Sık Kullandığım Ücretsiz Seyahat Uygulamaları

Eskiden seyahate çıkarken, rehber kitaplarımızı yanımıza alır, gittiğimiz şehirlerde haritamızı alır öyle gezerdik. Şimdiyse teknolojinin gelişimiyle yanımızda sadece telefonumuzun olması yeterli oluyor. Ben hala gitmeden bir sürü araştırma yapıp basılı notlarımı ve haritamı mutlaka alıyorum. Ama teknolojinin nimetlerinden de faydalanıyorum tabi ki. 🙂  Birçoğunuzun yüksek ihtimalle bildiği uygulamalardan ziyade daha az bilindiğini gözlemlediğim faydalı seyahat uygulamalarını sizinle de paylaşmak istedim.

PackPoint: Her tatil öncesi uzun uzun valize neler koyacağının listesini yapanlardan mısınız? Bu listeleri sizin için düşünen bir uygulama var. Gideceğiniz tatil yerini, tarihlerini ve yapmayı düşündüğünüz aktiviteleri giriyorsunuz, sizin için yanınıza almanız gerekenler listesi oluşturuyor. Bu listeye eklemeler yapabiliyor ya da istemediklerinizi çıkarabiliyorsunuz.

Tripit: Otel, uçak rezervasyonlarınızın onay maillerini plan@tripit.com adresine gönderiyorsunuz ve seyahat planınız tek bir uygulamada saklanmış oluyor. Uçağınız rötar yaparsa size haber bile veriyor. Özellikle bol adres değiştirmeli seyahatler için çok faydalı bir uygulama.

Maps.Me: Bana göre çevrimdışı haritalar arasında en kullanışlı uygulama bu. İlgili şehrin haritasını indiriyorsunuz ve tuvalete kadar aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Henüz indirmediyseniz mutlaka indirin ve sonra bana teşekkür edin. 😉

img_6995

AroundMe: Bulunduğunuz yere en yakın hastane, banka, eczane, market, benzinlik ve ihtiyacınızı giderebileceğiniz daha birçok yer için bu aplikasyon oldukça başarılı. Sadece türü seçiyorsunuz ve uygulama mesafelerine göre mekanları listeliyor.

Triposo: O anda bulunduğunuz yerde yapabileceklerinizin planını çıkarıyor. Müzeler, tarihi yerler, günlük turlar, yakın yerler, gece hayatı ve daha aklınıza gelebilecek birçok öneriyi bünyesinde barındırıyor. Ziyaret edeceğiniz şehre gitmeden önce oranın rehberini indirip offline olarak kullanabiliyorsunuz.

Detour: Şehirleri yürüyerek gezmeyi seviyor, gezdiğiniz yerlerin bir yandan hikayelerini dinlemek istiyor fakat turlara katılmayı sevmiyorsanız bu uygulama sizin için biçilmiş kaftan. Uygulamanın kendisi ücretsiz fakat turları satın almanız gerekiyor. GPS kullanarak bulunduğunuz yerle ilgili size bilgiler veriyor. Bu uygulama için cebinizde taşıyabileceğiniz şahsa özel turist rehberi diyebiliriz. 🙂

Duolingo: Gideceğiniz ülkenin konuştuğu dili başlangıç seviyesinde bile olsa merak edip öğrenmek isteyenlerdenseniz bu uygulama tam size göre. Ülkenin dilini hangi seviyede öğrenmek istediğinizi ve günde kaç dakikanızı bu eğitime ayırmak istediğinizi seçiyorsunuz. Resimlerle, akılda kalıcı ve eğlenceli şekilde size dili öğretmeye başlıyor.

img_6994

LiveTrekker: Seyahatinizin tüm rotasını sizin için çizen bir uygulama. Rotanızı başlatıyorsunuz, arada istediğiniz yerde ses kaydı, fotoğraf çekimi, video kaydı yapıyorsunuz, istediğiniz zaman bitiriyorsunuz ve seyahatinize ait bir takip kaydı oluşuyor. İsterseniz daha önce başkaları tarafından kaydedilmiş rotaları da inceleyebiliyorsunuz.

EverNote: Gittiğiniz, gördüğünüz, deneyimlediğiniz yerler hakkında notlarınızı telefona alıyorsanız oldukça gelişmiş olan bu not defteri uygulamasını tavsiye ederim. Notların içinde arama yapabiliyor olmanız, internet bağlantısı olan her yerde notlarınıza ulaşabilir olmanız en güzel özellikleri. Ücretli versiyonu da notlarınıza ekleyebildiğiniz dosyalar ve sınırsız kapasite imkanı ile de oldukça cezbedici.

Hotel Tonight: Otellerde son dakika fırsatlarını yakalayabileceğiniz bir uygulama. Ani karar verilen seyahatler için birebir. Normal bir otel uygulamasındaki fiyatlarla kıyasladığınızda farkı net bir şekilde görebiliyorsunuz. Ayrıca internetten bazen indirim kodları bulabiliyorsunuz ve zaten uygun olan fiyat daha da aşağı çekiliyor.

Kullandığım başka uygulamalar da var ama bana göre daha az bilinen seyahat uygulamaları bunlardı. Diğerlerini de çok kısaca yazayım, önceden duymadıysanız vesile olmuş olurum. Umarım sizin de işinize yararlar.

Tripadvisor: Otel, restoran vb. hakkında yorumlar bulabileceğiniz bir uygulama.

Booking: Otel rezervasyonları yapabileceğiniz bir uygulama.

Airbnb: Gideceğiniz şehirde ev veya oda kiralayabileceğiniz bir uygulama.

Skyscanner: Uçak bileti arama motorunun telefon uygulaması.

CityMaps2Go: Offline harita uygulaması.

Google Translate: Anlık dil çevirileri yapabileceğiniz uygulama.

Uber: Korsan taksi uygulaması

XECurrency: Para birimi çevirici uygulama

WiFi Finder: Ücretsiz wifi olan yerleri bulup haritada gösteren uygulama.

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

4 Responses

 1. Aralık 28, 2016

  […] Sık Kullandığım Ücretsiz Seyahat Uygulamaları […]

 2. Şubat 13, 2017

  […] Sık Kullandığım Ücretsiz Seyahat Uygulamaları […]

 3. Şubat 21, 2017

  […] Sık Kullandığım Ücretsiz Seyahat Uygulamaları […]

 4. Haziran 14, 2017

  […] Sık Kullandığım Ücretsiz Seyahat Uygulamaları […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: