Kışın Finlandiya’da Yapmanız Gereken 10 Şey

Finlandiya, kuzey kutbuna yakın ülkelerden biri olduğu için hava sıcaklıkları bize göre baya düşük. Bir de kış mevsiminde gün ışığından çok kısıtlı süre faydalanabiliyorsunuz. Bu sebeplerden genelde Finlandiya’ya yaz mevsiminde gidilmesi öneriliyor. Bense Finlandiya’nın kesinlikle kışın ziyaret edilmesi gereken bir ülke olduğunu söylüyorum ve size bunu ispatlamak için başlıyorum yazmaya, işte kışın Finlandiya’da yapılabilecekler.

1. Husky safari yapmak

Bu harika hayvanların arkasındaki kızakta, karlar altındaki muhteşem manzaranın keyfini çıkarırken kendinizi vahşi doğanın kahramanı gibi hissedeceksiniz. Bu aktivite için Laponya bölgesine gitmeniz gerekiyor. Sürücü size kızağı nasıl kullanacağınızı gösteriyor ve size de sürüş şansı veriyor.

husky_safari

2. Noel baba ile birlikte ren geyiklerini beslemek

Finlandiya’ya gittiğinizde yaz kış ren geyiklerini besleyebilirsiniz ama Noel zamanı giderseniz Rovaniemi’de Noel Baba köyünü ziyaret edip birlikte zaman geçirebilirsiniz.

finlandiya'da ren geyiği beslemek

3. Karda bisiklete binmek

Evet yanlış duymadınız, Finlandiya’da karda bisiklet kullanabiliyorsunuz. ‘Fat Bike’ olarak adlandırılan tombik tekerlekli bisikletlerle ormanların arasındaki patikalarda kaybolmak size de çok heyecan verici gelmiyor mu? Yalnız önden uyarmalıyım, düz yolda bisiklete binmeye pek benzemiyor, kondisyonunuzun biraz yüksek olmasında fayda var. 😉

Finlandiya kar bisikleti

4. Kar yürüyüşü yapmak

Çok keyifli bir diğer aktivite de, ülkenin dört bir yanına yayılmış olan doğal parkları yürüyerek keşfetmek olacaktır. Karda rahat yürümeniz için ayağınıza giyeceğiniz özel kar aparatlarıyla uçsuz bucaksız ormanların içinde trekking yapıyorsunuz.

kar yürüyüşü snowshoeing

5. Kros kayağı yapmak

Bu kayak bizim alışık olduğumuzdan biraz farklı. Normalde teleski vb. ulaşım araçlarıyla ile yukarı çıkıp aşağı doğru kayarken, bu sporda onun yerine karlarla kaplı düz yolda kayaklarla yürüyor hatta koşuyorsunuz. Kayaklar da haliyle normaline göre daha ince ve hafif.

finlandiya kayak

6. Sauna sonrası denize girmek

Hiçbir şey, vücudunuzu, saunada sıcaktan kavrulduktan sonra buz gibi sulara dalmaktan daha canlı veya tazelenmiş hissettirmez. Kışın, soğuklarda donmuş elleri ve ayakları ısıtmak için sauna harika bir yerdir. Fin halkı saunada gevşedikten sonra mutlaka buz gibi deniz bir girip çıkıyorlar. Bu da kan dolaşımını arttırıp vücudunuzu canlandırıyor.

buzda yüzmek

7. Buz tutmuş gölde balık tutmak

buzda balık tutmak

Buz tutmuş gölün üzerinde demir bir el burgusu ile önce buzu deliyorsunuz ki ben bunu kendi gücümle başaramadım. Oldukça meşakatli bir iş, çok büyük edor sarf etmeniz gerekiyor. Ama merak etmeyin bu aşamayı siz yapmak zorunda değilsiniz. Daha sonra kamp sandalyenize oturup, deldiğiniz noktadan oltanızı sarkıtarak başlıyorsunuz beklemeye. Finlandiya’da donmuş göllerin yanından geçerken bolca balıkçı görebilirsiniz. 🙂

8. Arktik yüzme

Bu aktivitede genelde bir tekneyle sizi denizin buz tutmuş yerlerine götürüyorlarmış ama ben doğal parkta buz tutmuş bir gölde deneyimledim. İçinize bir polar alt üst veriyorlar, üstüne de dalış yapanların iyi bildiği, kuru elbise dediğimiz, içeri su girmeyen kıyafetlerden giyiyorsunuz. Çok eğlenceli bir tecrübe gerçekten.

arktik yüzme

9. Buz tırmanışı

Böyle söyleyince biraz tehlikeli göründüğünün farkındayım ama Dikey Limit filmindeki gibi bir şey gelmesin aklınıza. Benim bahsettiğim kayak merkezlerindeki fazla yüksek olmayan buz tepelerine tırmanmak. Tüm güvenlik önlemlerinin alındığı, sırf siz buza tırmanma deneyimi yaşayabilin diye oluşturdukları alanlar var, orada yapıyorsunuz. 🙂

buzul tırmanışı

10. Buz hokeyi

Buz hokeyi yapmak için kalkıp Finlandiya’ya mı gidelim diye düşünebilirsiniz. Evet herhangi bir buz pateni pisti de hokey oynamak için yeterli olabilir. Ama ormanların içinde buz tutmuş bir gölün üstünde buz hokeyi deneyimini yaşamak her yerde mümkün olmaz. 😉

buz hokeyi

Tüm bu aktivitelere ek olarak bir de Kuzey Işıkları bonusu var tabi ki. Benim hepsini yapacak vaktim olmadı, beraber gittiğim arkadaşlarımın bir kısmı diğerlerini yaptı. Ama ben de yarısını yaptım, tekrar gidip diğer yarısını deneyebilmek için sabırsızlanıyorum. Ülkenin kışını çok övdüm ama Finlandiya, muhteşem doğası ve bolca gün ışığıyla yazın da size bir dolu aktivite sunuyor. Her mevsimi ayrı güzel olan Finlandiya’ya gitmek için başlıca nedenler yazım da yakında gelecek, takipte kalın! 😉

Kışın Finlandiya’da Hayatta Kalma Notu: Bu saydığım aktiviteleri yaparken, kış koşullarına uygun pantalon ve mont, içinize de mutlaka termal içlik giymelisiniz. İçliklerin üstüne ayrıca uzun kollu tshirt giymenizde fayda var. Hatta kuzey bölgelerde dereceler -35lere kadar düşebileceği için çift katları da giymeniz gerekir. Ayağınızda da termal çorap ve kar botları olmalı. Bere, eldiven ve boyunluk da giymeniz şart. Gün ışığının az olması moralinizi bozuyorsa Mart ayında gitmeyi tercih edebilirsiniz. Finlandiya’nın kuzeyinde Nisan ayına kadar kış devam ediyor ne de olsa. 🙂 Elektronik aletleriniz için yedek batarya almayı unutmayın.

Finlandiya ile ilgili diğer yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Finlandiya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Her Mevsim Ayrı Güzel: Finlandiya’ya Gitmek için 10 Neden

Hafta Sonu Helsinki Rehberi

Bir Tatlı Huzur Almaya Geldik: Fin Takımadaları

Bu Şehrin Bir Aurası Var: Turku Gezi Rehberi

Turku&Archipelago Video

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

4 Responses

 1. Şubat 21, 2017

  […] Kışın Finlandiya’da Yapmanız Gereken 10 Şey […]

 2. Şubat 22, 2017

  […] Kışın Finlandiya’da Yapmanız Gereken 10 Şey […]

 3. Şubat 22, 2017

  […] Kışın Finlandiya’da Yapmanız Gereken 10 Şey […]

 4. Temmuz 11, 2018

  […] Kışın Finlandiya’da Yapmanız Gereken 10 Şey […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: