Batum Gezi Rehberi ve Batum Gezilecek Yerler

Batum benim 6 sene önce Jazz festivali için gittiğim fakat o zaman festival dışında pek de alıcı gözle bakmadığım bir yerdi. Gürcistan’da yaşamaya başlayınca Batum’a tekrar gitmek şart oldu tabi. Bu Batum gezisi sırasında şehrin çok güzel keyfini çıkardık ve gerçekten sevdim. Siz de Batum’dan bizim gibi keyif alın, güzel bir Batum turu yapın diye de tüm Batum önerilerimi şimdi sizinle paylaşacağım. Zaten uzun zamandır Batum soruları geliyordu, Batum hakkında tüm soruların cevabını bu yazıda bulabileceksiniz. Buyurun size hap gibi bilgilerle dolu Batum gezi rehberi. 🙂

batum gezi rehberi

Batum Gezi Rehberi: Batum Nerede? Batum’a nasıl gidilir? 

Batum, kuzeydoğu komşumuz Gürcistan’ın Karadeniz kyısında yer alıyor ve Sarp sınır kapısından kolayca Gürcistan’a geçiliyor. Sınırdan sonra 25 dk içinde Batum’a ulaşıyorsunuz. Gürcistan, Türk vatandaşlarından vize hatta pasaport bile istemiyor. Yeni chipli kimliklerinizle ülkeye giriş yapabiliyorsunuz ve 1 sene boyunca kalabiliyorsunuz. Karadan girişlerde şu anda aşı kartınızın ve aynı zamanda 72 saat içinde alınmış negatif PCR testiniz olması bekleniyor.

Batum’a ayrıca Pegasus ve THY’nin direkt uçuşları da bulunuyor. Uçakla gittiğiniz zaman aşı kartınız varsa yeterli oluyor yoksa yine 72 saat içinde alınmış PCR testi gerekiyor. PCR testiyle girdiyseniz, bir de girdikten sonra 3. gün tekrar PCR testi istiyorlar ama bunun bilgisi verilmeyenler varmış, ne kadar uygulanıyor tam emin değilim açıkçası. 🙂

Biz Tiflis’ten Batum’a arabayla gittik ama trenle de gidilebiliyor. Arabayla ufak molalarla 6 saat civarı sürüyor, trenle de 5 saat.

Tiflis Gezi Rehberi: Yerlisinden Detaylı Bilgiler

IMG_9459

IMG_1339

Batum Gezi Rehberi: Batum’a ne zaman gidilir? Batum’da kaç gün kalınır?

Batum, normal şartlarda kumarhaneleri nedeniyle dört mevsim Türk turiste hitap ediyor. Kumarhanelerden bağımsız gezi amaçlı gidecekler içinse ideal zamanlar Mayıs-Eylül arası diyebilirim. Deniz için Mayıs ayı çok uygun olmayabilir ama gezilecek yerler ve mekan keşifleri için gezmesi daha kolay bir ay. Batum’da gezilecek yerler 2 günde rahatlıkla biter ama şehrin keyfini çıkarayım, biraz plajlarından faydalanayım derseniz tabi ucu açık. Biz daha önce Jazz Festivali için gittiğimizde tamamen plajların ve festivalin tadını çıkarmıştık. Son gidişimizde ise 3 gece 4 günlük bir plan yaptık ve şehri gezmek için gayet ideal oldu, koşturmadan her yerini dolaştık.

batum gezi rehberi

IMG_9434

Batum Gezi Rehberi: Batum’da nerede kalınır? Batum Konaklama Tavsiyeleri

Batumi Boulvard civarında konaklamak en mantıklı bana göre, her şey elinizin altında diyebilirim, biz de burada ev tuttuk. Her yere yürüyerek gidilebildiği için, temiz, güvenlikli ve manzaralı oluşuyla Porta Batumi bizim tercihimiz oldu ve memnun kaldık. Temmuz sonuna doğru tekrar gittik ve yine Porta Batumi’de bu sefer daha büyük bir evde kaldık. Yine gidersem kesinlikle Porta Batumi’de herhangi bir dairede kalmaya çalışırım. Airbnb veya booking üzerinden kiralayabiliyorsunuz. Booking linki için tık tık.

IMG_7208

IMG_7207

IMG_7209

batum gezi rehberi

IMG_9336

Batum Gezi Rehberi: Batum’da nerede yemek yenir? Batum mekan önerileri

Batum’da benim en sevdiğim mekan Fanfan, daha önce geldiğimizden beri hastasıyım. Hem vitage dekoru, hem ferah bahçesi, hem de yiyeceklerinin lezizliğiyle öncelikli tavsiyemdir. Günün her öğünü için gidebilirsiniz. Kahvaltıya özel tavsiyem Leuville, burada Adjaruli Haçapuri yemenizi öneririm. Privet iz Batuma eski tip pastanelere benziyor ama menüsünde her türlü yiyecek bulunuyor, burayı da sevdik. Zona da kahvaltı için gittiğimiz ve sevdiğimiz başka bir mekandı ama her öğüne uygun menüsü var. Batum’da vejetaryen mutfak arayanlar için Freeduchio’yu öneririm. Instagram dostu ferah bahçesiyle Uolli’yi de bir akşam yemeği için tavsiye edebilirim. Deniz ürünleri yemek isterseniz Balık Pazarı’nın oradaki Pontos ya da Blue Wave’i tercih edebilirsiniz. Son olarak bir gün Sarp sınır kapısı yakınlarında yer alan Kvariati’deki Frida Beach Cafe’ye gittik. Buranın dekorasyonu çok hoş. Frida Kahlo detaylarının yanı sıra pek çok fotoğraflık objelerle süslemişler. Yemekleri de gayet güzeldi.

Batum gezi rehberi
IMG_7359
IMG_7225
IMG_7651
IMG_7658
Batum gezi rehberi
IMG_9414

Batum Gezi Rehberi: Batum geceleri nasıl? Batum gece hayatı

Batum’da gece hayatına ufak bir giriş yaptık ve özellikle iki mekan favorimiz oldu: Conte ve Daiquiri Family. Conte Porta Batumi’ye çok yakın, barların sıkça bulunduğu bir bölgenin hemen girişinde yer alıyor ve oradaki en popüler mekan diyebilirim. Daiquri Family ise Batumi bulvarında sahilde yer alıyor, ortamı ve kokteylleri güzeldi ama galiba kapanmış. 🙁 Barlar bölgesinde hoşumuza giden diğer güzel mekanlar Chacha Time, Free Space, Zona ve Sami Ludi idi. Bu gittiğimizde kumarhaneler kapalıydı ama önceki (daha çok eşimin ☺️) tecrübelerimizden Radisson Blu ve Sheraton’ın kumarhaneleri güzel. Ben Sheraton’da, rulette jackpot kazanmıştım o yüzden benim için hatırası var

batum gezi rehberi
IMG_7261
IMG_7265
IMG_7273
IMG_7269

Batum Gezi Rehberi: Batum’da Denize Nerede Girilir? Batum Plajları

Biz gittiğimizde, merkezde Iveria Beach dışında tüm plajlar kapalıydı, orası gayet güzeldi. Tüm plajda kendi havlunuzu atıp oturabiliyorsunuz ama plaj taşlık. Botanik bahçesinin oradaki plaj da açıktı ama maalesef malum Karadeniz dalgalı. Biz o yüzden tekne kiraladık ve açıkta denize girdik. Saati 100 GEL(1GEL=2.22₺) 6 sene önce gittiğimizde Sector 26’yı çok sevmiştik ve tripadvisor’da gördüğüm kadarıyla hala tercih ediliyor. Denize girmek için daha iyi bir seçenek için Batum’dan Sarp sınır kapısına doğru giderken Kvariati’yi deneyebilirsiniz. Oranın denizi daha güzel, temiz ve dalgasız oluyor genelde. Yukarıda bahsettiğim Cafe Frida’nın önünden girilebilir mesela. 😉

52a756d7-8782-4699-8bb5-4adb416bcfe4

Batum gezi rehberi

Batum Gezi Rehberi: Batum Gezi Rotası ve Batum Gezilecek Yerler

Europe Square: Astronomik Saat ve ortasında Medea Heykeli ile bir park bulunan, klasik Avrupa şehirlerindeki meydanları hatırlatan bir yer.

Batumi Piazza: Kafelerle çevrili ve bir saat kulesine sahip yine Avrupa’dan tanıdık bir meydan(fotoğraf oradan).

Batumi Boulevard: Sahil boyunca uzanan, bisiklet ve yürüyüş yoluna sahip palmiyeler, heykellerle canlandırılmış bir cadde. Tüm bulvar boyunca yanında bir park var aynı zamanda, onun içinde de çok çeşitli ağaçlar, müziğe göre dans eden fıskiyeler, farklı hayvanlar, heykeller, oyun parkları bulunuyor.

Miracle Park: İçinde Chacha kulesi, Alfabe kulesi, Ali Nino heykeli, Dönme dolap ve limanım bulunduğu, geceleri ışıl ışıl olan bir meydan. Alfabe kulesinde Gürcü harflerini görebilir ve en üst katındaki restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Ali Nino heykelinin hikayesini de kısaca anlatmak isterim. Aslında Ali ve Nino gerçek karakterler değiller, Viyana’da yazılmış bir romanın kahramanları. Bakü’de, Birinci Dünya Savaşı ve Rus Devrimi boyunca, Azerbaycan’ın bağımsızlık savaşı verdiği zamanlarda, Azeri bir gençle Gürcü bir genç kız arasındaki imkansız aşk ile birlikte İslam ve Hristiyanlık, Kafkasların siyasi ve toplumsal yapısı gibi konulara değiniyor.

Theatre Square: Drama Tiyatrosu ve Neptune Çeşmesinin yer aldığı meydan.

Bunların dışında Argo Teleferiğine binip yukarıdan Batum manzaralarına bakabilirsiniz. Son olarak Batum Botanik Bahçesi de gerçekten çok güzel, uzun vakit ayırmanızı öneririm. 😌

Batum gezi rehberi
IMG_7377
IMG_7641
Batum gezi rehberi
Batum gezi rehberi
Batum gezi rehberi
Batum gezi rehberi
batum gezi rehberi

Umarım yazım size rehber olur ve güzel bir Batum gezisi yaparsınız. Kumarhanelerle ilgili ileride güncelleme yaparım artık. Size şimdiden iyi tatiller! 😉

Instagram’a koyduğum Gürcistan fotoğraflarım için #hohhoyytgeorgia etiketini takip edebilirsiniz 😉

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

Bir Cevap Yazın