Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri

Normalde çok fazla dizi izlemeye vakit bulabilen biri değilim. Evle ilgilenmek, eşimle ve oğlumla vakit geçirmek dışındaki her boş vaktimde ya seyahat planlarım ya da blog yazarım, tabi biraz da sosyal medyayla ilgilenirim. Korona günlerinde seyahat planlamak tamamen rafa kalkınca hayatımda çok büyük bir boşluk oluştu. 🙂 Ben de bu boşluğu dizilerle doldurmaya başladım. Aslında kitap okumaya ve kendimi geliştirmeye daha fazla vakit ayırmak istiyordum ama bunlar çok konsantrasyon gerektiriyor, evde deliren bir çocukla başarılı olamıyorum. Daha da uzatmadan sadede geleyim, bu ara çok fazla dizi izledim ve instagram’dan da arada sorular geldiğinden, beğendiklerimi sizinle paylaşayım dedim. En sevdiğim tür polisiye – gerilim olduğu için genelde elim hep onlara gidiyor, o nedenle tamamen polisiye dizilerden oluşan bir liste hazırlamaya karar verdim. Başlayıp da sıkıldığım için devam edemediğim ya da bitirsem bile pek beğenmediğim bazı polisiye dizileri de neden beğenmediğimden bahsederek yazacağım. Bu listedeki dizilerin hepsi Netflix’te şu an ulaşılabilen içerikler, yeni diziler izledikçe olumlu/olumsuz eklemeler de yaparım. Bu arada baştan söyleyeyim ben film veya dizi izlerken sürekli mantık hatası arayan, aşırı detaycı eleştirel gözle bakan biri değilim. Yani çok düz bir izleyiciyim ve beni sürükleyen izlemekten keyif aldığım, bana göre en iyi polisiye dizileri evde kalınan bugünlerde fikir olması için yazıyorum sadece. Buyurun o zaman, karşınızda izlediğim Netflix polisiye gerilim dizileri listem.

Aşağıdaki yazılarım da ilginizi çekebilir.

Bir Oturuşta Bitirebileceğiniz Maratonluk Dizi Önerileri

Gerilim Severler için Sürükleyici Türk Filmleri ve Dizileri

Netflix Polisiye Gerilim Dizileri

lamante

La Mante: Fransız yapımı, 6 bölümlük bir mini dizi, IMDB puanu 7,5. Polisiye gerilim türündeki dizileri genellikle severim ama özellikle seri katil dizileri çok daha fazla ilgimi çekiyor. Bu dizide, hapisteki bir seri katilden kendisini taklit eden yeni bir seri katili bulmak için yardım isteniyor ve olaylar gelişiyor. Hikaye örgüsü, ters köşeleri ve kısa oluşu ile beni oldukça tatmin eden bir dizi oldu, tavsiye ederim.

GLACE

The Frozen Dead: Orijinal adı Glacé olan, Fransız yapımı 6 bölümlük bir mini dizi, IMDB puanı 6,3. Hikaye zengin bir adama ait bir atın başı kesik olarak bulunmasıyla başlıyor ve eskiden bölgede çalışan bir polisin olaya çağrılmasıyla devam ediyor. İşin içine hem eski bir seri katil hem de yeni cinayetler giriyor. Yine benim sevdiğim bir tür, yalnız bu dizinin ilk 2 bölümünü zorla izledim diyebilirim. Epey yavaş ilerliyor ama az bölüm var diye şans verdim ve açıkçası iyi ki devam etmişim dedim.

broadchurch

Broadchurch: İngiliz yapımı, 8’er bölümlük 3 sezondan oluşan bir dizi, IMDB puanı 8,4. Dizi neredeyse herkesin birbirini tanıdığı sakin bir sahil kasabasında geçiyor. 11 yaşındaki bir çocuğun ölümünün ardından kasabadaki herkesin sırlarının olduğunu görmeye başlıyorsunuz. 1. sezonda katil bulunuyor, 2. sezonda ise yargılanıyor. 3 sezon yeni bir konuymuş, ben de buraya yazarken izlemediğimi fark edip sevindim. 🙂 İzleyip de kötü yorum yapana rastlamadım, zaten puanı da oldukça yüksek.

marcella

Marcella: İngiliz yapımı, 8’er bölümlük 2 sezondan oluşan bir dizi, IMDB puanı 7,4. Uzun yıllardır çalışmayan, eşi tarafından terk edilen kadın dedektifimiz Marcella, daha önceden baktığı, çözüme ulaşmamış bir seri katil hikayesinin yeniden ortaya çıkmasıyla işe geri dönmeye karar veriyor. Marcella’nın da hayatında pek çok problemi var ve bunlardan en büyüğü ara sıra kendinden geçip hatırlamadığı şeyler yapması, bu da diziye ayrı bir renk katıyor. Oldukça zeki fakat aşırı hırslı biri Marcella, o nedenle bazen sinir bozucu oluyor ama dizi güzel, tavsiye ederim. Üçüncü sezon Netflix’e geldi.

stranger

The Stranger: İngiliz yapımı 8 bölümlük bir dizi, IMDB puanı 7,4. Gizemli bir yabancı, başroldeki adamımıza eşiyle ilgili bir sır veriyor ve dizinin ana örgüsü bu konu üzerine kuruluyor ama daha pek çok yan konu da ortaya çıkıyor. Bir yandan bu yabancı başka insanların hayatını değiştirecek sırlar vermeye devam ediyor. Ortada bir sürü gizemli durum olduğu için insan hangisini merak edeceğini şaşırıyor. 🙂 Sonuç olarak bu diziyi aşırı sürükleyici buldum, tavsiye ederim.

safe

Safe: İngiliz yapımı 8 bölümlük bir dizi, IMDB puanı 7,3. The Stranger’ı beğenince aynı yazarın başka bir dizisi olan Safe’i fark ettim ve Dexter’dan çok sevdiğim Michael C. Hall ismini görünce hemen başladım. Başrolümüzün kızı oturdukları site içinde bir partiye gidiyor ve kayboluyor, kızını aramaya çıkınca aynı sitede oturan erkek arkadaşının da kayıp olduğunu öğreniyor ve olaylar gelişiyor. Meğer sırlarla dolu bir siteymiş burası, “vay anam vay neler dönmüş serhat ya” diye diye izledim. 🙂 Açıkçası dizide çok aptalca bulduğum şeyler oldu(benim bile) ama yine de epey sürükleyiciydi. Her bölüm sonunu iyi yerde bitirmişler, hemen diğer bölüme geçmek istiyorsunuz.

orman-the-woods-dizi-konusu-oyunculari-netflix-750x335

The Woods: Polonya yapımı 6 bölümlük bir mini dizi, IMDB puanı 6,6. Yukarıdaki Safe ve The Stranger gibi Harlan Coben kitaplarından uyarlanmış bir seri. 1994 yılında bir gençlik kampında yaşanan olaylara dair bazı izlerin ortaya çıkmasıyla baş rolümüz geçmişin peşine düşüyor. Bu arada başrol günümüzde artık bir savcı ve baktığı dava da işleri iyice karıştırıyor. Ben oldukça sürükleyici buldum ve sevdim, tavsiye ederim.

sinner

The Sinner: Amerikan yapımı, 8’er bölümlük 2 sezondan oluşan bir dizi, IMDB puanı 8. Her sezonda farklı bir konu işleniyor ve oldukça yavaş ilerlese de çok sürükleyici bir dizi. İkisinde de suçu işleyen kişiler ortada ama nedeni bilinmiyor ve hatırlamıyorlar. Katillerin çok geçerli bir nedeni olduğuna inanan dedektifimiz gerçekleri ortaya çıkarıyor. Ben çok sevdim yani listedeki en favori dizilerimden biri diyebilirim. Bu arada sezonlardan birincisi Cora, ikincisi Julian. Her ne kadar farklı konular işlense de dedektifin hayatına da değindiği için sırasıyla gitmenizde fayda var. Bu dizide sezon numarası olmadığı ve direkt son sezonu açıldığı için genelde tersten başlama sorunu yaşanıyormuş. PS: Üçüncü sezon da Netflix’e geldi.

valhalla

Valhalla Murders: İzlanda yapımı 8 bölümlük bir dizi, IMDB puanı 7,1. Kanlı bir cinayet ile açılış yapıyor dizi. Sonra başka birkaç cinayet daha oluyor ve arkasından çok eski zamanlara dayanan bir hesaplaşma çıkıyor, ne olaylar yaşanmış, ne büyük sırlar varmış. Karlar altındaki İzlanda manzaralarıyla bezeli, karanlık ve ilgi çekici bir dizi. Bunu bitirince İskandinav polisiyesi araştırmaya başladım hemen, havası çok hoşuma gitti ve bu tip dizilere “nordic noir” dendiğini öğrendim. Sizin de aklınızda olsun, bunu severseniz bu şekilde dizi aratabilirsiniz. 😉

deadwind

DeadWind: Orijinal adı Karppi olan, Finlandiya yapımı 12 bölümlük bir dizi, IMDB puanı 7,2. Baş rolümüz eşinin işi nedeniyle Almanya’da yaşarken, eşi ölünce, Helsinki’deki dedektiflik görevine geri dönüyor. İşe başladıktan hemen sonra da tuhaf bir cesedin bulunmasıyla hızlı bir giriş yapıyor. Hem dedektif kadının problemleri hem cinayet araştırılırken ortaya çıkan bir sürü hikayeyle geçiyor dizi. İlk başlarda kendimi gerçekten zorladım devam etmek için ama sonradan güzel açıldı dizi bence. 12 bölüm değil de 8 bölüm olsaymış daha iyiymiş bence. 🙂 Yine de tavsiye ederim, bir şans verin, karlı Finlandiya manzaraları da bonusu. 2. sezon Netflix’e geldi.

deepwater

Deep Water: Avustralya yapımı 4 bölümlük bir mini dizi, IMDB puanı 6,9. Bondi Beach’te bir gay cinayeti yaşanıyor, ardından devamı gelmeye başlıyor ve 30 yıl önce yaşanan eşcinsel nefreti cinayetlerine kadar uzanıyor. Baş roldeki iki dedektifi aşırı antipatik buldum nedense, karakterlere değil de oyunculara ısınamadım yani. Dizinin başı da çok sarmadı ama kısa diye devam ettim ve güzel ilerledi. Ayrıca Avustralya’da geçiyor oluşu, güzel hava ve plajlar özellikle eve kapalı olduğumuz bu dönemde çok iyi geldi açıkçası. O yüzden bence bu dönemde izleyiverin gitsin. 😉

la-foret

The Forest: Orijinal adı La Forêt olan Fransız yapımı 6 bölümlük bir dizi, IMDB puanı 7,3. Herkesin birbirini tanıdığı bir kasabada 16 yaşındaki bir genç kız kayboluyor ve olay araştırılırken yine kasabadaki insanların sırları ortaya çıkmaya başlıyor. Kaybolan kızın cesedi bulunuyor ve onun iki kız arkadaşı daha kayboluyor. Bu arada yıllar önce de kasabada kaybolan bazı kadınlar olmuş. Olaylar bir şekilde ormana bağlanıp duruyor, ismi oradan geliyor. Çok iyi bir dizi değil belki ama sürükleyici ve merak uyandırıcıydı bence.

polisiye diziler

Capitani: Lüxemburg yapımı 12 bölümden oluşan bir dizi, IMDB puanı 6,6. Lüxemburg’da küçük bir kasabada, ormanda 15 yaşında bir genç kızın cesedi bulunuyor. Kızın bir de ikizi var ve o da kayıp. Tabi ki klasik kasabada herkes birbirini tanıyor ve herkesin sırları var. 🙂 Bu arada olayı araştıran polis de şehir dışından geliyor ve onun da bazı sırları var. Bölümler 25 – 30 dk arası olduğu için çabuk çabuk bitiyor ve sonraki bölümü merak ediyorsunuz. Ben bir oturuşta bitirdim şahsen ve beklenmedik bir sonla bitti, o yüzden tavsiye ederim.

b7f7eb69-458c-4479-b11b-07f8979feef5

Collateral: İngiliz yapımı 4 bölümlük bir mini dizi, IMDB puanı 6,7. Netflix’in bana sürekli önerdiği dizilerden biriydi ve kısa olduğu için izledim. Gerilim değil bu dizi açıkçası, sadece bir cinayet çözümü var. Bir pizza kuryesinin öldürülmesiyle dizi başlıyor ve tabi ki bu cinayet göründüğü kadar basit değil, arkasından başka olaylar çıkıyor. Gerilimsiz de olsa bir polisiye izlerim derseniz, tavsiye edebilirim.

46YokOlan.jpg

46 Yok Olan: Bu listeye bir Türk dizisi de dahil etmek istedim. Daha güzel Türk dizi örnekleri de var ama bu yazıda Netflix listesi hazırladığım için şimdilik sadece bu diziyi koyuyorum. IMDB puanı 8.5 olan 13 bölümlük bir dizi. Bir genetik profesörü olan Erdal Beşikçioğlu, uzun süredir komada olan kardeşini kurtarmak için bir ilaç üzerinde çalışıyor. Tabi bu ilacı kardeşine vermeden önce kendi üzerinde denemeye başlıyor. İlacın yan etkisi olarak profesör hatırlamadığı zaman dilimleri yaşıyor ve bu sırada bambaşka bir karaktere dönüşüyor. Bazı yerleri saçma olsa da genel olarak kaliteli bir Türk dizisi olduğunu düşünüyorum. 😉

themire

Yukarıdakiler izleyip tavsiye etmek istediklerimdi. Şimdi pek de beğenmediğim dizilerden de bahsedeyim, IMDB puanları genelde yüksek. Polonya yapımı 5 bölümlük The Mire(Rojst – IMDB:7) dizisini kısa diye izledim, çok yavaş ilerliyor ve sonu beni pek tatmin etmedi. İtalyan yapımı 8 bölümlük The Trial(Il Processo – IMDB:6.7), çoğunlukla mahkemede geçtiği için beni pek sarmadı. 3. bölümün ortasında bırakıp, katili öğrenebilmek için son bölüme atladım ve inanır mısınız hiçbir şey kaçırmış gibi hissetmedim. 🙂 Bu şekilde izlenebilir ya da belki tamamı ilginizi çeker bilemiyorum. Galler yapımı Hinterland(IMDB:7.6) 3 sezondan oluşan bir dizi. Sezonlar 4-5 bölümlük ama her bölüm 1.5 saat civarı sürüyor. Bölüm sonlarında olaylar çözüldüğü için bende devam etme isteği pek uyandırmadı ama izlenecek dizi kalmadığında buna dönüş yaparım. 🙂 Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere olmak üzere 4 farklı ülkeden versiyonları olan suç dizisi serisinin en iyisi olduğu söylenen Criminal:UK(IMDB:7.4) sadece 3 bölümden oluşuyor. Tamamen masa başında geçiyor, şüpheliye suçunu itiraf ettirmeye çalışıyorlar ve her bölümde farklı hikaye var. Pek benim tarzım bir dizi değil açıkçası, ben daha çok sahada olaylar gelişsin ve diğer bölümü merak edeyim istiyorum ama yine de 2 bölüm izledim. Belki dizi alternatifim kalmazsa diğer ülkelerin serileriyle devam ederim. Finlandiya yapımı Bordertown(Sorjonen-IMDB:7.6) şimdilik 2 sezon (11 Mayıs’ta 3. sezon geliyormuş) ve her sezon 10-11 bölümden oluşuyor. Bu dizide 2-3 bölümde bir olaylar çözülüyor. İlk 3 bölüm sarmıştı ama 4. bölümde sıkılmaya başladım, ileride dizi yetmezliğinde devam edebilirim ama şimdilik bıraktım.

En İyi Romantik Filmler Listesi

En Güzel Netflix Yılbaşı Filmleri ve Dizileri

Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezdiren Yol Filmleri

Gezmeyi Özleyenler için Seyahat Temalı Netflix Belgeselleri

Netflix’teki En İyi Dekorasyon ve Mimari Programları

Evden Katılabileceğiniz Online Aktiviteler ve Ulaşabileceğiniz Ücretsiz İçerikler

Hazır Almak Yerine Evde Yapabileceğiniz Yemek Tarifleri

Netflix polisiye gerilim dizileri için önerilerim şimdilik bu kadar, benim gibi polisiye delileri için umarım işe yarar bir liste olmuştur. Sizin de bu türde önerebileceğiniz diziler varsa, en iyi polisiye diziler listenizi lütfen yorumlarda paylaşın, ben de dahil herkes faydalansın. Evde kaldığımız bugünlerde her öneri çok faydalı oluyor. 🙂

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

26 Responses

 1. Coffee Coffee dedi ki:

  Criminal Minds
  Bosch
  unforgotten
  secrets and lies
  hinterland
  wisting
  Deadwind – Karppi
  Valhalla Murders
  Bron/Broen
  trapped
  Delhi Crime
  Quicksand
  Marcella
  Broadchurch
  Safe
  Defending Jacob
  The Fall
  La Mante
  Unbelievable
  The Forest
  The Killing
  True Dedective
  Sherlock
  Top of the lake
  Pagan Peak
  Truth Be Told
  Wallander

 2. Başkak Başkak dedi ki:

  Çok güzel bir öneri arşivi olmuş, ellerinize sağlık.

 3. Emrah Evran Emrah Evran dedi ki:

  Neredeyse son 4 aydır sadece burada önerdiğiniz polisiye dizileri izliyoruz eşimle 🙂 en beğendiklerimizi yazalım dedik. 1- Sinner 2- La Mante 3-Broadchurch 4- Safe 5- The Forrest . Çok beğenmediklerimiz The stranger- Valhalla Murders. Yarıda bıraktığımız Glace. 🙂 Çok teşekkürler. Kalanları izlemeye devam edeceğiz. Yeni eklenenleri de takipteyiz 🙂

 4. Anonim dedi ki:

  İzlenimlerinizi büyük bi zevkle okudum benim de naçizane tavsiyem kesinlikle sharlock Holmes bu alanda sharlock bir başyapıt her bölüm yok artık dedirten ve üstüne koyarak giden muhteşem bişiy iyi seyirler

  • hohhoyyt hohhoyyt dedi ki:

   Merhaba, çok teşekkürler. Aslında Sherlock çok sevdiğim bir dizidir ama eskiden izlediğim için aklıma gelmedi, buraya genelde son dönemde izlediklerimi yazmıştım. 🙂 Ekleyeceğim.

 5. Pınar Pınar dedi ki:

  Merhaba broadchurch, marcella, the stranger ve 46 benim de izleyip beğendiğim diziler. Marcellanın 3. Sezonu geliyormuş beklemedeyim:)
  Konuyla alakalı degil ama mesleginizle ilgili bir yazı paylaşmayı duşünür müsünüz? 14 yaşında bir kızım var ve çok bilgi sahibi olmasam da serbest çalışma imkanı var ve her yerde geçerli bir meslek diye yazılımcı olması iyi olurmuş gibi geliyor.
  Sevgiler

  • hohhoyyt hohhoyyt dedi ki:

   Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Hiç düşünmedim ama kısaca şunu söyleyebilirim. Dediklerinizde haklısınız ama yazılımcı olacaksa gerçekten bu işi sevip öne çıkacak bir şeyler yaptığında anlamı olur. Diğer türlü geliri ortalama üstü olsa da yine memur hayatı maalesef :/

 6. Anonim dedi ki:

  bence broen,trapped ve endeavor bu türün en iyi 3 üdür…Gerilim,gizem,cinayet,polisiye aşığı bir izleyici olarak şimdiye kadar izlediğim en iyi diziler…

  • hohhoyyt hohhoyyt dedi ki:

   Merhaba, yorumunuz için çok teşekkürler. Broen ve trapped çok önerilmişti instagram’dan ama Netflix’teki dizilere öncelik vermiştim. Ben de ilk fırsatta izleyeceğim. Endeavor ilk defa geldi, onu da izleyeceğim. Sevgiler

 7. Yıldıray Gürel Yıldıray Gürel dedi ki:

  Teşekkürler önerileriniz ve açıklamalarınız için. Sizin gibi, Polisiye gerilim seven biriyim ama uzun diziler için zaman ve konsantrasyon sorunum var. Listenizi kaydediyorum, hiçbirini izlememişim. Ailenize selam ve sevgiler.

  • hohhoyyt hohhoyyt dedi ki:

   Mini diziler bu ara benim de kurtarıcım oluyor. Yenilerini izledikçe eklemeler yaparım. Teşekkürler ve sevgiler. 🙂

 8. Anonim dedi ki:

  la mante’yi bende sizden görüp izlemistim ve beğendim o yüzden suan hemen beğendiklerinizi not ettim 🙂 bende sense8 oneririm tut olarak

 9. Özge Aşkıner Özge Aşkıner dedi ki:

  Çok güzel bir liste olmuş. Hemen kaydettim. Listedeki strangerı ben de izleyip beğenmiştim. O yüzden diğerleri de eminim harikadır 🤞🏻

 1. Mayıs 13, 2020

  […] Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri […]

 2. Mayıs 30, 2020

  […] Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri […]

 3. Haziran 22, 2020

  […] Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri […]

 4. Aralık 5, 2020

  […] Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri […]

 5. Aralık 5, 2020

  […] Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri […]

 6. Aralık 7, 2020

  […] Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri […]

 7. Ocak 8, 2021

  […] Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri […]

 8. Şubat 23, 2021

  […] Polisiye Gerilim Sevenler için Netflix Dizi Önerileri […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: