Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır?

Airbnb ile ev kiralamak, benim özellikle otellerin pahalı olduğu şehirlerde çok tercih ettiğim bir uygulama. Airbnb’den bahsettiğim zaman Airbnb nedir, Airbnb nasıl kullanılır, Airbnb güvenli midir şeklinde sorular alıyorum. O nedenle öncelikle Airbnb’yi daha önce duymamış ve/veya ilk defa kullanacaklar için Airbnb nedir diye küçük bir açıklama yapıp, airbnb nasıl çalışır onu anlatacağım. Sonra da sorunsuz ve güvenli bir Airbnb deneyimi için ipuçlarını paylaşacağım. Airbnb indirim kodu arıyorsanız, şuraya bakabilirsiniz.

Airbnb nedir ve Airbnb Nasıl Kullanılır?

Kısaca Airbnb, evinizin tamamını ya da odalarını dünyanın dört bir yanından insanlara kiralamanızı sağlayan bir internet uygulaması. Siz de aynı şekilde dünyanın her yerinde beğendiğiniz bir evi yer olması durumunda kiralayabiliyorsunuz. Ev kiralarını ödemekte zorlanan iki genç Joe Gebbia ve Brian Chesky’nin, evlerinin bir odasını kiralamak için kurdukları sitenin çok ilgi görmesiyle ortaya çıkmış bir proje. Şu an oturduğunuz ev müsaitse bence hem yabancı insanlarla kaynaşmak hem de ek maddi kaynak sağlamak için kesinlikle denemelisiniz. Ben sadece kiracılık tecrübesi yaşamış biri olarak, bu konudaki tecrübelerimi aktaracağım. Öncelikle bu linke tıklayarak airbnb adresine girin, bu link üzerinden kaydolduğunuzda anında kredi kazanacaksınız ve ilk seyahatinizde kullanabileceksiniz. Karşınıza çıkan ekranda istediğiniz tipteki evi arayın.

airbnb ipuçları

Airbnb nedir ve Airbnb Nasıl Kullanılır?

Daha sonra, aşağıda okuyacağınız ipuçlarını dikkate alarak seçtiğiniz ev için rezervasyon yapmaya başlıyorsunuz. Bu aşamaya geldiğinizde sistem kayıt olmanızı isteyecek. En baştan kayıt olup daha sonra da aramalarınızı yapabilirsiniz tabi. Mail, Facebook veya Google+ hesabınız ile kayıt olduktan sonra fotoğraf girmeniz bekleniyor. Fotoğrafınızı girmeyebilirsiniz ama ben ev sahiplerine ilk bakışta sizin hakkınızda bir izlenim sağlamak için eklemenizi öneririm. Daha sonra telefon ve email doğrulaması yapılıyor. Son olarak da bir kimliğinizin soft halini yüklemeniz bekleniyor. Bunların hepsi kesin rezervasyon yapılacağı zaman güvenlik ve iletişimi kolaylaştırmak amaçlı istenen şeyler. Artık ev kiralamaya hazırsınız. 🙂 Şimdi gelelim Airbnb’de ev kiralama yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine.

Airbnb Plus Nedir? Şık tasarım ve kalite için seçebileceğiniz Airbnb evleridir.

Airbnb Luxe nedir? Tabiri caizse rüya gibi olan airbnb evlerini bulabileceğiniz, beş yıldız konforunu her yönüyle hissedebileceğiniz evlerden oluşur.

Airbnb Deneyim nedir? Gittiğiniz şehirde yaşayan birilerinden konaklama yerine deneyim hizmeti alıyorsunuz. Yerel yemekleri tatmak, şehirde fotoğraf turu atmak gibi örnekler verilebilir. Airbnb konaklama yerleriyle benzer mantıkta çalışır.

Airbnb kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorunsuz bir Airbnb deneyimi için ipuçları

 • Evin bulunduğu yeri iyi araştırın

Gitmeden önce şehrin size uygun ve güvenli olan semtlerini araştırın. Gece hayatına mı yakın olmak istiyorsunuz, turistik yapılara mı, veya alışveriş caddesine mi karar verin. Detaylı olarak haritadaki konumunu mutlaka öğrenin. Örneğin Taksim’de ilan verilen bir evi siz Cihangir’in göbeğinde hayal ederken Tarlabaşı’nın arka sokaklarından birinde çıkabilir, kötü bir sürprizle karşılaşmamak için tam adresi google earth’ten bulup sokağı bile inceleyebilirsiniz. 🙂

ilginç airbnb evleri

 • Erken rezervasyon yapın

Tahmin edeceğiniz üzere özellikle yüksek sezonda güzel evler hemen kapılıyor. Otellerde bir sürü oda olduğu için Airbnb evlerinin tükenme olasılığı çok daha hızlı. Rotanız kesinleşir kesinleşmez hayalinizdeki evi bulup rezervasyonunuzu yapın. Bana göre en geç iki ay kala hallederseniz gereksiz pahalı ya da istediğiniz bölgeye uzak evlere kalmazsınız. Bir de mesela siz diyelim 5 gün kalacaksınız, geçen gün favorilerinize eklediğiniz ev dolu görünüyor. Mutlaka müsaitlik takvimini inceleyin, belki sadece bir gün çakışıyordur, yalnızca o gün başka yerde kalarak idare edebilirsiniz.

ilginç aribnb evleri klübe

 • Nasıl bir konaklama istediğinizi seçin

Airbnb’de üç çeşit konaklama seçeneği var. Tüm evi seçebilirsiniz, evin bir odasında kalabilirsiniz ya da aynı odayı başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Şahsi tercihim tüm evi kiralamak üzerine oluyor, çünkü o zaman daha özgür oluyorsunuz. Gittiğiniz ülkeyle ilgili kültürel paylaşımı yoğun yaşamak istiyorsanız ev sahibinin yaşadığı evde kendinize ait bir odada kalmak en mantıklısı.

havuzlu airbnb evi

 • Evin özelliklerini okuyun

Kalacağınız evin özelliklerini mutlaka inceleyin. Mesela evde wifi bulunması önemli özelliklerden biri. Güzel havalarda havuzlu bir ev tercih edebilirsiniz. Ya da uzun kalacaksanız çamaşır makinesi ihtiyacınız olabilir. Ev 5. katta olup asansörsüz çıkabilir ve sizin her gün bütün şehrin altını üstüne getirdikten sonra merdiven çıkacak haliniz olmayabilir. İhtiyacınız olabilecek tüm detayları öğrenin.

en güzel aribnb evleri

 • Tüm yorumları okuyun

Fotoğraflara baktınız ve hayalinizdeki evi bulduğunuzu düşünüyorsunuz. Ama yorumları okumazsanız o ev gerçekten sadece bir hayal ürünü çıkabilir. Mümkün olduğunca fazla yorum okuyun, genel olarak iyi yorumlar almış olsa bile belki de size terse gelen ve açıklamalarda bahsedilmeyen bir özelliğini keşfedebilirisiniz. Özellikle kötü bir yorum varsa onlara bir göz atın, kiralayan kişinin uyuzluğundan kaynaklanan bir yorum da olabilir ama bir ev için kötü yorumlar iyi yorumlardan daha önemli bir referanstır.  “Superhost” olan ev sahipleri çok fazla iyi yorum almışlardır, onlardan ev kiralarken gönlünüz rahat olabilir. Hatta arama filtreleri arasında direkt sadece bu süper ev sahiplerinin evlerini seçme şansınız bulunuyor. Bir de bazen o evin genelde dolu olduğunu, yer bulmakta şanslı olduğunuzu söyleyen bir uyarı çıkıyorsa hiç düşünmeyin o evi tutun. 🙂

en güzel aribnb evleri

 • Ev kurallarını okuyun

Ev kurallarını mutlaka okuyun. Çok sıkı kurallar olabiliyor, en nihayetinde insanlar kendi evlerini kiralıyorlar. Evcil hayvan istemeyebilirler, sigara içilmesi yasak olabilir, evde parti vermenize izin vermeyebilirler, hatta örneğin gece 10’dan sonra gürültü yapmak da yasak olabilir. Çocuklu veya iki yaşın altında bebekli aile kabul etmeyen evler de olabiliyor. Zor durumda kalmak istemiyorsanız bu kuralları önceden bilin.

en güzel aribnb evleri

 • Fotoğrafları inceleyin

Evin bütün fotoğraflarına mutlaka bakın. Benim tavsiyem bol fotoğraflı evleri tercih etmeniz. stüdyo ev için bile otuz fotoğraf koyan insanlara bayılıyorum. 🙂 Yalnız bu otuz fotoğrafın hepsi aynı oda içinde dönüyorsa  sıkıntı olabilir. Banyosu, mutfağı, dışarıdan görünüşü, balkonu vs. her detayı önceden görmek insana seçim yaparken çok yardımcı oluyor. Üstünde Airbnb işareti olan fotoğraflar, Airbnb’nin kendi fotoğrafçıları tarafından çekilmiştir, bunların daha güvenilir olduğunu düşünüyorum. Tost makinesiyle çekilmiş gibi duran fotoğraflara sahip evlerden de uzak duruyorum.

en güzel aribnb evleri

 • Gitmeden önce ev sahibiyle iletişime geçin

Rezervasyonu yaptıktan sonra veya önce kesinlikle ev sahibi ile mesajlaşmanızı tavsiye ediyorum, hem ev sahibinin kafası rahat olur hem de sizin. Ne kadar sürede mesajlara cevap verdiği de kiralama süreci için size bir ipucu verir, ne kadar hızlı o kadar iyi. Sitede yazmayan bazı detayları sorabilirsiniz, örneğin evin otoparkı yoksa otopark işini nasıl çözebileceğinizi kendisinden öğrenebilirsiniz. Ya da uçağınızın varış saati çok geç olabilir ve size anahtarı o saatlerde vermesi mümkün olmayabilir, önceden öğrenirseniz gittiğinizde açıkta kalmazsınız.

ilginç airbnb evleri

 • Ücretlendirme politikasını okuyun

Evle ilgili ek ücretlerin neler olduğunu mutlaka öğrenin. Bazı evler için depozito istenebiliyor, eve zarar vermeniz halinde depozitoya el konulabiliyor. Ben şahsen depozitolu evleri tercih etmiyorum çünkü saçma bahanelerle depozitoyu geri alamayan insanlar duymuştum. Evlerin çoğu temizlik için de ek ücret alıyor, bu masraf kalemini de göz önünde bulundurun. Son olarak, evi kiralamaktan vazgeçmeniz durumunda paranızı geri alıp alamadığınızı ya da yüzde kaçını ne zamana kadar alabildiğinizi öğrenin.

ilginç airbnb evleri

 • Telefon uygulamasını indirin

Telefon uygulamasını indirmenizde fayda var. Hem kullanımı kolay, hem de uyarıları açarsanız olan bitenden anında haberdar olabilirsiniz. Örneğin ev sahibiniz size mesaj mı attı, uyarı sayesinde belki önemli olabilecek bu mesajı hemen okuyabilirsiniz.

Airbnb konaklamada karşınıza çıkabilecek problemler ve çözüm yöntemleri

 • Ev açıklamalardaki gibi çıkmazsa ya da açıklamalar eksik yazılmışsa, checkin itibarıyla 24 saat içinde Airbnb’ye bildirirseniz paranızı iade alabiliyorsunuz. Örneğin evde yazılmadığı halde bir evcil hayvan yaşıyor olabilir, bu bir iade sebebidir. Mutlaka fotoğraflarla şikayetinizi destekleyerek başvuruda bulunun.
 • Evde var olduğu söylenen bir şey çalışmıyorsa, önce ev sahibinize bildirin, çözüm getirmiyorsa yine 24 saat içerisinde Airbnb’ye durumu bildirin. Çamaşır makinesi çalışmıyor olabilir, ya da wifi çalışmıyor olabilir ama siz bozmamış olmalısınız. O yüzden mümkünse ev sahibi varken bu tarz şeylerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizi öneririm.
 • Ev sahibi son dakika rezervasyonu iptal edebilir, bu durumda Airbnb ödemenizi başka bir ev için kullanmanıza izin verir, ya da para iadesi talep edebilirsiniz. Gideceğiniz şehirdeki son dakika konaklama fırsatları için daha önce sık kullandığım seyahat uygulamaları yazımda da bahsettiğim Hotel Tonight uygulamasını kullanabilirsiniz.
 • İnsanlık hali, belki anahtarı kaybedersiniz. Bu durumda hemen ev sahibinizle iletişime geçmelisiniz. Anahtar kaybı durumunda, yeni anahtar temini veya çilingir çağırma ücreti depozito ödemişseniz oradan kesilebilir, bilginiz olsun.

Umuyorum ki artık airbnb nasıl kullanılır konusunda kafanızda soru işareti kalmamıştır. Airbnb’ye kaydolup ilk rezervasyonunuzda indirim kazanmak için buraya tık tık!

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

20 Responses

 1. Rıza Sönmez Rıza Sönmez dedi ki:

  Faydalı bilgiler için çok teşekkürler Allah razı olsun indirim de bırakmışsın bize 😀

 1. Şubat 21, 2017

  […] bana ideal görünen, uygun fiyatlı evler. Airbnb nedir ve nasıl kullanılır diyenlere sorunsuz bir Airbnb deneyimi için yapmanız gerekenler yazımı okumalarını […]

 2. Haziran 29, 2018

  […] Sorunsuz Bir Airbnb Deneyimi İçin Yapmanız Gerekenler […]

 3. Ekim 9, 2018

  […] Airbnb Nedir? Sorunsuz Bir Airbnb Deneyimi İçin Yapmanız Gerekenler […]

 4. Aralık 19, 2018

  […] bunun için Airbnb’ye bakabilirsiniz. Daha önce Airbnb’yi kullanmadıysanız şu yazıya göz atmanızı öneririm. İlk defa Airbnb’ye kaydolacaksanız ilk rezervasyonunuzda 130 TL […]

 5. Mayıs 2, 2019

  […] ulaşım çok rahat. Ben La Spezia’da bir airbnb odası kiraladım, airbnb nedir diyen varsa şuradaki yazımı okuyabilir, ilk rezervasyonunuz için de indirim alabilirsiniz. Kaldığım evde ev […]

 6. Temmuz 30, 2019

  […] Airbnb Nedir? Sorunsuz Bir Airbnb Deneyimi İçin Yapmanız Gerekenler […]

 7. Aralık 12, 2019

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 8. Şubat 5, 2020

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 9. Şubat 5, 2020

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 10. Temmuz 13, 2020

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 11. Temmuz 13, 2020

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 12. Temmuz 14, 2020

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 13. Temmuz 14, 2020

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 14. Temmuz 17, 2020

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 15. Temmuz 18, 2020

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 16. Temmuz 19, 2020

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 17. Şubat 28, 2021

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

 18. Ocak 16, 2023

  […] Airbnb Nedir? Airbnb nasıl kullanılır? […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: