Depremle İlgili Faydalı Siteler ve Uygulamalar

Ülke olarak geçtiğimiz bu zor günlerde, hepimizin tüm duyguları birbirine karışmış durumda. Yeni yeni kendime gelmeye çalışırken, faydalı olabilecek yazılar hazırlamak istedim. Daha önce depremzedelerin ücretsiz yararlanabildiği hizmetleri şurada bir araya toplamıştım. Buradaki amaç çok fazla dağılmış bilgiyi toplu sunmaktı. Aynı şekilde deprem için yüklemeniz gereken uygulamalar, deprem sonrası ihtiyaçlar için kullanılan siteler de sürekli farklı zamanlarda paylaşılıyor ve kimisi gözden kaçıyor. Burada depremle ilgili gördüğüm tüm faydalı siteleri ve uygulamaları bir araya toplayacağım. Yenilerini gördükçe eklemeler yaparım, sizin de listede olmayan bildikleriniz varsa, yorumlara yazarsanız çok faydalı olur.

Deprem Uygulamaları ve Faydalı siteler

Telefonunuzda Bulunması Gereken Deprem Uygulamaları

Umarım kimsenin ihtiyacı olmaz bu uygulamalara ama her ihtimale karşı yüklemekte fayda var.

Düdüğüm: Enkaz veya acil durumlarda düdük sesi çıkartarak konumunuzu belirlenmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Önceden belirlediğiniz iki farklı numaraya SMS atarak ilgili kişilere konumunuzu ulaştırır. 

Afad Acil: T.C. İçişleri Bakanlığı AFAD Mobil uygulaması ile meydana gelebilecek doğal afet olaylarında ses ve mesaj yolu ile data hattı üzerinden acil çağrı başlatabilir, toplanma alanlarını görüntüleyebilir, afet farkındalığını arttırmaya yönelik eğitim videolarına ulaşabilirsiniz.

112 Acil Yardım: Uygulamayı kullanarak acil durumlarda sizin ya da yakınlarınızın yaşadığı veya çevrenizde gerçekleşen acil müdahale gerektiren bir olayda acil servisi haberdar edebilir ve uygulamanın göndereceği konum bilgisiyle, size en kısa sürede ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Bridgefy: Bridgefy, İnternet erişiminiz olmadığında çalışan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bluetooth’u açarak mesaj göndeebiliyorsunuz.

Guvendeyim: Deprem, sel ya da diğer acil durumlarda sevdiklerinize güvende olduğunuzu bildirmenizi sağlar. Böylece baz istasyonları meşgul edilmez ve afetten zarar görenler kolayca cep telefonları ile arama yapabilir.

Deprem Bölgesinde Hasar Tespiti Yapmak için Uygulama

Enkaz Radarı: Türkiye Barolar Birliği, göçük yaşanan her binayı kayıt altına almak için bu uygulamayı çıkarmışlar. Enkazların yeterli teknik inceleme yapılamadan kaldırılması delillerin toplanmasını imkansız hale getirir. Yargı süreci için görüntü arşivi oluşturarak delillerin toplanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bina Denetimi için Websiteleri

İsanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bina tespiti sitesinden başvurarak binanızı ücretsiz kontrol ettirebilirsiniz.

IstanbulBinaTespiti

Diğer şehirlerde bina sağlamlık testini, bulunduğunuz ildeki Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri’nden talep edebilirsiniz.

Cevre Ve Sehircilik Bina Tespit Sureci

Deprem Sonrası Dayanışma için Kullanabileceğiniz Websiteleri

Yardımlaşma ve bilgilendirme amaçlı oluşturulan tüm siteler

Arama Kurtarma

Enkaz Dinleme

İş Makinesi ve Operatörler

Twitter Deprem Çağrı Akışı

Güncel Enkaz Noktaları

Tüm Platformlardan Gelen Çağrıların Haritası

Yakınımı Bul – Hastane Kayıtları

Depremzede Bildirim Formu

Ben İyiyim

Deprem Yardım

Enkaz Bildirme

Deprem Kurtarma ve İhtiyaç

İhtiyaçlar

Deprem İhtiyaç

Deprem İmece Platformu

İhtiyaç Haritası

Kadınlara Ped Yardımı

Afet Bilgi

Afet Destek

Deprem Proje

Konaklama

Deprem Güvenli Bölgeler

Depremzedeleri Ücretsiz Ağırlayan Oteller

Hepsi Emlak Dostluk Çatısı

Emlak Jet Evin Umut Olsun

Evim Müsait

Evim Evindir

Misafir Ol

Kalacak Yer – Deprem Güvenli Yerler ve Oteller

Bir Kira Bir Yuva

Zor Gün Dostu

Deprem Ev Paylaşımı

Yemek

Sahra Mutfakları

Şeflere Gıda Yardımı

Ulaşım

Obilet Tahliye Talebi Formu

Nakliye Yardım Platformu

Trafiğe Kapalı Yollar

Sağlık

Deprem Bölgesi Aktif Hastane Listesi

Afet Eczaneleri

Psikolog Bul

Afet Psikoloji Destek

Yanındayız Biz

Eğitim

Misafir Öğrenci

Askıda Burs

Microfon Egitim Seferberligi

Gonullu Ders

Bağışlar

Ahbap Bağış

AFAD Bağış

Kan Bağışı

Akut Bağış

Gönüllülük

Deprem Gönüllü

Gönüllü Çevirmen Kayıt

İstanbul Gönüllüleri

Hayvanlar

Hayvanlara Bağış

Kedi-Köpek Sahiplendirme formu

İstihdam

Hızlı İş Bulma

Deprem İstihdam Seferberliği

Depremzede Kuaför

Deprem Bölgesindeki Yerel Üreticiler

Deprem bölgesinde üreten, elinde satacak ürünü olan, şu anda ürün satışı yapabilen lokal üreticilerden biriyseniz aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Local Makers destek olmak için bir proje başlattı.

LocalMakersTR

Bir de ihtiyaç haritasının projesi var: bölgeye yapılan yardımlarda, toplu alımlar için yerel üreticilere öncelik vereceklermiş. Bu listeye dahil olmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

SosyalPazarYeri

@zeytinhangaziantep , @hatayyoresii , @bahcemdenincir , @amichiaoliveoil , @elosegarden , @arifsekerleme , @gurmemarket , @isteciftlik , @celebiogullari , @anteplininelinden , @hevselbahcesi , @neselimutfakhatay , @yardimselcukgida , @atadanurunler_burhanaltun , @yoremantakya , @yildirimkayisi , @koylumhatayurunleri , @kayisi_bahcem , @abamorsadeyag , @barakgurme , @karaca_yoresel_urunler , @mericciftligi , @sirazyoresel , @marlezzet , @hatayarsuzyoreselurunler , @hataydagzeytini , @hatayguru , @antep_urfa_yoresel_urunler , @ciftcideneve , @bengurme.com.tr , @hatayyoreselcom , @aadogallezzetleri , @hataykoyumden , @devamhatay , @sifaana_fermenteatolye , @kumboncuk37 , @sirin_yoresel , @tuttangelsin , @hatay_yoresel_organik_urunler , @gurmezar , @hatayakdenizsepeti , @oymakli_ , @hatay_yoresel_urunlerim , @sehri_maras_tarhanalari , @beyazbaharat , @sukranbahcesi , @dibbesnatural , @gazi_sofra_antep , @hatayorganikurunleri , @malatya_yoresel_urunler , @almacipazari , @antiochsbrewery , @pialezzetleri , @aydogan_botanik , @hatay_dogal_koy_lezzetleri , @amanosgurme , @yoresindendogalal , @albayrak_balcilik , @morncoffeeroasting , @hataykoyzeytini , @petekbakkaliye , @antiofarm , @elitmantarvedogalgida , @dibesnatural , @hatayzeytinyagi_dogalurunler , @dogalyasamurunleri , @hataylezzetduragii , @kucukordu_sarkuteri , @organikbakal

Deprem Sonrası Takip Edebileceğiniz Güvenilir Instagram Hesapları

Yardımlar ve bilgilendirme için: @ahbap , @afadbaskanlik , @kizilay , @ihtiyacharitasiofficial , @akutdernegi , @hayatadestek , @temelihtiyacdernegi , @togvakfi , @afetplatformu , @afad.gonullu

Sağlık desteği için: @saglikbakanligi , @saglikhakkidernegi , @tebkurumsal

Psikolojik destek için: @turkpsikologlardernegi , @bilgitravma , @psikiyatridernegi

Hukuki destek için: @barobirlik , @istbarosu , @chdgenelmerkez

Kadınlar için: @morcati_vakfi , @mor_dayanisma , @konusmamizgerekdernegi

Çocuklar için: @tcailesosyal , @ucimorgtr , @hayatsendeorg , @kirmizicocuklardernegi , @korevankara

Hamileler için: @dogumicineleledernegi

Yaşlılar için: @yaslihaklaridernegi

Lgbti bireyler için: @kaosgl , @istanbulpride

Hayavanlar için: @haytap , @dortayaklisehir , @depremkedileribilgi , @haykonfed_official , @kurtaranev , @meyako_rescue

Yanlış bilgilerden korunmak için: @teyitorg

Maalesef bazı kötü niyetli insanlar, bu güvenilir sitelerin benzer ismiyle siteler açıp dolandırıcılık yapmaya kalkıyor. O yüzden uyarmak istedim, mutlaka girdiğiniz sitenin ismini cismini kontrol etmeyi unutmayın. Ben bu arada doğru adresleri vermeye çalıştım ama yine de özellikle bağış sitelerine dikkat. Hepimize geçmiş olsun, bir daha böyle felaketler yaşamayız umarım. Yaralarımızı en kısa zamanda birlikte saracağız. Bu yazıyı yazarken onlarca sosyal medya hesabından not aldıklarımı bir araya getirdim, hepsi sağolsun.

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: