Günübirlik Edirne Gezi Rehberi: Edirne’de Gezilecek Yerler

Edirne, oldukça köklü bir tarihe sahip olan, Osmanlı Devleti’ne 88 yıl başkentlik yapmış önemli bir şehrimizdir. Benim memleketim Kırklareli, liseyi bitirene kadar orada yaşadım. Şimdi yıllar sonra Türkiye’deki adresim tekrar Kırklareli oldu. Biliyorsunuz Edirne ve Kırklareli komşu şehirler. Yanı başımızdaki bu önemli şehir hakkında ne zamandır bir gezi yazısı hazırlamak istiyordum. Geçen gün arabamın bakımı için Edirne’ye gitmem gerekti. Ben de bunu fırsat bilip ne zamandır gitmediğim, bloga özel biraz fotoğraflamak istediğim Edirne’de günübirlik tur yaptım. Size de bir günde Edirne’de neler yapılır, Edirne’de gezilecek yerler nereler diye notlar çıkardım. Buyurun size günübirlik Edirne Gezi Rehberi.

Trakya Bağ Rotası ve Gezi Rehberi

IMG_2986

Edirne nerede? Edirne ‘ye nasıl gidilir? Edirne Ulaşım

İlk sorunun cevabını bilmeyen coğrafya terk olmalı gerçi ama ben yine de yazayım adettendir. 😛 Edirne ili, Marmara bölgesinde yer alır ve hem Yunanistan hem de Bulgaristan ile sınır kapısı vardır, yani Trakya’nın en uç noktasında yer alıyor diyebiliriz. Kırklareli’ye bir saat uzaklıkta yer alıyor. Kırklareli’den Ece Turizm ile kişi başı 10 TL’ye Edirne’ye gidiliyor, her saati 15 ve 45 geçerken minibüs kalkıyor. İstanbul Edirne arası ise özel araçla 2.5 saat civarı sürüyor. Ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir ve daha pek çok şehirden de hemen hemen her saat başı kalkan otobüsler bulunuyor. İstanbul’dan, Sofya ekspresi ile tren kullanarak da Edirne’ye ulaşabilirsiniz, Edirne durağı var. Özel araçla değil de otobüsle veya trenle gelmeyi düşünenler şehir içi ulaşımda ETUS’un araçlarını kullanabilirler, hemen hemen her yere ulaşım bulunuyor.

IMG_2885.JPG

Edirne Gezi Rotası: Edirne’de Gezilecek Yerler

II. Selim tarafından yaptırılan, Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği ve Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Selimiye Camisi Edirne’de görülmesi gereken başlıca yer tabi ki. Camiden bahsetmişken Edirne’nin diğer önemli ibadethanelerini de saymadan olmaz. Şehrin ilk ulu camii olan Eski Cami, 1433-1447 yılları arasında. II.Murat’ın yaptırdığı Üç Şerefeli Cami, Avrupa’nın ikinci en büyüğü olduğu söylenen Edirne Büyük Sinagogu ve 1880 yılında yapılmış olan Sweti George Bulgar Kilisesi de görülmeye değer yapıtlardandır.

IMG_2878-2

Selimiye Camisi

Edirne’nin en fotojenik bölgesi Kaleiçi bence. Burada cumbalı, panjurlu eski evleri, konakları görebiliyorsunuz. Kimisi yıkılmak üzere, kimisi bakım görmüş, kimisi de geçmişten günümüze dimdik ayakta kalmış. Mihran Hanım Konağı bu evlerden en çok bilineni sanıyorum. Farklı sokakları gezerek çok güzel evler görebilirsiniz. Maalesef çarpık yapılaşma da çok fazla, sıra sıra eski güzel evleri bir arada görmek biraz zor, yürüyerek aramanız gerek. 🙂 Edirne’nin İstiklal Caddesi diyebileceğimiz Saraçlar Caddesi de yürüyerek gezebileceğiniz trafiğe kapalı bir cadde. Karşılıklı kafeler ve dükkanlar bulunuyor, tarihi çarşının hemen yanında yer alıyor, bir kısa tur atabilirsiniz. Mimar Sinan tarafından yapılan Rüstempaşa Kervansarayı da Edirne’nin güzel yapılarından biri. 1972 yılında restore edilmiş, otel olarak kullanılmaya başlanmıştı ama 1.5 sene kadar önce otel de kapanmış, umarım kervansaray bir şekilde tekrar kullanıma açılır, avlusu çok güzeldi çünkü.

IMG_3072.jpg

Kaleiçi bölgesindeki evlerden biri

Tarihi Karaağaç Mahallesine giderek eski Tren Garı‘nı da ziyaret etmenizi öneriyorum. Meşrutiyetin ilk yıllarında inşa edilen istasyon 1971 yılında terk edilmiş, şu anda Trakya Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi olarak hizmet veriyor. Kampüsün bahçesinde, eski günlerin anısına bir kara tren bulunuyor. Kampüs bahçesinde bir de Cumhuriyet’imizin 75. yılında yapılan Lozan Anıtı bulunuyor. Anıt, üç vatan toprağını simgeleyen birbirinden bağımsız üç sütun, üzerinde birlik ve beraberliği simgeleyen bir çember ve onu üzerinde bir elinde barışı simgeleyen bir güvercin ile diğer elinde Lozan Antlaşmasını simgeleyen belgeyi tutan bir genç kızdan oluşuyor.

IMG_2940.JPG

Karaağaç Tren Garı

Edirne’den Karaağaç’a giden yol üzerinde yer alan Mecidiye Köprüsü, Meriç Nehri üzerinde yer alıyor. 263 metre uzunluğundaki köprünün 13 ayağı bulunuyor. Köprünün tam ortasında mermerden yapılmış olan bir seyir köşkü bulunmaktadır. Meriç nehri kıyısında köprünün bitiminde yer alan çay bahçelerinde biraz mola vermenizi öneririm. Şehrin diğer bir önemli köprüsü ise 1488 yılında II. Beyazıt tarafından Mimar Hayrettin’e yaptırılmış olan II. Beyazıt Köprüsü‘dür. Tunca Nehri üzerinde yer almaktadır, 80 metre uzunluğundaki köprünün 7 ayağı vardır.

IMG_2924.JPG

Meriç Köprüsü

Müze gezmeyi sevenlere II. Beyazıt Külliyesi ve Sağlık Müzesini ziyaret etmelerini öneririm. Ayrıca Edirne Kent Müzesi ve Edirne Arkeoloji Müzesi de şehir hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için gezmeniz gereken yerlerden. Gezinizin sonunda Üç Şerefeli Cami’nin hemen karşısında yer alan tarihi Sokullu Hamamı‘na girerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Son olarak Edirne’de lavanta ekimi yapıldı ama ben gittiğimde biçmişlerdi yani 2018 için artık çok geç. Haziran ayının ilk haftalarında festival yapılmaya başlandı, ziyaretiniz bu zamanlarda düşünürseniz festivalin net tarihlerini öğrenip ona göre gezinizi planlayabilirsiniz.

Edirne’den ne alınır? Edirne’de alışveriş: Edirne Arastaları

Edirne’nin kapalı çarşıları meşhurdur, en azından birini ziyaret edip hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz. En bilinenleri Alipaşa Çarşısı, Bedesten Çarşısı ve Selimiye Arastası‘dır. Babam liseyi Edirne’de okumuş ve onun zamanında en meşhur çarşı Mimar Sinan tarafından yapılan Alipaşa Çarşısı imiş. 1992’de bir elektrik kontağı sonrası çıkan büyük yangından sonra çarşı kullanılamaz hale gelmiş ve 1997’ye kadar kapalı kalmış. Edirne’ye gelmişken beyaz peynir alabilirsiniz, Trakya’nın peynirleri genel olarak güzeldir. Kavala kurabiyesi, badem ezmesi ve aynalı süpürge alabileceğiniz diğer hediyelikler arasında yer alıyor.

IMG_2907.JPG

Alipaşa Çarşısı

Edirne yeme içme rehberi

Türkiye’de ciğer denince akla ilk gelen şehir Edirne kuşkusuz. Edirne’de en iyi ciğer nerede yenir derseniz ya Aydın Tava Ciğer ya da Ciğerci Niyazi Usta‘ya gitmenizi öneririm. Hem hizmet hem lezzet açısından ikisi de oldukça başarılıdır. Ciğer sevmeyene bile yedirir derler Edirne ciğeri için, normalde ciğer sevmeyen biri olarak bu teze katılıyorum.

aydin-ciger-edirne.jpg

Bir güne sığmayacak kadar çok fazla yer saymışım gibi gelebilir ama bunların aralarındaki mesafeler çok fazla değil, hepsi saatlerce gezilecek yerler de değil. Sabahtan akşama hemen hemen hepsi gezilebilir diye düşünüyorum. Burada yazdıklarımdan başka gezilecek yerler de var ama kendi adıma daha ilgi çekici bulduğum yerleri yazmaya çalıştım.

İstanbul çevresinde gezilecek diğer adresler için aşağıdaki yazılarımı okumayı unutmayın.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: İstanbul’un En Güzel Semtleri

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gezilecek Tatil Yerleri

Bursa Gezi Rehberi: Bursa ve Çevresinde Gezilecek Yerler

İki Günlük Vize ve Kıyıköy Gezi Rehberi

Bizim Cennetimiz: İğneada Gezi Rehberi

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf ve video için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

9 Responses

 1. ece özer '' ece özer '' dedi ki:

  Bir Edirneli olarak söylemeliyim ki, yazınızdan çok keyif aldım 🙂 Emeğinize sağlık…
  Daha önce bu kadar iştah açıcı bir ciğer fotoğrafıyla da karşılaştığımı hatırlamıyorum 🙂

 2. Orçun Orçun dedi ki:

  yağlı güreşler izlenmeli 🙂

 1. Temmuz 13, 2020

  […] Günübirlik Edirne Gezi Rehberi: Edirne’de Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar […]

 2. Temmuz 13, 2020

  […] Günübirlik Edirne Gezi Rehberi: Edirne’de Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar […]

 3. Ağustos 24, 2020

  […] Günübirlik Edirne Gezi Rehberi: Edirne’de Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar […]

 4. Aralık 6, 2020

  […] Günübirlik Edirne Gezi Rehberi: Edirne’de Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar […]

 5. Mart 5, 2021

  […] Günübirlik Edirne Gezi Rehberi: Edirne’de Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar […]

 6. Temmuz 21, 2021

  […] Günübirlik Edirne Gezi Rehberi: Edirne’de Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: