik barındırıyor. Ülkenin güzel doğası, tarihi zenginlikleri ve lezzetli yemekleri, seyahat severler için oldukça cezbedici. Arnavutluk, her yıl giderek daha fazla turistin ilgisini çekmeye başladı ve özellikle İtalyanlar tarafından çok tercih ediliyor. Ben şahsen bu kadar fazla turist olabileceğini hiç tahmin etmezdim gitmeden önce. Türkiye’de çoğu kişi Arnavutluk’u Tiran’dan ibaret sanıyor ve ülkenin değerini bilmiyor diye düşünüyorum. Oysa yaz tatili için vizesiz, yakın ve uygun fiyatlarıyla en iyi yurt dışı rotalarından biri diyebilirim. Hazırsanız, ülkenin en güzel noktalarına birlikte göz atalım, Arnavutluk Gezi Rehberi ve Gezi Rotası sizelerle..

Arnavutluk Gezi Rehberi

Arnavutluk Hakkında Genel Bilgiler

Arnavutluk seyahati hakkındaki bilgilere geçmeden önce, biraz ülke hakkında genel bilgilerden bahsedeyim.

  • İlk olarak, Arnavutluk’un nüfusunun çoğunluğu Müslüman, ikinci çoğunluk da Hristiyan. Yani, ülke her ne kadar küçük olsa da, kültürel çeşitlilik barındırıyor.
  • Arnavutluk tarih boyunca birçok uygarlığın etkisinde kalmış. Antik Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar ve İtalyanlar gibi pek çok medeniyet, ülkeye iz bırakmış.
  • Arnavutluk’a seyahat etmek için vize almanız gerekmiyor, yalnızca pasaport yeterli.
  • Arnavutluk para birimi Lek ama Euro da kabul ediliyor bazı yerlerde.
  • Saat farkı yazın Türkiye’den 1 saat geride, kışın 2 saat geride.
  • Güvenlik konusunda ise endişe etmenize gerek yok. Eskiden Arnavutluk’ta güvenlik hakkında hoş olmayan şeyler duyuyorduk ama ülke son yıllarda önemli gelişmeler katedip turistlerin güvenle seyahat edeceği bir yer haline gelmiş.

Arnavutluk hakkında bazı temel bilgileri öğrendiğimize göre şimdi ülkeyi keşfetmeye devam edelim.

Arnavutluk nerede? Arnavutluk’a nasıl gidilir? Arnavutluk ulaşım rehberi

Arnavutluk, Adriyatik kıyısında bulunan bir Balkan ülkesi. Arnautluk’a gitmek için en kısa yol İstanbul’dan Tiran’a uçmak. Birden fazla ülke bir arada yapmayı düşünürseniz ve Schengen vizeniz varsa Yunanistan’ın Corfu adasından direkt Ksamil’e, ya da İtalya’nın Bari şehrinden Durres’e feribotla geçebilirsiniz. Bir diğer yol da tabi bizim yaptığımız gibi Karadağ’dan karayoluyla geçmek. Tabi Türkiye’den arabayla çıkıp Arnavutluk’a kadar gitmek de mümkün, bunun için yine Schengen vizeniz olması gerek çünkü Yunanistan’dan geçeceksiniz.

Arnavutluk içerisinde rahat ulaşım için en mantıklı yöntem araba kiralamak. Bu konuda bana en çok gelen soru şu oluyor: “Arnavutluk’tan kiraladığımız arabayla aynı zamanda başka ülkelere de geçebilir miyiz?” Evet geçebilirsiniz, yalnız her kiralama şirketi izin vermiyor olabilir çünkü başka ülkeye geçmek için ekstra bir sigorta yapılması şartı var. Bu nedenle kiralama yaptığınız firmaya mutlaka yurt dışına çıkacağınızı bildirmeniz gerekiyor. Eğer arabanız olmayacaksa da Arnavutluk içinde toplu taşıma ile ulaşım mümkün tabi. Tren ağı pek gelişmiş değil ama otobüsle hemen hemen her yer rahatlıkla gezilebiliyor. Furgon denilen minibüsler de Arnavutluk’un en popüler toplu ulaşım araçları diyebilirim.

Ulaşımda yardımcı olması için Maps.me uygulamasını edinip Arnavutluk haritasını indirmenizi ve/veya Google Maps’te de yine Arnavutluk haritasını indirmenizi tavsiye ederim. Böylece internet olmadığında da yolunuzu bulabilirsiniz.

Arnavutluk gezi rotası: Arnavutluk Gezilecek Yerler

Arnavutluk Gezi Rotasını kuzeyden güneye olacak şekilde yazıyorum, rotayı hangi sırayla gezeceğinize kendiniz karar verirsiniz. Bu rota uzun zamanı olup hem kültür, hem doğa, hem tarih, hem deniz içiçe bir seyahat yapacaklar için uygundur. Fazla zamanı olmayanlar, içlerinden hangisi sizin daha çok ilginizi çekiyorsa gün sayınıza göre plan yapabilirsiniz. Deniz tatili için güney tarafını tercih etmek gerekiyor. Yazının ilerleyen kısmında en güzel koyları ve plajları da anlatacağım ama öncelikle rotayı yazayım.

Shkoder: Burası Karadağ’dan gelecekler için bir durak olabilir, gezmek için çok cazip bir yer değil bana göre ama daha çok mekanları ile öne çıkıyor diyebilirim. Bir de eğer arabalı değilseniz burası bazı rotalara çıkmak için duraklamanız gereken bir yer. Örneğin Theth için ulaşımı buradan sağlamanız gerekiyor.

Theth National Park, Valbona Vadisi, Lumi i Shales: Buralar doğada olmayı, köy hayatını ve trekking yapmayı sevenler için daha uygun rotalar. Bu bölgede kamp da yapabilirsiniz. Hava şartları açısından yazın tercih etmek daha uygun olacaktır.

Kruje: Burası Tiran’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan bir Ortaçağ kasabası. Arnavutluk Halk Kahramanı İskender Bey’in doğum yeri olması bakımından ülkede önemi olan bu topraklar, bir dönem Osmanlı egemenliğine girmiş. Burada Kruje Kalesi ve Eski Osmanlı Çarşısı görülmeye değer yerler.

Tiran: Başkent tiran pek de ilgi çekici bir şehir değil açıkçası. Arnavutluk’un bu kadar güzel olduğunun bilinmemesi de buradan kaynaklanıyor bana göre. Yine de en azından uçuşunuzun olduğu gün burada biraz vakit geçirebilirsiniz. Bence şehirde yapılacak en iyi aktivite BUNK’ART ve BUNK’ART 2 müzelerini gezmek. Eski savaş sığınaklarını müzeye dönüştürmüşler, oldukça etkileyici.

Tamamen deniz tatili odaklı gelecekler, buradan sonraki rotayı takip edip kuzeye hiç çıkmasınlar derim. 😉

Dhermi: Buranın denizi ve tarihi kısmı güzel ama ufak bir kasaba, o yüzden günübirlik uğranabilecek bir yer. Ama burada beğendiğim hoş bir otel var, onun için kalınabilir, konaklama kısmında bahsedeceğim.

Himare: Burası Arnavutluk Riviera’sının en göz alıcı yerlerinden biri. Turkuaz koylarına bayılacaksınız. Aşağıda Himare civarındaki koyları anlatacağım zaten. Buralar Yunanistan’a epey benziyor. Tiran’a nispeten daha yakın olduğu için kısa süre vakti olanlara Ksamil yerine deniz tatili için burayı öneririm. Plajlar dışında taş evlerin olduğu sokakları ve gün batımında Himare kalesini ziyaret edebilirsiniz.

Berat: Osmanlı’nın uzun yıllar hüküm sürdüğü bir şehir olan Berat, bizim Safranbolu veya Şirince’yi andırıyor diyebilirim. Eski şehir bölgesi UNESCO dünya mirası listesinde yer alıyor. Bir de Berat Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Gjirokaster: Burası da Osmanlı esintilerini göreceğiniz tatlı bir kasaba, Berat ile görsel olarak benziyorlar. Yine eski şehir bölgesi UNESCO dünya mirası listesinde ve kalesi de görülmeye değer. 🙂 Zaman kısıtı nedeniyle birinden birini tercih edebilirsiniz. Hangisine gideceğinize karar vermek için mevsimi baz alın. Yaz ayları ve civarı gidecekseniz Gjirokaster bence daha güzel.

Syri Kalter: Burası doğa severlerin kaçırmaması gereken bir yer. Pırıl pırıl turkuaz bir göl burası ve rengi nedeniyle mavi göz olarak anılıyor. Buraya, eğer gittiyseniz Gjirokaster’den Ksamil’e geçerken birkaç saatliğine uğramak mantıklı olur, yoksa Ksamil’den günübirlik gidersiniz.

Saranda – Ksamil: Arnavutluk’un Maldivler ile karşılaştırılan sahilleri bu bölgede, beyaz kumlar ve mint rengi bir deniz sizi bekliyor. İkisinin arası yarım saat civarı sürüyor. Ksamil’deki plaj seçenekleri daha fazla.

Butrint National Park: Burası Ksamil civarında kaldığınız sürede günübirlik ziyaret edebileceğiniz bir antik şehir. Unesco dünya mirası listesinde yer alıyor ve gezmesi 1-2 saat sürüyor.

Bunların dışında da gezilecek ufak tefek yerler var ama benim daha kayda değer gördüklerim buralar. Bazı beğensem de çok içerilerde, rotanın çok dışında olan yerler vardı, onları da koymadım. Yollar konusunda daha çok gelişirlerse Arnavutluk’u gezmek daha kolay olacak. 🙂 Bir de Durres’i Arnavutluk rotasına dahil edenler görüyorum arada. Biz de mola noktası olarak 1 gece kaldık ama Durres’i pek beğenmedik, o yüzden dahil etmedim. Tiran’a yani havaalanına yakın diye tercih ediliyor olabilir ama ne gezilecek bir yeri var ne de denizi güzel. Denizi kum sıradan bir deniz yani çok sıkıntı yok ama diğer turkuaz plajları görünce bize basit geldi. Konaklama önerilerimi de aşağıda plajlardan sonra yazacağım.

Arnavutluk gezi rotası: Arnavutluk Plajları

Gelelim Arnavutluk’un Maldivler’i ve Yunan adalarını aratmayan harika koylarına. Himare’den Ksamil’e kadar dizi dizi bir sürü güzel koy var. Mutlaka benim yazdıklarımdan daha fazlası da vardır ama ben kendi bildiklerimi yazıyorum sadece. Bir de görüp hoşuma gitmeyenler var, onları da yazmadım.

Vlore: Nimfa Beach ve Kalaja Beach.

Dhermi: Burada yan yana güzel restoranlar ve önlerinde plajları bulunuyor. Biz burayı çok sevdik, ulaşımı da kolay. Yalnızca otopark konusu biraz sıkıntı, erken gimekte fayda var. Luciano’daydık biz ve beğendik. Havana’nın Rose ve Azul adındaki iki işletmesi de çok güzel görünüyordu.

Gjipe Plajı: Yeşilliklerle kaplu dev kayalıkların dibinde yer alan turkuaz bir koy. Ulaşım pek kolay değil buraya, patikalardan epey yürüyerek gidiyorsunuz ama sonu güzel, tesis de bulunuyor.

Jale Plajı: Burası oldukça popüler beach klüplerin olduğu bir yer ve akşamları da gece klübüne dönüyor diyebilirim. Partilemek için özellikle tercih edilebilir.

Gjiri i Akuariumit: Akvaryum plajı olarak geçiyor burası. Küçük bir koy ama çok güzel. Jale veya Livadi plajından yaklaşık yarım saat yürüyerek ulaşabilirsiniz. Sabah erken saatlerde gidip tadını çıkarın, sonra kalabalık oluyor. Tesis yok, bir tane büfe gibi bir yer var ama siz yine de yanınıza yiyecek içecek alabilirsiniz.

Livadi Plajı: Himare yakınlarındaki güzel plajlardan biri. Burada ister tesisten ücretli şezlong kiralayabilir ister kendi havlunuzla oturabilirsiniz. Yemek için yerler de var. 

Llamani Plajı: Çok güzel bir plaj ve güzel bir işletme ama otopark ve plaj girişi ücretli.

Porto Palermo: Yol üzerinde harika bir plaj. Hemen yol kenarına arabanızı bırakıyorsunuz. Bir tane işletme var, orada yiyip içebilirsiniz. Yol üstü durağı olarak harika.

Ksamil: Burada bir sürü beach club var, kendiniz şöyle bir dolanarak kendinize göre olanı bulabilirsiniz. Instagram’da güzel görünüp gidince pek bize göre gelmeyen yerler oldu ama birkaç yer söyleyeceğim yine de. Manta Resort’un kendi plajı diğer yerlere göre sakindi, aile olarak rahat edilecek yerlerden. Otel misafirlerine özel plajı da var, ücretli olarak şezlong kiralayabildiğiniz kısımları da. Guvat Bar restoranın altındaki plaj da güzel görünüyordu, sanırım orası Poda Beach Bar oluyor, restoranın kendisi de güzeldi. Bunlar dışında Pema e Thate ve Veranda By Apollonia beğendiklerimden bazıları. Pulebardha Plajı Sarande ile Ksamil arasında kalıyor, o da güzel.

Arnavutluk’ta Nerede Kalmalı? Arnavutluk Konaklama Önerileri

Bana göre Arnavutluk’ta konaklama yapılabilecek yerler ve oralarda kalınacak her bütçeye uygun oteşönerilerimi yazacağım. Bazı yerleri sırf bana göre özel ve güzel oteller var diye yazıyorum, onları belirteceğim. 🙂

Lezhe: Burada değişik bir otel var, sırf onun için koydum. Karadağ’dan geliyorsanız mola noktası olarak düşünebilirsiniz. Mrizi i Zanave Agroturizëm

Theth: Gjin Thana, Molla Guest House, Guesthouse Marashi, Gurra Family,

Kruje: ROOMS EMILIANO Castle of Kruja, Hotel Panorama Kruje, Mervin Hotel

Tiran: Xheko Imperial, The Crown Boutique Hotel, Hotel Boutique Vila, Hotel Boutique Restaurant Gloria

Berat: Hani i Xheblatit, Tradita e Beratit, Hotel Colombo,

Vlore: Hotel Nimfa buranın plajı çok güzel, direkt burada kalacaksanız kalın. 🙂

Dhermi: Sırf bu otel için bile kalınır. Zoe Hora

Himare: Rea Boutique Hotel, Villa Calliope, Scala Bungalows, Castle Hotel, Dhima Hotel, Filoxenia Holiday

Gjirokaster: Argyropolis Boutique Hotel, Hotel SS KEKEZI, Argjiro Traditional

Sarande: Yacht Premium Hotel, El Primero Hotel

Ksamil: Kep Merli, Manta Hotel, Vila Vasiliu, Hotel Sunway, King Hotel Ksamil, Vila Renato

Arnavutluk’a ne zaman gidilir? Arnavutluk’ta kaç gün kalınır?

Arnavutluk, Akdeniz iklimine sahip bir ülke ve kültürel anlamda ziyaret etmek için en ideal zaman ilkbahar ve sonbahar ayları. Bu aylarda hava daha ılıman olur ve yaz aylarındaki sıcak ve kalabalık da olmaz. Ayrıca, ilkbahar ve sonbahar aylarında doğanın renkleri, ülkenin güzel manzaralarını daha da güzelleştirir, yani ben olsam kış mevsiminde gitmem. 🙂 Bir de kendi tecrübemizden yola çıkarak asla Ağustos ayına plan yapmayın derim. Ben hayatımda böyle trafik hiçbir ülkede görmedim. Şehir içini geçtim şehirler arası yollarda bile deli gibi trafik var, bir yerden bir yere gitmek işkence oluyor. Bunun nedeni Avrupa’da Ağustos ayının genelde tatil olmasıymış, özellikle İtalyanlar akın akın Arnavutluk’a gelmişlerdi. Temmuz nispeten daha iyi olsa da bence yaz tatili için Haziran ve Eylül ayları daha mantıklı.

Arnavutluk’ta kaç gün kalmanız gerektiği, seyahat planınız ve ilgi alanlarınıza bağlı açıkçası. Arnavutluk’un her yerini keşfetmek, plajlarını, tarihi ve kültürel mirasını görmek istiyorsanız, en az bir hafta kalmanız iyi olur. Yaz aylarında gidip sadece plajların tadını çıkaracağın derseniz 3-4 gün yeterli olabilir, ya da aynı şekilde sadece belli başlı kültür turu yapacağım derseniz yine en az 3-4 gün ayırmak gerek. Tüm Arnavutluk’u baştan sona gezmek ise 2 haftayı bulacaktır.

Arnavutluk’ta ne yenir? Arnavutluk yeme içme rehberi

Arnavutluk mutfağı Türk ve Yunan mutfaklarına yakın bir mutfak. Geneleksel yemekler çoğunlukla et ağırlıklı yemekler diyebilirim. Gittiğiniz bölgeye göre yiyeceğiniz yemekler biraz değişiyor. Biz sahil tarafında daha çok kaldığımız için bol bol deniz ürünü yedik ve gerçekten çok lezzetliydi. Tabi ki et yemeklerini de yedik ve Balkanlar’ın genelinde olduğu gibi etleri de çok lezzetliydi. Elbasan tava(Tave kosi), Türkiye’de en çok bilinen Arnavut yemeği. Güveçte et ve yoğurtlu sos ile yapılan, kökeni Osmanlı saray mutfağına kadar dayanan bu yemek, adını Arnavutluk’un Elbasan şehrinden alıyor. Arnavut böreğine Byrek, mantısına Samsa, köftesine Qofte diyorlar. Arnavutluğun en ünlü yemeklerinden biri de Fèrgesë, sebzeli peynirli güveçte yapılan bir yemek.

Bir de Arnavutların rakısı meşhur ama Türk rakısıyla alakası yok. Biz Yunanistan’daki uzo bizim rakıya benziyor diye yanıldık. Eşim bir akşam menüde görünce söyledi ama içemedi, sek içiyorlar ve çok sert.

Arnavutluk ucuz mu pahalı mı? Arnavutluk gezi maliyeti

Arnavutluk oldukça uygun fiyatlı bir ülke, Türk parasının halen değerli olduğu ülkelerden biri diyebilirim. Tabi turistik güney sahillerinde, yediğiniz yere göre çok pahalı fiyatlar da karşınıza çıkabiliyor ama genel olarak bütçe dostu bir seyahat rotası. Eğer zamanında otel rezervasyonlarınızı yaparsanız ve en hit dönemde gitmiyorsanız 20 €’dan itibaren gayet güzel oteller bulabilirsiniz. Yemeği de ortalama aile restoranlarında yediğinizde kişi başı 5-6 € yeterli olacaktır. Ksamil’de plajlarda 2 şezlong 1 şemsiye 15€ civarı genelde.

Bu arada konudan biraz alakasız olacak ama fiyatta bahsediyorken yazayım dedim, biz ülkeden 35 GB internet paketi olan sim kart aldık ve 2000 LEK yani 18€ civarıydı. Bir telefona aldığımız hattı 3 kişi hot spot açıp kullandık ve çok fazla kullanmamıza rağmen çıkarken internetin yarısı hala duruyordu.

Umarım Arnavutluk Gezi Rehberi yazım size faydalı olur ve güzel bir Arnavutluk seyahati yaparsınız. Benim atladığım bir şeyler olabilir, sormak istediğiniz başka şeyler varsa lütfen yorum olarak bırakın. Sizin ekstra önerileriniz varsa onları da yorumlara beklerim. Size şimdiden iyi tatiller! 

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: