Ukrayna Gezi Rehberi: Kiev ve Lviv Gezilecek Yerler

Kiev ve Lviv’i kapsayan mini Ukrayna seyahatimizden dün gece döndük ve önümüzdeki günlerde gitmeyi düşünenlerden öyle çok mesaj aldım ki bu yazıyı tazecik bilgilerimle hemen hazırlamaya karar verdim. Bu yazıda hem Ukrayna ile ilgili genel bilgiler verip hem de Kiev ve Lviv’de gezilecek yerleri anlatmaya çalışacağım. Ukrayna’da ulaşım, Ukrayna gezi bütçesi ve Ukrayna mutfağı, çocukla Ukrayna gibi konu başlıklarım olacak. Bilindiği üzere Ukrayna vizesiz hatta pasaportsuz olarak gidebileceğiniz bir ülke. Yeni çipli kimliklerden alarak ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Biz çipli kimliğimiz olmadığı için pasaportlarla Ukrayna’ya gittik. Kiev’den sorunsuz şekilde giriş yaptık ve ekstra bir sorgulamaya denk gelmedik, yalnızca dönüş biletimizi sordular. Ben tüm konaklama ve ulaşım detaylarımızı gitmeden önce bastırmıştım, dönüş biletimi gösterdim ve geçtik. Para ya da herhangi başka bir şey sormadılar. Lviv’den giriş yaparken sorgu olabiliyormuş, aklınızda olsun. Yanınızda konaklama ve dönüş biletinizin çıktılarını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Ülkeye girişe kısaca değindiğime göre Ukrayna gezi rehberimize başlayabiliriz.

Bu yazımda Ukrayna’ya gitmeden önce bilmeniz gerekenlerin yanı sıra Lviv konaklama, Lviv mekan önerileri, Lviv gezilecek yerler, Kiev konaklama, Kiev mekan önerileri ve Kiev gezilecek yerler konuları hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

DSC06782

Ukrayna Gezi Rehberi: Ukrayna ulaşım rehberi

Ukrayna’da hemen hemen her türlü ulaşımı deneyimlemiş biri olarak hepsinden bahsetmek istiyorum. Türkiye’den Ukrayna’nın pek çok şehrine direkt uçuş bulunuyor, farklı şehirlere direkt uçuş olan hava yolu firmaları da Pegasus, THY ve Ukraine International Airlines. Biz Tiflis’ten Kiev’e Ukrayna Havayolları ile uçtuk. Kiev içinde Uber, taksi ve metro kullandık. Kiev’den Lviv’e gece treni ile geçtik. Lviv’de taksi, Uber ve tramvay kullandık. Lviv’den Tiflis’e direkt uçuş olmadığı için Kiev aktarmalı olarak yine Ukrayna Havayolları ile döndük. Şimdi tüm bu tecrübelerimizin detayına gireyim.

IMG_9033

Ukrayna hava yolları düşük bütçeli firmalardan biri, o nedenle her ek hizmet için ücret alıyor. Biz en düşük seçenekle uçtuk, yani yemek yok, online checkin ile yer kapma hakkı yok ve yemek de yok. Bunların herhangi birini istiyorsanız bedelini ödemeniz gerekiyor. Uçuşlarda herhangi bir problem yaşamadık, dönüşte 40 dk rötar oldu sadece. Hostesler, görevliler gayet iyiydi, bir de uçuş sırasında ücretsiz olarak su veriyor olmaları hoşuma gitti çünkü düşük bütçeli firmalar suyu da parayla satıyorlar normalde. Yalnız sinir bozucu bir olay yaşadım, ondan bahsetmek istiyorum. Ben bebek arabasıyla gittim ve onun için ek bir şey yapılması gerektiğini bilmiyordum, Kiev’e giderken herhangi bir şey istemeden bebek arabasını geçirdiler. Dönüşte Lviv’den Kiev aktaralı olarak dönecektik ve bebek arabası için 60€ ek ücret istediler. 2 yaşın altındakiler için bebek arabası ücretsiz ama üstündekiler için ücretliymiş, bilet alırken bebek arabasını eklemeniz gerekiyordu dediler. Eğer çocuğunuz 2 yaşın üstündeyse bilet alırken buna bakın isterseniz. Dönüş uçağı aktarmalı diye mi böyle bir şey çıkardılar bilmiyorum, gerçi bagaja vermedim yani bebek arabası ile uçağa kadar gittim ve aktarma sırasında da teslim almıştım. Bu konuyu anlayamadım ama size de bahsetmem gerekiyordu.

IMG_8969

Biz Kiev’den Lviv’e gece treni ile geçtik. https://booking.uz.gov.ua/en/ adresinden biletlerimizi aldım. Gece treni için iki çeşit bilet tipi satılıyor; 4 kişilik Compartment / 2-cl. sleeper ve 2 kişilik De Luxe / 1-cl. sleeper. Biz 2 kişilik olanı tercih ettik ve 1 çocuk, 1 yetişkin için 2510 UAH verdik, 2 yetişkin olunca 2799 UAH oluyordu. Bana biraz pahalı geldi ama uçağa göre kesinlikle daha hesaplı ve zaman kazandırıcı, ayrıca bir gece konaklama ücreti de içinde oluyor. Gündüz trenlerinde genellikle normal koltuklar oluyor ve gidiş süresi daha kısa oluyor ama yine de günden çaldığı için tercih etmedim. Biz gece 22:37’de Kyiv-Pasazhyrsky istasyonundan bindik ve sabah 6:00’da Lviv’deydik. Aynen bileti alırken yazan saatler yani, herhangi bir rötar olmadı, yolculuk süresi 7 saat 23 dk. Bu gece treninin tam tersi yani Lviv’den Kiev’e gideni de var; 23:19’da yola çıkıp 6:44’te varıyor, yolculuk süresi 7 saat 25 dk. Bizim kompartıman belirttiğim gibi iki kişilikti ve gayet rahat ettik. Sadece gece treni olduğu için gittiğimizde yataklar açık, çarşaflar seriliydi, gayet temizdi. Birer su ve havlu bırakmışlardı, eşya koymak için yatakların üstünde raflar vardı. Bunun dışında lavabo, dolap vs. gibi ek hizmetler bulunmuyor. Her vagonda tuvalet var, bir defa akşam yatmadan önce ve bir de sabah uyanınca olmak üzere iki kere gittim, muhtemelen herkes uyuduğu için hiç kirlenmemişti. Biz de tren hareket ettikten 5 dk. sonra uyuduk ve sabah kondüktör bizi uyandırana kadar mışıl mışıl uyuduk yani herhangi bir sıkıntı yaşamadık. 🙂

DSC06610-2.jpg

Hem Kiev hem Lviv’de yürüyerek pek çok yeri gezebiliyorsunuz. Biz bazen soğuk olduğu için bazen de zamandan kazanmak için toplu taşıma ve Uber kullandık. Yalnızca Kiev Havaalanı’nından şehir merkezine giderken ve Lviv tren istasyonundan merkeze giderken taksi kullandık. Kiev Havaalanı’ndan merkeze toplu taşıma ile ulaşmak için otobüs ve metro aktarması yapmanız gerektiğinden ben bu yöntemi tercih etmedim. Hava güzelken ve elinizde çok fazla eşya yokken yapılabilir tabi ki. Bunun için havaalanından çıktıktan sonra otobüs durağından 302 numaralı otobüse binip bir metro durağında inmeniz gerekiyor. Kiev Havaalanı’ndan merkeze 500 UAH civarına gittik taksi ile, Lviv’de ise tren istasyonundan 150 UAH karşılığı merkeze gittik. Uber fiyatları Kiev’de taksilerin 1/3 hatta bazen 1/5’ine denk geliyor. Lviv’de de yarısına geliyordu yani her halükarda Uber kullanmak en mantıklısı. Uber gibi hizmet veren Uklon uygulaması da varmış, arada araçlarını gördüğüm oldu ama ben hiç kullanmadım. Bu arada ben Kiev’e iner inmez kendime bir Ukrayna hattı aldım. 10 GB internet 200 UAH olan bir Vodeafone paketi aldım, sonradan gördüm 290 UAH’a sınırsız paket de varmış. Gitmeden önce daha ucuz paketler okumuştum ama havaalanında yoktu maalesef. Toplu taşımaya gelirsek Kiev’de metro ve Lviv’de tramvay kullanma şansımız oldu. Kiev metro ücreti tek yön 8 UAH, yalnız metro durakları gerçekten çok derinde, yürüyen merdivenle inseniz bile epey uzun sürüyor, ben yürürdüm şimdiye kadar diye geçirmiştim içimden. Hatta dünyanın en derin metro istasyonu olarak geçen Arsenalna da Kiev’de yer alıyor, 105.5 metre. Kev metrosu sabah 6’dan gece 12’ye kadar hizmet veriyor ve 3 ana hattan oluşuyor; yeşil, mavi, kırmızı. Metro durakları yeşil bir M işareti ile gösteriliyor, ben ilk başta bulmakta zorlandım çünkü bir apartmana giriyormuşsunuz gibi görünebiliyor. Ben hangi metro duraklarını kullanmam gerektiğini Google haritasının toplu taşıma kısmından buluyorum, size de tavsiye ederim. Lviv’de tramvay ihtiyaçtan ziyade keyfi gezinti için diyebilirim çünkü neredeyse her yer yürüme mesafesinde. Merkeze uzak olan tren istasyonu için 9 numaralı tramvayı, Lychakiv Mezarlığı için de 7 numaralı tramvayı kullanabilirsiniz. Tramvayın bilet ücreti 3 UAH, ceza yememek için biletinizi deldirmeyi unutmayın. Ukrayna’da, Avrupa’nın genelinde uygulanan günlük, haftalık biletlerden yok sadece aylık biletler var.

DSC06832-2.jpg

Ukrayna Gezi Rehberi: Ukrayna ucuz mu? Ukrayna gezi bütçesi

Ukrayna ucuz bir ülke ama eskisi gibi çok çok ucuz değil açıkçası kendimi çok da krallar gibi hissetmedim. 4 günde 240$ civarı para harcadım, günlük 60$ ediyor. Bunun içine konaklama, ülkeye ulaşım ve şehirler arası ulaşım dahil değil. Yalnızca şehir içi ulaşım, yeme içme, giriş ücretleri ve ıvır zıvır harcamalar dahil. Airbnb kredim sayesinde konaklama için ücret ödemem gerekmedi. Siz de indirim kredisi almak istiyorsanız şu linkten kayıt olabilirsiniz, daha sonra arkadaşlarınızla kendi linkinizi paylaşıp daha fazla kredi toplayabilirsiniz. Kiev’den Lviv’e giden gece trenine de 90$ vermiştim yani ülkeye ulaşımı saymazsak toplam harcamam 330$ olmuş. Yeme içmeden kısmayacaksanız ki zaten konsept mekanlar çok ünlü olduğu için pek kısmanızı tavsiye etmem, siz de bence aşağı yukarı bu civarda para harcarsınız. Sonuç olarak evet Ukrayna diğer Avrupa ülkelerine göre epey ucuz ama Türkiye’den çok çok ucuz değil artık. Para birimleri Grivna, kısaltması UAH şeklinde ve şu anki kura göre 1$ = 26.72 UAH. Hava alanında 21 civarı yani çok düşük kurdan bozuyorlar, acil ihtiyaçlar için çok az bozdurup gerisini şehirde bozdurmanızı tavsiye ederim.

IMG_9205

Ukrayna Gezi Rehberi: Ukrayna yeme içme rehberi

Ukrayna’da yiyebileceğiniz başlıca geleneksel yemeklerden bahsedeyim biraz. Çeşitli sebzeler ve et ile yapılan Borsch çorbası, Ukrayna’nın mantısı diyebileceğimiz ve sadece et değil farklı içeriklerle de yapılan VarenykyDeruny denilen patatesli pancake, Syrniki denilen peynirli pancake, Chicken Kiev olarak geçen içine tereyağ konularak Cordon Bleu gibi sarılan tavuk ve son olarak mısır ezmesi olarak tarifleyebileceğim Banush Ukrayna mutfağının başlıca yemekleri arasındadır. Bunlar genelede pek çok restoranın menüsünde bulunuyor. Ukrayna’nın en meşhur alkollü içeceği ise vodka benzeri Horilka, biraz daha sert gelebilir. alkolsüz olarak da Uzvar denilen meyve kompostolarını deneyebilirsiniz.

Ukrayna Gezi Rehberi: Ukrayna’ya ne zaman gidilir? Ukrayna’da ne kadar kalınır?

Ukrayna biraz kuzeyde yer aldığı için soğuk bir ülke. Biz Nisan ayının tam ortasında gittik ve hava 7-8 derece gösteriyordu. Kiev’de hiç güneş de olmadığından hissettiğimiz sıcaklık 0 derece gibiydi bize göre. Atkı ve berelerle sarıp sarmalanmış halimizle çok fazla üşüdük açıkçası. Lviv’de güneş olduğundan daha iyiydi keyfimiz, sabah saatleri dışında atkı bere olmadan da rahatlıkla gezebildik. Tabi bu bizim şansımıza böyleydi, bizden bir hafta önce 21 dereceleri gördüklerini söylediler, bizden sonraki hafta sonu da yine sıcaklık o seviyelere çıkacak gibi görünüyordu. Bence Nisan biraz riskli bir ay Mayıs ayı itibarıyla çok daha güzel olacaktır havalar, Eylül ayına kadar da rahat rahat gezilebileceğini düşünüyorum. Soğukta gezmekten çekinmiyorsanız tabi ki her zaman gidebilirsiniz ama keyifle gezmek için en ideal aylar Mayıs-Eylül arası diyebilirim. Biz Ukrayna’nın sadece iki şehrine gittik; Kiev ve Lviv. Bunlar dışında Ukrayna’nın Kharkiv ve Odessa şehirleri de popüler. Odessa daha çok yaz ayları için tercih ediliyor bildiğim kadarıyla. Bu şehirlerin hepsini gezmek istiyorsanız bir hafta veye biraz daha uzun bir tatil planlamanız gerekir. Zamanı kısıtlı olanlara Lviv ve Kiev için ikişer gün bence yeterli ama vaktiniz varsa biraz daha uzatıp üçer günlük planlar da yapılabilir. Üç günden sonrası sıkmaya başlayabilir, tabi ki bu benim düşüncem.

DSC06470-2

Ukrayna Gezi Rehberi: Ukrayna’dan ne alınır? Ukrayna’da alışveriş

Ukrayna pek çok geleneksel ürüne sahip bir ülke, Ukrayna ziyaretiniz sırasında bunlardan hatıra olarak alabilirsiniz. Mesela Babushka denen ahşap matruşkalar her yerde satılıyor veya motanka dedikleri kostümlü bebeklerden alabilirsiniz. Vyshyvanka denilen nakışlı geleneksel gömlekler, yine geleneksel kostümlerinin bir parçası olan Vinok denilen çiçekten taçlar da hatıra olarak alınabilir. Bulawa ismini verdikleri tahta tokmaklar, pysanky denilen boyalı ahşap yumurtalar, Kırım Tatar seramikleri de yine bol bol göreceğiniz hediyelik eşyalar arasında yer alıyor. Ukrayna dünyanın en büyük bal üreticilerinden biri ve bazı turistik yerlerde tezgahlarda bal satanları görebiliyorsunuz, bal almayı düşünebilirsiniz. Bunların dışında oldukça ünlü olan Lviv Handmade Chocolate’tan çikolata, Lviv Coffee Mining Manufacture’dan kahve almak da güzel fikir.

IMG_8825

Kiev’de Andriyivskyy Yokuşu, sağlı sollu tezgahlarıyla hediye alışverişi yapmak için keyifli bir adres. Bir de Folkmart‘larda güzel hediyelikler bulabilirsiniz. Lviv’de ise bu şekilde hediyelik eşyalar satan tezgahları Opera Binası yakınlarında kurulan Vernissage pazarında gördüm. Rynok’tan Opera’ya doğru giderken görebilirsiniz. Dominik Katedrali’nin hemen yanında kurulan eskici pazarı da küçük ama gezmeye değer. Daha çok ikinci el kitaplar var ama az olsa da ikinci el başka ürünler de bulunuyor.

DSC06755-2

Ukrayna Gezi Rehberi: Çocukla Ukrayna

Çocukla Ukrayna’da en büyük problemim soğuk oldu diyebilirim. Özellikle Kiev’de aşırı soğuğa maruz kaldık ve üşüdükçe ikimiz de huysuzlaştık. Ona rağmen inat ettim ve şehirde en çok görmek istediğimiz yerleri neredeyse tamamladık. İkinci yaşadığım sorun iki şehrin de özlelikle turistik yerlerinin tamamen Arnavut kaldırımı olmasıydı. Bu normalde hoşuma giden bir şey olsa da bebek arabasıyla ve tek başımayken biraz zorlandım. Özellikle yokuşlarda ve bazı taşların çok bozuk olduğu yerlerde bebek arabasını gözden çıkarıp yol üstünde bırakarak gezmeye devam ettiğim oldu. 😀 Neyse ki dönüşte bıraktığımız yerde bizi bekliyordu her seferinde. Kanguru ile gezmek daha rahat olabilir. Bizim gittiğimiz yerler arasında, oğlumun en çok hoşuna giden yer Kiev’de İkinci Dünya Savaşı Müzesi oldu. Kiev’de Mariinsky Park ve Lviv’de Ivan Franko Park gidebileceğiniz büyük yeşil alanlar arasında, şehir içinde gezerken ara ara çocuk parkları da gördük. Bunların dışında biz gitmesek de Kiev’de Eğlenceli Bilim Müzesi şeklinde tanımlanan Experimentarium’a gidebilirsiniz, bizim ikinci gün vaktimiz kaldı epey ve ben oraya gitmek istiyordum ama çok üşüdüğümüz için oğlum hiçbir yere gitmek istemedi, siz giderseniz ya da daha önce gittiyseniz yorum yaparsanız sevinirim. Genel olarak çocukla şuraya gitmeyin diyebileceğim bir yer yok, kendim Lviv’deki sado mazo kafeye ve baltayla hesabı getirdikleri et yemeği yenen yere gitmeyi tercih etmedim mesela. Onun dışında tüm popüler yerleri rahat rahat gezdik. Ukrayna’da gezdiğim kadarıyla kendimi gayet güvende hissettiğimi söyleyebilirim. Geceleri de, sabah in cin top oynarken de sokaklarda oğlumla tek başıma dolaştım ve hiçbir sorun yaşamadım. Ayrıca tüm ülkelerde olduğu gibi beni kadın başına çocukla yalnız gören çoğu kişi bize yardım etti. Özellikle Kiev’den Lviv’e trenle geçerken onca merdiveni ellerimde eşyalar ve bebek arabasıyla yardımsız asla inip çıkamazdım. Yardım beklemediğim halde beni vagonuma kadar bırakan sevgi dolu insanlara selam olsun. 🙂 Son olarak, müze ve ören yeri girişlerinde 4 yaşına yaklaşmakta olan oğlum için ücret almadılar. Çocukla gitmek konusunda merak ettiğiniz başka konular varsa lütfen yorum olarak yazın.

DSC06719-2

Lviv gezilecek yerler ve instagram noktaları

Lviv, Ukrayna’nın 7. büyük şehri ve tarihi 1256 yılına dayanıyor. Rus Kral Galiçyalı Daniel tarafından kurulmuş ve ismini kralın en büyük oğlu Leo(Lev)’dan almış. Şehrin adı aslan anlamına geldiğinden bazı yerlerde aslan heykelleri ya da hediyelik eşyacılarda aslanlı magnetler vs. görebilirsiniz. Lviv, beklediğimden çok daha güzel bir şehir çıktı açıkçası. Sokaklarından müzikler yükselen, şirin sokakları, güzel mekanları, tarihi yerleri ve bütçe dostu oluşuyla harika bir hafta sonu kaçamağı şehri. Gezilecek yerler, birkaç tanesi dışında birbirine çok yakınlar, o yüzden gezmesi de çok kolay bir şehir. Gezilecek yerlerin başında Rynok Square geliyor, zaten diğer tüm gezilecek yerler de bu meydana yürüme mesafesinde konuşlanmış durumda. Renkli eski evler, nostaljik tramvaylar, satıcılar ve şarkı söyleyenlerle oldukça hareketli bir meydan. Rynok Meydanı’nda gezinirken Andreolli’s Pasajı‘na da uğramayı unutmayın, güzel bir instagram noktası.

DSC06809-2

Katedral meydanında yan yana yer alan Boim Chapel ve Latin Katedrali görmeniz gereken yerler arasında. Şarap ticareti yaparak zenginleşen kökeni Macar olan Boim ailesinin yaptırdığı şapel, Rönasans döneminin sonlarına doğru inşa edilmiş eşi benzeri olmayan bir yapı, dışındaki oymalar çok hoş gerçekten. Latin Katedrali 14. yüzyılda yapılmış bir Roma Katolik katedrali. İçinde ve dışında, barok ve gotik mimarinin izlerine rastlayabilirsiniz.

DSC06649-2

Rynok Meydanı’nda 6 numaralı kapıdan girerek ulaşabileceğiniz Italian Courtyard oldukça fotojenik güzel bir instagram noktası, giriş 10 UAH. Daha önce Kraliyet Konağı olarak kullanılmış olan yapının içinde bir müze ve bir restoran bulunuyor. Lviv’deki Potocki Sarayı, 1880’lerde Avusturya eski başkanı Alfred Józef Potocki’nin şehirde konaklaması için inşa edilmiş oldukça görkemli bir yapı, gezmek isteyebilirsiniz.

DSC06817-2

Tarihi 1370 yılına dayanan Ermeni Katedrali de görmeniz gereken yerlerden, hemen yanındaki avlu tam bir instagram noktası. 😉 Ermeni Katedrali’nin çok yakınında bulunan Transfiguration Kilisesi‘ni de görmenizi tavsiye ederim. İlk olarak 1700’lü yıllarda Roma Kilisesi olarak inşa edilmiş, daha sonra 1848 yılında Avusturyalılar tarafından yıkılmış ve 1900’lerin başında Yunan Katolik Kilisesi olarak kalıntılarından tekrar inşa edilmiş.

DSC06672-2

Lviv’in en fotojenik sokaklarından biri Virmenska Sokağı, burada rengarenk evler ve tatlı kafeler güzel instagram noktaları oluşturuyor. Bu bölge eskiden Ermeni cemaatinin yaşadığı bölgeymiş.  Şehrin en güzel fotoğraflarını çekeceğiniz asıl yer ise Town Hall‘un kulesi. Rynok meydanının tam ortasında yer alan Belediye Binasının kulesine çıkmak için 400 civarı dar ve tahta merdiven çıkmayı göze almanız gerekiyor.

DSC06690-2

Lviv’de gezmek için ilginç yerlerden birinden bahsedeyim; Lychakiv Mezarlığı. Toplam 42 hektarlık bir alana yayılmış olan mezarlıktaki en eski mezar taşı 1675 yılına kadar uzanıyormuş. Lychakiv Mezarlığı, zengin Lviv ailelerine ait olan, güzelce süslenmiş 23 şapel ve tapınak ile ünlü. Burası şu anda müze gibi gezilebiliyor, giriş 40 UAH. Bir bşka ilginç yer ise terk edilmiş eski oyuncaklardan oluşan bir bahçe; Yard of Lost Toys. Buraya giriş ücretsiz, pek bir numarası da yok açıkçası ama gelmişken de bir görün isterseniz. Bahçenin etrafındaki evlerden birinin sahibi bulduğu kayıp oyuncakları, sahipleri gelip alabilsin diye buraya toplamaya başlamış ve o şekilde büyümeye başlamış. Siz de eski bir oyuncak götürüp hatıra bırakabilirsiniz. 

DSC06881-2

Aslen Corpus Christi’nin Roma Katolik kilisesi olarak inşa edilmiş olan ve bugün Kutsal Eucharist’in Yunan Katolik kilisesi olarak hizmet veren Dominik Kilisesi yine görmeniz gereken yerlerden biri. Lviv Opera Binası 1901 yılında neo-rönasans mimarisi ile yapılmış güzel bir yapı. Önündeki meydan oldukça hareketeli, binanın içi ise tam fotoğraflık. Ben çocukla olduğum için gidemedim ama siz uygun olursa mutlaka burada bir gösteriyi izlemeye gidin.

DSC06770-3

İçlerine girdiğinizde eski zamanlara yolculuk yapacağınız harika iki instagram fotoğraf noktası vereceğim. Biri George Hotel, şehrin en eski oteliymiş sanırım, 1901 yılında yapılmış. İkincisi ise House of Scientists, buranın merdivenlerinde mutlaka fotoğraf çekilin, kendinizi masalda hissedebilirsiniz. 😉

DSC06842-2

Mevcut hali 1630 yılında yapılmış olan ama tarihi 1400’lere dayanan Bernardine Manastırı yine listenize ekleyebileceğiniz yerlerden biri. Son olarak şehri tepeden görebileceğiniz bir başka yer olan High Castle Hill, şehrin en yüksek noktası. Tırmanmayı seviyorsanız buraya da çıkmayı düşünebilirsiniz. 😉 Bunların dışında da gezilecek yerler mutlaka var ama benim önceliklendirdiklerim bunlardı.

DSC06847-2

Lviv mekan önerileri

Lviv konsept restoran cenneti adeta, adım başı değişik bir kafe ve restoran görebilirisniz. Ben her yeri denemedim, açıkçası aşırı zorlama mekanları da sempatik bulmuyorum. O yüzden daha çok yemeği ile öne çıkan çocukla gidilebilecek mekanları denedim. Gördüklerim arasında bana göre Lviv’in en güzel restoranı ile başlıyorum; Baczewski Restaurant gerçekten mutlaka gitmeniz gereken bir adres. Sabah kahvaltısı çok meşhur ama çok fazla kuyruk olduğu için ben çocukla gitmek istemedim açıkçası, kahvaltı için rezervasyon yapamıyormuşsunuz ama sabah 8’de orada olursanız belki daha az sıra beklersiniz. Öğlen ve akşam yemeği için gittiğinizde yer bulabilirsiniz ama asıl güzel ortam olan kapalı bahçede yemek istiyorsanız mutlaka önceden rezervasyon yapmalısınız. Ben bir gün önceden ertesi günün öğle yemeğine rezervasyon yaptırıp gittim. Yemekleri ve sunumları harika, yeşillikler içinde canlı müzik eşliğinde yemek yiyorsunuz. Bir başka öğle yemeğimizi de Cafe Centaur‘de yedik, burası bana çok özellikli gelmedi açıkçası, yemeklerin de bazısını sevdim bazısını sevmedim. Öncelikli gitmenizi tavsiye edeceğim bir yer değil.

DSC06993-2

Kendinizi geçmişe ışınlanmış gibi hissedeceğiniz Lviv’in tarihi restoranlardan biri olan Atlas’ı da tavsiye edebilirim. İkinci Dünya Savaşı öncesi Polonyalı sanatçıların uğrak yeriymiş. Kahvaltı ve tatlıları ile daha çok öne çıkıyor ama öğünleri da gayet lezzetli. Rynok meydanına bakan pencerenin önündeki masayı kaptınız mı değmeyin keyfinize. 🙂 Bir de güneşin batışına yakın Golden Hour denilen saatlerde Rynok Meydanı’ndaki Drunk Cherry barda bir vişne likörü içmenizi tavsiye ederim. Canlı müzik eşliğinde güzel bira içmek için The Pravda Beer Theatre önerilmiş, tam benlik olsa da oğlumla gitmeyi denemedim, artık başka sefere. 🙂 Binasında ejderhalar olan ve çatısında bir araba bulunan House of Legends ise biz gittiğimizde nedenini anlamadığım bir şekilde kapalı olduğundan giremediğimiz bir yer oldu, belki siz gidersiniz.

DSC06866-2

Kahvaltı için biz ilk gün Cukor‘a, ikinci gün ise Lviv Croissants‘a gittik. Cukor’un insta breakfast’ı meşhur ama biz gittiğimizde ne yazık ki avokadoları kalmadığından yiyemedik. Bu menüde direkt insta breakfast olarak geçen bir şey, ben onun yerine benedict eggs sipariş ettim, menüde bu şekilde ismi ters olarak geçiyor. Cukor samimi, tatlı bir kafe, bir kahvaltınızı burada edebilirsiniz. Lviv Croissants’ın sade kruvasanını pek beğenmedim ama sandviç olarak yaptıklarında gayet leziz geldi. İkinci gün acelemiz olduğu için gitmiştik, yoksa çok daha güzel kahvaltı mekanları bulabilirsiniz.  Bunların dışında kısa molalar için uğradığımız yerler Lviv Coffee Manufacture ve Lviv Handmade Chocolate oldu. Lviv’de, biz deneyemesek de çok popüler olan ve önerilen diğer mekanlara da değinmeden bu kısmı bitirmek istemiyorum. Pizza için Celentano Pizzeria, et yemek için Mons Pius, şampanya eşliğinde yemek için Champagneria X&X ailece gidebileceğiniz yerler arasında. Bir de farklı konsepte sahip yerler var; isteyen müşterilerin kırbaçlandığı Masoch Cafe, orta çağ işkence aletleri arasında yemek yiyeceğiniz Meat and Justice ve savaş döneminden kalma bir sığınak olan ve parola ile içine girebilidğiniz Kryivka bunlardan bazıları.

DSC06630-2

Lviv konaklama

Lviv’de Rynok Meydanı çevresinde kalmanızı tavsiye ederim, çünkü gezilecek yerlerin çoğunluğu ve en güzel mekanlar hep bu civarda yer alıyor. Airbnb ile ev kiralamak oldukça uygun fiyatlı olduğundan ben otel yerine ev kiraladım ama planınızı erken yapacaksanız güzel oteller de yakalarsınız. Biz Rynok Square’e 2-3 dk. yürüme mesafesinde bulunan tek oda, küçük mutfak ve küçük banyosu olan tertemiz bir evde kaldık. Kaldığımız evin linkini şöyle bırakıyorum, inceleyebilirsiniz. Ukrayna’da genel olarak apartmanlar oldukça eski bizim evimiz de eski bir apartmandaydı ama tatlıydı. Bulunduğu sokakta gündüz saatlerinde şarkılar söyleyenler vardı, kafelere, turistik yerlere hep yürüyerek gidebildik, istediğimiz zaman evimize dinlenmeye gidebildik, bu çok büyük bir konfordu bizim için. Bu arada evden ayrılış saati 11:00 idi ama bizim daha şehirde vaktimiz vardı. Eşyalarımızı 3-4 saatliğine eve 100 mt. uzaklıkta bulunan, bagaj muhafaza eden bir dükkana bıraktık, fiyat 50 UAH yani 1.5 € gibi bir şey. Bu evde kalmasanız bile Rynok Meydanı çevresinde bir evde kaldığınızda ihtiyacınız olursa diye not düşeyim dedim, VALIZA. Son olarak bir şey daha belirtmekte fayda var. Rynok Meydanı ve yakın çevresine araç girişi yok, o nedenle buralardaki evlere yürümeniz gerekiyor. Yollar da Arnavut kaldırımı, ellerinizde çok valiz olacaksa bunu bilmenizde fayda var diye düşündüm.

Lviv’deki uygun otel alternatifleri için şuraya bakabilirsiniz.

DSC06742-2

Kiev gezilecek yerler ve instagram noktaları

Ukrayna’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Kiev’in tarihinin 5. yüzyıla kadar uzandığı söyleniyor. Bizim Kiev’de en beğendiğimiz yer İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi oldu. Kiev’de tek bir yer görecek fırsatınız varsa buraya gidin derim. Gidebileceğiniz bir başka önemli müze de Çernobil Müzesi, açıkçası buraya biz gidemedik çünkü gün sonuna saklamıştık ama tüm gün soğuktan o kadar rahatsız olduk ki tam bu müzeye gidecekken artık gezecek halimiz kalmamıştı. Siz giderseniz ya da gittiyseniz yorum yazarsanız sevinirim.

IMG_8964

İkinci dünya savaşı müzesi ile aynı yerde Kiev’in sembolü diyebileceğimiz Motherland heykeli bulunuyor. Nazi-Sovyet Savaşı anısına inşa edilen heykel 102 metre uzunluğunda. Kiev’de görülmesi gereken önemli yerlerden biri de Pechersk Lavra. Mağaralar Manastırı olarak geçen kompleks 1051 yılında mağara manastırı olarak kuruluşundan bu yana Doğu Avrupa’da Doğu Ortodoks Hıristiyanlığının önemli merkezi olmuş.

IMG_8959

Kiev’in kalbinde yer alan ve Maidan Mezalezhnosti olarak isimlendirilen meydan Özgürlük Meydanı olarak da anılıyor. Burası buluşma noktası gibi diyebiliriz, çoğu turistik yere buradan yürüyerek gidebiliyorsunuz. People’s Friendship Arch yani Halkların Dostluk Kemeri, SSCB’nin 60. yıldönümünü ve Kiev şehrinin 1500. yıldönümünü kutlamak için 1982’de açılmış. Yalnız Ukrayna hükümeti sendikalaşma yasalarının bir parçası olarak kemeri sökme planlarını açıklamış. Yani yıkılmadan önce görmek isteyebilirsiniz.

IMG_8834

Saint Sophia’s Cathedral ya da diğer adıyla Ayasofya Katedrali’nin temelleri 11. yüzyıla dayanıyor. 1990 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine giren yapı Kiev’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Borychiv Tik sokağındaki meşhur murali de es geçmeyin, instagram için güzel bir nokta. 🙂

IMG_8832

Kiev’in önemli dini yapılarından biri St. Michael Altın Kubbeli Katedral 1113 yılında yapılmış, mozaikleri ve freskleri hoşunuza gidecektir. 18. yüzyılda barok stili ile inşa edilmiş olan St Andrew Kilisesi de görmeniz gereken yerlerden, zaten Andriivs’kyi yokuşunun başında yer alıyor. Bu kilisenin merdivenlerinde bir instagram fotoğrafı çekilebilirsiniz. 😉

IMG_8865

Ukrayna’nın en büyük iki Ortodoks kilisesinden biri olan Volodymyr’s Cathedral de oldukça güzel bir yapı, görmek isteyebilirsiniz. Pastel renkli evleriyle Vozdvizhenka Caddesi de güzel bir instagram noktası. Burası uzun süre boş kalmış çünkü yapımı tamamlandığında kriz olmuş ve binalar satılamamış. Şu anda durum tam ne bilmiyorum ama fotojenik bir yer.

DSC06531-2

Kiev metrosu oldukça eski ve durakların bazıları çok güzel, özellikle Zoloti Vorota Metro İstasyonu gerçekten çok fotojenik bir durak, yani tam bir instagram noktası. Burası zaten turistik yerlere yakın olduğundan metro kullanmanızı ve durağı görmenizi öneriyorum. 1077 yılında tamamlanan Vydubychi Manastırı, mimarisiyle oldukça dikkat çekici bir yapı, vaktiniz varsa listenize alabilirsiniz.

DSC06540-2

11. yüzyılda Keiv’in ana kapısı olan Golden Gate‘i (eski adıyla Zoloti Vorota) de görmek isteyebilirsiniz. Zaten Zoloti Vorota metro istasyonunun hemen yanında yer alıyor. Orta Çağ’da bu kapı yıkılmış ve kapıya ait herhangi bir fotoğraf bulunmasa da 1982’de yeniden inşa edilmiş.

IMG_8993

Eiffel Kulesi‘nin bir replikası Kiev’de Fransız Meydanı’nda bulunuyormuş. Biz gitmedik ama ilginizi çekerse oraya da bir uğrayın isterseniz. 😉 Son olarak hem pazar alışverişi yapmak hem de tezgahlardan yemek alışverişi yapmak için 1912’de inşa edilmiş tarihi Besarabsky Market‘e uğrayabilirsiniz.

IMG_8841

Kiev mekan önerileri

Kiev popüler mekanlar açısından Lviv kadar zengin değil belki ama yine de çok güzel restoranları var. Geleneksel yemekler için Korchma Taras Bulba‘yı tavsiye ederim. Hem dekorasyonundaki detaylar hoşuma gitti hem de yemekleri. Garsonlar geleneksel kıyafetleri giymiş olarak servis yapıyorlar. Yemek sonrası mekandaki haritaya geldiğiniz yerden bir toplu iğne batırıyorsunuz. Türkiye’de Trakya üzerine tek toplu iğneyi ben batırmış oldum. 😉 Fiyatlar da Kiev’de yediğimiz diğer restoranlara göre daha ucuzdu açıkçası. Üç çeşit yemek ve meşrubat 10$’dan az tuttu. Ukrayna’da geleneksel yemekleri en ucuza yiyeceğiniz yer ise Puzata Hata imiş. Burası bir zincir restoran ve hemen hemen gittiğiniz her bölgede bir taneye rastlayabilirsiniz.

IMG_8837

Kiev’de önereceğim bir diğer geleneksel restoran Pervak olacak, burası mutlaka uğramanız gereken bir yer bence. 8 farklı odadan oluşuyor ve her biri farklı dekorasyona sahip, tüm odaları gezmenizi tavsiye ederim. Buradaki yemekler de çok lezizdi ama fiyatlar biraz daha yüksekti. Garsonlar yine geleneksel kıyafetlerle servis yapıyor. Burası çok turistik bir yermiş gibi görünse de mekandaki çoğu kişi yerli halktan oluşuyordu. Önerilen ve benim not aldığım diğer birkaç restorandan bahsetmek istiyorum; Ukrayna yemekleri için Spotykach, İtalyan yemekleri için Vino e Cucina, Kırım mutfağı içinse Musafir.

DSC06496-2

Şimdi gelelim hem benim çok sevdiğim hem de ben oradayken bana en az 10 kişiden mutlaka gidin diye mesaj gelen yere; Milk Bar. Yani siz de mutlaka gidin diye söylüyorum. 🙂 Biz buraya ilk gün çok yakınında yer alan Pervak’taki yemeğimiz sonrası paket olarak tatlı almak için uğradık, ertesi gün de kahvaltısını deneyimledik. Hem tatlıları hem de kahvaltıları çok güzel ama bir de konseptleri çok tatlı, garsonlar pijama ile servis yapıyorlar. 🙂 Yemekler ve ortam tam instagramlık, benden söylemesi. 😛 Biz Cumartesi günü sabah 10’da sıra beklemeden oturduk, bizden sonra bir kuyruklar oluştu sormayın, sıra beklemek istemiyorsanız fazla gecikmeyin. Kahvaltıları ile instagram’da popüler olan bir başka yer ise Lyubimy Dyadya diğer adıyla Favorite Uncle, Milk Bar kalabalıksa oraya gitmeyi de düşünebilirsiniz.

IMG_8821

Kiev konaklama

Kiev’de ne amaçla gittiğinize göre konaklama tercihiniz değişecektir. Turistik yerlere daha yakın olmak ve şehrin kalbinde konaklamak istiyorsanız sizin için en uygun yer Shevchenkivskyi District olarak geçen bölge olacaktır, konaklama aramalarınızı bu şekilde filtreleyebilirsiniz. Yalnız bu bölgenin doğal olarak daha pahalı olacağını unutmayın. Podil bölgesi de yine turistik ve cool bir bölge, buraya da bakabilirsiniz. Ben konaklama ayarlamakta biraz da geç kaldığımdan buralardaki fiyatlar bana çok yüksek geldi, o nedenle yine turistik yerlere yakın sayılabilecek daha bütçe dostu olan Pecherskyi District olarak geçen bölgeye yakın bir ev tuttum. Gece hayatı için gidiyorsanız Bessarabka civarında kalmanız daha mantıklı olur.  Kaldığım evin bir odası, mutfağı ve banyosu vardı ve gayet temizdi. Yalnız apartman epey eski ve kasvetliydi, hatta oğlum başta biraz korktu içeri girmekten ama sonra alıştı. evin hemen önünde bir çocuk parkı ve market vardı, bu da iyi yanlarından biriydi. Evimizin linkini şuraya bırakıyorum, inceleyin isterseniz.

Kiev’deki uygun otel alternatifleri için şuraya bakabilirsiniz.

IMG_8786

Benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Burada yazmayı unuttuğum sormak istediğiniz bir şeyler varsa lütfen yorum olarak bırakın. Umarım notlarım plan yaparken size yardımcı olur. Size şimdiden iyi gezmeler. 😉

Ukrayna gibi bütçe dostu ülkeler için diğer yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Tiflis Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Budapeşte Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Hafta Sonu Bükreş Gezi Rehberi

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

 

 

Author: hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

2 thoughts

Bir Cevap Yazın