Tiflis’in En İyi Şarap Evleri

Gürcistan, şarap üretimi ile ünlü bir ülke ve başkent Tiflis’te de şarap kültürü oldukça gelişmiş durumda. Bana da tabi şarap evi sorusu çok geliyor. Şehrin dar sokakları, tarihi dokusu ve muhteşem manzaraları, şarap tutkunları için keşfedilmesi gereken birçok bar ve restorana ev sahipliği yapıyor. Bu yazıda, Tiflis’in en iyi şarap evlerini sizler için derledim. Burada, yerel şarapların tadına varırken, aynı zamanda şarap üretimi hakkında bilgiler de öğrenebilirsiniz. Tiflis’te şarap kültürünü deneyimlemek istiyorsanız, okumaya devam edin. Tiflis en iyi şarap evleri sizlerle.

Tiflis’te Şarap Tadımı Yapabileceğiniz Yerler

Bu listeyi benim kendi deneyimleriklerimle oluşturdum ve en çok sevdiğimden başlayarak listeliyorum. Aslında karar vermekte oldukça zorlandım, ilk sıralardakilerin hepsi benim için birinci diyebilirim. 🙂 Başka deneyimlerim olursa eklemeler yaparım, sizin daha önceden başka deneyiminiz varsa yorumlara beklerim.

8000 Vintage

Şehrin farklı yerlerinde 3 tane şubesi olan bir şarap evi ve şarap satıcısı. Çok fazla çeşit şarap var, garsonlardan yardım isteyerek şarap seçiminizi yapabilirsiniz, herkesin beğenisi farklı olduğu için şarap önerisinde bulunmuyorum. Burada yemek menüsü bulunmuyor, eşlikçi olarak ortaya farklı içeriklere sahip peynir tabaklarından söyleyebiliyorsunuz. Benim favori tabaklarım Tuscany, Scandiavian, Foreign Cheese Board ve Ham and Cheese. İçerikleri menüde yazıyor zaten, kendiniz de ona göre karar verebilirsiniz. Özellikle hafta sonu akşam gidecekseniz rezervasyon yapmanız iyi olur. Benim en sevdiğim şubesi Vake’de yer alan, aşağıda oranın adresini paylaşıyorum.

60 Irakli Abashidze Street

tiflis en iyi şarap evleri

Dadi Wine Bar

Burası çok merkezi bir yerde, Özgürlük Meydanı’na çıkan bir sokakta yer alıyor. Ortamını çok samimi buluyorum. Gürcistan’ın dört bir yanındaki butik şarap imalathanelerinden doğal şarapları tatma imkanı sunuyorlar, ayrıca dünyanın farklı ülkelerinden de şarapları mevcut. Burada hem yemek menüsü var hem de peynir ve şarküteri tabaklarından söyleyebiliyorsunuz. Tek tek şarap içebileceğiniz gibi tadım menüsü de söyleyebilirsiniz. Çalşanlardan şaraplarla ilgili bilgi alabiliyorsunuz.

4 Shalva Dadiani St

tiflis en iyi şarap evleri

G.Vino

Lokasyon olarak turistik bir yerde değil, fakat burada yaşayan bizlerin sıklıkla kullandığı bir cadde üzerinde yer alıyor. Bir AVM’nin giriş avlusunda küçük bir mekan. Menüsü tamamen yerel ve doğal şaraplardan oluşuyor. Ufak bir yemek menüsü var ama her şey çok lezzetli, şarapları da gerçekten çok güzel. Çalışanlar güler yüzlü ve servis de başarılı. Turist olarak gelenler için bu mekan biraz alakasız yerde kalabilir ama yakınlarında kalıyorsanız veya yolunuz düşerse mutlaka gidin.

Courtyard of Axis Towers, 37m Ilia Chavchavadze Avenue

Sulico

Vera’nın ara sokaklarında yer alıyor, özellikle havalar güzelken burası bahçeli olduğu için tercih edebileceğiniz bir mekan. 8000 Vintage Vake şubesinin de bahçesi var ama buranın ortamı daha keyifli. 🙂 Yemekleri ve peynir tabağı oldukça başarılı, tabi şarapları da çok güzel. Şarap seçimi için çalışanlardan yardım alabilirsiniz. Yaz aylarında geliyorsanız öncelikli önereceğim şarap evi kesinlikle burası, eminim siz de çok seveceksiniz.

27 Mikheil Zandukeli St

tiflis en iyi şarap evleri

DecanTer

Burası Rustaveli caddesi üzerinden girilen bir arka sokakta yer alıyor. Oldukça zengin bir şarap menüsü var. Bireysel tadım için gidebileceğiniz gibi, özel tadım etkinliklerine de katılabilirsiniz. Hem yemek hem de peynir tabağı alternatifleri bulunuyor. Şaraplar hakkında çalışanlardan detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Mekanda khinkali ve khachapuri pişirme workshop’ları da düzenleniyor, ilginizi çekerse aklınızda olsun.

26 Shota Rustaveli Ave

Vino Underground

Burası Özgürlük meydanı ve eski Tiflis civarında yer alıyor. Turistik gezilecek yerlere yakın olması açısından lokasyonu en rahat yer. Yemek yok, eşlikçi olarak peynir tabağı var, şaraplarıyla öne çıkan bir mekan. Buradaki ürünler çoğunlukla geleneksel Gürcü yöntemiyle üretilmiş aile üretimi şaraplardan oluşuyor. Benim buradaki arkadaşlarımla sürekli gitmek için tercih ettiğim bir yer değil ama şarap ve peynirleri gayet güzeldir, turist olarak gelenlere tadım için tavsiye edebilirim.

15 Galaktion Tabidze St

Umarım Tiflis en iyi şarap evleri listem hoşunuza gider. Sormak istediğiniz ek bir şey varsa yorumlara yazabilirsiniz. Tiflis planı yapıyorsanız diğer yeme içme listelerimi de okumayı unutmayın. Daha iyi içerikler üretebilmem için eleştiri ve beğenilerinizi de yorum olarak bekliyorum.

Tiflis’te Nerede Kalınır? Tiflis Konaklama Önerileri

Instagram’a koyduğum Gürcistan fotoğraflarım için #hohhoyytgeorgia etiketini takip edebilirsiniz, yalnızca Tiflis için #hohhoyyttbilisi etiketine bakabilirsiniz.

Yerlisinden Tiflis Gezi Rehberi

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: