Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri

Korona yasakları dolayısıyla ne zamandır seyahat edemiyoruz ama görünen o ki çok yakında seyahat etmeye başlayabileceğiz. Son zamanlardaki yegane seyahatim salon ile mutfak arası olunca seyahat ilhamı veren, yeni gezi hayalleri kurduran filmleri izlemeye yoğunlaştım. Tabi daha önceden de izlediğim seyahat filmleri vardı. 🙂 Aslında seyahat konulu filmler için bir liste yapmayı uzun zamandır istiyordum, son zamanlardaki film birikimimle şimdi tam sırası dedim. Bu listede yol filmleri, seyahat konulu filmler olduğu gibi konusu seyahat olmasa da çekildiği lokasyonları bize oturduğumuz yerden gezdiren filmler de var, yani her şekilde seyahate özendiren filmler. 😉 Bazılarını belki birçoğunuz izlemiştir ama arada tatlı sürprizler olacağına eminim. Ayrıca çocukları da unutmadım, onlar için de birkaç seyahat temalı çizgi film önerisinde bulunacağım. Gezmeyi özleyenler için seyahat temalı filmler listem sizlerle, umarım beğenirsiniz.

Önce genel olarak seyahat tutkusu üzerine, yol macera filmleri paylaşacağım. Bunlar yolculuk sırasında izlenecek filmler aynı zamanda, sizi seyahat için gaza getirebilir.

seyahat konulu filmler

En Güzel Yol Filmleri

Secret Life of Walter Mitty: Kendisi ve bir iş arkadaşı işini kaybetmekle yüzleşince, başrolümüz hayaylindeki maceraya atılmaya karar verir ve efsane seyahatlere başlar. IMDB puanı 7,3.

Eat, Pray, Love: Bu tarz listelerin olmazsa olmazı bir film, gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Bir kadın evliliğinin aslında çok mutsuz olduğunu fark ediyor ve hayatına bambaşka bir yol çizmeye karar veriyor. Hüzünlü bir boşanma sonrası, kendini bulmak için önce İtalya, sonra Hindistan ve en sonunda Bali’ye bir yolculuk yapıyor. IMDB puanı 5,8 ama ilham için puanı daha yüksek bence. 🙂

Wild: Yaşadığı bazı trajik olaylar sonrası tek başına yürüyerek seyahate çıkan bir kadının hikayesi. İlham verici filmlerden biri, IMDB puanı 7,1.

Motorcycle Diaries: Küba’nın ünlü devrimcisi Che Guevara’nın üniversite yıllarında yaptığı Güney Amerika seyahati sırasında tuttuğu notlardan oluşturulan kitabın sinemaya uyarlanmış hali. Bu seyahat sonrasında oluştuğu kişiye de ışık tutuyor diyebiliriz. IMDB puanı 7,8.

One Week: Sıradan bir yaşamı olan başrolümüzün hayatı, dördüncü evre kanser olduğunu öğrenmesi ile değişiyor. Tedavi ile hayatta kalma şansının yüzde on olduğunu öğrenince son günlerini hastanede geçirmek yerine istediği şeyleri yaparak geçirmeye karar veriyor. İkinci el motor alıp seyahat etmeye başlıyor, IMDB puanı 7.

Blue Skies, Green Waters, Red Earth: Başrolümüz, en iyi arkadaşıyla birlikte aşık olduğu kızı bulmak için Kerala’dan Nagaland’a doğru uzun bir motorsiklet yolculuğuna çıkıyor. Hint filmi, IMDB puanı 7,7.

You Don’t Get Life a Second Time: Üç en iyi arkadaş, aralarından birnin nişanlanması üzerine bekarlığa veda olarak seyahate çıkıyorlar. Hint filmi ama İspanya’yı geziyorlar, IMDB puanı 8,1.

1f693064425e9324323d6d1aa174b0d1

En Güzel Yol Filmleri

The Bucket List: Ölümcül bir kanser hastalığına tutulan farklı statülerdeki iki adam bir hastane odasında buluşuyor.İkisinin de yapmak istedikleri pek çok şey var ve birlikte bir liste hazırlıyorlar. Hastaneden çıkıp birlikte listedekileri yapmak üzere bir yolculuğa çıkıyorlar. IMDB puanı 7,4.

Thelma and Louise: Çok iyi arkadaş olan iki kadın birlikte bir yol macerasına atılıyor ama olaylar çok da istedikleri gibi gelişmiyor. Yolda işledikleri suçlar nedeniyle polisten kaçmaya başlıyorlar. IMDB puanı 7,5.

Tracks: Genç bir kadın, köpeği ve 4 tane deveyle Avustralya çöllerinde yürüyerek 2700 km yol yapıyor, bize de yol maceralarını keyifle izlemek düşüyor. IMDB puanı 7,2.

The Art of Travel: Evlenmek üzere olan başrolümüz nişanlısının onu aldattığını öğrenir ve düğünü iptal edip balayına tek başına gitmeye karar verir. Orta ve Güney Amerika’da güzel bir seyahate çıkıyor. IMDB puanı 6,4.

The Way Back: Sovyet Rusya’da, Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçan bir grup esirin yaşadıkları macerayı anlatıyor. 6000 km yürüyerek Gobi Çölü’nü aşıp Hindistan’a ulaşıyorlar. IMDB puanı 7,3.

Away We Go: Bebek bekleyen bir çift, kuracakları yeni hayat için ideal evi aramak üzere Kuzey Amerika’yı gezmeye başlıyor. IMDB puanı 7.

71fNPFYNHiL._RI_

Şimdi de özellikle belli bir bölgede geçen bazı filmleri paylaşayım.

Seyahat Konulu Filmler

Lost In Translation: Orta yaşlı bir aktör Tokyo’ya bir reklam çekimi için gider ve burada bir Amerikalı genç kız ile yakınlaşır. Bu Film bizi Japonya’ya götürüyor, IMDB puanı 7,7.

In Bruges: İki kiralık katil yaptıkları bir iş sonrası patronları tarafından Belçika’nın romantik şehri Brugge’a gönderiliyor ve olaylar gelişiyor. Brugge’a ışınlanmak isteyenlere tavsiye ederim, IMDB puanı 7,9.

Notting Hill: Londra’da yaşayan sıradan bir adamın hayatı, dünyaca ünlü bir film yıldızının dükkanına gelmesiyle değişiyor. Tatlı bir Londra gezisi için ideal film, IMDB puanı 7,1.

Vicky Cristina Barcelona: Barselona’ya yaz tatiline giden iki Amerikalı kız arkadaşın hayatına tesadüfen bir ressam giriyor ve ikisinin de hayatı değişiyor. İspanya manzaraları eşliğinde güzel bir film izlemek isteyenler için ideal, IMDB puanı 7,1.

Night Train to Lisbon: Bir profesör intihar etmek üzere olan bir kadını intihar etmekten  kurtarıyor ve onun bineceği trene atlıyor. Güzel bir Lizbon turu atmak isterseniz tavsiye ederim, IMDB puanı 6,9.

Copenhagen: Daha önce hiç görmediği büyük babasını aramak üzere, başrolümüz Danimarka’ya gidiyor. Dilini bilmediği bu ülkede, otelde tanıştığı bir kızdan yardım istiyor ve Kopenhag sokaklarında güzel bir seyir başlıyor. IMDB puanı 7,1.

seyahat konulu filmler

Seyahat Konulu Filmler

Hindistan’da geçen bazı filmleri paylaşacağım, hepsi gerçekten çok güzel, izlemesi keyifli filmler. Bu filmlerde Hint kültürüne dair ilginç bilgiler ve Hindistan’dan farklı manzaralar izleyebilirsiniz.

The Best Exotic Marigold Hotel: Bir grup İngiliz arkadaş, emekliliklerini kutlamak için ekonomik ama lüks bir tatil yapmak istiyorlar. Hindistan’da tam istedikleri gibi zannettikleri bir otele rezervasyon yapıp gidiyorlar. Otel istedikleri gibi çıkmasa da Hindistan onlara çok güzel bir maceraya sürüklüyor. IMDB puanı 7,2.

The Darjeeling Limited: Babalarının cenaze töreninden sonra bir yıl boyunca görüşmeyen üç erkek kardeş aralarındaki bağı kuvvetlendirmek amacıyla trenle Hindistan’ı dolaşıyor. IMDB puanı 7,2.

The Lunchbox: Hindistan’da bir sefertası kültürü var ve film bunun üzerine. Yanlış ulaştırılan bir sefer tası iki yabancı insanı tanıştırıyor ve aralarında hayali bir ilişki başlıyor. Kadın karşı tarafa yemekler pişirerek onunla iletişim kuruyor, sefer tasının içine koydukları notlarla yazışmaya başlıyorlar. IMDB punaı 7,8.

Slumdog Millionaire: Hintli bir genç, bizdeki “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasına katılıyor ve tüm hayatı gözlerinin önünden geçerek sorulara cevap veriyor. IMDB puanı 8.

Under-the-Tuscan-sun”-Tour-01-min

En Güzel Seyahat Filmleri

İtalya’da çekilmiş çok fazla film var ve ben onları izlemeye bayılıyorum. Avrupa’da en sevdiğim ülke olan İtalya’dan gelsin şimdiki filmlerimiz.

The Talented Mr. Ripley: Tom Ripley, bir gün zengin bir adam tarafından, İtalya’da playboy hayatı yaşayan oğlunu Amerika’ya geri döndürmek için görevlendirilir. Tim daha iyi bir hayata sahip olmak için başka birinin hayatını çalıyor. IMDB puanı 7,4.

Before Sunrise: Genç bir erkek ve kadın, Avrupa’da bir trende karşılaşıyorlar. Birlikte Viyana’da bir akşam geçiriyorlar ve belki de bu onların tek gecesi. Üç filmlik serinin ilki. IMDB puanı 8,1.

Under The Tuscan Sun: Amerikalı bir kadın boşanmasının ardından Toskana’da eski bir villa alıyor ve onu adam etmeye çalışıyor. Bu süreçte bol bol İtalya manzarası görüyoruz. IMDB puanı 6,8.

Angels and Demons: Dan Brown’un romanından uyarlanan bir film. Simgebilim uzmanı başrolümüz, İlluminati’nin Vatikan üzerine kurduğu planları gerçekleştirmek için harekete geçtiğini öğrenince Roma’ya gidiyor. İtalyan bilimci bir kadınla birlikte konuyu araştırmaya başlıyor. IMDB puanı 6,7.

The Tourist: Başrolümüz, trende Amerikalı bir turistin yanında oturuyor. Sevgilisi polis tarafından arandığı için bir yandan polisten kaçıyor, bir yandan sevgilisinin parasını çalanları bulmaya çalışıyor. Venedik manzaraları eşliğinde sürükleyici bir film. IMDB puanı 6.

To Rome With Love: İtalya’ya çeşitli nedenlerle gelen Amerikalılar ve İtalyanların başlarından geçen eğlenceli hikayeleri birbiriyle bağlantılar kurarak anlatan bir film. IMDB puanı 6,3.

The Trip to Italy: Yemek eleştirmeni iki adam, İtalya çevresinde bir yolculuğa çıkıyor. Altı farklı yerde altı öğün yiyecekler ve bizi İtalya’nın farklı bölgelerine götürecekler. IMDB puanı 6,6.

Unutmadan Godfather serisinin bir kısmı da Sicilya’da geçiyor, biz Sicilya seyahatimizde film lokasyonlarını gezmeye çalışmıştık.

Tüm İtalya gezi yazılarıma şu linkten ulaşabilirsiniz.

780b8b3f0d51bbab4faf571dccd36f3b1982998f

Seyahate Özendiren Filmler

Fransa da, çekilen filmler açısından en az İtalya kadar alternatif sunuyor. Çok sevdiğim Fransa filmleriyle devam ediyorum.

A Good Year: Bir İngiliz yatırım komisyoncusuna, çocukluğunun çoğunu geçirdiği amcasının Provence’taki bağı ve şatosu miras kalıyor. Satmak üzere gittiği bölgede bambaşka bir hayatı keşfediyor. IMDB puanı 7.

Amélie: Anne ve babasını kaybetmiş olan ve Paris’te yaşayan Amelie, kendini başkalarının hayatlarını yoluna koymaya, onları mutlu etmeye adamış. Yardımlarını fark ettirmeden, bu durumdan bihaber olan insanların hayatlarını kolaylaştırarak yapıyor. IMDB puanı 8,3.

Midnight in Paris: Bir senaryo yazarı nişanlısının ailesi ile Paris’te seyahatteyken, her gün gece yarısı 1920’lere yolculuğa çıkmaya başlıyor. IMDB puanı 7,7.

Before Sunset: Üç serilik filmin ikincisi. Bu sefer çiftimiz, 9 sene sonra Paris’te buluşuyor. IMDB puanı 8.

Paris, Je T’aime: 20 farklı yönetmenden 20 farklı konu ile Paris’te geçen kısa hikayelerden oluşan bir film. IMDB puanı 7,2.

French Kiss: Nişanlısı Paris’ten arayıp bir Fransız kadınına aşık olduğunu itiraf edince başrolümüz onu geri kazanmak için uçuş korkusunu yenip Paris’e gitmeye karar veriyor. IMDB puanı 6,6.

The Da Vinci Code: Dan Brown’un romanından uyarlanan bir film. Simgebilim uzmanı başrolümüz, gizemli bir cinayeti çözmeye çalışıyor. Kriptoloji uzmanı bir Fransız bilim kadını da kendisine yardım ediyor. IMDB puanı 6,6.

Tüm Fransa gezi yazılarıma şuradan ulaşabilirsiniz.

seyahat konulu filmler

Seyahate Özendiren Filmler

İstikamet Yunanistan, Yunanistan’ı özleyenler için filmler geliyor.

Before Midnight: Üç filmlik serinin sonuncu filmi, bu sefer çiftimizi Yunanistan’da görüyoruz. IMDB puanı 7,9.

Mamma Mia: Evlenmek üzere olan bir genç kadın, babasının kim olduğunu bilmiyor ve öğrenmek istiyor. 20 yıl önce annesinin bir Yunan adasında birlikte olduğu üç adamı araştırmaya başlıyor. Müzikal türünde bir film, IMDB puanı 6,4.

Captain Corelli’s Mandolini: 1940’lı yılların başında İtalyanlar tarafından işgal edilen küçük ve huzurlu bir Yunan adası işgalin ardından harap olur. İşgal ordusundaki rütbeli askerlerden biri olan Yüzbaşı Corelli, başlarda işgal güçlerinden yana gibi görünse de zamanla yerli halk tarafından tanındıkça sevilen biri olur. IMDB puanı 5,9.

The Two Faces of January: Amerikalı bir çift Atina’ya tatile gidiyor. Burada tur rehberi olan biriyle tanışıyorlar ve bazı sırlarına onu da ortak ediyorlar. IMDB puanı 6,2.

Bunların yanı sıra The Bourne Identity ve Tomb Raider – The Cradle of Life gibi meşhur aksiyon filmlerinin bazı sahneleri de Yunan adalarında çekilmiştir.

Yunanistan gezi yazılarım

THE-IMPOSSIBLE

Şimdi sırada Tayland var, Tayland’da geçen filmlerin bazılarını paylaşacağım.

The Beach: Amerikalı bir genç macera arayışı için Tayland’a gidiyor. Burada tanıştığı bir Fransız çift ile çok az kişinin bildiği bakir bir adaya gidiyorlar. IMDB puanı 6,7.

The Impossible: Bir aile noel tatili için Tayland’a gidiyor. Her şey çok güzel giderken 26 aralık 2004’te yaşanan tsunami felaketini yaşıyorlar. IMDB puanı 7,6.

Bridget Jones – The Edge of Reason: Bridget Jones serisini birçoğunuz duymuşsunuzdur. Romantik komedi türündeki serinin bu ikinci filmi ve bazı sahneleri Phuket’te geçiyor. IMDB puanı 6.

The Hangover Part II: Bu filmi de izlemeyen birkaç kişi kaldıysa diye bu listeye koyayım dedim. 🙂 Beş arkadaş aralarından birinin düğünü için Tayland’a gidiyor ve Bangkok’ta unutulmaz bir bekarlığa veda onları bekliyor. IMDB puanı 6,4.

Tayland gezi yazılarım

seyahat konulu çizgifilmler

Çocuklar için Seyahat Temalı Çizgi Filmler

Madagascar: 3 filmden oluşan bir seri, pek çoğunuz izlemiş olabilirsiniz. New York hayvanat bahçesinden kaçan bir grup hayvanın dünyanın başka yerlerindeki maceraları anlatılıyor. IMDB puanı 6,9 ama bence her bir bölüm dünyanın en güzel filmlerinden biri. 🙂

Up: 78 yaşında bir adam çok sevdiği eşi öldükten sonra evini balonlarla uçurup seyahat etmeye başlıyor, peşine de şirin bir ufaklık takılıyor. IMDB puanı 8,2.

Mouk: Mouk ve arkadaşı Chavapa’nın dünyayı dolaşıp yeni arkadaşlarla tanışmasının konu alan çizgi dizi. IMDB puanı 7,6.

Carmen Sandiego: Dünyayı dolaşan usta bir hırsızın maceraları. Netflix’te 10’ar bölümlük 2 sezon var, 7 yaş üzeri için tavsiye ediliyor, IMDB puanı 7,9.

Go Jetters: Dört tane süper kahramanın dünyanın dört bir yanında çıkan problemler karşısındaki maceraları. IMDB puanı 8,3.

Super Wings: Jett adında bir uçak dünyanın farklı yerlerindeki çocuklara paketler götürüyor ve arkadaşları Süper Kanatlar ile birlikte problemleri çözüyor. Türkiye bölümü de var, IMDB puanı 6,3.

Seyahat temalı bir içerik listesi daha yaptım, orada da çok güzel belgeseller var, mutlaka göz atın.

Gezmeyi Özleyenler için Seyahat Temalı Netflix Belgeselleri

Evde kalınan günlerde işinize yarayabilecek diğer yazılarımı da paylaşıyorum, onlara da göz atmanızı öneririm.

En Güzel Netflix Yılbaşı Filmleri ve Dizileri

Evden Katılabileceğiniz Online Aktiviteler ve Ulaşabileceğiniz Ücretsiz İçerikler

Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri

Netflix’teki En İyi Dekorasyon ve Mimari Programları

Hazır Almak Yerine Evde Yapabileceğiniz Yemek Tarifleri

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Sizin seyahat konulu filmler için öneriniz varsa lütfen yorumlara yazın. 🙂

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

16 Responses

 1. Nilay Kovan Nilay Kovan dedi ki:

  Ne kadar çok film varmış, yasaklar artmaya başladı uzun bir süre daha bu filmlerle gezeceğiz gibi. Teşekkürler

 1. Mayıs 30, 2020

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Filmler […]

 2. Haziran 16, 2020

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Filmler […]

 3. Temmuz 21, 2020

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Filmler […]

 4. Kasım 4, 2020

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

 5. Kasım 4, 2020

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

 6. Kasım 19, 2020

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

 7. Aralık 1, 2020

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

 8. Aralık 5, 2020

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

 9. Aralık 8, 2020

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

 10. Aralık 30, 2020

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

 11. Ocak 8, 2021

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

 12. Ocak 25, 2021

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

 13. Şubat 2, 2021

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

 14. Şubat 3, 2021

  […] Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: