St. Petersburg Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

St Petersburg, 5 milyon nüfusu ile Rusya’nın ikinci en büyük şehri. Birinci Dünya Savaşı sırasında, Almanya ile savaşta oldukları dönemde şehrin adı Petrograd şeklinde değiştirilmiş, 1924 yılında Lenin’in anısına Leningrad olarak adlandırılmıştır. 1991 yılında Sovyetler Birliğinin dağılması ile günümüzdeki adını geri almıştır. St Petersburg, geniş caddeleri, kanalları, barok ve neoklasik binalarıyla gerçekten görkemli bir şehir. Henüz gitmediyseniz, bu yıl St Petersburg’u seyahat listenize almanızı öneririm.

Peterhof sarayı bahçesi

Peterhof Sarayı Bahçesi

İstanbul’dan St Petersburg’a direkt uçuş ile gidebiliyorsunuz ve Rusya vizesiz gidebileceğiniz ülkeler arasında. “St Petersburg’a Ne Zaman Gidilir?” diye soranlar için benim önerim, Beyaz Geceler zamanı yani Haziran Temmuz ayları arası. 21 Haziran’da 19 saati bulan gün ışığı ve güzel havası ile tüm gün ve gece sokaklarda gezebilirsiniz. Para birimleri Ruble ve bu yazıyı yazdığım Mart 2017’de 1 TL karşılığı 16 Ruble ediyor. Aramızdaki saat farkından bahsedecek olursak, yazın bizden 1 saat ilerideler ama bizim yeni kış saati uygulamamıza göre kışın aynı oluyoruz. Şimdi gelelim Dostoyevski’nin şehri St Petersburg’da gezilmesi gereken başlıca yerler ve yapılması gerekenlere.

st petersburg kanlı kilise

Griboedov Kanalı ve Dökülen Kan Kilisesi

 • Voskresenia Khristova Kilisesini ziyaret edin. 

İnşaatı 24 yıl süren, Griboedov Kanalı kıyısında inşa edilmiş bir Ortodoks Kilisesidir. Mimari özellikleri Moskova’daki Kremlin Sarayı ile benzerlik gösteriyor. Rus Çarı II. Alexander, bu kilisenin yakınlarında suikast sonucu öldürülmüştür, o yüzden ismi “Dökülen Kan Kilisesi” olarak anılmaktadır.

 • Nevsky Bulvarında yürüyüş yapın.

Burası St. Petersburg’un ana caddesidir. Şehrin alışveriş ve gece hayatının büyük bir kısmı Nevsky Prospekt’in üzerinde veya yakınında bulunuyor. Ayrıca cadde üzerinde Kazan Katedrali, eski Singer Binası gibi turistik yerleri de görebilirsiniz. Gogol, Nevsky Bulvarını anlatan bir öykü yazmıştır.

st_isaac_katedrali

St Isaac Katedrali

 • St Isaac Katedralini ziyaret edin.

Bu katedral şehrin en büyük Rus Ortodoks katedralidir ve en turistik yerlerden biridir. 1818-1858 yılları arasında, Dalmaçyalı Aziz Isaac anısına mimar Auguste de Montferrand tarafından yaptırılmıştır. Katedral şehrin kalbinde yer alıyor ve birçok yerden görülebiliyor. Katedralin kubbesine çıkarak şehir manzarasını izlemenizi tavsiye ederim.

 • Pif Paf’a bir şeyler içmeye gidin.

Kazan Katedrali yakınlarındaki bu ufak bar, teknoloji, film ve moda dünyasında çalışan dört arkadaşın birlikte açtığı bir yer. Hem kuaför, hem bar, hem de hamburgerci olarak hizmet veriyor. Oldukça geniş bir şarap ve kokteyl listesi bulunuyor. St Petersburg gece hayatının öne çıkan barlarından biri olan bu mekanda dans etme şansınız da var.

Ermitaj Hermitage Müzesi

Ermitaj Müzesi

 • Ermitaj(Hermitage) Müzesinin muhteşem sanat koleksiyonunu görün. 

Dünyanın en büyük sanat koleksiyonuna sahip olan müzedeki eserlerin yalnızca %13lük kısmı sergilenebiliyormuş. 1754 yılında Büyük Catherine tarafından kurulan Hermitage, dünyanın en eski müzelerinden biri ve tabloların yanı sıra klasik antikalar ve dekoratif sanat eserlerine de sahip. İster bireysel, ister rehberle müzeyi gezebiliyorsunuz.

 • Peter ve Paul Kalesini ziyaret edin.

Kuzey Savaşı sırasında Ingria topraklarını ve Neva nehir ağzını savunmak için, Büyük Petro tarafından 1703’te kurulmuş olan St. Petersburg’un orijinal kalesidir. Bugün Saint Petersburg Tarih Müzesi’nin merkezi ve en önemli parçası konumunda.

peterhof sarayi

Peterhof Sarayı

 • Peterhof Sarayını ziyaret edin.

Büyük Petro’nun Peterhof’taki yazlık sarayı Rusların Versailles’ı olarak anılıyor. Burası şehir merkezinde olmadığı için en az yarım gününüzü ayırmanız gerekir. Saraya kara veya deniz yoluyla ulaşabiliyorsunuz. Deniz otobüsü ile 45 dk içinde saraya varıyorsunuz, otobüs ile ise 1 saat sürüyor. Bahçesindeki bronz heykeller, çeşmeler ve fıskiyelerle oldukça ihtişamlı bir saray, vaktiniz varsa mutlaka gidin.

 • Udelka’da alışveriş yapın.

Şehrin ana bit pazarı olan Udelka, dünyanın en iyi on bit pazarı arasında gösteriliyormuş o yüzden otantik alışverişi sevenler burayı kaçırmasın. Burada Sovyetler Birliği zamanından ve İkinci Dünya Savaşından kalma ürünler bulabilirsiniz. Pazar her gün açık ama daha fazla çeşit için hafta sonu 12-16 arası gitmenizde fayda var.

st petersburg kanallar

St Petersburg Kanalları

 • Tekneyle kanal turu yapın.

Şehri gezmenin en keyifli ve dinledirici yollarından biri de kanal turuna katılmak. Bütçenize ve vaktinize göre farklı rotalarda düzenlenen turlardan birini seçebilirsiniz. Özellikle beyaz geceler zamanı giderseniz, gece hava henüz yeni kararmaya başladığında binmenizi tavsiye ederim.

 • Matruşka alın.

İç içe yerleştirilmiş beş veya yedi bebekten oluşan Rus yapımı ahşap bir oyuncak türüdür. Bebekler, genelde geleneksel Rus kıyafeti giymiş gibi boyanır. Matruşkaların 1890 yılında Moskova yakınlarında bulunan Abrentsevo Malikanesi’ne ait Çocuk Eğitim Atelyesinde doğduğu iddia edilir, ismini de çok beğenilen bir bayan olan Matrioska’dan aldığı söylenir.
Matruşkalar hem oymacılık hem de resimsel açıdan Rusya’nın imajı ve ruhudur, bu nedenle St Petersburg’dan alabileceğiniz en güzel hediye olacaklardır.

Mariinsky Tiyatrosu

Mariinsky Tiyatrosu

 • Mariinsky Tiyatrosunda bale izlemeye gidin.

Dünyaca ünlü bale ve opera gösterilerine ev sahipliği yapan Mariinsky Tiyatrosu, sanat severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Ambiyans muhteşem ve buradan alacağınız biletler Batı Avrupa’nın çoğunda ödeyeceğinizden çok daha ucuz, bu yüzden en az bir gösteri seyretmenizi öneririm.

 • Blininin tadına bakın.

Blini, bildiğimiz krepin Rus versiyonu aslında. Rusların en popüler atıştırmalık yiyeceklerinden biri. İçine sosis, mantar, peynir, somon, çikolata gibi ürünler ekleyerek servis ediyorlar. Fiyatı, içine ne koydurduğunuza bağlı olarak 30 ila 80 ruble arasında değişiyor.

St. Petersburg’taki uygun konaklama alternatifleri için tıklayın.

Daha fazla fotoğraf ve gelecek yazılarımdan haberdar olmak için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

5 Responses

 1. Mart 28, 2017

  […] St. Petersburg Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi […]

 2. Mayıs 25, 2017

  […] St. Petersburg Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi […]

 3. Ekim 16, 2017

  […] St. Petersburg Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi […]

 4. Aralık 12, 2017

  […] St. Petersburg Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi […]

 5. Aralık 8, 2019

  […] St. Petersburg Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: