Yeni Dönem Seyahatler Nasıl Olacak?

Seyahat edememekten artık eli ayağı titremeye başlayan biri olarak bu sene için sürekli planlar yapmaya ve yeni nesil seyahat trendlerini araştırmaya verdim kendimi. Pandemi ve sonrasında nasıl seyahat edeceğiz, yeni dönem seyahat trendleri nasıl olacak diye epey bir bilgi sahibi oldum.. Öğrendiklerim, gözlemlediklerim ve tahminlerimden oluşan bir yazı hazırlamaya karar verdim. Eminim benim gibi yeni normalde seyahatlerin nasıl olacağını düşünen çok insan vardır. Pandeminin getirdiği kısıtlamalar nedeniyle, eskiden seyahat etmeyi sevmeyen insanların bile artık gezmeye daha çok vakit ayıracağını düşünüyorum, bu yüzden seyahat sektörü küllerinden yeniden doğacak ve bence eskisinden de popüler olacak. O zaman 2021’de seyahatler nasıl olacak birlikte bakalım.

2021 yılında seyahatler nasıl olacak?

Bir yandan aşı bulundu, artık seyahat edebileceğiz diye düşünürken, diğer yandan virüsün yeni mutasyonlarının çıktığı haberleriyle içimize yeni endişe tohumları ekiliyor. Bu arada tabi ki tek düşündüğüm seyahat değil, kendimin ve ailemin sağlığı için endişeleniyorum, insanların ekonomik olarak zor durumda olmasına üzülüyorum. Tüm bunların hepsinin bir an önce bitmesini, herkesin işine kavuşmasını, sağlık endişesi olmamasını tüm kalbimle diliyorum. Sadece bunlar benim üzerine yazıp çizebileceğim konular değil, ben en iyi seyahatten anlarım. 🙂

2021'de seyahatler nasıl olacak

Yeni Dönem Seyahat

Yeni dönemde seyahatler nasıl olacak, pandemi dönemi ve sonrası nasıl seyahat edeceğiz? Öncelikle her şeyin bir günde normale dönmeyeceğini kabul etmemiz gerek. Hatta belki de hiçbir zaman 2020 öncesindeki gibi seyahat edemeyeceğiz. virüs tamamen ortadan kalksa bile hepimizde bir travma oluştu, artık kalabalık eski fotoğraflara bakarken bile insanın gidip elini yüzünü yıkayası geliyor. Hal böyleyken virüs bitse bile her an yeni virüsün ortaya çıkma ihtimali, tekrar aynı döngüye girme ihtimali, insanları çok daha temkinli seyahat etmeye sevk edecektir.

2021’de kalabalıklar arasına karışmamız gereken uçak yolculukları yerine araba yolculuğunun daha fazla tercih edilmeye devam edeceğini düşünüyorum. Yurtiçi seyahatler yine ağırlıkta olacaktır, neyse ki Türkiye bir seyahat cenneti, ülkemizi keşfetmeye devam. 🙂

Koronavirüs Pandemi Döneminde Türkiye’de Uçak Yolculuğu Nasıl?

Yakın hafta sonu tatilleri revaçta olacaktır çünkü pek çok insanın uzak yerlere yapılan uzun süreli planları iptal oldu ve daha garanti, azıcık aşım, ağrısız başım tadında tatiller tercih ederiz sanki.

İğneada Gezi Rehberi: Yerlisinden Detaylı Öneriler

Oradan oraya koşturmacalı, bir günde 15 yer gördüğümüz geziler yerini yavaş tatillere bıraktı bile. Gideceğimiz bölgede en çok görmek istediğimiz 1 veya 2 yer seçip, en sakin saatlerini seçerek geziyor sonrasında da kalabalıklardan uzak bir yerde dinlenerek geçiriyoruz genelde. Gezdiğimiz yerler de çoğunlukla doğal güzellikler, açık hava müzeleri veya plajlar oluyor.

Bazı gezilerimizde ise hiç insan içine karışmadan izole doğa tatilleri yapmayı tercih eder olduk. Doğanın ortasında, herkesten uzak bir bungalovda, ya da kiraladığımız bir evde kalmak, sokağa çıkma yasağı olsa bile en azından bulunduğumuz ortamda doğada dışarıda olabilmek herkese iyi geliyor. Bu arada bisikletli geziler, dağ tepe yürüyüşler de son dönem iyice popülerleşti.

İzole Doğa Tatili için Otel ve Kiralık Ev Önerileri

Kapasitesini azaltan ve hijyen kurallarına dikkat eden büyük wellness otelleri ve butik oteller tercih edilen konaklama çeşitlerindendi. Bir de bu sene hiç olmadığı kadar popüler olan mobil konaklama seçenekleri var tabi. Karavan satışlarında patlamalar oldu, bir sürü kiralama şirketi ortaya çıktı ve aylar öncesinden rezervasyonları dolmaya başladı, deniz tutkunları bu mobil hayatı teknede yaşamayı tercih etti, daha mütevazi bir tatil isteyenler de kendi çadırlarıyla doğada kamp yapmanın tadını çıkardılar. Bu sene de bu popülarite devam edeceğe benziyor.

Türkiye’de En Güzel Kamp Yerleri

Kamp Hazırlığı: Kamp Malzemeleri Listesi

yeni dönem seyahat

Oteller 2021’de ne gibi önlemler alacak, almalı ve geçtiğimiz sene nasıl önlemler aldı? Tabi bazı kuralları tam uygulamayan oteller mutlaka olmuştur, kendileri kaybetmiştir diye düşünüyorum. Öncelikle oteller kapasitelerini yarıya düşürdüler, odaları her misafir sonrası dezenfekte ediyorlardı hatta mümkünse her misafir sonrası odalar en az 24 saat boş bırakılıyordu. Ortak alanlarda sosyal mesafe uygulaması, girişte valizlerin dezenfekte edilmesi, yine ortak alanlarda misafirlere dezenfektan sağlanması, odalardaki mutfak ekipmanlarının tek kullanımlık olarak düzenlenmesi veya kaldırılması, açık büfelerde misafirlerin yiyeceklere temas etmemesi vs. gib kurallar bu sene çoğunlukla uygulandı. Yakın bir gelecekte ise tüm kapılardan temassız geçiş, robot personeller, göz taraması vs. teknolojilerle hesap ödeme gibi yepyeni uygulamalar hayatımıza dahil olabilir.

İstanbul’a Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler

Bu sene dijital göçebelerin sayısı artacak gibi görünüyor. Çünkü pek çok şirket artık geri dönmemek üzere evden çalışmaya geçti. Uzaktan çalışan insanlar büyük şehirlerde eve hapsolmak yerine, denize yakın, doğanın içindeki bölgelere gitmeyi tercih edecek diye düşünüyorum. Bu göç ülke içi de olabilir, sınırlar açılınca yurt dışına da kayabilir. Mesela Gürcistan, pandemi ile birlikte dijital göçebelerin ülkeye gelmesini destekleyen bir program açıkladı ve onların çalışma alanı ücretlerini ödemek gibi kolaylıklar sağlamaya başladı, bir sene vizesiz yaşamak da cabası. Portekiz dijital göçebelere özel Madeira adında bir köy açmaya hazırlanıyor ve 6 aya kadar konaklama imkanı tanıyor. Eminim diğer ülkeler de bu tarz açılımlar yapmaya başlayacaktır. Ülkeler dışında airbnb ve bazı oteller %60’a varan indirimlerle aylık olarak konaklama imkanı sunmaya başladı. Böyle bir adım atmak istiyorsanız, şimdi tam zamanı olabilir. 😌

Türkiye’nin En İyi Glamping Alanları Listesi

Yurt dışı seyahatlerde, virüsün olmadığı veya düşük seyrettiği, seyahat kısıtlamalarının olmadığı ülkelere seyahat edeceğiz mecburen. Bazı ülkeler, normal şartlarda kısıtlamalara devam etse de aşı olan kişilere izin vereceğini açıklıyor. Güncel virüs durumlarını ve ülkelerin seyahat yasaklarını incelemek için aşağıdaki adreslere göz atabilirsiniz.

Ülkelerin güncel virüs durumlarını öğrenmek için:

worldometers.info/coronavirus/

Ülkelerin güncel seyahat kısıtlamalarını öğrenmek için:

iatatravelcentre.com/world.php

skyscanner.com.tr/seyahat-kisitlamalari

flypgs.com/hangi-ulkelere-ucabilirim

Bu arada Avrupa ülkelerinde turizm sektöründeki uzmanların bazıları yaz, bazıları da sonbahardan önce seyahatlerin başlamayacağı yönünde görüş belirtmişler. Ayrıca Avrupa Birliği, dijital aşı pasaportu uygulamasını başlatacağını duyurdu. Aşı pasaportu, vatandaşların aşı bilgilerinin elektronik ortamda girilmesi ve sonrasında gerekli görülen yerlerde(restoran, uçak, otel vs.) cep telefonundan gösterilebilmesi şeklinde kullanılacak .Biliyorsunuz, Avrupa Türkiye de dahil riskli olan pek çok ülkeye vize vermeyi durdurmuştu. Bundan sonra aşı pasaportu ile vize başvurusu yapılırsa onay verilebileceği konuşuluyor.

Bizim yeni normalde seyahatlerimiz nasıl değişti ona değineyim biraz da. Ben yazın 1.5 aylığına Türkiye’ye gidebildim ve onda da yazlıktan başka tatil planı yapmadım. Yazlıkta da hafta sonları evden çıkmayıp sadece hafta içleri plaja iniyorduk, birkaç kere de yine hafta içi ortalık sakinken restoranlarda yemek yedik. Bisikletle doğa gezileri yaptık arada. Evim Trakya’da olduğu için günübirlik Trakya bağlar rotası üzerinde geziler yaptım bir de yazlık dışında, onları da hafta içi tercih ettim, neredeyse bomboştu her yer. Gürcistan’daki gezilerimiz de yine ağırlıklı olarak doğa içinde, dağ başında izole otellerde ve kiraladığımız evlerde geçti.

Tiflis Gezi Rehberi: Yerlisinden Detaylı Bilgiler

Gelecek için konuşmak gerekirse şahsen durumlar toparlarsa, önce Gürcistan sonra da Türkiye içi biraz daha fazla gezmek önceliğim olacak. Daha da iyileşirse denemelik bir Avrupa gezisi yapmak isterim. Vize almak problem olacaksa vizesiz ülkelerden Arnavutluk, Karadağ ve Bosna Hersek ilk düşüneceğim yerler olur sanıyorum. Çok uzun yıllar önce gitmiş ve çok beğenmiştim, güncel bir gezi güzel olabilir. Ama ben de bazı uzmanlar gibi sonbahardan önce yurt dışı seyahatlere pek başlayamayız diye düşünüyorum. Bu arada geçiminin çoğunu turizmden sağlayan, bu nedenle çok zor durumda olan ülkeler var ve seyahat önceliğimizi bu ülkelere verebiliriz. Kış mevsimi içinse öncelikle Meksika veya Maldivler düşünürüm sanırım çünkü bunlar pandemi rakamları yüksekken bile turizmin açık olduğu covid-free ülkelerdendi.

Maldivler Gezi Rehberi: Ucuz Bir Maldivler Tatili Mümkün!

Yeni dönem seyahat yazısını biraz da sohbet olsun diye yazdım açıkçası. Sizin düşüncelerinizi gerçekten merak ediyorum. Bu yaz seyahat etmeyi düşünüyor musunuz? Yurt dışına kapılar açılırsa gidecek misiniz ve ilk nereye gitmeyi hayal ediyorsunuz? Yeni dönem seyahat hakkında sizin öngörüleriniz nasıl?

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum. Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf ve video için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Pinterest: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: