Tiflis’ten Günübirlik Gidilecek 7 Yer

Ne zamandır hazırlamak istediğim ama sürekli ertelediğim bir içerikle karşınızdayım sonunda. Tiflis ufak bir şehir ve tabi kısa sürede neredeyse her yeri geziliyor. Özel bazı konulara meraklılar için daha uzun vakit geçirilebilir ama turistik yerler yetiyor genelde. Hal böyleyken 2 günden uzun süre vakti olanlar çevre yerleri de gezmek istiyor ve ben her seferinde tek tek mesajlarda alternatifleri kısaca anlatmaya çalışıyorum. Neyse daha fazla uzatmayayım, sonunda Tiflis’ten günübirlik gidilecek yerler için de bir rehberim var, size iyi okumalar. 😉

Tiflis'ten günübirlik turlar

Tiflis çevresinde gezilecek yerler

Bu listeye sadece kendi imkanlarınızla günübirlik gidebileceğiniz yerleri yazıyorum. Daha uzak bazı rotalara günübirlik turlar düzenleniyor ama kendi başınıza yapmanız oldukça zor. Tabi ki bu yazdıklarıma da turlar düzenleniyor bu arada, isterseniz kendiniz gitmek yerine onlara katılabilirsiniz. Tiflis Old Town’da dolaşırken tur şirketleri görürsünüz, onlara fiyat ve rota sorabilirsiniz. Benim bizzat tecrübe ettiğim bir tur olmadığı için tavsiyede bulunamıyorum.

Tiflis’ten Günübirlik Mtskheta

Tiflis’ten sadece yarım saat uzaklıkta yer alan Gürcistan’ın önceki başkenti olan şehir. Burada ziyaret edilecek başlıca yerler UNESCO Dünya Mirası listesindeki Svetitiskhoveli Katedrali ve fotoğrafta gördüğünüz enfes manzarasıyla Jvari Manastırı. Toplu taşıma ile gidecekseniz Tiflis’teki Didube istasyonundan 15 dakikada bir kalkan minibüslere binebilirsiniz. Mtskheta merkezde indiriyorlar ve minibüsle gittiğiniz zaman süre biraz daha uzuyor, 45 dk civarı sürüyor.

Tiflis çevresinde gezilecek yerler.

Tiflis’ten Günübirlik Gori

Stalin’in doğum yeri olmasıyla bilinen Gori, Tiflis’e sadece 1 saat 15 dk uzaklıkta yer alıyor. Gori’nin 15 dk yakınlarındaki Uplistsikhe mağara şehri bana göre görülmesi gereken bir yer. Gori merkezde ise Gori Kalesi, Old Town ve ilginizi çekiyorsa Stalin Müzesi görülecek yerler arasında. İsterseniz Gori turunu Mtskheta ile birleştirebilirsiniz çünkü Mtskheta, Gori’ye giderken yol üzerinde kalıyor hatta minibüsler de Gori’ye devam ediyor. Biraz sıkışabilirsiniz ama dolu dolu bir program olur.

Tiflis'ten günübirlik turlar

Tiflis’ten Günübirlik Dashbashi Kanyonu

Bu kanyon gerçekten çok güzel, Tiflis’e 2 saat mesafede yer alıyor. Kanyonun üstüne camdan bir köprü, ortasına kristal şeklinde cam kafe ve kanyonun iki yakası arasında giden zipline bisikletler yapıldı, epey turistik bir ortam oluştu tahmin edersiniz. Bunların dışında kanyondan aşağı epey yokuş inerek şelalelere ulaşıyorsunuz. Dashbashi kanyonuna araç kiralayarak gitmenizi tavsiye ederim çünkü toplu taşıma ancak 2 km yakınına kadar gidiyor, oradan yürümeniz gerekir. Bir de dönüşü olduğu düşünülürse çok tavsiye etmem. Giden turlar varsa tabi onları da tercih edebilirsiniz.

Tiflis'ten günübirlik turlar

Tiflis’ten Günübirlik Borjomi

Mineral sularıyla meşhur Borjomi, Tiflis’e 2 saat 15 dk mesafede yer alıyor. Marketlerde Borjomi markalı sodaları göreceksiniz, işte o sodaların kaynağı burası. Borjomi’de yapılacak pek bir şey yok, temiz hava almaya gidilir daha çok. Mutlaka yapmanız gereken şey bana göre nostaljik teleferik ile Borjomi Central Park‘tan yukarı çıkmak olacaktır. Bir de Borjomi-Bakuriani arası nostaljik Kukushka treni gidip geliyor, o da eğlenceli ama daha uzun vaktiniz olması gerekir. Tiflis Didube istasyonundan Borjomi’ye sabah 7’den itibaren minibüsler kalkıyor, toplu taşımayla 2.5 saat sürede varıyorsunuz.

Bakuriani Kayak Merkezi ve Borjomi Kukushka Treni

Tiflis'ten Günübirlik Gidilecek yerler

Tiflis’ten Günübirlik Kakheti

Özellikle Eylül ayında geliyorsanız ve tek yere gitme şansınız varsa hiç düşünmeden Kakheti bölgesini öneririm. Bağ bozumu aktiviteleri çok güzel oluyor. Tabi ki bağ bozumu dışında gittiğinizde de yine şarap tadımı yapabileceğiniz bağlar var. Kasım ve Mart arası çok tavsiye etmem bütün bağlar kurumuş oluyor ve bağlar dışında gezilecek yerler olsa da aynı etkiyi vermiyor. Biz Kakheti’ye mutlaka her sonbaharda gidiyoruz. Burada görülmesi gereken üç şehir Telavi, Tsinandali, Sighnaghi. Son gidişlerimden eklemem gereken pek çok detay olsa da eski bir Kakheti yazımı paylaşayım, işinize yarayabilir. Gürcistan Şarap Bağları Rotası: Kakheti Gezi Rehberi

Tiflis'ten Günübirlik Gidilecek yerler

Tiflis’ten Günübirlik Kazbegi

Benim en sevdiğim rotalardan biri de Kazbegi, yine defalarca gittiğimiz bir yer. Kazbegi’de görülecek en önemli yer Gergeti Kilisesi. Gidiş yolunda ise Ananuri Kalesi, Rus-Gürcü Dostluk Anıtı ve SNO köyü görülmesi gereken yerler arasında. Daha fazla detay için önceki ziyaretlerimizde hazırladığım yazımı okuyabilirsiniz. Kazbegi Gezi Rehberi ve Gezi Rotası

Eğer kış mevsiminde geldiyseniz ve kayak yapmayı seviyorsanız, Gudauri’yi de günübirlik ziyaret edebilirsiniz. Gürcistan’da Kayak: Gudauri Kayak Merkezi

Tiflis çevresinde gezilecek yerler.

Tiflis’ten Günübirlik David Gareja Manastırı

Tiflis’in doğusunda, Azerbaycan sınırında bulunan 6. yüzyıldan kalma bir Ortodoks manastır kompleksi burası. Bir de buranın yakınlarında Mravaltskaro Reservoir var ki gezinize orayı da dahil etmezseniz olmaz. Peru’nun meşhur rengarenk dağları vardır ya, işte bu bölgeye de gökkuşağı dağları diyorlar. Buraya toplu taşıma yok, kendi aracınızla veya turlarla gitmeniz gerekiyor.

Tiflis'ten Günübirlik Gidilecek yerler

Umarım günübirlik gidilecek yer önerilerimle güzel bir deneyim yaşarsınız. Henüz ayrı detaylı yazısını hazırlayamadığım yerleri de ilk fırsatta paylaşacağım. Tiflis’e seyahat edecekler için nokta atışı içerikler hazırlamaya devam edeceğim, takipte kalın. Sormak istediğiniz ek bir şey varsa yorumlara yazabilirsiniz. Daha iyi içerikler üretebilmem için eleştiri ve beğenilerinizi de yorum olarak bekliyorum.

Tiflis’te Nerede Kalınır? Tiflis Konaklama Önerileri

Instagram’a koyduğum Gürcistan fotoğraflarım için #hohhoyytgeorgia etiketini takip edebilirsiniz, yalnızca Tiflis için #hohhoyyttbilisi etiketine bakabilirsiniz.

Yerlisinden Tiflis Gezi Rehberi

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: