Özel Günler için Tiflis’in En Şık Restoranları

Gürcistan doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile olduğu kadar yemek kültürüyle de öne çıkan bir ülke. Ancak doğru restoranı seçmek, özellikle de özel bir gün kutlarken, gerçekten önemli. Tiflis’e doğum günü, evlilik yıldönümü gibi nedenlerle gelen pek çok kişi benden kutlama için restoran önerisi istiyor. Ben de özel günler için ayrı bir restoran listesi çıkarmak istedim. Tiflis’te yerel mutfağın en iyi örneklerini bulabileceğiniz, hem hizmet hem ortam olarak dört dörtlük diyebileceğim restoranları sizin için seçtim. Bu listedekiler Tiflis için fine dining kategorisinde restoranlardır. Tiflis’in En Şık Restoranları sizlerle, iyi okumalar..

Daha önce paylaştığım Tiflis’in En Güzel Gürcü Restoranları yazısındaki önerilerimi de pek tabi değerlendirebilirsiniz.

Tiflis Fine Dining Restoranlar

Zala Restaurant

Bu mekanı geç keşfettim ama bayıldım, ortam inanılmaz güzel. Tamamı vintage detaylarla özenerek dekore edilmiş çok şık bir restoran. Farklı kişi sayısına uygun masaların olduğu odalardan oluşuyor, kalabalık bir grupsanız tek büyük masadan oluşan tüm bir odayı kapatabilirsiniz. Ayrıca çok güzel bir bahçesi de var. Yemekleri de en az ortam kadar güzel, sunumlar ve lezzet on numara, hem mideye hem göze hitap ediyor kısacası. Fiyatlar Tiflis ortalamasının üstünde ama özellikle özel günlerde buna değeceğini düşünüyorum. Vera’da yer alıyor.

2 Belinski St

Barbarestan

Burası, benim Tiflis’e daha taşınmadan önce, turist olarak geldiğim zamanlarda gidip çok beğendiğim bir restorandı. O dönem Tiflis’in en iddialı restoranıydı diyebilirim. Tabi ondan sonra Tiflis’te bir süre güzel mekan açıldı, alternatifler çoğaldı ama Barbarestan çizgisini hiç bozmadı. Hala hem ortamıyla hem de yemekleriyle sizi çok tatmin edecek harika bir mekan olarak hayatına devam ediyor. Marjanishvili’de yer alıyor.

132 Davit Aghmashenebeli Ave

tiflis fine dining restoranlar

Iasamani

Retoranın adı Gürcüce leylak anlamına geliyor. Tiflis’in eski evlerinden birini restorana dönüştürmüşler, girişi apartman içinden o yüzden. Son zamanlarda sosyal medyada çok popüler hale gelen bir restoran burası ama popülerliği boşa değil gerçekten çok şık bir mekan yapmışlar. Yemekler de geleneksel Gürcü mutfağının çağdaş uyarlaması dyebiliriz, genel olarak lezzetliler. Sololaki bölgesinde yera alıyor.

33 Lado Asatiani St

tiflis fine dining restoranlar

Shushabandi

Burası eski şarap fabrikasının yerindeki mekanlar kompleksi bünyesinde bir retoran. Kocaman pencereli oldukça ferah bir mekan, biraz daha karanlık bir iç kısım da var. Orası da kötü değil ama biraz basık gelebilir, rezervasyon yapacaksanız camlı alanda otturmak istediğinizi belirtin. Hafta sonu özellikle akşam yemeği için rezervasyon şart. Vera’da yer alıyor.

1 Vasil Petriashvili Street, Wine Factory N 1

tiflis fine dining restoranlar

Tamara

Burası da benim yeni keşiflerimden biri ve zaten 2022 yılında açılmış. Old Tbilisi meydanda yer alıyor, o yüzden turistler için lokasyon olarak en rahat yer diyebilirim. İçerisi çok hoş olmuş, meydandaki diğer restoranlar genelde salaş ve sıradan yerlerdir, burası o açıdan kıymetli bir yer bölge için. Yemekleri güzel. Kalabalık zamanda giderseniz servis uzun sürebilir.

6 Samghebro St

tiflis fine dining restoranlar

Sormoni

Bu restoran lokasyon itibarıyla turistik yerlere pek yaın değil ama konakladığınız yer yakınsa veya teknolojik alışveriş için vs. bölgedeyseniz gitmenizi tavsiye ederim. Giriş holünde yemyeşil bir ortam karşılıyor sizi ve kesilmeyip muhafaza edilmiş, üst kata devam eden iki ağaç dikkat çekiyor. Büyük bir alana yayılmış birkaç kapalı mekan ve avludan oluşuyor. Saburtalo’da yer alıyor.

57 Alexander Kazbegi Ave

Alubali

Mekanın adı Gürcüce kiraz demek. Megrel mutfağı ile öne çıkıyorlar, mesela mısır unu ve peynirle yapılan elarji burada iddialı mezelerden biri. Çok güzel bir bahçesi var, hava güzelse dışarıda oturmanızı öneririm. Rezervasyon yaptıracaksanız aklınızda olsun. Vera’da yer alıyor. Mekanın girişinde adı yazmıyor, haritada adresin olduğu yere gidince sormak gerekiyor.

6 Giorgi Akhvlediani St

Umarım Tiflis fine dining restoranlar listem hoşunuza gider. Kendi tecrübelerime göre memnun kaldığım yerleri yazdım. Bu listedeki restoranlarda fiyatların ortalama üstü olduğunu belirtmek isterim. Sormak istediğiniz ek bir şey varsa yorumlara yazabilirsiniz. Tiflis planı yapıyorsanız diğer yeme içme listelerimi de okumayı unutmayın. Daha iyi içerikler üretebilmem için eleştiri ve beğenilerinizi de yorum olarak bekliyorum.

Tiflis’te Nerede Kalınır? Tiflis Konaklama Önerileri

Instagram’a koyduğum Gürcistan fotoğraflarım için #hohhoyytgeorgia etiketini takip edebilirsiniz, yalnızca Tiflis için #hohhoyyttbilisi etiketine bakabilirsiniz.

Yerlisinden Tiflis Gezi Rehberi

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: