Tiflis’te En Fotojenik 7 Tarihi Ev

Tiflis’in ara sokaklarını gezmeye bayılıyorum. Bir kapıyı araladığınızda ya da bir avluya girdiğinizde hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılabiliyorsunuz. Özellikle Sololaki bölgesi Tiflis tarihi evler konusunda cennet diyebilirim. Tiflis’in en ikonik mimari detaylarına sahip evlerinden bazılarını bu bölgede görebilirsiniz. 18. yüzyıl sonunda Gürcistan’nın Rus İmparatorluğun bir parçası olması ve bu bölgede zamanın ileri gelenlerinin yaşaması nedeniyle Avrupa’dan özenilerek yaptırılmış büyüleyici evler bulunuyor. Bina cephelerinde heykeller ve kabartmalar, apartman içlerinde el boyaması duvarlar gibi dekorotif unsurlar dikkat çekiyor. Tabi Gürcistan’ın kendine özgü ahşap oyma balkonlu evleri ve avluları da en az bu apartmanlar kadar dikkat çekici. Ben instagram’da böyle tarihi evleri paylaşınca çok ilgisini çekenler oluyor, ben de meraklıları için en sevdiklerimi geçmiş hikayeleri ve adresleriyle bir araya topladım. Bu şekilde bir yazıyı hiçbir yerde bulamazsınız, emeğim için beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın, iyi okumalar.

tiflis tarihi yapılar

Tiflis’in Tarihi ve Fotojenik Evleri

Tiflis’te şehre yayılmış bunlara benzer daha pek çok yapı var, çok hoş yapılar var ama kimisi de maalesef doğru düzgün korunmamış hatta duvarlardaki resimlerin üzeri normal boya ile boyanarak kapatılmış. Bu listeyi oluştururken tek bir yer dışında tüm evleri Sololaki bölgesinden seçtim, bir arada gezebilmeniz için.

Atoneli St No:31

Öncelikle Sololaki bölgesinden olmayan tek adres ile başlıyorum. Burası eski Londra Oteli ve Orbeliani bölgesinde yer alıyor. 1875 yılında inşa edilmiş ve elektrik tesisatı olan ilk binaymış. Bir zamanlar şehrin en iyi otellerinden biri olan apartman, pek çok ünlü yabancı misafirin konaklama tercihiymiş ve hatta kitaplara konu olmuş fakat savaş yıllarında faaliyeti durmuş. Duvarlarındaki el boyaması resimler, yer karoları ve spiral merdiveniyle gerçekten çok fotojenik bir yer.

tiflis instagram yerleri

Betlemi St No: 3

Üst katında Gallery 27 isimli butik bir hediyelik eşyacı bulunan ev, renkli vitray camları ve dantel oymasını andıran terasıyla Tiflis’in en fotojenik yapılarından biri. Güneşin doğru açıda geldiğ anı yakalarsanız camlardan süzülen ışıklarla harika kareler ortaya çıkıyor. 19. yüzyıldan kalma ev, klasik Gürcü evlerinin en güzel örneklerinden biri ancak çok eski ve tadilat gerekiyor, hatta geçen aylarda girip fotoğraf çekmek yasaklanmıştı ama şu an yine girilebiliyor.

tiflis fotojenik evler

Ivane Machabeli St No:13

Şimdilerde alt katı Writer’s House Müzesi, bahçesi de Cafe Littera olarak hizmet veren evin yapım tarihi 1905. İlk sahibi David Sarajishvili, bilim adamı, girişimci ve hayırsever biriymiş, Gürcistan’da brendi fabrikalarının kurucusu olarak tanınıyor. Üst katı şu anda otel olarak hizmet veriyor, yani bu güzel evde konaklayabilirsiniz, şuradan fiyat ve diğer detayları inceleyebilirsiniz. Yazar isimlerinden odalar yapmışlar, tatlı bir deneyim olabilir, yorumları güzel görünüyor, booking puanı 9,5.

tiflis tarihi evler

Galaktion Tabidze St No:18/13

Bu apartman 1911 yılında inşa edilmiş ve tütün üreticiliğiyle ünlü Seilanov Kardeşler’e aitmiş. Girişte, zeminin ortasında Rus alfabesiyle isimleri yazıyor. İki duvarda toplam 5 ayrı resim var ve bu resimlerde dünyanın farklı kıtaları tasvir edilmiş. Üst katlara çıktığınızda da duvarlarda solmuş resim kalıntıları görüyorsunuz. Bu apartmanda da kalma şansınız bulunuyor. Konaklamaya açık üç ayrı daire var burada. Birincisi 22 metrekarelik minnoş bir daire, onun fiyat ve diğer detaylarına buradan bakabilirsiniz, puanı 9,1. Diğer iki daire daha büyük, onların fiyat ve diğer detaylarını da şuradan inceleyebilirsiniz, puanı 9,2.

tiflis tarihi evler

Ivane Machabeli St No:17

Bu ev, petrol ve tütün zengini Michael Kalantarov’a aitmiş. Anlatılana göre, opera şarkıcısı olan sevgilisine aşkını göstermek için, Opera House ortamı olacak şekilde süslü püslü yaptırıyor bu evi. 1908 yılından 1921 yılına kadar mutlu mesut yaşıyorlar burada ancak Sovyet işgalinde evlerini terk etmek zorunda kalıyorlar. İçi ve dışı oryantal detaylarla dolu çok şık bir yapı. Burada da konaklamaya açılmış bir daire bulunuyor, şuradan tüm detaylara bakabilirsiniz, puanı 9,5.

tiflis instagram noktaları

Letim Gurji St No: 4/9

Burası geleneksel Gürcü evlerinden biri, mavi dantel oymalı balkonları ve avlusuyla tam bir fotoğraf noktası. 18. yüzyıldan kalma bu ev Tiflis’in en eski evlerinden biri. İlk yapıldığında tek bir aileye ait olan ev, Sovyet işgali sonrası 16 haneye bölünmüş. Bu evde de konaklama imkanınız bulunuyor, fiyat ve diğer detaylar için şuraya bakabilirsiniz, puanı 9,8.

tiflis fotojenik evler

Geronti Kikodze St No:9

100 yıl önce Estonya konsolosluğunun yeriymiş bu apartman. Evin giriş tavanında çiçekli süsleme bizi karşılıyor. Korkuluklar ve merdiven aralıkları ferforjeden yapılmış, spiral merdiveniyle sevdiğim fotojenik yapılardan biri burası da.

tiflis tarihi evler

Tiflis’e seyahat edecekler için nokta atışı içerikler hazırlamaya devam edeceğim, takipte kalın. Sormak istediğiniz ek bir şey varsa yorumlara yazabilirsiniz. Daha iyi içerikler üretebilmem için eleştiri ve beğenilerinizi de yorum olarak bekliyorum.

Tiflis’te Nerede Kalınır? Tiflis Konaklama Önerileri

Instagram’a koyduğum Gürcistan fotoğraflarım için #hohhoyytgeorgia etiketini takip edebilirsiniz, yalnızca Tiflis için #hohhoyyttbilisi etiketine bakabilirsiniz.

Yerlisinden Tiflis Gezi Rehberi

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: