Robot Süpürge Karşılaştırma: En İyi Akıllı Süpürge Hangisi?

Robot süpürgeler gerçekten işe yarıyor mu merak ediyorsanız ya da robot süpürge almaya karar verdiniz ama hangi akıllı robot süpürge en iyisi karar veremiyorsanız, doğru yerdesiniz. Robot süpürgeler için onlarca video yüzlerce yorum okumuş biri olarak, robot süpürge karşılaştırma yazımda, robot süpürge özellikleri, robot süpürge fiyatları ve kullanan kişilerin robot süpürge yorumları üzerinden sizin eviniz ve bütçeniz için en uygun robot süpürge hangisi karar vermenizde yardımcı olmaya çalışacağım. Buyurun o zaman, uzun araştırmalarım sonucu, en iyi akıllı robot süpürge satın alma rehberi sizlerle. Bu arada, robot süpürge önerisi isteyenlere gönül rahatlığıyla tavsiye ettiğim kendi süpürgemi detaylı incelediğim yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Tüm robot süpürgelerin en iyisi diyemem ama fiyat performans olarak en iyi akıllı robot süpürge diyebilirim.

Xiaomi Mop Akıllı Robot Süpürge Detaylı İnceleme

Robot Süpürge Karşılaştırma

Neden Bir Robot Süpürge Satın Almalısınız?

Evi süpürmeyi sevmiyorsanız ya da vaktiniz yoksa ama bir yandan da evinizin sürekli temiz olmasını istiyorsanız robot süpürge almalısınız.

Evcil hayvanınız varsa ve tüy döküyorsa, ya da saçlarınız çok dökülüyorsa robot süpürge almalısınız.

Toza alerjiniz varsa robot süpürge almalısınız. Robot süpürge yerlerdeki tozu aldığı için mobilyalarınızın tozlanmasını da çoğunlukla engellemiş oluyor.

Emekleyen veya yerdeki her şeyi ağzına götüren bir bebeğiniz varsa, yerlerin her daim temiz olması için robot süpürge almalısınız.

Siz evde değilken temizliğin yapılmasını, evinize geldiğinizde temiz eve girmeyi istiyorsanız robot süpürge almalısınız.

Akıllı Robot Süpürge Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pil ömrü ve şarj etme süresine dikkat edin, evinizin büyüklüğüne göre bu önemli bir ayrıntı.

Robot süpürgenin yüksekliğinin, evinizdeki koltuk, yatak vs gibi eşyaların altındaki boşluktan geçebilecek şekilde olmasına dikkat edin.

Navigasyon sistemi ve uygulamadan kontrol edilebilen özelliklerini inceleyin.

Toz haznesi büyüklüğüne bakın, eviniz büyükse büyük hazne iyi olacaktır.

Emiş gücünü kontrol edin, daha iyi temizleyebilmesi için yüksek emiş gücü iyi olur.

Robot süpürgenin çıkardığı gürültü sizin için önemliyse desibelini kontrol etmeniz iyi olur.

Kullanım alanı neresi ona bakın, bazılarında düz zemin olmuyor mesela, o zaman halısız ortamlarda süpürme verimi düşük olabiliyor.

Islak silme yapmasını istiyorsanız Mop özelliği olmasına dikkat edin.

Akıllı Robot Süpürge Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Evin bir yerlerinde mahsur kalabiliyorlar. Yani siz evde yokken temizlik yapıyor dedim ama mahsur kalırsa temizliğe devam edemeyecektir. İlk süpürmeleri siz evdeyken yaptırıp mahsur kaldığı bir yer varsa oralar için önlemler almayı deneyebilirsiniz.

Kabloları, ayakkabı bağcıklarını ve çorapları yutmaya çalışıyorlar, temizlik sırasında ortada bırakmamaya dikkat edin.

Eviniz tıkış tıkış her yeri eşya dolu ise süpürge sizin için uygun olmayabilir çünkü süpürecek alan pek bulamayacaktır.

Bakım gerektiriyorlar. Toz hazneleri normal süpürgelere göre daha küçük o yüzden her temizlik sonrası boşaltmanız gerekiyor hatta büyük eviniz varsa iki üç sefer bile boşaltmak gerekebilir. Ayrıca fırçaları, filtresi ve varsa paspası da düzenli bakım istiyor.

Akıllı Robot Süpürge Sık Sorulan Sorular

Akıllı robot süpürge fiyatları ne kadar?

2021 Ocak Ayı itibarıyla Akıllı robot süpürge fiyatları 999 TL’den başlıyor ve 21399 TL’ye kadar çıkıyor. 999 TL olan akıllı robot süpürge Liectroux’un H6 modeli, 21399 TL olan akıllı robot süpürge ise Samsung’un Powerbot R7070 modeli. Bu yazıda iki modeli de incelemeyeceğim çünkü haklarında yeterli data yok internette. Benim karşılaştırma yapacağım akıllı robot süpürge fiyatları 1699 TL’den başlıyor, 5849 TL’ye kadar çıkıyor.

Robot süpürge nasıl çalışır? Robot süpürge gürültülü mü çalışır?

Akıllı robot süpürgeler, çoğunlukla telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile, bazen de kumanda ile çalışırlar. Oturduğunuz yerden, uygulamayı/kumandayı kullanarak süpürgenin tüm kontrollerini yapabilirsiniz. Elektrikli süpürge kadar yüksek ses çıkarmıyor ama bir miktar sesi var. Televizyon izlemenize ya da sohbet etmenize engel olacak kadar gürültülü değil bence.

Robot süpürge işe yarıyor mu? Robot süpürge alınır mı?

Evet robot süpürge işe yarıyor. Özellikle yerlerin sürekli temiz olmasını istiyor ama süpürge yapmayı sevmiyor veya vakit bulamıyorsanız, bütçenizde de yer varsa günlük temizlik için bence alınır.

Robot süpürge iyi temizliyor mu? Robot süpürgeler merdivenleri süpürüyor mu?

Dip köşe temizlik yapamıyor ama gezebildiği yerleri güzel temizliyor. Emiş gücü ayarını yapabiliyorsunuz, daha güçlü moda getirince çok iyi performans veriyor. Hayır maalesef merdiven çıkma gibi bir becerileri yok, eğer eviniz birden fazla katlıysa kendi elinizle katlar arası taşımalısınız. Emin olmamakla birlikte, sanıyorum şu an tüm modellerde merdiven sensörü bulunuyor yani merdivenden düşme durumu olmuyor. Ama yine de robot süpürgenizi alırken özelliklerine bakarsınız.

Robot süpürge halıya çıkıyor mu? Robot süpürge her yere girebilir mi?

Benimki çıkıyor, incelediğim diğer robot süpürgeler de halılara çıkabiliyor, bazen püsküllere takılma durumu olabiliyormuş sadece ama ben bu konuda problem yaşamadım. Genel olarak eğer halılarınız aşırı tombik, 3 cm’in üzerinde yüksekliğe sahip halılardan değilse problem yaşanmayacaktır. Robot süpürge kendi yüksekliğinden alçak olan yerlerin altına giremez, ayrıca çapından daha dar aralıklardan geçemez.

Akıllı robot süpürge mi Dyson mı?

Bu bana instagram’dan özel mesajla çok gelen bir soru. 🙂 Açıkçası farklı kulvarlar yani karşılaştırmak anlamsız olur. Tek bir makine alacaksanız tabi ki Dyson alın, çünkü robot süpürgeler henüz elektrikli süpürgelerin yerine geçebilecek durumda değil. Dyson, çok üstün bir makine ama kendiniz süpürge yapmayı seviyorsanız tabi. 🙂

Hangi marka robot süpürge almalı? En çok satan robot süpürgeler hangileri?

Türkiye’de en çok satan robot süpürgeler Xiaomi marka ama iRobot ve Anker Eufy modelleri de fena gitmiyor. Bu markaların en iyi modellerini birazdan detaylı olarak inceleyeceğim zaten. Türkiye’de Robogil, Liectroux, Tesvor gibi markaların da hafiften satışını gördüm ancak uluslararası favori robot süpürgelerde bu markalara rastlayamadım. Bu markalarla tecrübesi olan varsa yorumlara beklerim. Bir de bazı beyaz eşya markaları da çıkarıyor robot süpürgeler ama yeterli değerlendirme bulamadım henüz haklarında.

Aslında yurt dışındaki inceleme ve karşılaştırma yazılarında Neato, Shark ve Ecovacs markalarına da çok sık rastladım. Ancak internet’ten baktığım kadarıyla Türkiye’de satışları henüz çok fazla değil ve Türk kullanıcılarından haklarında az yorum var. Ben de bu nedenle yazıdaki karşılaştırmalara sokmadım onları.

Amazon verilerine göre dünya çapında en çok satılan robot süpürge modeli Anker Eufy 11S ve 38000’den fazla yoruma göre puanı 4,5. Türkiye’de en çok satılan robot süpürge modelleri ise Xiaomi Mi Vacuum Mop 1C ve Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro, ikisi başa baş satılıyor diyebilirim.

Velhasıl ben bu yazıda Xiaomi, iRobot ve Anker modelleri üzerinden değerlendirme yapmaya karar verdim çünkü hem Türkiye hem de dünya çapında en popüler olan markalar bunlar. Yani daha fazla kullanıcı tecrübesi olması benim incelemelerimde önemliydi. Ama isterseniz diğer markalardan da ekleyebilirim, istiyorsanız yorumlara not düşüverin. 😉

En iyi akıllı robot süpürge

Robot Süpürge Karşılaştırma: En iyi akıllı robot süpürge hangisi?

Şimdi kendi yaptığım uzun ve detaylı araştırmalarım sırasında edindiğim bilgilerden yola çıkarak akıllı robot süpürge farkları neler, hangi akıllı süpürge ne gibi özellikleriyle öne çıkıyor paylaşacağım. Bu sayfadaki tüm robot süpürgelere şu linkten en uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Not: Ben 20 Ocak 2021 fiyatlarını baz alarak fiyat aralıklarını belirledim, döviz kurlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak ufak tefek kaymalar olabilir fiyatlarda. Çok büyük değişiklik olursa zaten yazıyı güncellerim.

En Uygun Fiyatlı Akıllı Robot Süpürgeler

Bu başlıkta, 2000 TL altında yer alan en popüler akıllı robot süpürgeleri inceleyeceğim: iRobot Roomba 605, Anker Eufy RoboVac 11S ve Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential 2 in 1.

Fiyat: Benim verdiğim linkte Anker ve iRobot şu anda aynı fiyattalar, Xiaomi 200 TL daha pahalı. Diğer sitelerde fiyatlar daha yüksek ve birbirine yakın.

Batarya Süresi: Anker 100 dk ile en iyi süreye sahip, Xiaomi 90 dk ve iRobot ise 60 dk ile en kötü süreye sahip görünüyor.

Şarj Olma Süresi: Anker 6 saat ile en uzun, Xiaomi 4 saat ve iRobot ise 3 saatte şarj oluyor.

Emiş Gücü: Xiaomi 2200 PA ile en yüksek, iRobot 1500 PA ve Anker 1300 PA ile en düşük emiş gücüne sahip.

Yükseklik: iRobot 9.2 cm ile en yüksek, Xiaomi 8 cm ve Anker 7 cm ile en düşük yüksekliğe sahip.

Tırmanış Yüksekliği: iRobot 2cm, Xiaomi 1.8 cm, Anker ise 1.5 cm yüksekliğe çıkabiliyor görünüyor.

Toz haznesi kapasitesi: Anker ve Xiaomi’nin toz haznes 0.6 lt, iRobot’unki 0.5 lt.

Telefonla yönetme: Xiomi dışındakilerde uygulama ile çalıştırma yok. Anker’i kumanda ile kullanabiliyorsunuz, iRobot’ta o da yok, düğmesine basıp çalıştırıyorsunuz.

Ses Seviyesi: 72 desibel ile Xiaomi en yüksek, iRobot 60 db ve Anker 55 db ile en düşük gürültü seviyesine sahip.

Kullanım alanı: Hepsi sert zemin ve halı kullanımına uygun görünüyor.

Paspas/Mop: Sadece Xiaomi’de paspas yapma özelliği var.

Navigasyon: Haritalama özelliği sadece Xiaomi’de var. Ama hepsinde şarj yuvasına geri dönme özelliği var.

En çok satan ve en çok yorum alan: Dünya çapında Anker, Türkiye’de Xiaomi ve Anker yakın seyrediyor, yorumlar genelde üç model için de olumlu.

Bana göre bu kategorinin yani uygun fiyatlı robot süpürgelerin kazananı Xiaomi. Benim verdiğim linkte Xiaomi dışındakilerin fiyatı düşük olsa da sahip olduğu özellikler düşünülünce fiyat farkı kabul edilebilir seviyede. Ayrıca piyasadaki diğer sitelerde onlar da Xiaomi ile aynı fiyata sahip.

Ortalama Fiyatlı Akıllı Robot Süpürgeler

Bu başlıkta, 2000 TL üstünde ve 4000 TL altında yer alan en popüler akıllı robot süpürgeleri inceleyeceğim: Xiaomi Mijia 1C Vacuum Mop, Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro, Xiaomi Viomi V3 Robot Vacuum. Tüm ürünler Xiaomi oldu ama açıkçası diğer markaları incelediğimde, bu üçüne hem yorum sayısı hem de performans olarak pek yaklaşamadılar, boşuna listeye koyup kafa karıştırmak istemedim.

Fiyat: En yüksek fiyat Viomi V3, en düşük fiyat Mijia 1C.

Batarya Süresi: Viomi V3 150 dk ile en iyi süreye sahip, diğer ikisi 110 dk.

Şarj Olma Süresi: Hepsinin 4 saat.

Emiş Gücü: Viomi V3 2600 PA ile en yüksek, Mijia 1C 2500 PA ve Mop Pro 2100 PA ile en düşük emiş gücüne sahip.

Yükseklik: Mijia 1C 8cm ile en düşük yüksekliğe sahip, diğerleri 9.5cm.

Tırmanış Yüksekliği: Hepsi 2 cm yüksekliğe çıkabiliyor görünüyor.

Toz haznesi kapasitesi: Mop Pro 0.3 lt ile en düşük toz haznesine sahip, diğer ikisinin 0.6lt kapasitesi bulunuyor.

Telefonla yönetme: Hepsi telefon uygulamasıyla çalışıyor.

Ses Seviyesi: 65 desibel ile Viomi V3 en yüksek, Mijia 1C 50 db ve Mop Pro 40 db ile en düşük gürültü seviyesine sahip.

Kullanım alanı: Hepsi sert zemin ve halı kullanımına uygun görünüyor.

Paspas/Mop: Hepsinde paspas özelliği var.

Navigasyon: Haritalama özelliği hepsinde var ama Mijia 1C birden fazla harita kaydedemiyor. Eviniz çok katlı değilse bu bir problem olmayacaktır. Bir de Mijia lidar teknolojisi kullanmıyor, sensörleriyle çarpa çarpa harita çıkarıyor, o yüzden harita oluşturması daha fazla zaman alıyor.

En çok satan ve en çok yorum alan: Mop Pro ile Mijia 1C birbirine yakın seviyede önde gidiyorlar.

Bana göre bu kategorinin yani ortalama fiyatlı robot süpürgelerin kazananı Mijia 1C. Kendi süpürgem diye demiyorum ama özellikle tek katlı ve fazla büyük olmayan evler için en uygun süpürge. Fiyat performans olarak en iyi akıllı robot süpürge demiştim yukarıda da zaten. Eğer eviniz büyükse, Viomi V3’ün fiyatı yüksek olsa da batarya ömrü ve emiş gücü ile göz dolduruyor. Bu arada Xiaomi Dreame Vacuum Mop F9 diye bir model de gelmiş, o Mijia 1 C ile aynı özelliklere ek olarak daha iyi pil ömrü ve oda oda haritalandırma vaadediyormuş. 1C ile aynı fiyat olduğu için onu düşünebilirsiniz.

Ortalama Üstü Fiyatlı Akıllı Robot Süpürgeler

Bu başlıkta, ortalamanın biraz üstü yani 4000 TL ile 6000 TL arasında yer alan en popüler akıllı robot süpürgeleri inceleyeceğim: Roborock S5 Max Robot Vacuum Mop, Roborock S6 MaxV Robot Vacuum Mop. Burada da yine Xiaomi Roborock modelleri yarışmış oldu sadece ama bu segmentte Türkiye’deki modellerin maalesef bu iki modelle yarışma şansları pek yok. Bu fiyat aralığındaki diğer markaların(Ilife, Irobot, Anker gibi) modelleri yurt dışında çok daha ucuz ve daha düşük başka bir segmente giriyorlar, yani karşılaştırılabilir durumda değiller açıkçası.

Fiyat: S6 MaxV’nin fiyatı, S5 Max’tan 1300 TL kadar fazla şu anda.

Batarya Süresi: S6 MaxV 180 dk ile en iyi süreye sahip, S5 Max ise 150 dk.

Şarj Olma Süresi: S6MaxV’nin 5 saat, S5 Max’ın 4 saat şarj olma süresi var.

Emiş Gücü: Xiaomi S6 MaxV 2500 PA ile daha yüksek, S5 Max 2000 PA ile daha düşük emiş gücüne sahip.

Yükseklik: İkisi de 9.6 cm olarak belirtilmiş.

Tırmanış Yüksekliği: İkisi de 2 cm yüksekliğe çıkabilir görünüyor.

Toz haznesi kapasitesi: S5 Max 0.46 lt, S6 MaxV 0.48 lt toz kapasitesine sahip.

Telefonla yönetme: İkisi de telefon uygulamasıyla çalışıyor.

Ses Seviyesi: S5 Max 55 db, S6 Max ise 67 db ile daha gürültülü.

Kullanım alanı: İkisi de sert zemin ve halı kullanımına uygun görünüyor.

Paspas/Mop: İkisinde de paspas özelliği var ama S6 Maxv’nin su tankı kapasitesi daha büyük.

Navigasyon: Haritalama özelliği ikisinde de var ve birden fazla harita kaydedebiliyorlar, böylece dublex, triplex vs. evlerde her katın haritasını kaydedebiliyorlar. Yalnız S6 Max, çift kamerası sayesinde yolunu daha iyi buluyor ve kabloları vs. fark ederek dolanmadan geçiyormuş.

En çok satan ve en çok yorum alan: Türkiye’de S5 Max daha fazla satılmış ve daha fazla yorum almış ama S6’nın daha yeni bir model olması da etkili tabi. Yurt dışında S6 da epey satılmış.

Bu kategorinin benim için bariz bir kazananı yok, fiyatına göre özellik verilmiş diyebilirim. Fiyat öncelikli bir konuysa S5 kesinlikle gayet iyi bir süpürge ama S6’nın teknolojisi daha gelişmiş.

Üst Segment En İyi Robot Süpürge

6000 TL üstü modelleri karşılaştırmaya girmiyorum artık, o segmentte zaten model seçeneği az ama araştırdığım kadarıyla Irobot Roomba i7 Plus fiyat performans olarak epey iyiymiş. Robot süpürge almışken en iyisi olsun diyorsanız düşünebilirsiniz. Bu aletin en büyük özelliği toz haznesini kendisinin otomatik temizliyor olması. Bir de emiş gücü gerçekten çok iyi olduğu söyleniyor, alt segment irobot süpürgelerin 10 katı gibi bir ölçü verilmiş. Navigasyon sistemi de diğer süpürgelere göre oldukça gelişmiş. Bir de mahsur kalma problemi vs. yaşanmıyormuş kullanıcı yorumlarına göre.

En iyi akıllı süpürgelere en uygun fiyatlarla ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Robot süpürgeleri en can alıcı özelliklerini göz önünde bulundurarak karşılaştırmaya çalıştım, umarım karar vermenize yardımcı olabilmişimdir. Sonuç olarak en iyi akıllı robot süpürge hangisi sorusunun cevabı oldukça göreceli, ben Tiflis’te bulabildiğim en iyi süpürgeyi aldım, o da girişte inceleme yazısını paylaştığım Xiaomi Mijia 1C ve benim tek katlı 2+1 evim için çok yeterli bir süpürge. Bu arada bu yazıda yarışa sokmadığım bazı modellerin elbette buradaki modellerde bulunmayan artıları olabiliyor, ancak o artılar eksilerin yanında çok küçük kaldığı için eledim.

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

6 Responses

 1. Bülent Bilaloğlu Bülent Bilaloğlu dedi ki:

  Deniz hanım emeğinize sağlık fikir verdiniz karar almama yardımcı oldunuz teşekkürler

 2. Selin Selin dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

 1. Şubat 9, 2021

  […] Robot Süpürge Karşılaştırma: En İyi Akıllı Süpürge Hangisi? […]

 2. Ocak 17, 2022

  […] Robot Süpürge Karşılaştırma: En İyi Akıllı Süpürge Hangisi? […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: