Gezmeyi Özleyenler için Seyahat Konulu Netflix Belgeselleri

Korona virüsü yüzünden uzun zamandır seyahat edemiyoruz ama çok yakında seyahat etmeye başlayabileceğiz gibi görünüyor. Evde geçirmek zorunda kalınan günlerde seyahat ilhamı veren, yeni gezi hayalleri kurduran içerikleri izlemeye başladım. Tabi daha önceden de bu konuda  birikimim var. 🙂 Sizlerin de ilginizi çekebileceğini düşünerek daha önceden ve son günlerdeki keşiflerimle bir liste hazırlamaya karar verdim. Bu listede Netflik’te izleyip beğendiğim seyahat konulu belgeselleri bulabileceksiniz. Gezmeyi özleyenler için seyahat temalı içerikler listem sizlerle, umarım beğenirsiniz. Sıralamayı IMDB puanına göre yüksekten düşüğe göre yaptım.

Tales by Light

Tales by Light: Dünyanın dört bir yanında insan, doğa, hayvan, kültür peşindeki ünlü fotoğrafçıların hikayeleri anlatılıyor diyebiliriz. Tabi onların hikayeleriyle birlikte siz de dünyayı geziyorsunuz. Hem gezmeye hem fotoğraf çekmeye özendiriyor. Netflix’te 6’şar bölümlük 3 sezon var, IMDB puanı 8,3.

Somebody Feed Phil: Dünyanın farklı yerlerinde hem yemek kültürleri hem gelenekleri üzerine bir program. Sunucu Phil’in samimi ve eğlenceli karakteriyle çok keyifli bir program. Netflix’te 6’şar bölümlük 2 sezonu var, IMDB puanı 8,1.

x1080

Conan Without Borders: Talk Show programı olan Conan O’Brien tarafından hazırlanan çok eğlenceli bir bir program. Kendine has üslubuyla, dünyanın farklı yerlerinde ilginç deneyimlerini bizlere aktarıyor. Netflix’te 6 bölüm var, IMDB’de her bölüm farklı puanlanmış ama genelde 8’in üzerinde.

Jack Whitehall – Travels With My Father: Benim en severek izlediğim seri bu diyebilirim. Jack bir komedyen ve babası da aristokrat bir adam, birlikte dünyayı geziyorlar ve ikisi gerçekten çok tatlılar. İlk sezon Asya, ikinci sezon Avrupa ve son sezon Amerika’da geçiyor. Netflix’te toplam 13 bölüm var, IMDB puanı 7,7.

153724400836

Dark Tourist: Sıradan turistik aktivitelerden ziyade, alışık olmadığımız sıra dışı aktiviteleri gerçekleştiren bir gazetecinin seyahatlerini izliyoruz. Turistik amaçlı yasa dışı sınır geçmek, yüksek radyasyonlu bir yeri ziyaret etmek gibi normalde gezilerimizde pek olmayan şeyler yapıyor. Bu belgeselin sadece iki bölümünü izledim henüz ama fena görünmüyor. Netflix’te 8 bölümlük tek bir sezon var, IMDB puanı 7,5.

Mountain: Dünyadaki en yüksek zirvelerden nefes kesici görüntülere sahip bir belgesel, tek kelimeyle muhteşem. İnsanın dağcı olası geliyor, en azından benim öyle oldu. 😛 Tek bölüm, IMDB puanı 7,2.

Breakfast, Lunch & Dinner

Breakfast, Lunch & Dinner: Şef David Chang, ünlülerle(ben pek tanımasam da 🙂 ) birlikte yemek ve kültür üzerine bir program çekmiş. Daha önce belki Ugly Delicious’ı duymuşsunuzdur, onu çeken şef bu. O program çok yemek ağırlıklı olduğundan bu listeye koymadım ama bu seferki gezmeye de özendiriyor. Netflix’te tek sezon 4 bölüm var şu anda, IMDB puanı 6,7.

Expedition Happiness: Bir film yapımcısı ve müzisyen kız arkadaşı, köpekleriyle birlikte yola çıkıyor. Hem de bir okul otobüsünü yenileyip karavana dönüştürerek. Kendileri Alman, seyahatleri ise Kanada, Alaska ve Amerika’da geçiyor. Tek bölümlük bir belgesel, IMDB puanı 5,9. Belgeseli kendi çektikleri düşünülürse bence epey başarılı, ilham verici bir hikaye.

Extreme Engagement

Extreme Engagement: Bir evlenme teklifi sonrası çiftimiz farklı ülkelerdeki evlilik geleneklerini keşfederek ilişkilerini test ediyor. Bu arada tabi ki pek çok macera yaşıyorlar. Bazen çok samimi bazen de yapmacık geldiği zamanlar oluyor ama oyunculuğa takılmadan izleyince keyifli ve öğretici olduğunu düşünüyorum. Tek sezon 8 bölümden oluşuyor, IMDB puanı 5,4.

Pedal The World: Alman bir genç işinden istifa edip 1 yıl boyunca 22 ülkede bisikletle 18000 km yol yapıyor ve maceralarını videoya çekiyor. Bu tek bölümlük bir belgesel, IMDB punaı 5. Puanı oldukça düşük ama bu filmin cesaret verici olduğunu düşünüyorum.

our-planet-1024x576

Bonus olarak muhtemelen pek çoğunuzun bildiği iki tane doğa temalı belgesel paylaşayım. Tam seyahat belgeselleri değil belki ama hayvanları tanımak ve onları yerinde görmek için özendiriyor bence.

Our Planet: Dünyanın en güzel belgesellerinden biri, o kadar çok şey öğreniyorsunuz ki..bazen büyüleniyor, bazen kahroluyorsunuz. 5 yaşına yaklaşmakta olan oğlum da bayılıyor ve ailece defalarca izledik. Aynı zamanda doğayı korumak adına bazı aksiyonlara geçmek için de tetikleyici bir belgesel olduğunu düşünüyorum. bunun bir de kamera arkası var, onu da izleyebilirsiniz. Tek sezon, 5 bölümden oluşuyor, IMDB puanı 9,3. Ayrıca bu tarzı sevenler için, yıllar önce izlediğim Planet Earth belgeseli vardı, Netflix’te yok ama onu da izleyebilirsiniz.

Night on Earth: Bu sefer doğanın gece versiyonu çekiliyor. Tüm canlıların gece neler yaptığını izliyorsunuz, bu da çok başarılı bir belgesel. Tek sezon, 6 bölümden oluşuyor, IMDB punaı 8,2.

Seyahat temalı bir içerik listesi daha yaptım, orada da filmler var, mutlaka göz atın.

Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Filmler

Şimdilik benden bu kadar, bunlar bana göre şu anda en güzel Netflix belgeselleri, aklıma geldikçe ve yeni içerikler keşfettikçe eklemeler yaparım. Tabi ki seyahat temalı daha pek çok içerik var ama ben yalnızca kendim deneyimleyip sevdiklerimi paylaştım. Sizin de önerileriniz varsa lütfen yorum bırakın. 😉

Evde kalınan günlerde işinize yarayabilecek diğer yazılarımı da paylaşıyorum, onlara da göz atmanızı öneririm.

Evden Katılabileceğiniz Online Aktiviteler ve Ulaşabileceğiniz Ücretsiz İçerikler

Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri

Hazır Almak Yerine Evde Yapabileceğiniz Yemek Tarifleri

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

Author: hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

Bir Cevap Yazın