Yılbası, Raclette ve soframız!

2014, ülkemizde ve dünyada birçok olumsuzluk ve kayıp yaşanan bir yıl oldu. Umarım 2015, barış ve mutluluk dolu bir yıl olur. Kendim ve ailem adına konuşmak gerekirse çok güzel bir yıl geçirdik ve 2015’in de aynı güzellikte ve yeni sürprizlerle dolu olmasını diliyorum. 🙂 Son yıllarda yeni yıla yurt dışında giriyorduk ama bu sene izin mevzularından dolayı evde geçirmeye karar verdik. İstanbul’da yılbaşı trafiği çekilmez oluyor, daha önceki yıllarda gittiğim mekanlar da beni pek tatmin etmemişti, o yüzden bence yeni yıl İstanbul’da kutlanacaksa en güzeli evde sevdiklerinizle kutlamak. Bu yılbaşı canım kuzenim ve nişanlısı bizimleydi. Yeni yıla yeni bir keşifle girdik. Dünya için keşif sayılmaz ama bizim için öyleydi, o yüzden paylaşmak istedim. Bizim yabancı damat, gelirken Raclette makinesi getirdi ve bizi bu harika yemek ile tanıştırdı.

DSC_1534

Raclette, bir İsviçre peyniri,  Raclette makinesi de hem bu peyniri eriterek yemenize olanak veriyor hem et, karides, patates, mantar gibi yiyecekleri de üst tarafında aynı anda pişirmenizi sağlıyor. Peynirin aroması çok yoğun ve eritmeden önce oldukça ağır kokuyor, ama eriyince öyle bir lezzetli oluyor ki, damadımızın gelirken getirdiği 2 kilo peyniri anlamadan bitiriverdik 🙂 Makinenin üst kısmı taş, o gece bu kısmında et, mantar, karides ve önceden haşlanmış olan patateslerimizi pişirdik. Eritilmiş peyniri patatesin üstüne bırakıp yediğinizde, bu aleti ve peyniri nereden bulabilirim diye araştırmaya başlayacağınızdan eminim. 😉 Araştırmalarıma göre, Türkiye’de şu anda sadece Cloer diye bir markanın satışı mevcut. Bir de Sinbo’nunkini gördüm ama yorumlar pek iyi değildi. Eve misafir çağırdığınızda hem pratik ve değişik hem de oldukça lezzetli bir sofra için kesinlikle tavsiye ederim. Yanına salata ve birkaç meze eklediniz mi bizim yaptığımız gibi harika bir yılbaşı yemeğine de dönüştürebilirsiniz.

DSC_1531

Herkese sağlıklı, bol kazançlı, mutluluk ve aşk dolu yıllar diliyorum!

Beni facebook ve instagramdan takip edebilirsiniz.

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

  1. Aralık 8, 2020

    […] Yılbası, Raclette ve soframız! […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: