Mevsimlere Göre Balayı Rehberi: Hangi Ayda Balayına Nereye Gidilir?

Uzun zamandır yazmak istediğim bir yazı için sonunda bilgisayar başına oturmayı başardım. “Şu ay evleniyoruz, balayına nereye gidelim?” tarzı sorular çok geliyor. Ben de genel bir hangi ayda balayına nereye gidilir yazısı yazmaya karar verdim, böylece balayına gidilecek ülkeler kararı verirken kafanızda farklı balayı alternatifleri oluşur diye düşünüyorum. Her ay için bir yakın, bir de uzak rota belirlemeye çalıştım, evlenenlere balayı kararını verirken güzel bir rehber olacağını umuyorum. Buyurun size evleneceğiniz mevsime göre balayı önerileri

Kışın balayına nereye gidilir? Kışın balayına gidilecek yerler

Aralık ayında balayına nereye gidilir? Aralık ayı balayı önerileri

Madem Aralık ayında evleniyorsunuz, o zaman Avrupa’nın meşhur Noel pazarlarını ziyaret edebileceğiniz bir yeri tercih edin bence. Bunun için Almanya Romantik Yol rotası harika bir seçim olacaktır. Zaten normalde şipşirin olan sokaklar bir de yeni yıl süslemeleri eklenince kim bilir nasıl güzel olur. Kasabaların güzelliğinin yanı sıra Disneyland’a ilham olan masalsı şatoları da bu yol üzerinde görme fırsatı bulabilirsiniz.

germany romantic road

macsadventure.com

Aralık ayında gidilebilecek en orijinal yerlerden biri yaz mevsimini yaşayan Avustralya bence. Hele bir de düğününüz yılbaşına yakın bir zamandaysa yeni yılı orada geçirebilirsiniz. Kardan adam yerine kumdan adamlarla yeni yıla girmek bence çok havalı. 🙂 İlk önce yeni yıla girenlerden biri olup, arkadaşlarınıza “biz yeni yıla girdik, çok güzel gelsenize” tarzı saçma şakalar da yapabilirsiniz. 😛 Queensland’teki Whitehaven plajı, Sidney’deki Bondi plajı denizin keyfini çıkarabileceğiniz en popüler yerlerden.

Ocak ayında balayına nereye gidilir? Ocak ayı balayı önerileri

Kış aylarında evlenmeyi tercih edenlerin kış mevsimini ve karı, soğuğu sevdiğini varsayıyorum ve kışın en dibini görmeniz için size Finlandiya’nın Laponya bölgesini öneriyorum. 😀 Kışı sevmeyenler için ikinci seçenek olarak yaz alternatifi de sunacağım merak etmeyin. 😉 Laponya bölgesinde kuzey ışıklarını görebilir, kızaklarla veya ATVlerle kar safarisi yapabilir, kütük evlerde konaklayıp soğuktan donmamak için birbirinize sımsıkı sarılarak romantik bir balayı geçirebilirsiniz. 😛

Kışın Finlandiya’da Yapmanız Gereken 10 Şey

finlandiya-2

Finlandiya

Kış ayında evlenme nedeniniz, düğün mekanlarının daha ucuz olması ve bütçenizin çoğunu balayını geçireceğiniz tropik adaya ayırmak istemeniz ise bir numaralı adresiniz tabi ki Maldivler. Çok yaratıcı bir öneri vermedim biliyorum ama yazın balayına Maldivler’e gitsek olur mu diye soranlar oluyor. Onun için yazıyorum Maldivler’in en güzel zamanları bizdeki kış ayları oluyor. Yazın giderseniz, hava yine sıcak olur ama muson dönemi olduğundan ne çıkarsa bahtınıza. 🙂

Ucuz Bir Maldivler Tatili Mümkün: Maldivler Gezi Rehberi

Şubat ayında balayına nereye gidilir? Şubat ayı balayı önerileri

Kış mevsimini sevenler için gelsin yine ilk önerim; Hallstatt. Avusturya’nın masallardan fırlamışçasına güzel kasabası Hallstatt, kışın romantizm yaşamak isteyenler için mükemmel bir yer. Kayak meraklıları Hallstatt’a 2 saat mesafede bulunan yine bir göl kenarı kasabası olan Zell Am See’ye de birkaç gün ayırabilir. Hallstatt’a gitmişken görülebilecek bir diğer romantik alternatif de Slovenya’nın şirin kasabası Bled ziyareti olabilir.

Avusturya’nın Masal Kasabası: Hallstatt Gezi Rehberi

Slovenya’nın Masal Kasabası: Bled Gezi Rehberi

Avusturya’da Kayak: Zell Am See

hallstatt-2

Hallstatt

Şubat ayındaki sıcak rota için biraz daha aktivitesi bol bir yer seçmek istedim. Güney Afrika yazı yaşarken Cape Town‘a gitmeyi düşünebilirsiniz. Çok fazla deneyimi bir arada yaşayabileceğiniz, aynı zamanda bolca romantik an yaşayabileceğiniz bir şehir burası. Duydunuz mu bilmiyorum ama Güney Afrika şarapları meşhur olan ülkelerden biri, Cape Town’un eşsiz şarap bağlarında keyifli piknikler yapabilirsiniz ya da adrenalin seviyorsanız köpek balıklarıyla kafesli dalış yapabilirsiniz. Daha yapılacak onlarca aktivite var. Ben burada sadece fikri veriyorum, detaylı araştırması sizden.

ilkbaharda balayına nereye gidilir? ilkbaharda balayına gidilecek yerler

Mart ayında balayına nereye gidilir? Mart ayı balayı önerileri

Bahar aylarına geçtiğimize göre artık kış düşünüyor olamazsınız sanırım, artık soğuk memleketlerden öneri vermiyorum o yüzden. Mart ayında gidilebilecek yakın sıcak rota olarak aklıma ilk Dubai geliyor benim. Çölde safari, hatta kamp deneyimi farklı bir balayı hatırası olabilir. Adrenalin severler için Dubai’de skydiving de çok popüler bir aktivite. Balayında lüks arayanlar için harika oteller de bulunuyor.

D075_007.jpg

theregistrycollection.com

Her gidenin en beğendiği ülkeler listesinin üstlerinde yer alan Japonya‘ya balayında gitmeye ne dersiniz? Çok pahalı bir ülke olduğu için balayı bence uygun bir zaman, ne de olsa insan bütçeyi yüksek tutuyor balayı zamanı. Mart ayı Japonya için en özel zamanlardan biri çünkü Sakura olarak geçen kiraz ağacı çiçeklerinin açtığı dönem ve Japonya’da çok fazla Sakura var. Chidorigafuchi Park’ta sakuralar altında bir piknik inanılmaz romantik olabilir.

Nisan ayında balayına nereye gidilir? Nisan ayı balayı önerileri

Windows XP masaüstü fotoğrafını hatırlayın, sonra kendinizi sevgilinizle o fotoğrafın üstünde hayal edin. Bu hayal hoşunuza gittiyse balayı adresiniz İtalya’nın Toskana bölgesi olabilir. Nisan ayında giderseniz hem o muhteşem manzaraların mimarı olan doğa yeşil rengine kavuşuyor, hem havalar gezmek için ideal sıcaklıkta oluyor, hem de fiyatlar henüz uçuk seviyelere çıkmamış oluyor. 🙂

Toskana Gezi Notları: Siena ve San Gimignano Gezilecek Yerler

Tuscany-Italy-Wallpaper

inspirationseek.com

Benim balayımda hem dünyaca ünlü plajlar olsun hem de dünya harikaları olsun diyenler için Nisan ayının bana göre top destinasyonu Meksika. Tulum, Cancun gibi çılgın eğlencelere ev sahipliği yapan muhteşem plajların yanı sıra dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Maya uygarlığından kalma Chichen Itza’yı da görebilirsiniz.

Mayıs ayında balayına nereye gidilir? Mayıs ayı balayı önerileri

Mayıs ayı için yakın rota önerim hem çok klişe hem de her zaman iyi bir fikir olan Paris. Paris’te aşk başkadır derler ama bence mevsim bahar olunca bambaşka olur. Üşümeden, terlemeden Paris’i doyasıya yaşayabilirsiniz. Eyfel kulesinin önünde piknikler, Seine nehrinde geziler, saray bahçelerinde yürüyüşler, Montmartre’ın keyifli kafelerinde tatlı sohbetler ve daha neler neler.. 🙂

Paris ve Disneyland Gezi Notları

Paris-2

Paris

Eski zamanlardaki yabancı filmlerden aklımda yer etmiş, balayına Hawaii‘ye giderlerdi. Hawai’ye gidenlerin boynuna da çiçekli kolyeler asılırdı, nedense buna çok özenirdim. 🙂 Kendim balayına Hawaii’ye gidemedim ama siz Mayıs ayında evleniyorsanız düşünün bence. Hem daha az kalabalık, hem daha ucuz, hem de ideal hava şartlarına sahip olduğu için Mayıs ayı Hawaii’ye gitmek için çok güzel bir zaman.

Yazın balayına nereye gidilir? Yazın balayına gidilecek yerler

Haziran ayında balayına nereye gidilir? Haziran ayı balayı önerileri

Bu ayın yakın rotası için mevsime rağmen deniz kum güneş önerisiyle gelmeyeceğim. Doğa seviyorsanız hiç durmayın İrlanda‘ya gidin hatta belki içine birazcık İskoçya da sıkıştırabilirsiniz. İrlanda’nın meşhur falezleri ile doğaya bir kez daha hayran olurken tarihi şatolarda konaklayarak romantizm yaşayabilirsiniz. Haziran ayı İrlanda için iklimin en güzel olduğu zamanlardan biri olduğu için içimden burası geçti. 🙂

flamingo-beach-aruba-FLAM0517

travelandleisure.com

Bu ara hayallerimi süsleyen bir yeri önereceğim Haziran ayı için. Bembeyaz kumlar, turkuaz bir deniz ve o denizin rengiyle muhteşem bir uyum içinde ortalıkta gezinen turuncu flamingolar hayal edin. Dünyada böyle yerlerin varlığı beni inanılmaz heyecanlandırıyor, bahsettiğim yer Aruba. Karayipler’de yer alan adaya gitmek için Haziran ayı mevsimsel olarak güzel bir zaman. Aynı zamanda bu ayda adada iki farklı festival düzenleniyor.

Temmuz ayında balayına nereye gidilir? Temmuz ayı balayı önerileri

Bu listede İtalya’ya biraz torpil yapıyorum ama o da dünyanın en güzel ülkelerinden biri olmasaymış. 😛 Bu sefer denize girmeceli bir rota önereceğim, mafya babaları ve yanardağıyla meşhur desem ilginizi çeker mi? Evet Sicilya‘dan bahsediyorum. Hem harika köyleri, hem yapılacak aktiviteleri, hem de turkuaz plajlarıyla çok içinize sinecek bir balayı olacağının garantisini veriyorum.

Sicilya Gezi Rehberi

nusa-penida-arial

bali-indonesia.com

Mevsim yazken insanın eli çok uzaklara gitmiyor aslında çünkü yakın yerlerin iklimi daha güzelken, uzak yerlerde genelde musonlar yaşanıyor. İşte burada kurtarıcı bir tropik ada devreye giriyor. Bali, Mayıs ve Eylül ayları arasında gitmek için en ideal yerlerden biri. Muhteşem doğası ve uygun fiyatlı balayı otelleriyle son yıllarda yeni evleneceklerin gözdesi oldu. Siz de yaz düğünü yapıyorsanız hiç düşünmeden Bali’ye gidebilirsiniz.

Bali Gezi Rehberi: Bali’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler, Gezi Rotası ve Bütçe

Ağustos ayında balayına nereye gidilir? Ağustos ayı balayı önerileri

Yaz aylarında yakında gidecek balayı alternatifleri çok ama bazıları gerçekten iz bıraktıracak cinsten oluyor, mesela İbiza. Dünyanın en güzel plajları listelerinde çoğunlukla görebileceğiniz Formentera, İbiza’da yer alıyor. İspanyol yemekleri zaten bizim damak tadımıza çok uygun. Hem çılgın tatil arayanlara hem huzur arayanlara hitap ediyor. Bence daha fazla bir şey aramaya gerek yok. Biraz pahalı ama balayında olduğunuzdan yola çıkarak onu saymıyorum.

shutterstock-350641391-resized_main_1478791221060

insightguides.com

Ağustos ayının uzak rotası için yine zamanınızı dopdolu geçirebileceğiniz bir yer seçtim. ayrıca henüz Türk gezginler arasında yeni yeni popülerleştiği için bence halen oldukça cool yerlerden biri; Madagaskar. Vahşi doğal yaşam, bambaşka kültüre sahip bir halk ve sürpriz kumsallar sizi bekliyor. Eğer bunlar ilginizi çekiyorsa Ağustos gitmek için güzel zamanlardan biri olarak kabul ediliyor, planınızı yapmaya başlayın. 🙂

Sonbaharda balayına nereye gidilir? Sonbaharda balayına gidilecek yerler

Eylül ayında balayına nereye gidilir? Eylül ayı balayı önerileri

Eylül ayı Avrupa’nın Ege ve Akdeniz sahilleri için en güzel zamanları bence. Kalabalıklar ve havanın bunaltıcı sıcaklıkları azalır, gezmek kolaylaşır. Yanı başımızda dünyanın en güzel adalarından bazılarına sahip Yunanistan varken, çok da uzaklara gitmeye gerek yok. Herhangi bir yunan adası olur, sizin kolayınıza neresi geliyorsa. İster feribotla geçilen adalardan birine gidin, ister uçakla ulaşılabilen adalara gidin, Yunan Adaları candır. Hepsinden güzel deniz, güzel sokaklar ve güzel yemekler bulacağınız garanti.

Thassos Adası Gezi Rehberi

yunan-adalari-2.jpg

Thassos

Yine muhteşem turkuaz sulara sahip olduğu kadar tarihiyle de öne çıkan bir balayı destinasyonu önerim var; Zanzibar. Biz Eylül ayında gitmiştik ve hava gayet güzeldi, o yüzden bu ay için öneriyorum. Benim pek Hint Okyanusu deneyimim yok, o yüzdne benim için gördüğüm en güzel deniz buradaydı. İçine birkaç gün Serengeti’de safari ekleyerek balayınızı bambaşka bir deneyime de dönüştürebilirsiniz.

Kenya Safari ve Zanzibar Seyahat Planı

Ekim ayında balayına nereye gidilir? Ekim ayı balayı önerileri

Ekim ayının yakın rota önerisi gezmek için en ideal zamanların ilkbahar ve sonbahar olduğu Mısır. Hem deniz, hem de tarih açısından çok etkileyici bir ülke olduğunu düşünüyorum. Özellikle sualtına ilginiz varsa bence harika bir seçenek, illa tüplü dalış yapmanıza gerek yok. Şnorkel ile yüzerek bile harika balıkları görüyorsunuz, hatta su üstünden bile çoğunu görebiliyorsunuz. Doğal bir akvaryum adeta, bayılıyorum.

Mısır Gezi Rehberi: Mısır’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Mısır Gezilecek Yerler: Kahire ve Sharm El Seikh

Mısır

Rixos Sharm el Seikh

Uzaklara gitmek istiyorsanız bu ay Filipinler iyi bir seçenek olabilir. Filipinler’in adaları arasında mekik dokurken nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir balayı olacağına eminim. Bu adaların her biri ayrı maceralar sunuyor size. Kimisinde köpek balıklarıyla yüzüyorsunuz, kimisinde şelalelerde yüzüyorsunuz. Muhteşem renge sahip plajlarını da es geçmemek lazım, üstelik yine kur artışına rağmen çok pahalı olmayan yerlerden biri.

Filipinler Gezi Rehberi: Filipinler’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler, Gezi Rotası ve Bütçe

Kasım ayında balayına nereye gidilir? Kasım ayı balayı önerileri

Evlenmek için sonbaharın son ayını tercih ettiyseniz siz de kışa meyilli olabilirsiniz diye düşünerek soğuk rotalara geri dönüyorum. Brugge, son yılların en romantik şehirlerinden biri olarak gösteriliyor. Ben seneler önce gittiğimde henüz bu kadar popüler değildi ama bayılmıştım, şimdi gerçek değerini buldu. Şirin evleri ve içinden nehir geçen sokaklarıyla tam bir romantik Avrupa şehri. Sonbahar aylarında giderseniz romantizminizin tadını kaçıracak kalabalıklardan da uzak durmuş olursunuz.

DCIM/103MEDIA/DJI_0338.JPG

Phuket

Bizim geçen sene Kasım ayında gittiğimiz Phuket adasını uzak rota olarak tavsiye etmek istiyorum. Çok klişe bir balayı destinasyonu olabilir, ben de o nedenle çok geç gittim Phuket’e. Ancak çok popüler olması, Phuket’in dünyanın en dolu dolu vakit geçirebileceğiniz adalarından biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Üstelik artan kura rağmen hala bize göre pahalı da değil, daha ne olsun. 🙂

Phuket Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Phi Phi Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler, Yapılacaklar ve Bilinmesi Gerekenler

Bu listedeki her yere gitmedim ama çok fazla seyahat araştırması yaptığım için dünyanın neresine ne zaman gidilir, neresi balayına uygundur aşağı yukarı biliyorum. O yüzden listeme güveniyorum. 😉 Size şimdiden mutluluklar diliyorum! Klişeleri sevmeyenler için hazırladığım alternatif balayı rotalarına göz atmak isterseniz, sizi şu yazıya yönlendireyim.

Bana şu zamanda nereye gidelim diye çok soru geliyor, o nedenle daha önceden de elimden geldiğince bu tarz rehberler hazırlamaya çalışmıştım. Daha önce yazdığım mevsimsel seyahat notlarına göz atarak kendinize başka balayı alternatifleri de çıkarabilirsiniz.

İlkbaharda Hangi Ayda Nereye Gidilir?

Kış Aylarında Nereye Gidilir?

Yaz Aylarında Nereye Gidilir?

Sonbaharda Hangi Ayda Nereye Gidilir?

Hangi Ayda Nereye Gidilir?

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

  1. Ocak 29, 2021

    […] Mevsimlere Göre Balayı Rehberi: Hangi Ayda Balayına Nereye Gidilir? […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: