İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler

Hafta sonu İstanbul kalabalığından kaçmak, yeni yerler görmek isteyenler için İstanbul’a yakın gezilecek yerlerden bazılarını paylaşmak istiyorum. İstanbul’a yakın tatil yerleri arayanlar için fikir oluşturacağını düşünüyorum. İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapmak isteyenler, buyurun size İstanbul’a yakın rotalar..

İzole Doğa Tatili için Otel ve Kiralık Ev Önerileri

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler: Karaburun

İstanbul’a yaklaşık 1.5 saat uzaklıktaki Karadeniz kasabası Karaburun, İstanbul’a yakın günübirlik gidilecek bir yer arayanlar için ideal. Uzun bir sahili var, yazın gittiğinizde denize girebilirsiniz. Biz yazın hiç gitmedik, o yüzden kalabalık durumunu bilemiyorum ama bahar aylarında sahilde şarabınızı açıp sevdiklerinizle baş başa keyif yapabilirsiniz, pek kimseler olmuyor. Limana indiğinizde göreceğiniz Hanımeli Restoran mutlaka uğramanız gereken bir yer. Biz geçtiğimiz hafta cumartesi öğlen saatlerinde gittik ve oldukça kalabalıktı, gitmeden önce bir arayıp yer durumunu sormanızda fayda var. Yediğimiz tüm mezelere bayıldık, özellikle domates salatasının hastası oldum. Bizde balık için yer kalmadı ama gidenler balığını da çok övdü. Bir arkadaşımızın balık için önerisini de yazayım;  kalkan tandır ve yaprak palamut.

karaburun karadeniz

karaburun karadeniz

FullSizeRender

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler: Burgazada

Benim İstanbul’daki adalar arasında en sevdiğim burasıdır. Bahar ve yaz aylarında bir hafta sonu kaçamağı için Burgazada’ya gitmenizi tavsiye ederim. Çiçekler içindeki sokaklarında kaybolun, çok harika olmasa da serinlemek için denize girin, Kalpazankaya’da muhteşem manzaraya karşı rakı balık yapın, ve Sait Faik’in müzesine gidin.  Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada’da yaşadığı ve pek çok hikâyesini kaleme aldığı köşkü şu anda müze olarak hizmet veriyor. Gitmeden önce birkaç hikayesini de okursanız belki sokakları onun gözüyle görürsünüz. 😉 Ne kadar zaman ayırmak gerek derseniz, biz genelde günübirlik gidiyorduk ama bir keresinde adadan ayrılasımız gelmemişti ve konaklamıştık, yani sizin keyfinize kalmış tamamen. 🙂

burgazada istanbul

burgazada-erguvan

burgazada-deniz

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler: Bursa

Artık İstanbul’dan iki saatte ulaşabildiğimiz Bursa, hafta sonu hem lezzet hem de tarih arayışı olanlar için birebir destinasyon. Merkezde Ulu Cami, Yeşil Türbe, Kozahan görmeden dönmemeniz gereken yerlerden. Kebapçı İskender, Tarihi Mavi Dükkanda bir iskender yedikten sonra dünyadaki dört çarşılı köprüden biri olan Irgandı Köprüsü’ne gitmeyi unutmayın, diğer ikisi İtalya’da, biri de Bulgaristan’da yer alıyor. Çevrede Cumalıkızık, Tirilye, Mudanya, Misi ve Dudaklı köylerini de ziyaret edebilirsiniz. Mudanya’ya giderseniz meşhur Beyaz Kayalar’da yaratıcı deniz ürünleri mezelerinden mutlaka tadın. 😉

Bursa Gezi Rehberi: Bursa ve Çevresinde Gezilecek Yerler

DSC_0096.JPG

DSC_0152

DSC_0090

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler: Safranbolu

İstanbul’dan biraz daha uzaklaşmak isteyenler için yaklaşık 5 saat mesafedeki, Batı Karadeniz’in incisi, Karabük’ün ilçesi Safranbolu’yu önereceğim. Burası tarihi evleriyle ve leziz lokumlarıyla ünlü bir yer. Sokaklarında dolaşmak dışında mutlaka yapılması gerekenler; Kaymakamlar Evini ziyaret etmek, Hıdırlık Tepesine çıkıp şehri yukarıdan izlemek, kuyu kebabı yemek ve tabi ki safranlı lokumlarından yemek. Biraz çevresini de gezmeyi düşünürseniz, Yörük Köyü,  Tokatlı Kanyonu ve İncekaya Su Kemeri görmeniz gereken yerlerden.

safranbolu-evleri

safranbolu

safranbolu

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler: Amasra

Batı Karadeniz’in bir diğer güzel ilçesi, Bartın’a bağlı Amasra da, İstanbul’a 5,5 saatlik mesafesiyle hafta sonu için gidilebilecek yerler arasında. Bazı yerlerdeki evlerin diziliminden dolayı Türkiye’nin Portofino’su olarak geçiyor, o kadar iddialı olmasa da bir ziyaret etmek gerek. Çekiciler çarşısındaki yöresel el sanatları dükkanlarını mutlaka gezin, Amasra Kalesini ziyaret edin, bir de deniz kenarında yürüyüş yapın. Buraya gelince balık yemeden dönülmez, efsane salatasıyla ünlü Canlı Balık’ta balık yemeyi unutmayın. Benim tavsiyem Safranbolu ve Amasra’yı aynı hafta sonuna denk getirip gezmeniz olacak.

amasra

amasra

amasra canlı balık salata

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler: Bozcaada

Ulaşım biraz meşakkatli olsa da vardığınızda değecek bir yer Bozcaada. Çanakkale iline bağlı, Türkiye’nin il merkezleri hariç köyü olmayan tek ilçesidir.  Hemen hemen her sokağında fotoğraf çekilmek isteyeceğiniz, Polente Feneri’nde harika bir gün batımına şahit olacağınız, muhteşem mezelere sahip meyhanelerinde bir yandan lezzetin doruklarına ulaşıp bir yandan dostlarınızla derin muhabbetlere dalacağınız, tertemiz ve buz gibi denizinden çıkmak istemeyeceğiniz bu adaya gittiğinizde hafta sonunu birazcık uzatmak isteyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Bozcaada yazımı okumanızı tavsiye ederim.

bozcaada ıtırlı bahçe

bozcaada boyalık plajı

bozcaada ayazma plajı

Şehir içine pek karışmadan doğayla bütünleşik planlar arayanların İstanbul’a Yakın, Stresten Uzak Hafta Sonu Rotaları yazıma göz atmalarını tavsiye ederim.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

6 Responses

 1. Mayıs 3, 2017

  […] Hafta Sonu Tatili İçin İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler […]

 2. Ağustos 14, 2017

  […] Hafta Sonu Tatili İçin İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler […]

 3. Ağustos 18, 2017

  […] Hafta Sonu Tatili İçin İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler […]

 4. Temmuz 25, 2018

  […] Hafta Sonu Tatili İçin İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler […]

 5. Temmuz 13, 2020

  […] Hafta Sonu Tatili İçin İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler […]

 6. Aralık 6, 2020

  […] Hafta Sonu Tatili İçin İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: