Depremzedelerin Ücretsiz Yararlanabileceği Hizmetler

Ülkemizde yaşanan korkunç deprem felaketini yerinde yaşayan herkese öncelikle çok büyük geçmiş olsun demek istiyorum. Yakınlarını kaybedenlerin başı sağolsun, sabırlar dilerim. Sosyal medyada farklı farklı gönderilerde depremzedelere verilen ücretsiz hizmetler paylaşılıyor ama toplu bir yerde tüm ücretsiz hizmetlerin görülebilmesi için böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim. Ayrıca arama motorları üzerinden bu bilgileri araştıranlar için de bir kaynak olması iyi olur diye düşündüm. Depremzedelere ücretsiz hizmetler sunan başka bildiğiniz yerler varsa yorumlara yazabilirsiniz, ben de yenileri gördükçe eklerim.

Depremle İlgili Faydalı Siteler ve Uygulamalar

Depremzedelere Ücretsiz Hizmetler

Depremzedelere Ücretsiz Ulaşım Sağlayan Firmalar

Hatay Havalimanı’nın pisti onarıldı ve artık kullanıma açıldı, bu haber ile başlamak istiyorum.

Türk Hava Yolları: 1 Mart 2023 tarihine kadar Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya ve Şanlıurfa çıkışlı tahliye uçuşlarına, internet sitesi veya mobil uygulamanın güncel sürümü üzerinden, ücretsiz rezervasyon oluşturan yolcular işlem sırasında öncelikli olacak. Uçuşlarda yer kalması halinde rezervasyonsuz yolculara da işlem yapılabilecektir.

Pegasus Hava Yolları: Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Şanlıurfa çıkışlı tüm ek tahliye uçuşları 1 Mart’a kadar olmak üzere ücretsiz, 13 Şubat itibariyle havalimanına gitmeden önce biletleme yapılması gerekmektedir.

Sun Express: 1 Mart 2023 tarihine kadar Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya ve Mardin çıkışlı tahliye uçuşlara web sitesi ve mobil uygulama üzerinden ücretsiz rezervasyon yapan yolcular öncelikli olarak alınacaktır.

TCDD Taşımacılık: Depremden etkilenen vatandaşların ulaşımlarını sağlamak amacıyla tren seferleri düzenlenmiştir, tren seferleri ücretsiz olarak devam etmektedir..
Malatya’dan 4 Eylül Ekspresi Malatya-Ankara, Malatya Kalkış:15:30;
Güney Ekspresi Malatya-Kayseri, Malatya Kalkış: 20:28;
Adana’dan Erciyes Ekspresi Adana-Kayseri, Adana Kalkış: 16:30;
Toros Ekspresi Adana-Konya, Adana Kalkış: 08:00;
Ayrıca; Malatya-Sivas-Kırıkkale-Ankara Hızlı Tren aktarmalı
Malatya Kalkış: Sabah 08:30 ve 09:00; Akşam 18:00 ve 18:30;
İskenderun-Denizli arasında Karaman-Konya-Afyon-Kütahya-Uşak-Isparta-Burdur
İskenderun Kalkış: Saat 10:00 ve 12:00

Otobüs Seferleri: Bazı turizm şirketleri farklı zamanlarda ücretsiz otobüs sağlayabiliyor ya da yardım gönderilen otobüsler dönüşte tahliye için yolcu alıyor. Bunların takibini yapmak çok kolay değil ama Obilet’in oluşturduğu formu doldurarak, nereden nereye gitmek istediğinizi belirtip tahliye talep girişi yapılabiliyor.

Obilet Tahliye Talebi Formu

Bursa Büyükşehir Belediyesi: Bursa’ya göç eden depremzedeler, KardeşKart ile şehir içi ulaşımdan ücretsiz faydalanacak.

Depremzedelere Ücretsiz Konaklama Desteği Veren Platformlar

Otelz: Türkiye’nin dört bir yanından otelz.com ile çalışan bazı oteller, depremzedeler için kısa süreli konaklama desteği veriyorlar. Aşağıdaki linkte birazcık aşağı inerek hangi otelde kontenjan bulunduğunu görebiliyorsunuz.

Geçmiş Olsun Türkiyem

Hepsi Emlak: Müsait evi veya odası olanları, barınma ihtiyacı olan depremzedelerle buluşturabilmek için Dostluk Çatısı isimli bir uygulama başlatmış. Aşağıdaki linkten konaklama ihtiyacı olan için de, konaklamaya uygun yeri olan için de giriş yapılarak başvuruda bulunuluyor.

Dostluk Çatısı

Emlak Jet: Deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımız ile müsait evi olan vatandaşlarımızı bir araya getiren bir destek platformu

EvinUmutOlsun

Missafir: Airbnb uygulamasının Türk versiyonu diyebileceğimiz bu uygulama da müsait evi olan insanlarla, konaklama ihtiyacı olan depremzedeleri buluşturmak için misafirimsiniz isimli bir kampanyaya aracılık ediyorlar.

Misafirimsiniz

Evim Evindir: Müsait evinizi paylaşmak için giriş yapabildiğiniz ve ihtiyacınız varsa size uygun lokasyonda ev arayabildiğiniz bir başka yardımlaşma sitesi.

Evim Evindir

Bir Kira Bir Yuva: İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası tarafından 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminin ardından evini kaybetmiş vatandaşlar ile kira desteği vermek ya da boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyenleri buluşturmak için başlatılan bir dayanışma kampanyası

Kira Destegi

EvimMusait: Bu siteden sadece ev ilanları değil, müsait araç ilanlarını da görebilirsiniz. Ayrıca seyyar tuvalet talebi ve hali hazırda kurulmuş olan tuvaletleri görebiliyorsunuz. Son olarak erzak talebi de yapılabiliyor.

Evim Aracım Müsait

Misafir Ol: Bu platformun da ana konusu depremzedeleri, müsait evi olanlarla buluşturmak ama evcil hayvanlar ve diğer ihtiyaçlar için de giriş yapılabiliyor.

MisafirOl

Kanka.Host: Normalde ev arkadaşı arayan kişiler ile oda kiralamak isteyen öğrencileri, gezginleri ve gurbetçileri buluşturmak konusunda aracı olan uygulama, deprem felaketi sonrası AFS Gönüllüleri Derneği ile işbirliği kurarak depremzedelerle evini paylaşmak isteyenleri buluşturuyor.

Askıda Ev

Bunlar dışında devlet ve yardım ekipleri tarafından kurulan çadırkentler ve geçici barınma alanları var. Aşağıdaki linkteki haritadan bulunduğunuz yeri yakınlaştırarak bunların nerelerde kurulduğunu öğrenebilirsiniz.

Geçici Barınma Alanları

Depremzede Öğrencilere Eğitim Desteği

Misafir Öğrenci: 10 ilimizde yaşanan iki ayrı depremden etkilenen öğrencilerin, 2022-2023 eğitim yılının ikinci döneminde, özel okullarda tam burslu (eğitim, yemek, kitap) olarak öğrenim görebilmelerini sağlamak için oluşturulmuştur. Bu sisteme kayıt olan okullara başvuru yapılıyor. Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren 1639 özel okulda 14797 misafir öğrenci kontenjanına ulaşıldı ve sayılar artıyor. Aşağıdaki linkten okulları inceleyebilirsiniz.

MisafirOgrenci

Askıda Ne Var: Depremden etkilenmiş, birinci dereceden yakınını kaybetmiş veya evi zarar görmüş üniversite öğrencilerini, burs vermek isteyen bağışçılarla buluşturan bir destek platformu.

AskıdaNeVar

Microfon Eğitim Seferberliği: İhtiyaç bursu, Kitap bursu, tablet / bilgisayar desteği olmak üzere 3 farklı kampanya var. Bunlara ihtiyaç sahibi veya yardım etmek isteyenler başvurabiliyor.

HepYanındayız

12 Mentörlük: Depremden Üniversite sınavını (YKS) yakın zamanda başarı ile geçmiş olan üniversite öğrencileri tarafından üniversite sınavına hazırlanan 12.sınıf öğrencilerine mentorlük hizmeti veren bir platform. Depremden etkilenen öğrenciler için hem kaynak kitap hem de mentörlük hizmetini ücretsiz vermek için kampanya başlatmış.

12Mentorluk

İşler Kitabevi: AFET Bölgesinde ikamet eden sınav grubu (LGS ve YKS hazırlık) öğrencilerinin yardımcı kaynak ihtiyaçlarını karşılamak üzere kampanya başlatmışlar. İhtiyaç sahipleri aşağıdaki linkten başvuru oluşturabilir.

Yardımcı Kaynak İhtiyacı

Gönüllü Ders: Afet bölgesinde yaşayan ve LGS’ye hazırlanmakta olan yedi ve sekizinci sınıf öğrencilerine gönüllü öğretmenlerce online eğitim desteği sunmak adına kurulmuş bir platform.

GonulluDers

Depremzedelere Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Memorial Sağlık Noktaları: Aşağıdaki lokasyonlarda poliklinik hizmeti veriyorlar.

Adıyaman Merkez Karapınar Caddesi

Kahramanmaraş Elbistan Pınarbaşı Çadırkent

Hatay Defne Belediyesi Sümerle Amfi Tiyatro Bölgesi

Hatay Dörtyol Devlet Hastanesi

Antakya Merkez Sahra Hastanesi

Acıbadem Sağlık Tırı: Konumu, devlet kurum ve kuruluşlarının ihtiyacına göre belirleniyor. Önce Kahramanmaraş – Sütçü İmam Üniversitesi Atatürk Spor Merkezi Bahçesi, sonra Hatay – Kırıkhan Şehir Stadyumu’nda hizmet verdiği bilgisi paylaşılmış. İhtiyaç halinde güncel konuma instagram sayfalarından bakmak gerek.

Acıbadem: Onkolojik tedavileri yarım kalan kanser hastası depremzedeler, Acıbadem Adana, Kayseri, Eskişehir, Bursa, Bodrum Hastaneleri ile İstanbul’da Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’ne başvurmaları halinde, ücretsiz olarak Radyasyon Onkolojisi ve Tıbbi Onkoloji hizmeti alabilirler. (Normalde SGK’lıların bu hizmeti ücretsiz alması gerekiyor olsa da pratikte tüm hastalar giremeyebiliyor, o nedenle paylaştım.)

LÖSEV: Lösemi ve kanser hastaları başta olmak üzere tüm depremzedelere ücretsiz hizmet veriyorlar.

Lösante

Psikolog Bul: Depremzedelere yönelik ücretsiz psikososyal destek veren kişi ve kurumların yer aldığı gönüllü bir platform.

PsikologBul

PsikoTerapi Enstitüsü: Türkiye geneli, şehir bazlı travma mağdurlarına ücretsiz psikolojik destek veren psikoterapistleri görebilirsiniz.

PsikoTerapi

Bunların dışında depremde ücretsiz psikolojik destek veren bazı kurumların listesini de paylaşıyorum.

Deprem Ücretsiz Destek

Türkiye Eczacıları Birliği’nin, deprem bölgesinde kurduğu sahra eczanelerini aşağıda listeliyorum.

KahramanMaraş/Merkez: Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yörükselim Ek Hizmet Binası, Onikişubat
KahramanMaraş/Merkez 2: Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası
KahramanMaraş/Afşin: Pınarbaşı, Afşinbey Cd.
KahramanMaraş/Pazarcık: Pazarcık Belediyesi yanı
KahramanMaraş/Pazarcık : Pazarcık Devlet Hastanesi Bahçesi
KahramanMaraş/Elbistan: Elbistan Devlet Hastanesi karşısı
KahramanMaraş/Türkoğlu: Türkoğlu Millet Meydanı
Hatay/Merkez: İl Sağlık Müdürlüğü yanı
Hatay/İskenderun: İskenderun Teknik Üniversitesi Merkez Kampüs bahçesi
Hatay/Kırıkhan: Kırıkhan Devlet Hastanesi yanı
Hatay/Defne: Necmi Afsuroğlu Anadolu Lisesi bahçesi
Hatay/Defne: Defne Kaymakamlık bahçesi
Hatay/Samandağ: 75. Yıl Alanı
Gaziantep/Islahiye: İslahiye Devlet Hastanesi bahçesi
Gaziantep/Nurdağı: Nurdağı Stadyumu
Malatya/Merkez: Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi bahçesi
Malatya/Merkez: Battalgazi Devlet Hastanesi bahçesi (Eczacı Odası Çadır Eczane)
Malatya/Merkez: Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi bahçesi (Eczacı Odası Çadır Eczane)
Malatya/Merkez: Fahri Kayahan Nikâh Dairesi yanı
Adıyaman/Merkez: Adıyaman 1 nolu Sağlık Ocağı yanı
Adıyaman/Merkez: Eğriçayır Parkı atletizm pisti
Adıyaman/Merkez: Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinik girişi
Adıyaman/Besni: Besni Devlet Hastanesi
Adıyaman/GÖLBAŞI: Gölbaşı Devlet Hastanesi
Şanlıurfa/Merkez: Karaköprü Fuar Merkezi Bahçesi (Eczacı Odası Konteyner Eczane)
Şanlıurfa/Merkez: Şanlıurfa Müzesi Otoparkı (Eczacı Odası Konteyner Eczane)

Gözlüklerini kaybeden ve acil gözlüğe ihtiyacı olan depremzedeler için için ücretsiz gözlük alınabilecek deprem bölgesinde mağazaların listesini aşağıda paylaşıyorum.

Kahramanmaraş Göznur Optik

Diyarbakır Optik Dünyası

Şanlıurfa Enver Optik

Gaziantep Kilis Kepekçi Optik

Mersin Toros Başaran Optik

Malatya Özlem Optik, Gürbüz Optik

Elazığ Hasan Optik, Kutlu Optik, Kılıç Optik

Adana Sesa Optik, Milano Optik, Özlem Optik, Taner Optik

Depremzedelere Ücretsiz Yemek Sağlanan Yerler

Yeniden Hayat Lokantası: Ömür Akkor, Kahramanmaraş’ta bugün açtığı lokanta ve yanındaki kafede 6 ay boyunca ücretsiz hizmet vereceklerini duyurdu.

Kaynarca, Göl Sk. Karşısı, Elbistan

TokTut Org: Malatya Arapgir ilçesinde Kerem Aydınlar Fen Lisesi Kampüsü’ndeki mutfakta her gün 5 bin adet 4 çeşit yemek çıkartıyorlar.

ŞehirGösteren Et Lokantası: Malatya’da valilikle anlaşmalı şekilde üç öğün ücretsiz yemek veriyorlar.

Malatya Elazığ Yolu 2. km, Yimpaş ilerisi, Opet içi

Çivi Restoran: Depremin ilk gününden beri depremzedelere üç öğün ücretsiz yemek ve hatta barınma imkanı veriyor.

Süleyman Demirel bulvarı, TRT binası yanı, Adana

CarrefourSA Lezzet Arası: Her gün aşağıdaki yemek dağıtım noktalarında sıcak yemek veriliyor.

Kahramanmaraş Merkez – Binevler Kapalı Semt Pazarı – Seyyar Mutfak

Adana M1 AVM – CarrefourSA Lezzet Arası

Mersin Palm City AVM – CarrefourSA Lezzet Arası

MCDonald’s: Aşağıdaki saat ve yerlerde 15 Şubat dahil yemek dağıtımı yapıyorlar.

13:00 Hatay / Primemall karşısı Afad Çadırı
19:00 Hatay / Kırıkhan Afad Bölgesi
13:00 İskenderun Gençlik Merkezi
19:00 İskenderun Spor Salonu
13:00 Adıyaman Afad Çadırı
19:00 Adıyaman Afad Çadırı
13:00 Osmaniye Cumhuriyet Meydanı / Afad Çadırı
19:00 Osmaniye Cumhuriyet Meydanı / Afad Çadırı
Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş lokasyonları her gün değişiyor, instagram hesaplarından bakabilirsiniz.

Nusret: Deprem bölgesine 5000 kişiye yemek verebilecek kapasiteye sahip mobil mutfak göndermiş. Tam adres göremedim, sanıyorum bölgede farklı yerleri gezecekler.

Ayrıca devlet ve yardım ekipleri tarafından ücretsiz olarak dağıtılan yemek yerleri oluyor. Aşağıdaki linkteki haritadan bulunduğunuz yeri yakınlaştırarak bunların nerelerde kurulduğunu öğrenebilirsiniz.

Aş Evleri

Depremzedelere Ücretsiz İletişim

Tüm GSM operatörleri, depremin olduğu andan itibaren 1 aylık süre için tüm görüşmeleri ücretsiz olarak sağlayacaklar.

Depremzedeler için Ücretsiz Alışveriş

Deprem bölgesine pek çok yardım ürünü gidiyor ama şehrini terk etmek zorunda kalanlar da çok fazla ve alışveriş ihtiyaçları var. Aşağıdaki yerlerde depremzedeler için ücretsiz alışveriş merkezi ve marketler oluşturuldu. E-devletten alınacak belge ile girişte kayıt yaptırarak alışveriş yapılabiliyor. Başka şehirleri öğrendikçe yazarım.

Edirne Kapalı Spor Salonu

Altın Yıllar Yaşam Merkezi, Çanakkale

Muradiye Kültür Vakfı, Ankara Keçiören

Karaman Gençlik Merkez

Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi, Konyaaltı Antalya

Bireysel üretkenliğime devam ederek insanlara faydalı olamaya odaklanmalıyım diye düşündüm. Ne iş yapabiliyoruz, ne başka bir şey. Haber izlemek ve sosyal medyadaki bilgi kirliliği arasında doğru paylaşım yapmaya çalışarak geçiyor günler. Buna ara verip depremle ilgili yararlı olabilecek yazılar hazırlamaya koyuldum. Umarım sizlere faydam dokunur. Sizin bildiğiniz başka ücretsiz imkanlar varsa lütfen yorumlara yazın. Herkese tekrar tekrar çok geçmiş olsun.

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: