Bir Oturuşta Bitirebileceğiniz Maratonluk Dizi Önerileri

Sokağa çıkma yasakları sayesinde çoğumuz muhtemelen hayatımızda izlemediğimiz kadar dizi izler olduk. Okumadığım kadar kitap okudum demeyi çok isterdim ama kendi adıma bunu başaramadım, umarım sizler okuyabilmişsinizdir. Artık izleyecek dizi kalmadı dediğim noktada sizler sayesinde ya daha önce izlemediğim eski bir dizi buluyor, ya da yeni çıkan kaliteli dizilere sarılıyorum. Bir de internet televizyonları sağolsun, artık her hafta dizi beklemeye pek gerek olmuyor, sürükleyiciyse bir oturuşta dizileri bitirebiliyorsunuz. İşte ben de sizlere sokağa çıkma yasaklarını geçirmek için ideal, sürükleyici, bir oturuşta bitirebileceğiniz maratonluk dizi önerileri hazırlamaya karar verdim. Maratonluk dizi denmesinin sebebi, maraton için uzun bir mesafenin bir seferde koşulmasından çıkıyor, yabancılar “binge watch”, “episodic binge” gibi ifadeler de kullanıyorlar. Çok severim sabahlayıp dizilerin bütün bölümlerini izlemeyi, listedekilerin çoğunu gerçekten bir oturuşta bitirdim. Arada sadece birkaç tane izlemediğim dizi var, onları da instagram‘da dizi önerisi istediğimde yoğun şekilde yazıldığı için ekledim. 🙂 Listenin çoğunluğu 2020 yapımı, diğerleri de son birkaç yıl içinde çekilmiş dizilerden oluşuyor.

0_Fw_3YeJDft-qLcOu

Bir Solukta İzleyebileceğiniz Maratonluk Dizi Önerileri

Bu listedekilerin çoğu sizin duyduğunuz diziler muhtemelen ama neye başlasam diye karar veremiyorsanız öncelik vermenizde yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Çok sürükleyici olan, bol sezonluk bir sürü güzel dizi var ama ben bu yazıda, bir gecede hap gibi bitirebileceğiniz mini diziler ve şimdilik tek sezonu olan dizileri paylaşıyorum sadece. Liste biraz kabarık olduğu için her birine uzun uzun yorum yapamayacağım, bazı önemli detaylarla birlikte minik özet bilgiler vermeye çalışacağım. Dizilerin yayınlandığı internet televizyonlarında üyeliğiniz yoksa bile, ücretsiz deneme sürelerinden faydalanarak izleyebilirsiniz.

Lupin: Babası, kendisi çocukken haksız yere hırsızlıkla suçlanan bir genç, Arsen Lupen hayranlığı sebebiyle, onun izinden babasının intikam almaya çalışıyor. Şimdilik 1 sezonu var, 5 bölümden oluşuyor, bölümler 45-50 dk arası. Netflix’te izlenebiliyor, 2021 dizisi, suç dram türünde, IMDB puanı 7,8.

Into the Night: Güneşten gelen radyasyon Dünya’da küresel bir felakete neden oluyor ve Brüksel’den kalkan bir gece uçuşundakiler hayatta kalıyor. Güneşe yakalanmadan gidebilecekleri rotalar belirliyorlar. Şimdilik 1 sezonu var, 6 bölümden oluşuyor, bölümler 35-40 dk arası. Netflix’te izlenebiliyor, 2020 yapımı, bilim kurgu aksiyon türünde, IMDB puanı 7,1.

The Undoing: Zengin ve iyi bir aile hayatı olan bir psikologun hayatı, bir cinayet sonrası alt üst oluyor. Hugh Grant ve Nicole Kidman için bile izlenebilir. Tek sezon, 6 bölümden oluşuyor, bölümler 45 dk – 1 saat arası. Bein Connect’te izlenebiliyor, 2020 yapımı, psikolojik suç dram türünde, IMDB puanı 7,5.

Defending Jacob: Romandan uyarlama, savcı bir adamın 14 yaşındaki oğlunun arkadaşını bıakla öldürmesi sonrası olaylar araştırılıyor, olayın gelişimi oldukça sürükleyici. Mahkeme dizisi sevenler için güzel. Tek sezon, 8 bölümden oluşuyor, bölümler 45 55 dk arası. Apple TV’de izlenebiliyor, 2020 yapımı, suç dram türünde, IMDB puanı 7,9.

Emily in Paris: Amerika’da yaşayan Emily iş için Paris’e gönderiliyor ve onun Paris’teki iş, aşk, arkadaşlık ilişkileri anlatılıyor. Paris özleyenler sevecektir. Şimdilik 1 sezonu var, 10 bölümden oluşuyor, bölümler 25-30 dk arası. Netflix’te izlenebiliyor, 2020 yapımı, romantik komedi türünde, IMDB puanı 7,1.

Caliphate: İsveç’te yaşayan Ürdünlü bir ailenin kızları, kandırılarak IŞİD’in tuzağına düşürülüyor. Fatma ismindeki hırslı bir ajan da İsveç’te IŞİD’in bir terör saldırısı olacağına dair ihbar alıyor. Fatma’nın kariyeri, genç kızları kurtarmaya çalışması işleniyor. Eşi IŞİD’li olan Türk bir kadın da var dizide ve bir bölüm Türkiye’de geçiyor. Şimdilik 1 sezonu var, 8 bölümden oluşuyor, bölümler 45 dk. Netflix’te izlenebiliyor, 2020 yapımı, gerilim dram türünde, IMDB puanı 8,2.

AAAABcL2iWNIx4vi4cc0PT0PTlMcuXiOrJcg0UujHyeug-6AETl6AmELWTiRI0nzrJ4MyTI-mPSFzuSnLTH63iJyJxMIVp5M-1600x900

The Queen’s Gambit: 1950’lerin Amerika’sında, yetimhanedeki bir kızda müthiş bir satranç yeteneği ortaya çıkıyor, satranç ile ünlendiği sırada bir yandan bağımlılıklarıyla mücadele ediyor. Tek sezon, 7 bölümden oluşuyor, bölümler 45 dk-1 saat arası. Netflix’te izlenebiliyor, 2020 yapımı, dram türünde, IMDB puanı 8,7.

Bir Başkadır: İstanbul’da yaşayan, birbirinden farklı sosyokültürel geçmişlere ve ekonomik imkanlara sahip insanların birbirlerinin hayatlarına dokunuşlarını izliyoruz. Tek sezon, 8 bölümden oluşuyor, bölümler 45-55 dk arası. Netflix’te izlenebiliyor, 2020 yapımı, dram türünde, IMDB puanı 8,7.

Unorthodox: Brooklyn’de yaşayan Hasidik Yahudi bir kadın görücü usulü evlendiriliyor ve ardından Berlin’e kaçıyor, buradaki yaşam mücadelesini izliyoruz. Tek sezon, 4 bölümden oluşuyor, bölümler 50-55 dk arası. Netflix’te izlenebiliyor, 2020 yapımı, dram türünde, IMDB puanı 8.

Bridgerton: 1800’lü yılların İngilitere’sinde zengin, güçlü bir aile olan Bridgerton’ların etrafında dönen olaylar diyebiliriz, dedikodu, aşk, ihanet vs. eğlenceli vakit geçirmelik bir dizi. Hafif Gossip Girl tadı var. Şimdilik 1 sezonu var, 8 bölümden oluşuyor, bölümler 1 saat civarı sürüyor. Netflix’te izlenebiliyor, 2020 yapımı, romantik dram türünde, IMDB puanı 7,4.

Upload: İnsanların ölüm sonrası bilinçlerini sanal bir dünyaya aktarıp, istedikleri cenneti yaşayabildikleri bir dünya düşünün, konusu oldukça ilginç. Şimdilik 1 sezonu var, 10 bölümden oluşuyor, bölümler 25-30 dk arası. Amazon Prime’da izlenebiliyor, 2020 yapımı, bilim kurgu komedi türünde, IMDB puanı 8.

I May Destroy You: Bir yazar olan Arabella, Londra’da bir gece kulübünde cinsel tacize uğrar ve hayatı değişir. Bunu izlemedim fakat epey tavsiye eden olmuş, çok gerçekçi olduğu söyleniyor. İlk fırsatta başlayacağım. Şimdilik 1 sezon, 12 bölümden oluşuyor, bölümler 30 dk civarı sürüyor. Bein Connect’te izlenebiliyor, 2020 yapımı, dram türünde, IMDB puanı 8,1.

Chernobyl_Twitter_BAFTA_-_Compressed

Chernobyl: 1986 yılında gerçekleşen Çernobil nükleer felaketini anlatan bir dizi. Tek sezon, 5 bölümden oluşuyor, bölümler 1 saat civarı sürüyor. Bein Connect’te izlenebiliyor, 2019 yapımı, tarihi dram türünde, IMDB puanı 9,4.

When They See Us: Gerçek hikayeden uyarlanmış bir dizi. Central Park’ta yaşanan bir cinayetin suçu Harlem’de yaşayan beş siyahi gencin üzerine atılıyor ve onların başına gelenler anlatılıyor. Tek sezon, 4 bölümden oluşuyor, bölümler 1-1.5 saat arası. Netflix’te izlenebiliyor, 2019 yapımı, dram türünde, IMDB puanı 8,9.

Unbelievable: Yine gerçek hayat hikayelerinden uyarlanmış bir dizi. Bir genç kız tecavüze uğradığına dair yalan söylemekle suçlanıyor. Bu konuyu araştıran iki dedektif geçmişte de benzer vakaların yaşandığını fark ediyor. Tek sezon, 8 bölümden oluşuyor, bölümler 45-55 dk arası sürüyor. Netflix’te izlenebiliyor, 2019 yapımı, dram türünde, IMDB puanı 8,4.

The Spy: İsrail ajanı Eli Cohen’in hayatını anlatan bir dizi. Açık söyleyeyim ben bu diziyi bir oturuşta izleyemedim, hatta bitiremedim. Kötü diyemem de, beni çok sarmadı sadece ama ne zaman dizi önerisi istesem en az birkaç kişi yazıyor, o nedenle listeye koymak istedim, belki siz seversiniz. Tek sezon, 6 bölümden oluşuyor, bölümler 45 dk-1 saat arası. Netflix’te izlenebiliyor, 2019 yapımı, dram türünde, IMDB puanı 7,9.

Bozkır: İkinci Türk dizi önerimle devam ediyorum. Doğuda hayali bir yerde, iki polis yaşanan bir çocuk cinayetini araştırıyorlar ve cinayetin arkasında çok farklı olaylar ortaya çıkıyor. Tek sezon, 10 bölümden oluşuyor, bölümler 50 dk civarı sürüyor. Blu TV’de izlenebiliyor, 2017 yapımı, polisiye gerilim türünde, IMDB puanı 8,1.

Saygı: Yine bir Türk dizisi, Behzat Ç. devamı gibi bir diziymiş. Ben izlemedim ama önerenler çok oldu. Şimdilik bir sezon, 8 bölümden oluşuyor, bölümler 1 saat civarı sürüyor. Blu TV’de izlenebiliyor, 2020 yapımı, polisiye türünde, IMDB puanı 7,7.

Şahsiyet: Bu diziyi duymayan kaldı mı bilmiyorum ama Alzheimer hastası bir adam geceleri cinayetler işleyerek adaleti sağlamaya çalışıyor diyebilirim kısacası. Müthiş bir diziydi, izlemediyseniz şimdi tam vakti. Tek sezon, 12 bölümden oluşuyor, bölümler 1 saat civarı sürüyor. Puhu TV’de izlenebiliyor, 2018 yapımı, polisiye gerilim türünde, IMDB puanı 9,1.

maxresdefault (1)

Benim bir oturuşta bitirebileceğiniz maratonluk dizi önerileri listem şimdilik bu kadar. Sizin bildiğiniz başka bu tip tek sezonluk sürükleyici diziler varsa mutlaka yorumlara bekliyorum, herkes faydalansın. Ben yeni diziler keşfettikçe eklemeler yaparım. Daha önce yazdığım seyirlik öneri yazılarımı da ekliyorum, belki ilginizi çeker. Özellikle polisiye seviyorsanız, polisiye dizi önerilerimin her birini bir oturuşta bitirmiştim. 🙂 İlk fırsatta, yine çok sürükleyici ama birden fazla sezonu olan diziler için de bir yazı hazırlarım.

Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri

Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri

Gezmeyi Özleyenler için Seyahat Konulu Netflix Belgeselleri

Netflix’teki En İyi Dekorasyon ve Mimari Programları

En Güzel Netflix Yılbaşı Filmleri ve Dizileri

Evden Katılabileceğiniz Online Aktiviteler ve Ulaşabileceğiniz Ücretsiz İçerikler

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

Author: hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

Bir Cevap Yazın