Xiaomi Mop Akıllı Robot Süpürge Detaylı İnceleme

2020 yılının en popüler ürünü nedir diye bir araştırma yapsalar, sonucun akıllı robot süpürge çıkacağına eminim. Karantina nedeniyle evde çok fazla vakit geçirdiğimiz, virüs korkusuyla yardımcı almaya çekindiğimiz bu yılda en büyük yardımcı, akıllı robot süpürgeler oldu benim takip ettiğim kadarıyla. Ben robot süpürgeyi biraz geç alanlardanım ama ne zaman süpürgeye dair bir şey paylaşsam çok fazla soru geliyor. Ben de robot süpürge yorumları arayanlar için detaylı bir akıllı robot süpürge inceleme yazısı hazırlayayım, böylece robot süpürge almak isteyenlere ve robot süpürge modeli konusunda kararsızlık yaşayanlara güzel bir kaynak oluşsun dedim. Bu yazıyı okuduktan sonra , robot süpürge işe yarıyor mu, robot süpürge alınır mı gibi soruların cevabını büyük ölçüde alacaksınız diye umuyorum. 😉

akıllı robot süpürge

Akıllı Robot Süpürge Detaylı İnceleme

Öncelikle bu modeli tercih etme sebebim ile başlayayım. Benim Tiflis’te çok fazla seçme şansım yoktu açıkçası, sadece bu model ile bir alt modelini bulabildim ve bu süpürgeyi tercih ettim. 🙂 Tabi ki robot süpürgeler için araştırma yapmıştım ve bazı ürünleri listeme almıştım, bu ürün de listemde öncelikli olan akıllı süpürgelerden biriydi. Listeme eklediğim düzgün özelliklere ve yorumlara sahip tüm akıllı süpürgeleri şu linkten inceleyebilirsiniz. En üstteki benim kullandığım, hem süpürme hem silme yapan robot süpürge. İlk fırsatta listeme koyduğum en iyi robot süpürgeler için karşılaştırmalı bir yazı da hazırladım, bu süpürgeyi almayacaksanız akıllı robot süpürge karşılaştırma yazımı okuyabilirsiniz.

Robot Süpürge Karşılaştırma: En İyi Akıllı Süpürge Hangisi?

akıllı robot süpürge detaylı inceleme

Xiaomi Mop Robot Süpürge Kutu İçeriği

Kutuyu açtığınızda içinden çıkacak olan aparatları yazarak başlıyorum. Makinenin kendisi dışında, şarj ünitesi, şarj kablosu, su tankı, paspas, yan fırça ve ana fırçayı temizlemek için tarak gibi bir alet ve çok dilli bir kullanım kılavuzu var. Su tankı, paspas ve yan fırça demonte olarak pakete konulmuş durumda, siz istediğiniz zaman kolayca takıp kullanıyorsunuz ve bu aparatları kullanmak istemediğinizde yine kolayca çıkarabiliyorsunuz.

akıllı robot süpürge alınır mı

Xiaomi Mop Robot Süpürge Ürün Özellikleri

Robot Süpürge Boyutları: çapı 35 cm, yüksekliği 8.15 cm

Robot Süpürge Emiş Gücü: 2500 Pa

Robot Süpürge Toz Haznesi Kapasitesi: 600 ml

Robot Süpürge Batarya Kapasitesi: 2400 mAh

Robot Süpürge Batarya Ömrü: 110 dk

Paspas: Var

Paspas Su Haznesi Kapasitesi: 200 ml

Temizleme Modları: 4 adet – sessiz, standart, güçlü ve turbo

Paspas Su Ayarı: 3 adet – düşük, orta, yüksek

Harita Teknolojisi: Görsel Sensör

Yasaklı Alan Seçme ve Sanal Duvar Oluşturma: Var

Oda Ayırma: Yok

Çoklu Harita: Yok

Otomatik Şarj: Var – Şarjı %15 kaldığı zaman kendi kendine şarj ünitesine gidiyor.

Tırmanabileceği Yükseklik: 2 cm

en iyi akıllı robot süpürge hangisi

Xiaomi Mop Robot Süpürge Öne Çıkan Avantajları

Piyasadaki en alçak robotlardan biri, bu sayede çoğu mobilyanın altına girebiliyor.

Toz haznesi kapasitesi en büyük olan robot süpürgelerden biri, böylece boşaltmaya gerek duymadan daha fazla tozu temizleyebiliyor. Özellikle evcil hayvan olan evlerde bu bir artı.

Emiş gücü en yüksek olan robot süpürgelerden biri, yani çoğu robota göre daha iyi süpürüyor.

Programlı temizlik özelliği var yani istediğiniz saatte, temizliğe başlaması için ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede siz evde yoksanız bile temizlik yapabiliyor.

Tırmanma yüksekliği oldukça iyi, halılara çıkmakta hiç zorlanmıyor. Robot süpürge halıya çıkıyor mu diye çok soruluyor, benimki çıkıyor yani. Hatta bazen hiç beklemediğim yerlere çıkabiliyor.

Sahip olduğu özellikler düşünüldüğünde en uygun fiyatlı akıllı robot süpürge bu.

akıllı robot süpürge bakım

Xiaomi Mop Robot Süpürge Eksi Yönleri

Pil ömrü en düşük olan robotlardan biri ama eviniz aşırı büyük değilse standart modda çalışırken tüm evi tek şarj ile rahatlıkla temizleyecektir. Ayrıca şarjı bitse bile yuvasına gidip, kendini şarj ettikten sonra kaldığı yerden süpürmeye devam ediyor. Bizim evde ben çocuk odası ve küçük tuvaleti kapatıyorum ve bu şekilde geri kalan 72 m² hesapladığı alanı, standart modda, 2-3 tur rahatlıkla tek şarjla temizliyor, hatta %20 civarı şarj artıyor. Turbo modda çalıştırınca 40 dk kadar gidiyor şarjı ve evi bir kez turlayabiliyor.

Haritalama için lidar teknolojisi yok yani odayı tarayıp harita çıkaramıyor, 15 çeşit sensörle eşyalara çarpa çarpa yolunu bulup harita çıkarıyor, harita oluştuktan sonra ezberden daha hızlı temizlemeye başlıyor. (Lidar nedir derseniz, hani bazı süpürgelerin üstünde ufak yuvarlak bir çıkıntı oluyor ya işte o, lazer ile tarama yapıyor) Full performans harita çıkarabilmesi için evi birkaç kez tamamen temizlemesi gerekiyor. Bu harita çıkarma temizlikleri sırasında manuel müdahale edilmemiş olması gerekiyor yani süpürürken yerinden kaldırma yaparsanız her şeyi unutuyor.

Oda oda ayırma özelliği yok, bu yüzden sadece şu odayı temizle diyemiyorsunuz ama belli bir alanı seçip süpürme yaptırılabiliyor. Birden fazla harita da oluşturamıyor yani eviniz birden çok katlıysa iki katın ayrı haritasını çıkarması mümkün değil.

Halı algılama özelliği yok, bazı modellerde halı algılayıp turbo moda geçiyor veya mopu kapatıyormuş, bunda yok.

akıllı robot süpürge iyi temizliyor mu

Akıllı Robot Süpürge İyi Temizliyor mu?

Robot gayet güzel süpürüyor, yukarıda bahsettiğim üzere farklı modları var, özellikle turbo modundayken çok iyi çekiyor. Alttaki fotoğrafta, büyük temizliğin ertesi günü topladığı pisliği görüyorsunuz. Oğlumun bazı minik lego parçalarını da toplamış. 🙂 İnsan, ev nasıl bu kadar pis olabilir diye kendini sorguluyor gerçekten. Paspası da güzel siliyor ama mesela yapışmış lekeleri doğal olarak temizleyemiyor. Onları silmek için ekstra güç gerekiyor sonuçta. Ayrıca mop kullandığım zaman salondaki büyük halıyı kaldırıyorum, halının üstünü ıslak paspas yapmasını istemiyorum yani. Aslında sanal duvar oluşturarak da halıya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Şekli yuvarlak ve çekme kısmı alttan olmasına rağmen, yandaki küçük fırça ile duvar kenarlarındaki tozları da biraz süpürüyor.

akıllı robot süpürge güzel temizliyor mu

Elektrikli Süpürge Yerine Akıllı Robot Süpürge Alınır mı?

Hemen baştan sorunun cevabını vereyim, sonra da nedenlerini açıklayacağım. Robot süpürge normal elektrikli süpürgenin yerine geçemez yani eve tek bir süpürge alınacaksa standart kullandığımız süpürgelerden olmalı. Özellikle yeni ev kuranların merak ettiği bir şey bu, o yüzden buna da açıklama getirmek istedim. Robot süpürgeler şekil itibarıyla zaten tam olarak her köşeye giremiyorlar, dolayısıyla tam anlamıyla dip köşe temizlik için uygun değiller. Ayrıca evde yerde objeler varsa, mesela bizim evde bol bol yerde duran saksı var ve onların aralarına giremiyor. Örneğin oğlumun odasında sürekli yerlerde oyuncak şehirler kurulu ve robotu çalıştırınca odanın kapısını kapatıyorum. O odaya ancak normal süpürgeyle giriyoruz ve tek tek oyuncakları kaldırarak temizliyoruz. Bir diğer konu da yükseklik tabi, eğer eşyalarınız robot süpürgenin giremeyeceği şekilde alçaktaysa yine oraları kaldırıp temizlik yapmak gerekiyor. Benim ilk aklıma gelen ihtiyaç olabilecek konular bunlar. Tabi ki bunlar sizin için sorun değilse, tek başına akıllı robot süpürge kullanılabilir.

xiaomi mop süpürge paspas

Xiaomi Mop Robot Süpürge Gürültülü mü Çalışıyor?

Robot süpürgenin farklı modları var ve en yüksek çekişte biraz yüksek sesle çalışıyor ama normal elektrikli süpürgeye kıyasla o modda çalışırken bile çok daha sessiz kalıyor. Normal elektrik süpürgesiyle sesinizi duyurmak ya da bir şeyler izlemek mümkün değilken, robot süpürgede öyle bir sorun olmuyor. Bazen bir yerlere çıkmaya çalışırken ya da büyük ve sert bir şeyler yuttuğu zaman takır tukur gürültü çıkarabiliyor.

Evcil hayvanlar ve akıllı robot süpürge ilişkisi nasıl?

Kendi kedim için konuşmak gerekirse, robot süpürgeden korkup kaçmıyor ya da saldırmaya çalışmıyor ama robot süpürge etrafında dolaşırken, olduğu yerde durup pür dikkat onu izliyor. Belki görmüşsünüzdür bazı hayvanları üzerine koyup videolar çekiyorlar. Bizim için o mümkün değil mesela, itiraf edeyim denedim ama üzerine koymaya çalışınca nasıl kaçacağını şaşırıyor. Sanırım hala onun nasıl bir yaratık olduğunu kavrayamadığı için temkinli yaklaşmayı tercih ediyor. 🙂

akıllı robot süpürge ve evcil hayvanlar

Xiaomi Mop Akıllı Robot Süpürgeyi Tavsiye Eder miyim?

Gelelim ben Xiaomi Mop akıllı robot süpürgeden memnun muyum sorusunun cevabına: kesinlikle evet, robot süpürge önerisi isteyenlere bu model rahatlıklar tavsiye ederim. Yazının başında, bu süpürgeyi almazsanız karşılaştırmalı yazımı okuyun demiştim ya, bence bu süpürgeyi almamak için ana neden bütçe olabilir(diğer nedenleri de altta belirttim ;)). Yani eğer çok daha ucuz bir şey arıyorsanız veya bütçeniz kat kat yükseklere çıkabiliyorsa diğer alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Xiaomi Mop robot süpürge gerçek bir fiyat performans ürünü diyebilirim. Zaten büyük alışveriş sitelerine bakarsanız, açık ara en fazla olumlu yorum yapılan akıllı robot süpürge modeli bu. 🙂

Robot Süpürge Karşılaştırma: En İyi Akıllı Süpürge Hangisi?

Xiaomi Mop Robot Süpürgeyi Kimler Almalı ve Kimler Almamalı?

Tek katlı evi olanlar, evi çok büyük olmayanlar, fiyat performans ürünü arayanlar, evcil hayvanı olup tüyden şikayet edenler, saçları çok dökülenler, yerlerde çok eşyası olmayanlar, aşırı titiz olmayan ama tozdan rahatsız olan, evin genel olarak temiz görünmesini isteyenler hiç düşünmeden bu robot süpürgeyi alabilirler.

Evi çok büyük olanlar ve çok katlı evi olanlar bu süpürgeyle epey zaman kaybedebilirler. Çok katlı ev olunca ayrı haritalama yapamadığı için her seferinde ilk defa temizliyormuş gibi gezecektir. Ev büyükse defaten şarj olup tekrar temizliğe başlayacak ve yine zaman kaybı yaşatacaktır. Evinde yerlerde çok eşya olanlar için de biraz sıkıntı olabilir çünkü o kısımlar temizlenmeden kalacak. Mesela bizim evde çok fazla obje var ama her hafta detaylı büyük temizlik yapılıyor ve hafta içi o kısımların silinmemesi beni o kadar üzmüyor.

Eğer bu süpürgeyi almaya karar verdiyseniz şu linkten en üstteki modeli sipariş edebilirsiniz.

xiaomi mop süpürge yorumları
Paspasın ne kadar kirlendiğini görüyorsunuz

Xiaomi Mop Robot Süpürge Bakımı

Robot süpürgenizden maksimum performans almak için yapmanız gereken birkaç ufak tefek bakım var, onlardan da bahsetmek istiyorum. Bir kere doğal olarak her kullanım sonrası toz haznesini boşaltmanız gerekiyor. Ayrıca bu haznedeki filtreyi de ara sıra yıkamanızda fayda var. Yalnız yıkadıktan sonra 24 saat kadar yani tamamen kuruyana kadar kullanmamanız öneriliyor. Paspası her kullanım sonrası yıkamak gerek, ben çıkarıp direkt makineye atıyorum. Alt ortada bulunan fırçayı da her kullanım sonrası temizleme tarağıyla temizliyorum, özellikle saçlar çok dolanıyor oraya. Tekerleklerde, yan süpürgede veya sensörlerde toz, tüy vs. görürseniz de temizlemek gerekir ancak bizimkinde henüz temizlemek gerekli olmadı.

Ne kadar bakım yaparsanız yapın, robot süpürgenin parçalarının belli bir ömrü var. Hatta Mi Home uygulaması üzerinde aparatların ne kadar ömrünün kaldığını görebiliyorsunuz. Tabi ki orada yazdığından daha uzun kullanabilirsiniz ama muhtemelen temizlik performansında epey düşüş yaşanacaktır. Yedek parçaları ayrıca satılıyor ve neyse ki çok pahalı değiller. Tek tek veya toplu halde set olarak satın alabiliyorsunuz. Xiaomi Mop robot süpürge için gerekli yedek parçaları bir araya topladım, parçaların ömrü bitmeden alıp dönüşümlü olarak da kullanabilirsiniz. Yedek parçalara bakmak isterseniz şuraya göz atabilirsiniz.

Bu arada bazen robota güncellemeler gelebiliyor, bunu telefonda uygulama üzerinden yapıyorsunuz. Bazı olmayan özellikler bir bakmışsınız eklenivermiş.

robot süpürge bakımı
Toz haznesi filtresi

Xiaomi Mop Robot Süpürge Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Robot süpürge çalışırken kablolarınızı ortalıkta bırakmamanızı tavsiye ederim çünkü onları da çekmeye çalışıyor ve kablolara dolanabiliyor. Ayrıca çorap vs gibi yine emmeye çalışıp tam çekemeyeceği ıvır zıvırlar takılıp kalmasına sebep olacaktır, onları da kaldırmanız iyi olur. Hatta mümkünse yerlerde gereksiz yere duran her türlü objeyi ortalıktan kaldırmaya çalışın. Örneğin antre girişinde ayakkabı, terlik vs. varsa, robot çalışırken dolaba koyabilirsiniz. Onları emmeye çalışmaz ama çarpıp geri çıkar, hem o bölge temizlenmemiş olur, hem de haritayı eksik çıkarır.

Robot süpürge çalışırken mümkün mertebe yerinden kaldırmamaya çalışın çünkü aklı karışıyor ve o ana kadar süpürdüğü yerleri unutabiliyor hatta şarj ünitesinin yerini bile kaybedebiliyor.

Mop’un su haznesine su dışında deterjan vs. gibi yabancı madde konulması tavsiye edilmiyor çünkü oksitlenme yapabiliyormuş ama dışarıdan sadece paspasa belki bir şeyler sıkarak deneyebilirsiniz.

Mop kullandıktan sonra su haznesinin içinin tamamen boş olup olmadığını kontrol edin, içinde su kalınca yosunlaşma ya da küf yapma gibi problemler oluşabiliyormuş. Benim başıma gelmedi ama instagram’dan mesaj atıp uyaranlar olmuştu.

Robot süpürgeyi güçlü modda çalıştırdığınızda çok daha iyi çekiyor fakat şarjı daha hızlı tükeniyor. Bir anda pili hızlı bitince bozulduğunu düşünmeyin diye not düşmek istedim. 🙂

xiaomi mop iyi temizliyor mu

Akıllı Robot Süpürge Kullanırken Oluşabilecek Problemler ve Çözümleri

Bazen yüksek bir yerlere çıkmaya çalışırken tek tekerleği geçirip geri kalanını çıkaramıyor ve olduğu yerde debelenmeye başlıyor, veya çukur bir yere girip geri çıkamıyor, örneğin bizim duş teknesinde genelde mahsur kalıyor. Bu durumlarda kurtulamayınca en sonunda zaten sesli olarak mahsur kaldığını haber veriyor ve uygulama bildirimleriniz açıksa size mesaj geliyor. Mecburen gidip manuel olarak kaldırıyorsunuz.

Yukarılarda bahsettiğim üzere bazen takır tukur yüksek sesler duyabilirsiniz, o zaman çekim yerine büyük bir şey sıkışmış olabilir, çıkarınca düzelecektir.

Şarj ünitesine geri dönmüyorsa ya şarj ünitesi çevresinde kendine girecek yer bulamıyordur ya da süpürme sırasında bir şekilde yerinden kaldırılmış ve aklı karışarak ünitenin yerini unutmuştur, manuel olarak şarja takın, sürekli yaşanacak bir problem değil.

Robot iyi süpürmüyorsa, toz haznesini kontrol edin, belki boşaltmayı unutmuşsunuzdur ya da filtreyi uzun süredir temizlemediğiniz için performansı düşmüştür.

Sadece Mijia 1C özelinde değil, genel olarak akıllı robot süpürge konusunda da aklınıza gelebilecek her türlü soruya cevap vermeye çalıştım, umarım bu yazı akıllı robot süpürge seçimi yaparken veya Xiaomi Mijia 1C kullanırken işinize yarar. Sizin aklınıza başka sorular geliyorsa yorum bırakmaya çekinmeyin lütfen… Bu yazıyı ilgisini çekebilecek arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. 😉

Evden Katılabileceğiniz Online Aktiviteler ve Ulaşabileceğiniz Ücretsiz İçerikler

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

5 Responses

 1. Anonim dedi ki:

  Emeğinize sağlık. Çok açıklayıcı olmuş gerçekten 👏🏻

 1. Ocak 9, 2021

  […] Xiaomi Mop Akıllı Robot Süpürge Detaylı İnceleme […]

 2. Ocak 13, 2021

  […] Xiaomi Mop Akıllı Robot Süpürge Detaylı İnceleme […]

 3. Ocak 20, 2021

  […] Xiaomi Mop Akıllı Robot Süpürge Detaylı İnceleme […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: